پرمصرف ها منتظر قبض 5 برابری باشند

پرمصرف ها منتظر قبض 5 برابری باشند

سخنگوی صنعت آب گفت: در تابستان بارش چندانی نداریم و امیدی هم به بارندگی نیست، بارش پاییزه هم با تاخیر مواجه است،...

فیروز قاسم زاده در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های اخیر، کشور خشکسالی را تجربه می کند، اظهار داشت: علیرغم اینکه سال آبی 98-97 و 99-98 پرآب بود دو سال اخیر خشکسالی را تجربه می‌کنیم به طوری که پارسال رکورد خشکسالی زده شد و 37 درصد کاهش بارندگی و امسال 27 درصد کاهش داشتیم یعنی از یک سال کم آب به سال کم آب دیگر وارد شدیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 49 درصد مخازن سدها پر هستند، افزود: حجم مخازن امسال نسبت به پارسال 4 درصد کاهش داشته است.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: در تابستان بارش چندانی نداریم و امیدی هم به بارندگی نیست، بارش پاییزه هم با تاخیر مواجه است، بنابراین باید با همین ذخایر عبور کنیم.

وی با بیان اینکه باید عرضه و تقاضا و مصارف مدیریت شود، گفت: باید حداکثر بهره وری و صرفه‌جویی اعمال شود تا رفاه اقتصادی و اجتماعی دستخوش تغییر نشود.

وی بیان داشت: در حال حاضر بخش عمده مشترکین خوش مصرف هستند و همکاری داشته‌اند، برای بخش کشاورزی نیز راهنمایی‌های لازم را داشته‌ایم در بخش صنعت نیز مذاکراتی داشته‌ایم که با بازچرخانی آب و آب غیرمتعارف آب شیرین را در اختیار بخش شرب قرار دهند.

قاسم زاده درباره برنامه احیای دریاچه ارومیه گفت: خشکسالی نه تنها ایران بلکه تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داده و در این بین شمال غرب کشور ما نیز با افزایش دما و کاهش 15 درصدی بارش نسبت به پارسال مواجه بوده است، به طوری که باید 3 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب رهاسازی می شد که تنها یک  میلیارد و 50 میلیون متر مکعب محقق شده است.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو در تکالیف ستاد احیای دریاچه ارومیه 26 تکلیف دارد که به آنها پایبند بوده، بر این اساس مصارف 40 درصد کاهش یافته از سال 93 تاکنون 17 میلیارد متر مکعب رهاسازی شده، 12 هزار چاه غیرمجاز مسدود شده است.

سخنگوی صنعت آب در ادامه یاداور شد: امسال علیرغم خشکسالی 21 درصد مصارف کنترل شده است.

وی درباره طرح تعادل بخشی منابع آبهای زیرزمینی گفت: در اجرای طرح نقص هایی وجود داشت و از 11 میلیارد متر مکعب کاهش برداشت برنامه ششم تنها 3.3 میلیارد متر مکعب محقق شده و این برنامه تا 1404 تمدید شده است، مثلا 92 هزار چاه غیرمجاز مسدود شده است. 

وی همچنین بیان داشت: 54 درصد مشترکین خوش مصرف هستند که میزان تعرفه هایشان نسبت به پارسال افزایش نداشته است.

قاسم زاده در پاسخ به ایلنا درباره علاج فرار سد لار گفت: جلوگیری از فرار آب یک پروژه چند ساله است که شروع شده و برنامه این است که از نشت آب جلوگیری شود.

وی درباره سرانجام تونل بهشت آباد گفت: این پروژه از دستور کار خارج نشده اما تا زمانی که مسيله معارضین و محیط زیست حل نشود وزارت نیرو اقدامی انجام نمی دهد.

وی درباره تعرفه آب پرمصرفها گفت: تعرفه این مشترکین به صورت تصاعدی محاسبه شده و 5 برابر قیمت تمام شده باید پول پرداخت کنند یعنی بابت هر متر مکعب 20 هزار تومان باید پرداخت شود.

وی درباره انتقال آب از خزر بیان داشت؛ تا زمانی که مسایل زیست محیطی حل نشود این پروژه از دستور کار خارج است.

قاسم زاده درباره حقابه هیرمند نیز خاطرنشان کرد: در خصوص حقابه هیرمند برخی مباحث فنی داریم که باید حل و فصل شود و در این رابطه رایزنی ها ادامه دارد.

 

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید