پیش‌بینی بورس در هفته آینده / افت بورس به پایان رسید؟

پیش‌بینی بورس در هفته آینده / افت بورس به پایان رسید؟

هفته اخیر هفته تلخی برای فعالان بازار سرمایه بود. ریسک سیستماتیک به معنای واقعی خود را نمایش داد و شاخص کل به کمتر از...

اقتصادآنلاین – محمد قبادیان؛ 4برابر شدن عوارض صادرات شمش فولادی، محدود شدن تقسیم سود شرکت‌های پالایشی برای کیفی سازی، کاهش نرخ دلار به 48،500 تومان و رد شدن فرمول وزارت اقتصاد در جلسه هیيت وزیران از جمله خبرهایی بود که بازار را با ریزش سنگین مواجه نمود. رشد مثبت شاخص در 2روز انتهایی هفته بخشی از این ریزش را جبران نمود و مجموعا در هفته اخیر شاخص کل -2.7 و شاخص هم وزن 1.7 درصد کاهش داشت. در هفته گذشته پیش بینی شد که عملکرد شاخص هم وزن بهتر از شاخص کل خواهد بود.

در روز چهارشنبه مورخ 28/04/1402 ارزش معاملات خرد برابر 6.9 همت، خروج پول حقیقی 77 میلیارد تومان،ارزش فروش حقوقی 60 شرکت بزرگ برابر 370 میلیارد تومان و خرید حقوقی برابر 269 میلیارد تومان بود. گروه‌های فلزات اساسی، ماشین آلات و شیمیایی بیشترین ورود پول و بانک و صندوق‌ها و بیمه‌ها بیشترین خروج پول را ثبت نمودند.

بازار هفته آتی

به نظر می‌رسد ریسک مربوط به نرخ گاز خوراک و سایر ریسک‌های هفته گذشته خود را در قیمت نمادها نمایش داده است؛ اما احتمال پرداخت بدهی 11 میلیارد دلاری عراق به ایران می‌تواند شوک منفی قابل توجهی به دلار دهد. به نظر می‌رسد با توجه منفی قابل توجه صندوق‌های سهامی در انتهای بازار امروز و صندوق‌های طلا بازار سرمایه شنبه را منفی آغاز کند. اما انتظار ریزش از بازار نمی‌رود. بنابراین هفته بعد هفته‌ای منفی و متعادل خواهد بود. هنوز هم می‌توان عملکرد بهتر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل را انتظار داشت.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد