موضع خاندوزی درباره صندوق تثبیت بازار چیست؟ / مخالف دیروز، موافق امروز!

موضع خاندوزی درباره صندوق تثبیت بازار چیست؟ / مخالف دیروز، موافق امروز!

وزیر امور اقتصادی و دارایی، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با محوریت بررسی وضعیت بورس برگزار شد، در حالی از تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه با منابع جدید...

اقتصادآنلاین - سارا محسنی؛ جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، به بررسی وضعیت بورس اختصاص داشت و خاندوزی، وزیر اقتصاد، درمورد شرایط این بازار و برنامه‌های وزارتخانه خود برای بورس به ارايه توضیحات به نمایندگان پرداخت. این جلسه در حالی برگزار شد که بسیاری از نمایندگان، به وضعیت فعلی بازار سرمایه اعتراض داشتند و قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز، خواستار ساماندهی بورس از دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی شد.

خاندوزی در این جلسه با اشاره به صندوق تثبیت بازار سرمایه، از تقویت این صندوق با منابع جدید خبر داد و گفت: صندوق تثبیت باید به داد بازار سرمایه برسد. این در حالی است که وی درمورد محل این منابع جدید، شفاف‌سازی نکرد و جزییاتی ارايه نداد.

نکته قابل توجه اما، تناقض میان اظهارات فعلی و پیشین خاندوزی است. وی پیش از انتخاب به عنوان سکاندار وزارت امور اقتصادی و دارایی و در دوره نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون اقتصادی، بارها با واریز منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه مخالفت کرده بود و این موضوع را، تضییع حق مردم دانست.

اردیبهشت ماه سال جاری بود که خاندوزی در واکنش به برخی سیاست‌های حمایتی از بورس که با عنوان مصوبات 3+7 شناخته شد، تلاش دولت و مجلس را ارزشمند دانست، اما دست بردن به سهم 85 میلیون نفر از صندوق توسعه ملی را غیرمنصفانه دانست. وی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: تلاش مجلس و دولت ارزشمند است، اما رییس بانک مرکزی باید در برابر دو مورد از 10 فرمان می‌ایستاد. 1) سال 99 تسهیلات بانکی به مقصد بورس بازی، چند برابر تسهیلات کمک به اقتصاد کرونا بود. 2) دست بردن به سهم 85 میلیون نفر از صندوق توسعه ملی منصفانه نیست، به ویژه وقتی ارز نیست و چاپ پول...

وی درمورد فروش 200 میلیون دلار منابع اختصاص یافته به صندوق توسعه ملی و ریال جمع آوری شده از آن برای کمک به بورس نیز نوشت: درباره 8 ابزار دیگر نیز موافق هستیم. البته حمایت پایدار از بورس یعنی حذف قیمت‌های دستوری، منابع درون‌زا برای صندوق تثبیت، اصلاح رفتار ناظر بازار، حذف دستکاری قیمتی، شفافیت ریزداده‌ها، رفع انحصار مجوزها، اصلاح فرهنگ سرمایه‌گذاری و ارتقاء جایگاه سازمان بورس در دولت.

با وجود اینکه خاندوزی به وضوح با تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در زمان نمایندگی خود مخالفت می‌کرد، از زمان شروع فعالیت خود به عنوان وزیر اقتصاد، اظهارنظری درمورد این موضوع نداشته است. این در حالی است که هفته گذشته و در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رییس‌جمهور خواستار اجرای دقیق مقررات مصوب قبلی این ستاد درباره کمک و اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی برای حمایت از صندوق تثبیت بازار سرمایه شد. رییسی همچنین مقرر کرد این مصوبات به سرعت عملیاتی شود. رییس‌جمهور پیش از این جلسه نیز، بر واریز منابع صندوق توسعه به صندوق تثبیت تاکید کرده بود.

درست است که خاندوزی پیش از اظهارات امروز خود در مجلس نیز، بر تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع درون‌زا، نه از طریق صندوق توسعه ملی اشاره کرده بود، اما اختلاف نظر وی با تاکید دولت سیزدهم بر واریز منابع از صندوق توسعه به صندوق تثبیت، مشهود است. از سوی دیگر، وزیر اقتصاد باید به شفاف‌سازی این موضوع بپردازد که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و کسری بودجه دولت، منابع جدید برای کمک به وضعیت بازار سرمایه از چه محلی تامین خواهند شد. زیرا به نظر می‌رسد که وزیر امور اقتصادی و دارایی، در حال تلاش برای نقض نکردن اظهارات قبلی خود و انجام وظایف محول‌شده به وزارت اقتصاد، به طور همزمان است.

خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه