سیگنال‌های بازار ارز انتظار تورمی ایجاد کرد؟

سیگنال‌های بازار ارز انتظار تورمی ایجاد کرد؟

با این که این هفته دلار نوسان چندانی را تجربه نکرد اما وعده دلار زیر 20 هزار تومان ريیس کل بانک مرکزی، جنجال بر سر نرخ ارز در بودجه 1400 و روشن شدن سرنوشت ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی اخبار مهم همین هفته برای بازار ارز تلقی می‌شوند که احتمالا در آینده این بازار هم بی‌تاثیر نباشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسکناس آمریکایی هفته جاری را با نرخ 23 هزار و 700 تومان در صرافی‌ملی آغاز کرد و با همین نرخ هم هفته را به پایان رساند. با این حال با وجود وعده دلار ارزان همتی در ابتدای هفته، جنجال بر سر ارز در بودجه 1400 و روشن شدن سرنوشت ارزهای بلوکه شده کشور در پایان هفته، بازار ارز هفته پر هیاهوی را پشت سر گذاشت.

روز یکشنبه عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی در گفت‌و‌گوی ویژه خبری 12 بهمن ماه به بررسی عملکرد بانک مرکزی پرداخت. او در بخشی از سخنانش درباره نرخ ارز گفت: « به سرکوب نرخ ارز اعتقادی ندارم اما انتظارات نرخ ارز تعدیل خواهد شد و به زیر 20 هزار تومان می‌رسد».

این گفته اگرچه واکنش‌های زیاد و البته ضدونقیضی از سوی مردم و فعالان بازار به دنبال داشت اما ظاهرا معامله‌گران سیگنال همتی را چندان جدی نگرفته و حرف‌های او تا امروز تاثیری در روند قیمتی دلار نداشته است.

انتهای هفته هم تهران اولین سیگنال مثبت از واشنگن را در دولت جدید، دریافت کرد: بازگشت بخشی از دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی منتفی شد و قرار است این دلارها صرف پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل شود.

در واقع آزادسازی این دلارها، توافق کره جنوبی و امریکاست و اگرچه در ظاهر خبر چندان خوبی برای بازار ارز به نظر نمی‌رسد اما بیانگر نکته دیگری هم هست. اینکه واشنگتن به آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر چراغ سبز نشان داده و شاید این سرآغازی برای آزادسازی دیگر منابع بلوکه شده ایران در دیگر کشورها باشد.

تاثیر اخبار این هفته بر آینده ارز

در ادامه تعدادی از واکنش‌های مخاطبان تجارت‌نیوز به اخبار ارز این هفته و نگاه آن‌ها به آینده بازار را می‌خوانید:

« حتما این کار رو انجام میدن و دلار رو تا زیر پانزده هزار تومن میارن. فریب یه عده به ظاهر دلسوز رو نخورید که هی میگن بخرید بخرید گرون میشه. کاربران عزیز این دوستان دروغ نمیگن هرچی شما رو تشویق به خرید کنن تقاضای کاذب میره بالا و دلار هم گرون میشه و جیب دوستان پر از پول و وقتی قیمت رفت بالا میفروشن و باز قیمت میاد پایین فقط شماها هستید که ضرر میکنید. اندیشه کنید»

« دلار به شدت میاد پایین بگوش باشید، بازار خرید فروش کلا راکت شده گول دلال جماعت نخورید»

« الان که برخلاف سالیان گذشته نه واردات داریم نه کسی بخاطر شیوع ویروس کرونای انگلیسی مسافرت میره، اگر فروش دلار برای دولت منفعتی نداره چرا دلار را میدین دست مردم وشغل کاذب درست می‌کنین ؟ مگر مردم ما دلال هستند؟ مگر واحد پول ملی دلاره؟ دلار اصلا پایین بیا نیست چون مثل بازار سرمایه کنترل مادون قرمزش دست خودتونه»

« چی تو مملکت ارزون شده این دومیش باشه اگه بیاد هم متاسفانه گذراست فقط زورشون به بورس رسید»

« واردات تقریبا صفر هست. سفرها کنسل هست. خروج نقدینگی دلاری از کشور شدید انجام میشه بخاطر سرمایه‌گذاری‌های خارجی. بعد چطور ممکنه قیمت دلار پایین‌تر بیاد؟ افزایش ارزش ریال با حرف اتفاق نمی‌افتد»

« اقای همتی خودت بهتر میدونی با این تورم و این حجم از نقدیتگی دلار 20 هزاری یه دقیقه هم دوام نمیاره وقتی سال 97 دلار 19 هزاری رویت شد و پارسال همین موقع دلار 15600 تومان بود. قیمت زیر 29 فقط بخاطر جوبایدن هست. فعلا که داره لغو تحریم ها هم کمرنگ میشه»

« دلار داشت خودش پایین می اومد یک هفته پیش روحانی گفت می‌خوایم دلار بشه 15 تومن الان شده 24 حالا همتی هم میگه دلار باید بیاد زیره 20 تومن به‌ نظرم باید خودمونو آماده کنیم برای دلار 30 هزار تومنی. خدا بخیر کنه»

« اگر بایدن تو زرد از آب در بیاد این دفعه دلار رکورد قیمت قبلشم می‌زنه . در ضمن به واسطه کسری بودجه و عدم صادرات غیرنفتی امکان نداره دلار به زیر 23 بیاد. در ضمن این قانونه که هر رییس دولتی که 8 سال بر صندلی می‌شینه در اتمام کار خود ارز را 4 برابر تحویل دولت بعدی میده. یعنی باید منتطر دلار گرون‌تردر سال اول دولت بعدی بود.نکته مهم اینه که امسال اینا مردم بدبخت را در بورس نابود کردن . حالا می خوان یک نوسان از دلارهای خانگی بگیرن و بدون شک چون می دونن ایران با آمریکا هیچ وقت آبشون در یک جوب نمیره می خوان دلارهای خانگی رو از دست مردم در بیارن و برای جنگ اقتصادی چند ماه آینده که حداقل 6 ماه است ارز در اختیار داشته باشن. بدون کوچکترین تردیدی دلار تا 6 ماه آینده یعنی خرداد ماه کم نمیشه بلکه اماده انفجاره. در ضمن من خودم ارز ندارم ولی میخرم.اگر امسال سود خوب نداد سال بعد حتمیه.خانه از بست ویران است»

« اینا همش بازی بازارسازه. دلار اگه داری سفت بچسب نگهش دار.وایسا ببین این بازی ها تا شب عید ادامه داره.میارن پایین از ملت بیچاره مفت میخرن.میبرن بالا باز هم به ملت بدبخت گرون میفروشن».

واردات نفت کره جنوبی در ماه فوریه 14.7 درصد کاهش یافت

واردات نفت کره جنوبی در ماه فوریه 14.7 درصد کاهش یافت

واردات نفت خام کره جنوبی در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه پارسال 14.7 درصد کاهش یافت.

Borna.news/
مصوبات جدید مجلس درباره بودجه 1400

مصوبات جدید مجلس درباره بودجه 1400

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (شنبه) و در ادامه بررسی لایحه بودجه 1400، نحوه محاسبه مالیات آستان قدس رضوی (ع)، نحوه واریز درآمد تبلیغاتی صداوسیما از محل پخش مسابقات ورزشی و میزان جریمه‌های رانندگی...

Bartarinha.ir/
شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی

شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که دارایی‌های بلوکه شده ایران در سيول تنها پس از مشورت با واشنگتن آزاد خواهند شد.

TejaratNews.com/
پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد

پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد

ريیس بانک مرکزی با بیان اینکه وضعیت ارز هم خوب خواهد شد، گفت: در مرحله اول یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران به صورت نقدی به حساب بانک‌های ایرانی واریز می‌شود.

TejaratNews.com/
توافق ایران و کره جنوبی در خصوص انتقال منابع ارزی ایران

توافق ایران و کره جنوبی در خصوص انتقال منابع ارزی ایران

ريیس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران، در جلسه‌ای که به درخواست سفارت کره جنوبی برگزار شد، در خصوص نحوه جابجایی...

Borna.news/
سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400

سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی می‌گوید که دولت می‌تواند ارز 4200 تومانی را به درستی تخصیص دهد و به مجلس اطمینان داده می‌شود که انحرافی در این مسیر اتفاق نیفتد.

TejaratNews.com/
پیش بینی دلار در اسفند 99 / ارز تا پایان سال گران می‌شود یا ارزان‌؟

پیش بینی دلار در اسفند 99 / ارز تا پایان سال گران می‌شود یا ارزان‌؟

حملات راکتی به اربیل عراق، احتمال لغو پروتکل الحاقی از سوی ایران، افزایش نرخ درهم و افزایش تقاضای فصلی مجموعه عواملی است که این روزها برای افزایش قیمت دلار عنوان می‌شود. اما آیا روند افزایش قیمت تا پا...

TejaratNews.com/
مجلس، کلیات اصلاحیه بودجه 1400 را تايید کرد

مجلس، کلیات اصلاحیه بودجه 1400 را تايید کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه اصلاحیه بودجه سال 1400 را تصویب کردند.

Bartarinha.ir/
سیگنال منفی کره جنوبی به بازار ارز ایران

سیگنال منفی کره جنوبی به بازار ارز ایران

با وجود برخی مذاکرات بین ایران و کره جنوبی و حتی سفر یک هیات از کره جنوبی به ایران، هنوز پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی آزاد نشده است. این درحالیست که ريیس جمهور گفته بود با آزادشدن هفت میلیارد ...

TejaratNews.com/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره رد بودجه 1400

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره رد بودجه 1400

مجلس کلیات لایحه بودجه 1400 دولت را رد کرد و نپذیرفت. نتایج نظرسنجی از مخاطبان برترین‌ها درباره این تصمیم مجلس که رد بودجه چه آثاری در تورم و اقتصاد ماه‌های پیش رو خواهد داشت؟ را در ادامه بخوانید.

Bartarinha.ir/
محمود واعظی: از رد لایحه بودجه 1400 تشکر می کنم/ کمیسیون تلفیق شاکله لایحه بودجه را بهم زده بود

محمود واعظی: از رد لایحه بودجه 1400 تشکر می کنم/ کمیسیون تلفیق شاکله لایحه بودجه را بهم زده بود

ريیس دفتر ريیس جمهور: بودجه یک کار کارشناسی است که باید متخصصین بنشینند و بررسی کنند و هیچ احتیاجی نیست قبل از تصمیم‌گیری آنقدر تهمت بزنند. اینکه باعث فروپاشی شده حرف بسیار نامناسبی است. به هر حال آنچ...

BourseNews.ir/
رد بودجه 1400؛ خودزنی مجلس یا عروسی دولت؟

رد بودجه 1400؛ خودزنی مجلس یا عروسی دولت؟

باور کردنی نیست اما حقیقت دارد. دیروز مجلس انقلابی در یک رای‌گیری برای پدیده‌ای ناشناس برای بیشتر اعضای خود کشور را دست‌کم برای مدتی نامشخص با نبود بودجه سال بعد مواجه کرده است. اگر دولت بر مصوبه قبلی...

Bartarinha.ir/

مجلس، کلیات بودجه 1400 را رد کرد

کلیات لایحه بودجه 1400 رد شد/ حاشیه‌های ارزی امروز مجلس

کلیات لایحه بودجه 1400 رد شد/ حاشیه‌های ارزی امروز مجلس

صبح روز سه‌شنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات بودجه 1400، نمایندگان با کلیات بودجه 1400 مخالفت کردند.

TejaratNews.com/
نمایندگان درباره بودجه 1400 چه نظری دارند؟

نمایندگان درباره بودجه 1400 چه نظری دارند؟

بررسی اظهارات برخی نمایندگان مجلس طی روزهای گذشته درباره لایحه بودجه 1400 نشان می‌دهد مخالفت مجلس با این بودجه جدی است ولی درعین‌حال رد کلیات بودجه را نباید از الآن قطعی دانست و تصویب کلیات به‌همراه ت...

Bartarinha.ir/
سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ شب عید متفاوت در بازار خودرو پرداخت هزینه حصر مالی ایران از جیب مردم؟ وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی! هزینه حصر مالی را چه‌ کسی می‌پردازد؟ صادرات عجیب ایران به شرق آسیا استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد نتایج قرعه‌کشی جدید ایران‌خودرو اعلام شد درگاه‌های ارايه‌دهنده رمز ارز مسدود می‌شود دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد منصوب شد جهانگیری: با زحمت، مانع فروپاشی اقتصاد شدیم میلیاردر ژاپنی دنبال همسفر مجانی برای سفر به ماه آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/13 احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو کاسه عتیقه 35دلاری 500هزار دلاری از آب در آمد 60 ثانیه 13 اسفند 99 گوشت ارزان می‌شود مصوبه مجلس برای کاهش مصرف سوخت 4.5 میلیون سهامدار زیر چتر حمایتی اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت 9 میلیون می‌شود؟ نوسانات بازار خودرو بالا گرفت دستور ویژه روحانی درباره افزایش قیمت‌ها جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13 خرید مرغ بالاتر از قیمت مصوب تخلف است! نرخ دلار نیمایی امروز 13 اسفند ماه پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 اسفند / ربع سکه چقدر گران شد؟ چرخی که موجب خنده شد قیمت دنا پلاس توربو در بازار چقدر است؟ زنگ مجمع "سکرما" به گوش می‌رسد پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟ مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد دعوت "وصنا" از سهامداران برای حضور در مجمع زمان قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص شد مزایای دامنه نوسان نامتقارن آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال پیام تسلیت در پی درگذشت مدیرعامل گروه مالی شریف بیشترین ارزش معاملات سهام در بازار امروز/ اپال 20درصد ارزش معاملات را به نام خود زد صف‌های مرغ همچنان پابرجاست قیمت بیت کوین افزایش یافت "سمازن" از تیرماه سال آینده سود می‌دهد افزایش سرمایه 40 درصدی در مجمع "دالبر" قیمت تارا در بازار چقدر است؟ قیمت جهانی طلا افت کرد / هر اونس 1732 دلار روند رو به رشد بازارهای آسیایی در معاملات امروز وال استریت قرمزپوش شد ضرورت اجرای پروژه‌های تحول‌ساز با نگاه به آینده در شرکت‌های تابعه تاپیکو

در حال بارگیری...