صندوق‌های املاک و مستغلات؛ مسکنی برای مسکن

صندوق‌های املاک و مستغلات؛ مسکنی برای مسکن

صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری عموم مردم در حوزه املاک و مستغلات را با حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر می‌کنند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا نوحی ريیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات از دیرباز به عنوان یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاری برای بیشتر سرمایه‌گذاران بوده است. با رشد جمعیت و سهم بالای مسکن در سبد هزینه‌های خانوار، نیاز به ایجاد ابزاری برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، بیش از پیش ضرورت یافت.

بیشتر بخوانید

  • معضل کارشناسان جعلی بورس در فضای مجازی را حل نمی‌کند

او بیان کرد: در این راستا، فعالان بازار سرمایه و نهاد ناظر، درصدد طراحی و ایجاد ابزار‌های کاربردی در راستای پاسخگویی به نیاز‌های سرمایه‌گذاری مربوطه در قالب ابزار‌هایی با هزینه کمتر، شفافیت و نقدشوندگی بالاتر برآمدند.

نوحی با اشاره به تدوین اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات تصریح کرد: اکنون، انتظار می‌رود از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، اهداف موردنظر جامه عمل بپوشند و مبالغ عمده جمع‌آوری شده توسط صندوق، به صرفه‌جویی کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری منجر شود.

ريیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری افزود: در طراحی ابزار‌های مرتبط با صندوق‌های املاک و مستغلات، تلاش شد با تدوین مقرراتی امکان خرید واحد‌های ساختمانی صندوق، توسط سرمایه‌گذاران همان صندوق فراهم شود.

به گفته او، براساس مقررات صندوق‌های املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاران می‌توانند همواره نسبت به افزایش تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری خود از طریق بازار سرمایه اقدام کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند در دوره‌هایی که از طریق صندوق اعلام می‌شود، نسبت به تهاتر واحد‌های سرمایه‌گذاری خود با املاک و مستغلات موجود در صندوق اقدام کنند.

سازوکار صندوق‌های املاک و مستغلات

نوحی با اشاره به سازوکار این صندوق اظهار کرد: در این صندوق‌ها، با جمع‌آوری وجوه از عموم، نسبت به خرید یا اجاره کلی املاک و مستغلات اقدام می‌شود و املاک مذکور مورد اجاره‌دهی مجدد یا فروش قرار می‌گیرد.

او بیان کرد: تبدیل کل مبلغ سرمایه صندوق به واحد‌های سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک، این امکان را حتی برای اشخاصی که با سرمایه اندک تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات دارند، فراهم می‌کند. افزون بر این، با توجه به اینکه امکان خرید املاک و مستغلات با توجه به تغییرات قیمتی آن برای بسیاری از متقاضیان فراهم نیست، این افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، نسبت به حفظ قدرت خرید خود برای آپارتمان، ملک و سایر موضوعات مرتبط با املاک و مستغلات اقدام کنند.

ريیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تاکید بر اینکه املاک و مستغلات موضوع سرمایه‌گذاری صندوق، باید در ایران واقع شده و دارای یک کاربری مشخص باشد، گفت: پیش از اینکه صندوق دست به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بزند، باید ارزشیابی انجام شده توسط هیيت کارشناسی رسمی را ملاک عمل قرار دهد. این هیيت کارشناسی، متشکل از حداقل سه عضو از کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه است که اعضای آن با درخواست مدیر و انتخاب کانون یا مرکز مربوطه انجام می‌شود.

به گفته نوحی، بخش عمده سرمایه‌گذاری این صندوق در حوزه املاک و مستغلات است؛ مابقی دارایی‌های صندوق، در اوراق بهادار مرتبط با دارایی‌هایی همچون اوراق مشارکت، استصناع، رهنی و اجاره و واحد‌های صندوق‌های زمین و ساختمان در پروژه‌های ساختمانی، سپرده بانکی و گواهی سپرده بانکی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. حداکثر 5 درصد از کل دارایی‌های صندوق قابل سرمایه گذاری در سهام شرکت‌های ساختمانی خواهد بود.

ارکان صندوق املاک و مستغلات

او در ارتباط نحوه شکل‌گیری و ارکان صندوق گفت: این صندوق از دو نوع واحد سرمایه‌گذاری ممتاز و عادی برخوردار است. برای تاسیس صندوق، حداقل سه شخص به عنوان موسس که یکی از آن‌ها مدیر پیشنهادی صندوق است، باید 100 درصد مبلغ اسمی تمام واحد‌های سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق را به‌صورت نقد به حساب بانکی صندوق در شرف تاسیس واریز کند.

ريیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری ادامه داد: این صندوق‌ها، با تامین مبلغ واحد‌های ممتاز توسط موسسان تاسیس می‌شوند و در مرحله پذیره‌نویسی، اقدام به تامین حداقل سرمایه لازم به منظور شروع فعالیت صندوق می‌کنند. حداقل سرمایه صندوق هزار میلیارد ریال است. از این مبلغ، حداقل 100 میلیارد ریال در قالب واحد‌های ممتاز بوده و باقی آن‌ها واحد‌های عادی خواهد بود. دارنده واحد‌های سرمایه‌گذاری ممتاز از حق حضور و حق رای در مجامع صندوق برخوردار می‌شود.

او با بیان اینکه این اساسنامه، به گونه‌ای تدوین شده است که صندوق حداقل تعداد ارکان را داشته باشد، تصریح کرد: ارکان این صندوق شامل مدیر صندوق، متولی و حسابرس است. بنابراین، انجام عملیات مربوط به بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی در خارج از ساختار ارکان و در قالب انعقاد قرارداد صندوق با اشخاص حقوقی واجد شرایط صورت می‌گیرد.

افزایش عرضه از طریق صندوق املاک و مستغلات

نوحی با تشریح مزایای این صندوق برای سرمایه‌گذاران، تصریح کرد: نقدشوندگی بالای واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق و همچنین حذف هزینه‌های سرمایه‌گذاری شخصی در املاک و مستغلات از جمله مزایای این صندوق ها برای سرمایه‌گذاران است.

او بیان کرد: از سویی دیگر در مقیاس کلان، این نوع از صندوق‌ها با ایجاد تقاضای هوشمند مستمر، به افزایش تحرک در سمت عرضه منجر شده و باعث می‌شوند منابع بلوکه شده در املاک و مستغلات موجود، صرف ساخت و توسعه املاک و مستغلات جدید شوند و به این شیوه استمرار عرضه نیز امکان‌پذیر می‌شود.

ريیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: انتظار می‌رود تاسیس این نوع صندوق منجر به مولد کردن مبالغ سرمایه‌گذاری شده در املاک و مستغلات شود و به فرصت سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات با ارقام پایین توسط عموم سرمایه‌گذاران بینجامد.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
دو پیشنهاد رییس سازمان بورس به وزیر نفت

دو پیشنهاد رییس سازمان بورس به وزیر نفت

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای به وزیر نفت با تاکید بر اهمیت شفاف شدن روابط مالی دولت با پالایشگاه‌ها دو پیشنهاد برای پایان سر درگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی مطرح کرد.

Irna.ir/

یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه

راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر

راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر

مدیر اداره نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس گفت: طرح راه اندازی صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات برای سرمایه گذاری در حوزه املاک تعریف شده است.

YJC.news/
درخواست سازمان بورس برای شفاف سازی جدید از سوی برخی شرکت ها

درخواست سازمان بورس برای شفاف سازی جدید از سوی برخی شرکت ها

سازمان بورس از شرکت‌هایی که در گزارش 6 ماهه خود کاهش سود 30 درصدی یا بیشتر داشته اند؛ درخواست شفاف سازی کرد.

YJC.news/
5 خواسته و انتظار فعالان بازار از هیات مدیره جدید سازمان بورس

5 خواسته و انتظار فعالان بازار از هیات مدیره جدید سازمان بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ویژگی مهمی که بازار سرمایه را از وضعیت موجود به سمت ثبات و شفافیت بیشتر رهنمون می‌کند، راهبری متغیرهای اساسی است که سال‌هاست شرکت‌ها و...

EghtesadOnline.com/
سازمان بورس به کمک طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ بوشهر می‌‎آید

سازمان بورس به کمک طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ بوشهر می‌‎آید

بوشهربوشهر-ایرنا- ريیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: تامین مالی طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ این ساتان از طریق شرکت پروژه (سهامی عام) با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار تامین می‌‎شود.

Irna.ir/
آغاز تغییر معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار

آغاز تغییر معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار

بورستهران- ایرنا- به دنبال تغییر و تحولات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، «مجید عشقی»، رییس این سازمان طی احکامی جداگانه با توجه به تغییر اعضای هیات مدیره، سه نفر از معاونان سازمان بورس را منصوب کرد.

Irna.ir/
7 راهبرد و 3 محور اصلی بازارسرمایه از زبان ريیس جدید سازمان بورس

7 راهبرد و 3 محور اصلی بازارسرمایه از زبان ريیس جدید سازمان بورس

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار 7 راهبرد و 3 محور اصلی برنامه‌های کلان بازارسرمایه در دوره جدید را اعلام کرد.

FarsNews.ir/

7 راهبرد و 3 محور اصلی بازار سرمایه از دیدگاه ريیس جدید سازمان بورس

تغییر 3 معاون سازمان بورس و اوراق بهادار

ريیس جدید سازمان بورس 3 معاون را تغییر داد

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

اعضای شورای عالی بورس، به اتفاق آراء «مجید عشقی» را به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب کردند.

YJC.news/
مجید عشقی ريیس جدید سازمان بورس کیست؟

مجید عشقی ريیس جدید سازمان بورس کیست؟

در جلسه فوق العاده شورای عالی بورس، مجید عشقی به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد.

YJC.news/

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

مجید عشقی ريیس سازمان بورس شد

مجید عشقی ريیس سازمان بورس شد

در جلسه امشب شورای عالی بورس، مجید عشقی به عنوان ريیس سازمان بورس منصوب شد.

FarsNews.ir/
معامله‌گران بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر معاملات بورس کدام است؟ قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه چرا گزارش‌های 6 ماهه بورس را مثبت نمی‌کند؟ گرانی به جان این 4 خودرو افتاد زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه ريیسی: اقتصاد کشور را به مذاکره گره نمی‌زنیم دلیل افزایش قیمت رب گوجه فرنگی قیمت‌گذاری دستوری سهام شرکت‌های لبنی را غیرجذاب کرده است گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه افزایش 20برابری قیمت بنزین در ونزويلا آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟ چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟ افزایش قیمت کالا‌ها چقدر است؟ جایگاه ایران در میان کشور‌های ثروتمند آسیا جزيیات تخصیص سهام عدالت به 20 میلیون جامانده پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت / فرآیند غیرحضوری صدور کارت سوخت چگونه است؟ مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان گرانی کرونایی به آمریکا هم رسید برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی جزيیات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن درآمد قابل توجه ترکیه از خرید خانه خارجی‌ها نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان پیش بینی قیمت طلا در هفته اول آبان گرانی رب ربطی به گرانی گوجه ندارد ثبت نام یارانه پراید از فردا! / پرایدهای جدید در راه بازار پیشنهادی برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟ اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری! دلیل کاهش سود "خبهمن" شفاف شد خلق یارانه جدید از حساب 4200 آغاز فروش فوری محصولات سایپا فراوانی مرغ در راه است چرا مرغ گران شد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد قیمت جدید گوشت اعلام شد افزایش قیمت طلا چقدر محتمل است؟ / آخرین قیمت طلا و سکه پیش از دوم آبان افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟ سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان مذاکرات گازی ایران و ترکمنستان متوقف شد اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد چه زمانی به کارگزاری بورس کالا مراجعه کنیم؟ کدام زنان در طرح جدید مسکن صاحبخانه می‌شوند؟ گزارش ضعیف شرکت‌ها بورس را منفی کرد