تحلیل بنیادی کچاد 1 خرداد 1402

تحلیل بنیادی کچاد 1 خرداد 1402

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) در خرداد ماه 1371 به ثبت رسید و در سال 1377 شروع به بهره برداری کرد. کچاد در سال 1383 به سهامی عام تبدیل و در همان سال نیز در بورس پذیرفته شد. این شرکت هم اکنون یکی از غول‌های بورسی محسوب می‌شود و به همین خاطر در این مطلب قصد داریم تا کچاد را به لحاظ بنیادی مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش نبض بورس، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) در خرداد ماه 1371 تحت شماره 2257 در دفتر ثبت شرکت‌های شهرستان یزد به ثبت رسید. سپس به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1377/8/16 مرکز شرکت به تهران منتقل و به شماره 145857 در اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید. در همان سال 1377 با راه اندازی سه خط تولید کارخانه فرآوری شروع به بهره برداری نمود. شرکت در سال 1382 به سهامی عام تبدیل و در همین سال نیز در بورس پذیرفته شد.

موسسین و صاحبان سهام شرکت

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در شروع با سرمایه گذاری بانک سپه و شرکت ملی فولاد ایران تاسیس شد. در حال حاضر نیز سهامداران شرکت عبارتند از: شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و سایر سهامداران بخش حقیقی و حقوقی.

توسعه شرکت

در سال 1383 این شرکت تنها با 3 خط تولید در معدن چادرملو اقدام به تولید چهار میلیون و 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن می‌نمود. مدیریت جدید با نگرش توسعه بخشی در فعالیت‌های شرکت علاوه بر احداث و راه اندازی 2 خط تولید جدید کنسانتره، راندمان تولید 5 خط فرآوری را از ظرفیت اسمی هفت و نیم میلون تن به 10 و نیم میلیون تن افزایش داد. در عین حال سنگ بنای مجتمع عظیم صنعتی چادرملو با ساخت و راه اندازی کارخانه گندله سازی چادرملو در 25 کیلومتری اردکان یزد نیز گذاشته شد. با بهره برداری از این واحد فولادی بخشی از کنسانتره تولیدی شرکت برای تولید 3 میلیون و 400 هزار تن گندله آهن به این واحد صنعتی منتقل می‌گردد. همچنین با ترسیم چشم اندازه روشنتر برای واحد‌های معدنی و صنعتی با هدف تکمیل زنجیره خطوط تا مرحله تولید فولاد، شرکت چادرملو با مشارکت در 2 طرح فولادی اقدام به راه اندازی واحد آهن اسفنجی و کارخانه شمش فولادی شرکت آهن و فولاد ارفع هر یک با ظرفیت 800 هزار تن در سال و واحد تولید آهن اسفنجی شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با ظرفیت 800 هزار تن در سال به توسعه طرح‌های خود در مجتمع صنعتی ادامه داد.
چادرملو در اوج تحریم‌های اقتصادی از اجرای طرح‌های توسعه بخش خود عقب نشینی نکرد و عملیات ساخت کارخانه جدید فولاد سازی را با عزمی جزم به پیش برد و در سال 1397 با تولید حدود 800 هزارتن شمش فولاد به یکی دیگر از اهداف خود دست یافت. ظرفیت این کارخانه، تولید سالانه 1 میلیون و 300 هزار تن شمش فولاد است. به موازات اجرای طرح کارخانه شمش فولاد چادرملو کار ساخت کارخانه نورد سرمد ابرکوه با سرمایه گذاری 65 درصدی چادرملو در ابرکوه یزد آغاز شد. این واحد نیز با ظرفیت 500 هزارتن انواع مقاطع فولادی بعنوان محصول نهایی در زنجیره تولید در اوایل سال 1396 به بهره برداری رسید.

در این مطلب قصد داریم که به بررسی وضعیت کچاد به لحاظ بنیادی بپردازیم.

تحلیل بنیادی کچاد

  • تحلیل بنیادی نمادها هر روز ساعت 10 صبح منتشر خواهد شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد