اقتصاد ایران بیش از منابع ارزان، نیازمند دولت و مجلس توسعه‌گراست

اقتصاد ایران بیش از منابع ارزان، نیازمند دولت و مجلس توسعه‌گراست

ريیس اتاق ایران گفت: مشکلات اقتصاد ما محصول بینش‌های نادرست درباره اقتصاد و مدیریت اقتصادی است و امروز بیش از آنکه نیازمند وام یا انرژی ارزان باشیم، نیازمند دولت و مجلس توسعه‌گرا هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق ایران، غلامحسین شافعی در نشست هیيت نمایندگان اتاق ایران که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ريیس جمهور برگزار شد افزود: بعضا محصولی در شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌شود که بنگاه‌های بزرگ خریدار آن نیستند ضمن اینکه غفلت از بازارهای جهانی و عدم نقش‌آفرینی در زنجیره‌های ارزش جهانی به مانعی برای رشد پایدار این شرکت‌ها تبدیل شده است.

ريیس اتاق ایران با اشاره به جایگاه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان را به‌وضوح می‌توان در برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های حاکمیت کشور ردگیری کرد، با این وجود تجربیات کسب‌شده در دهه اخیر در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان نشان می‌دهد با وجود تلاش‌های صورت گرفته، این سیاست‌ها هنوز انتظارات پیش‌بینی‌شده را برآورد نکرده‌اند.
شافعی ادامه داد: اقتصاد دانش‌بنیان دارای ماهیتی نظام‌وار است و تمامی مناسبات اجتماعی را در برمی‌گیرد؛ لذا نباید صرفا به تعداد بنگاه‌هایی که در فعالیت‌های با فناوری بالا مشغول کار هستند، تقلیل داده شود. تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مهم است، اما باید توجه کرد این شاخص ماهیت نمادین دارد و کارکرد و اثربخشی این شرکت‌ها باید در تولید محصول پیچیده، ارزآوری، بهبود رقابت‌پذیری و افزایش بهره‌وری دیده شود.
شافعی ادامه داد: آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد بهره‌وری کامل عوامل تولید ایران به قیمت‌های جاری تقریبا طی 30 سال گذشته به‌صورت مستمر یک روند نزولی را تجربه کرده است. همچنین کالاهای تولیدی کشور در زمره تولیدات پیچیده با سطح بالا فناوری بالا نیست؛ لذا باید یک بازبینی مجدد در مفهوم اقتصاد دانش‌بنیان، بایسته‌های آن و شاخص‌های اندازه‌گیری در سطح سیاست‌گذاری صورت گیرد.
ريیس اتاق ایران اضافه کرد: هم اکنون نگرش جایگزینی واردات در راستای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان میان سیاست‌گذاران حاکم شده و تمرکز اصلی بر روی صرفه‌جویی ارزی است. درحالی‌که این مسيله به‌تن‌هایی برای توسعه اقتصادی کشور کفایت نمی‌کند و در کنار آن باید به تقاضای بنگاه‌های بزرگ داخلی و تقاضای خارجی هم توجه داشت.
شافعی با بیان اینکه یکی از مصداق‌های این سیاست در ماده 3 قانون جهش تولید است، گفت: در این ماده‌قانونی، دولت موظف شده به‌منظور حمایت از صنعت ماشین‌سازی داخلی واردات ماشین‌آلات و تجهیزات و خدمات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی را مشمول حقوق ورودی کند. این در حالی است که به‌واسطه تفاوت کیفیت و سطح فناوری ماشین‌آلات صنعتی وارداتی با ماشین‌آلات داخلی از ناحیه این قانون هزینه‌های تحمیلی به تولیدکنندگان صنعتی کشور افزایش و توان رقابت‌پذیری آن‌ها در بازارهای جهانی کاهش می‌یابد. این نکته نیز مغفول مانده که تولید و توسعه محصول، امری زمان‌بر است و به‌سرعت قابل‌جایگزینی با محصولات خارجی نیست.
ريیس اتاق ایران با اشاره به جایگاه نیروی انسانی در اقتصاد دانش‌بنیان گفت: متاسفانه به دلایلی نظیر بازار کار نامساعد، عدم تناسب بین دستمزد و تخصص و محیط اقتصادی و اجتماعی بی‌ثبات و محدودکننده شاهد موج کم‌سابقه مهاجرت نیروهای متخصص و ارزشمند کشور در زمینه‌های مختلف طی سالیان اخیر بوده‌ایم. این موضوع ابعاد اقتصاد و اجتماعی دارد که لازم است سیاستمداران کشور در اتخاذ هر سیاستی اثرات آن را ارزیابی کنند.
لزوم اصلاح سازوکار تامین مالی دانش‌بنیان‌ها
ريیس اتاق ایران همچنین درباره نقش بانک‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد دانش‌بنیان گفت: در کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه بانک‌های سرمایه‌گذاری نقش کلیدی در تامین مالی اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد می‌کنند؛ اما عدم وجود سازوکارهای قانونی در ایران موجب شده شرکت‌های نوپایی که قصد ورود به‌عنوان سرمایه‌گذار در اکوسیستم دانش‌بنیان را دارند، تنها به‌صورت شرکت سهامی خاص ثبت شوند و از امکان جذب سرمایه‌گذار جدید بدون دادن سهم اکثر بنیان‌گذاران بهره‌مند نشوند.
شافعی ادامه داد: از آنجایی که اخذمجوزات صندوق سرمایه‌گذاری دشواری‌های خاص خود را دارد و بخش خصوصی برای جذب سرمایه جدید اقدام به ثبت شرکت جدیدی می‌کند که مشخصا نمی‌تواند از اعتبار و وجهه شرکت قبلی خود بهره ببرد، ازاین‌رو بخش خصوصی رغبت زیادی برای فعالیت در این حوزه ندارد.
وی تاکید کرد: یکی از مسايل مهمی که همواره بخش خصوصی از آن گله داشته و یکی از دغدغه‌های اصلی و همیشگی اتاق‌ها بوده، توجه نکردن تصمیم سازان و سیاست‌گذاران به تجربه‌ها و دانش ضمنی بخش خصوصی بوده است. فعال اقتصاد آثار هر سیاستی را با پوست و گوشت خود حس می‌کند و می‌تواند تجارب ارزنده خود را در عرصه عمل به سیاست‌گذاران منتقل کند، اما متاسفانه عدم اخذ نظر به‌موقع از بخش خصوصی و پیاده‌سازی آن از سوی تصمیم سازان و مسيولان کشور به یکی از عوامل آسیب‌پذیری اقتصاد کشور و تکرار آزمون‌وخطا منجر گشته است.
شافعی تاکید کرد: توسعه صنعتی در کشور ما علاوه بر آنکه نیازمند بهبود فضای کسب‌وکار است، نیازمند سرمایه‌گذاری عظیم و تسهیل دسترسی به فناوری‌های روز جهانی است. بر اساسپیش‌بینی‌های معتبر تخمین زده می‌شود فقط 12 کشور پیشرفته بیش از 2 هزار میلیارد دلار در سال 2022 در حوزه تحقیق و توسعه خرج کنند. حقیقت آن است اگرکشوری در زنجیره تولید جهانی نباشد، از اثرات سرریز شده این حجم از تحقیق و توسعه نمی‌تواند استفاده کند. بدون شک امکان این حجم از سرمایه‌گذاری نیز برای هیچ کشوری اگر بخواهند خودبسنده عمل کند، ممکن نیست.
وی اضافه کرد: بررسی ساختار صنعتی کشورهایی که امروز در بسیاری از شاخص‌ها به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کرده‌اند، نشان می‌دهد که ساختار صنعتی آن‌ها بسیار متفاوت از ساختار صنعتی ما است. آن‌ها اعتقاد دارند که اقتصاد هویت خود را از تولید صنعتی و توان فناورانه آن می‌گیرد، ولی ما متاسفانه توان تولید صنعتی واقعی کشور را در طول دهه‌های گذشته واگذار کرده‌ایم و عدم بلوغ بخش عظیمی از صنایع در ایران منجر به پرداخت هزینه‌های دايمی عدم کیفیت از سوی مصرف‌کنندگان شده است.
ريیس اتاق ایران گفت: مشکلات امروز اقتصاد ما محصول بینش‌های نادرست درباره اقتصاد و مدیریت اقتصادی بوده است. توسعه صنعتی در ایران نیازمند نهادسازی‌های نوین برای توسعه است. ما امروز بیش از آنکه نیازمند وام ارزی و ریالی ارزان، زمین رایگان و انرژی ارزان باشیم، نیازمند دولت و مجلس توسعه‌گرا هستیم.
7 هزار شرکت دانش بنیان فعال وجود دارد / ارزش 60 هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان بورسی

7 هزار شرکت دانش بنیان فعال وجود دارد / ارزش 60 هزار میلیارد تومان...

همایش «شرکت‌های دانش‌بنیان، بازار سرمایه، دورنمای آینده»، عصر امروز (22 تیرماه) در ساختمان شرکت بورس تهران برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
صندوق سرمایه گذاری جسورانه موفق نبوده است / تشکیل کارگروه مشترک برای توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان

صندوق سرمایه گذاری جسورانه موفق نبوده است / تشکیل کارگروه مشترک بر...

مجید عشقی با اشاره به جای خالی شرکت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر فناوری در صدر فهرست شرکت‌های بزرگ بورسی، از تشکیل کارگروه...

EghtesadOnline.com/
قانون جهش تولید اقتصاد دانش بنیان بسیاری از قوانین پایه‌ای را تغییر می‌دهد

قانون جهش تولید اقتصاد دانش بنیان بسیاری از قوانین پایه‌ای را تغیی...

معاونت علمیتهران- ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان بسیاری از قوانین پایه‌ای کشور را تغییر می‌دهد و یک جهت گیری مناسب برای سال آینده است.

Irna.ir/
ر‌يیس اتاق ایران: دولت قبل‌ توجهی به هشدارهای تبعات ارز ترجیحی نداشت‌

ر‌يیس اتاق ایران: دولت قبل‌ توجهی به هشدارهای تبعات ارز ترجیحی ندا...

ريیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در 17 مهر 97 در قالب نامه‌ای، نسبت به تبعات تعیین نرخ ارز 4200 تومانی به دولت هشدار دادیم که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

FarsNews.ir/
درخواست از وزرای اقتصاد و صنعت برای شفاف‌سازی درآمد اتاق ایران

درخواست از وزرای اقتصاد و صنعت برای شفاف‌سازی درآمد اتاق ایران

ريیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌های جداگانه به وزرای اقتصاد و صنعت، خواستار انتشار اطلاعات مربوط به منابع درآمدی اتاق ایران طی 3 سال اخیر شد.

FarsNews.ir/
دانش بنیان ها باید به حوزه مدیریت منابع آب ورود کنند/ دعوت شرکت های دانش بنیان کشاورزی به مجلس

دانش بنیان ها باید به حوزه مدیریت منابع آب ورود کنند/ دعوت شرکت ها...

عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به لزوم ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه مدیریت آب گفت:در ماه جاری شرکت های دانش بنیان ثبت شده در حوزه کشاورزی را دعوت و راه های همکاری با آنان را بررسی می کنیم.

MehrNews.com/
اقتصاد دانش بنیان پایه اقتصاد مقاومتی است

اقتصاد دانش بنیان پایه اقتصاد مقاومتی است

یک کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد دانش بنیان اقتصادی است که کاربرد دانش و اطلاعات در آن اهمیت بالایی داشته و تولید و توزیع، مبتنی بر آن شکل‌گرفته است.

MehrNews.com/
سود بدون ریسک و بالاتر از بانک با "صندوق سرمایه گذاری سپر" گروه اقتصاد بیدار

سود بدون ریسک و بالاتر از بانک با "صندوق سرمایه گذاری سپر" گروه اق...

بورس صندوق درآمد ثابت سبدگردانی اقتصاد بیدار بهترین گزینه برای کاهش ریسک سرمایه گذاری خواهد بود.

Irna.ir/
راه اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری کریپتو در...

راه اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری کریپتو در...

این صندوق سرمایه‌گذاری اولین ابزار سرمایه گذاری رمزارز است که توسط یک بانک در کره جنوبی ارايه می‌شود و انتظار می‌رود...

Gostaresh.news/
لزوم شفافیت درآمد مالیاتی اتاق بازرگانی/موضع مبهم دبیرکل نسبت به برآورد بودجه اتاق ایران

لزوم شفافیت درآمد مالیاتی اتاق بازرگانی/موضع مبهم دبیرکل نسبت به ب...

در حالی که به صورت مستند بودجه اتاق بازرگانی از محل 3 در هزار درآمد مشمول مالیات صاحبان کارت بازرگانی از 20 شرکت حدود 850 میلیارد تومان برآورد شده است، دبیرکل این اتاق باز هم درآمد اتاق را از محل مالی...

FarsNews.ir/
تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس

تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس

ريیس اتاق بازرگانی ایران پس از بازگشت از سفر عراق، توضیحاتی درباره ویديوی منتشر شده از سخنان خود در جلسه سال قبل با روسای کمیسیون های اتاق ایران ارايه کرد.

FarsNews.ir/
ريیس اتاق ایران از نمایندگان مجلس عذرخواهی کرد

ريیس اتاق ایران از نمایندگان مجلس عذرخواهی کرد

ريیس اتاق بازرگانی ایران بابت بی اخلاقی صورت گرفته نسبت به نمایندگان مجلس ابراز تاسف کرد.

MehrNews.com/
پیشنهاد تشکیل صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک امید برای ورود جامع به پروژه‌ های توسعه‌ ای

پیشنهاد تشکیل صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک امید برای ورود جامع به پرو...

پیشنهاد ایجاد شورای عالی سرمایه‌گذاری را در دولت مطرح کرده‌اند که ایده بسیار خوبی است؛ اما با توجه به اینکه لازمه شکل‌گیری آن، فراهم‌سازی زمینه‌های متعددی در دولت...

EghtesadOnline.com/
صندوق سرمایه گذاری امین سامان خبر داد/ سرمایه‌گذاران، سود بهمن‌ماه صندوق امین سامان به حساب شما واریز شد

صندوق سرمایه گذاری امین سامان خبر داد/ سرمایه‌گذاران، سود بهمن‌ماه...

صندوق سرمایه گذاری امین سامان خبر داد/ سرمایه‌گذاران، سود بهمن‌ماه صندوق امین سامان به حساب شما واریز شد

BourseNews.ir/
«آساس» صندوق سرمایه گذاری 5 ستاره بازار سرمایه

«آساس» صندوق سرمایه گذاری 5 ستاره بازار سرمایه

صندوق سرمایه‌گذاری آسمان آرمانی سهام با نماد

BourseNews.ir/
چند میوه دست نیافتنی شد / جماعتی در حسرت میوه خوردن! افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ بلاتکلیفی واردات خودرو/ قیمت طلا و سکه ریزشی شد صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته