چرا کمبود روغن ادامه دارد؟

چرا کمبود روغن ادامه دارد؟

در حالی که از اواسط سال گذشته فروش اجباری انواع کالا به همراه روغن از سوی شرکت های پخش به بنکداران به معضلی جدی تبدیل شده، اما وزرات صمت هیچ گونه اقدام عملیاتی و موثری برای مقابله با این تخلف انجام نداده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از اواسط سال 1399 که کمبود روغن خوراکی در بازار نمایان شد پدیده فروش اجباری کالا به همراه روغن نیز به معضلی جدی برای بنکداران و اصناف تبدیل شده است، بطوریکه شرکت های پخش شرط فروش روغن را به بنکداران و واحدهای صنفی خرید اجباری اقلام دیگری مانند رب گوجه فرنگی، تن ماهی، کیک، سس، چای و حتی برنج قرار داده اند و اگر بنکدار حاضر به خرید یکی از این اقلام همراه با روغن نشود، روغنی هم به وی فروخته نمی شود.

بنابراین این شرایط باعث شده تا اغلب بنکداران از خرید روغن منصرف شوند و بر همین اساس عرضه روغن از طریق اصناف نیز محدودتر شده است.

این وضعیت در حالی است که مسيولان وزارت صنعت، معدن و تجارت طی 9 ماه گذشته همواره وعده تنظیم بازار روغن و فراوانی عرضه این محصول به بازار را از هفته آینده داده اند، اما نه تنها طی مدت مذکور هنوز هفته مورد نظر فرا نرسیده بلکه در هفته های اخیر با مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت روغن جامد و مایع بین 30 تا 35 درصد گران شده است.

وضعیت عرضه و توزیع روغن در بازار طی 9 ماه گذشته تعریف چندانی نداشته بطوری که در زمستان سال گذشته مردم برای خرید این کالا مجبور به ایستادن در صف های طولانی پشت درهای فروشگاه ها بودند و اکنون نیز که وضعیت بهتر شده است با محدودیت خرید مواجهند و فروشگاه های زنجیره ای به هر مشتری یک یا حداکثر 2 بطری روغن می فروشند.

قاسمعلی حسنی ريیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره فروش اجباری کالا به همراه روغن گفت: فروش اجباری کالا به همراه فروش روغن یکی از مشکلات چند ماه اخیر بنکداران است بطوری که شرکت‌های پخش در کنار فروش روغن فروش کالاهای دیگری را نیز از قبیل تن ماهی، رب گوجه فرنگی به بنکداران تحمیل می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از بنکداران از خرید روغن منصرف می شوند.

حسنی گفت: به عنوان مثال یک بنکدار به ازای خرید 50 کارتن روغن خوراکی مجبور به خرید 500 تا هزار کیلو برنج هندی می شوند و یا به ازای خرید 10 کارتن روغن مجبور به خرید 10 کارتن رب گوجه فرنگی یا 10 کارتن تن ماهی و در مواردی هم مجبور به خرید مقادیر زیادی چای می شوند.

وی همچنین بیان کرد: علیرغم افزایش 35 درصدی روغن تغییری در فراوانی روغن در بازار مشاهده نمی‌شود و همچنان فروش کالای اجباری توسط شرکت‌های پخش به همراه روغن ادامه دارد.

اگرچه موضوع فروش اجباری کالا به همراه روغن از سوی شرکت های پخش، بارها از سوی بنکداران و اصناف طی ماه های اخیر مطرح شده است اما وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت هیچ اقدام موثر و بازدارنده ای در مقابل این تخلف انجام نداده است و حداکثر واکنش مسيولان این وزارتخانه در مقابل این تخلف بیان جمله تکراری این اقدام تخلف است و با متخلفین مطابق با قانون برخورد می شود، بوده است.

به هر حال اگرچه مسيولان وزارت صمت و سازمان حمایت و تعزیرات تاکنون هیچ اقدام موثری برای مقابله با فروش اجباری کالا انجام نداده اند و ريیس انجمن صنفی تولید کنندگان روغن نباتی نیز این پدیده را تکذیب کرده است اما واقعیت آن است که این تخلف در بازار در حال انجام است.

همچنین برخی از محصولات مانند رب گوجه فرنگی، تن ماهی، انواع سس در یک گروه صنعتی تولید و از از طریق یک شرکت پخش توزیع می شود و به گفته دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی فروش اجباری کالا توسط هلدینگ‌های بزرگ تولید کننده مواد غذایی که دارای شرکت پخش نیز می باشند بیشتر اتفاق می افتد.

بنابراین آشفته بازار روغن نباتی در کنار بی تفاوتی مسيولان وزارت صمت فرصت سوء استفاده و زیاده خواهی برای برخی از تولید کنندگان را فراهم آورده که قطعا در صورتی که مسيولان وزارت صمت نسبت به حل آن اراده واقعی داشته باشند قابل حل خواهد بود اما وزارت صمت طی 9 ماه گذشته و در حالی که سازمان حمایت داعیه دار هزاران بازرسی و تشکیل پرونده تخلفات صنفی در هر ماه و در هر سال است ، هیچ اقدام عملیاتی برای مبارزه با این تخلف انجام نداده است.

 

منبع: خبرگزاری فارس

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

قیمت روغن رسما افزایش یافت

قیمت روغن رسما افزایش یافت

با وجود اینکه طی روز‌های اخیر هیچ مقام مسيولی حاضر به صحبت درباره افزایش قیمت روغن نشد، این افزایش از روز گذشته در سامانه 124 اعلام و رسما در بازار اعمال شد.

Bartarinha.ir/

دلایل افزایش قیمت روغن در بازار

روغن مایع 35 درصد گران شد

روغن مایع 35 درصد گران شد

طبق نامه ارسالی یکی از شرکت‌های بزرگ تولید روغن، قیمت انواع روغن مایع 35 درصد و روغن جامد 30 درصد گران خواهد شد.

TejaratNews.com/
دپوی 850 هزار تنی انواع روغن در گمرک و بنادر + قیمت

دپوی 850 هزار تنی انواع روغن در گمرک و بنادر + قیمت

در حال حاضر 850 هزار تن انواع دانه‌های روغنی و روغن خام در گمرک و بنادر دپو شده است.

TejaratNews.com/
جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

ريیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو گفت: به دلیل گرانی روغن موتور اصل، بازار روغن‌های تقلبی داغ شده است.

Bartarinha.ir/
ورودکالاهای اساسی در ماه‌های نخست امسال/ واردات برنج روغن و شکرخام

ورودکالاهای اساسی در ماه‌های نخست امسال/ واردات برنج روغن و شکرخام

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران، از خرید 2.8 میلیون تن کالای اساسی در سال 1400 خبر داد و گفت: این کالاها در سال گذشته خریداری شده و در 5 ماه سال نخست امسال وارد کشور می‌شود.

TejaratNews.com/
حل مشکل بازار روغن جامد در فروردین 1400

حل مشکل بازار روغن جامد در فروردین 1400

قايم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی بعد از چندین ماه بالاخره به وجود مشکلاتی در بازار روغن جامد اذعان کرد و وعده داد که این مشکلات در فروردین 1400 برطرف شود.

Bartarinha.ir/
آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن

آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن

آخرین روزهای سال گذشته و در زمانی که بازار روغن از مدت‌ها قبل با نوسان و کمبود همراه بود، قیمت روغن مایع و جامد بین 80 تا 146 درصد نسبت به قبل افزایش داشته است

Bartarinha.ir/

افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد

چرا روغن گران شد؟

چرا روغن گران شد؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) علت افزایش قیمت روغن خام نباتی و ساخته شده را افزایش قیمت‌های جهانی روغن خام، افزایش هزینه‌های تولید از جمله هزینه مواد بسته‌بندی دستمزد و غیره عنوان کرد.

TejaratNews.com/
برنامه تولید و توزیع روغن برای سال 1400

برنامه تولید و توزیع روغن برای سال 1400

برنامه تولید و توزیع روغن برای سال 1400 اعلام شد و تولیدکنندگان روغن موظف به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت شدند.

TejaratNews.com/
خرما در ماه رمضان گران نمی‌شود/ تلاش برای تامین روغن جامد

خرما در ماه رمضان گران نمی‌شود/ تلاش برای تامین روغن جامد

ريیس سامان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به وضعیت تامین کالاهای اساسی در ماه رمضان گفت: خرما در ماه رمضان گران نمی‌شود.

TejaratNews.com/

پهلوگیری 2 کشتی حامل روغن خوراکی در بندرشهیدرجایی

دستور ترخیص 90درصدی روغن از گمرک

دستور ترخیص 90درصدی روغن از گمرک

معاون فنی گمرک ایران از ترخیص فوری و 90 درصدی روغن های خام اظهار شده به گمرکات مازندران خبر داد.

Bartarinha.ir/
تداوم فروش اجباری کالا همراه با روغن

تداوم فروش اجباری کالا همراه با روغن

فروش اجباری کالا به همراه روغن همچنان توسط کارخانجات انجام شده و به نوعی با وجود تمام اظهارات مسيولان وزارت صنعت در تخلف بودن این اقدام؛ گویا متولی بخش صنعت حریف کارخانجات نشده است.

TejaratNews.com/
ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه برق آزادی رفت بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 31 خرداد

در حال بارگیری...