اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره، اولویت اصلی وزارت نفت

اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره، اولویت اصلی وزارت نفت

وزیر نفت گفت: پروژه بزرگ ایران ال‌ان‌جی که بیش از هشت سال زیر باران و گرمای سوزان منطقه ویژه پارس رها شده بود را توانستیم فعال کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی ظهر امروز (یکشنبه 14 اسفندماه) در نشست مشترک با ريیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به سرمای بی‌سابقه امسال در فصل زمستان و تلاش شبانه‌روزی کارکنان صنعت نفت برای تامین امنیت انرژی 26 میلیون مشترک گاز در سراسر کشور اظهار کرد: سوخت‌رسانی به بیش از 100 نیروگاه کشور، همچنین صنایع عمده بخش دیگری از وظایف مهم همکاران من در وزارت نفت در فصل سرما بوده است، ضمن اینکه بنزین، گازويیل و سی‌ان‌جی مورد نیاز کشور امسال به‌خوبی تامین شد ه است و و به‌زودی گاز مایع هم به سبد سوخت بخش حمل و نقل افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه در ابتدای دولت سیزدهم، متاسفانه وزارت نفت با شماری مشکلات و تخلفات در بخش‌های مختلف روبه‌رو بود، گفت: از میان همه مشکلات موجود در همان زمان، بحث ناترازی 250 میلیون مترمکعبی گاز مطرح بود که با توجه به این موضوع بسیاری از داخل و خارج از سیستم دولت اعتقاد داشتند این موضوع مهم‌ترین چالش دولت سیزدهم خواهد بود.

وزیر نفت در ادامه به عدم تامین مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بخش‌های بالادستی در سال‌های گذشته در وزارت نفت و ناترازی گاز اشاره و تصریح کرد: تا پایان برنامه ششم باید به تولید یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب گاز شیرین در روز می‌رسیدیم، در حالی که هم‌اکنون این مقدار تولید حدود 830 میلیون مترمکعب گاز است. در زمستان سال 1399 برای نخستین بار ما شاهد قطعی‌های طولانی برق در کشور به‌واسطه کمبود گاز بودیم.

اوجی یادآور شد: در ابتدای آغاز به‌کار در وزارت نفت، مجموعه اقدام‌ها و راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدتی برای جبران ناترازی گاز در کشور در دستور کار قرار گرفت و الحمدالله با همت کارکنان صنعت نفت توانستیم زمستان پارسال و تقریبا زمستان امسال را با کمترین چالش و دغدغه پشت سر بگذاریم.

وی به وجود بیش از 87 میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره‌سازی‌شده روی آب در ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم به‌عنوان یکی دیگر از چالش‌های وزارت نفت اشاره و اظهار کرد: در آيین تودیع و معارفه بنده و وزیر وقت، ایشان به من گفتند مخزنی در خشکی و دریا نداریم که از میعانات گازی پر نکرده باشیم، این در حالی بود که ایران روزانه 800 تا 854 هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌کند، در همان زمان از سوی وزارت نفت دولت دوازدهم برای رفع دغدغه ذخیره‌سازی پیشنهاد خرید 12 فروند نفتکش غول‌پیکر به دولت داده شده بود.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه در دولت گذشته با توجه به اندیشیده نشدن راهکاری برای ذخیره‌سازی و فروش میعانات گازی، دستور کاهش تولید 50 تا 80 میلیون مترمکعبی گاز در بخش بالادستی را داده بودند، ادامه داد: امروز که این گزارش را در سازمان بازرسی کل کشور ارايه می‌کنم، رقم میعانات گازی روی آب ایران به کمتر از 20 میلیون بشکه رسیده است؛ این موضوع در افزایش فروش این محصول و به‌کارگیری بیشتر آن به‌عنوان خوراک در پتروشیمی‌های کشور همچون پتروشیمی نوری و بوعلی و پالایشگاه‌های کوچک ریشه دارد.

اوجی تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود در سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های نظارتی کشور به همت کارکنان صنعت نفت، پارسال به همه تکالیف بودجه‌ای کشور عمل شد و امسال نیز تا به امروز بخشی قابل‌توجه از تکالیف بودجه‌ای محقق شده است.

وی گفت: فروش نفت ایران در ماه گذشته با توجه به تحریم‌ها قابل‌توجه است و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده نیز افزایش یابد. منابع ارزی حاصل از این فروش نیز بر اساس رویه‌های موجود و قابل‌قبول خوشبختانه وصول شده به‌طوری که به جرات می‌توانم بگویم این مقدار وصول حداقل 2 تا 2.5 برابر وصول مطالبات ارزی سال‌های پیش است.

وزیر نفت به شرایط سخت تحریمی حاکم بر صنعت نفت که حتی نسبت به تحریم‌های سال 97 دوران ريیس‌جمهوری ترامپ سخت‌تر است، اشاره و تصریح کرد: امروز با دیپلماسی انرژی و ترفندها و راهکارهایی که در قراردادهای فروش نفت خام به‌کار گرفته‌ایم، توانسته‌ایم حداقل مبالغی قابل‌توجه به سامانه‌های ارزی داخلی کشور همچون نیما تزریق کنیم، همچنین در 11 ماه اخیر در بخش پتروشیمی نیز 14 میلیارد دلار وصول درآمدهای ارزی انجام شده و به سامانه نیما و در سامانه تازه مبادلات ارزی تزریق شده است.

اوجی با بیان اینکه امروز دشمن به این نتیجه رسیده است اگر بتواند وزارت نفت را به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده ارز و انرژی کشور فلج کند، می‌تواند به همه اهداف خود برسد، اظهار کرد: دشمن باید بداند این مملکت صاحب دارد و کارکنان صنعت نفت اجازه نخواهند داد امنیت تامین ارز و انرژی کشور با مخاطره روبه‌رو شود.

وی درباره آخرین وضع پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای که رفع‌کننده ناترازی گاز و جلوگیری از خام فروشی هستند نیز افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر اقدام‌های موثری در بخش تولید فرآورده متناسب با افزایش مصرف داخلی در کشور انجام نشده است و امروز شاهد برابری تولید و مصرف در بخش فرآورده‌های نفتی و دغدغه‌های به‌وجودآمده حاصل از آن هستیم، اگر امروز تولید فرآورده در کشور بالا بود، به‌راحتی می‌توانستیم صادرات و وصول مطالبات حاصل از آن را بسیار راحت‌تر از نفت خام انجام دهیم.

وزیر نفت اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره را اولویت اصلی خود در وزارت نفت اعلام کرد و گفت: برای نمونه پروژه بزرگ ایران ال‌ان‌جی در عسلویه را که بیش از هشت سال زیر باران و گرمای سوزان آن منطقه رها شده بود توانستیم فعال کنیم و هم‌اکنون بیش از 700 نفر در این پروژه مشغول به‌کار هستند؛ بخش یوتیلیتی آن آماده شده و مخازن آن با 98 درصد پیشرفت فیزیکی به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود بخش شیرین‌سازی این پروژه اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد. واحد ال‌ان‌جی این پروژه نیز از بخش‌های مختلف در حال پیگیری است و تلاش می‌کنیم تا پایان این دولت به نتیجه برسد.

اوجی با تاکید بر اینکه همه میدان‌های مشترک نفت و گاز ایران در دریا و خشکی در این دولت تعیین تکلیف شده است، افزود: 100 میلیارد دلار قرارداد و تفاهم برای تکمیل پروژه‌های بخش بالادستی و پایین‌دستی با شرکت‌های داخلی و خارجی امضای شده که از این رقم 40 میلیارد دلار تفاهم‌نامه و 4.5 میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های روس امضا شده است. شایان ذکر است با توجه به مذاکرات اخیر به‌زودی شاهد تبدیل تفاهم‌نامه‌ها با این شرکت به قرارداد هستیم.

وی گفت: برای اصلاح الگوی مصرف و بهینه‌سازی مصرف سوخت وزارت نفت نزدیک به 36 میلیارد دلار پروژه به شورای اقتصاد ارايه کرده و مصوبه آن را گرفته است، اما نکته مهمی که وجود دارد قانون ماده 12 و اشکالات آن است. مذاکرات و مکاتباتی با مجلس شورای اسلامی در این خصوص انجام داده‌ایم و در آن قالب پیشنهادهای خوبی ارايه کرده‌ایم. اگر این ماده اصلاح نشود در بخش سرمایه‌گذاری پروژه‌های بهینه‌سازی دچار مشکل می‌شویم زیرا سرمایه‌گذار به‌صورت دلاری در این‌گونه پروژه‌ها حضور می‌یابد، در حالی که برای بازگشت سرمایه و سود خود باید در انتظار جمع شدن و فروش گازويیل 300 تومانی بماند. در طرحی که در قالب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه به مجلس ارايه شده، پیشنهاد شده در ازای سرمایه‌گذاری در این‌گونه طرح‌ها، به سرمایه‌گذار حواله سوخت بدهیم که این راهکار پیشنهاد بخش خصوصی نیز بوده است.

وزیر نفت درباره همکاری وزارت نفت و سازمان بازرسی کل کشور نیز تصریح کرد: یکی از دستگاه‌های نظارتی کشور که دقیق‌ترین و بهترین گزارش‌ها را از ما می‌خواهد، این سازمان است. گرچه خیلی از گزارش‌های خواسته‌شده این سازمان برمی‌گردد به عملکرد وزارت نفت در دولت گذشته، در بحث فسادستیزی تاکید داریم، ضمن آنکه دغدغه‌های کارشناسان این سازمان همواره سرفصل کار من و همکارانم بوده است.

اوجی اظهار کرد: هم‌اکنون 17 راهکار و برنامه به غیر از راهکار قیمتی برای مهار مقدار مصرف سوخت مایع و گاز در دستور کار وزارت نفت قرار دارد. همکاران من با توجه به شدت مصرف انرژی در زمستان دغدغه کمبود گاز، در ایام نوروز دغدغه کمبود فرآورده‌های نفتی و تابستان دغدغه و استرس سوخت نیروگاه‌ها را دارند.

وی به عملکرد ضعیف وزارت نفت در سال‌های اخیر در حوزه منابع انسانی و ایجاد بی‌انگیزگی و مهاجرت نخبگان این صنعت اشاره و بیان کرد: دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت کشور در نامه‌ای که به مقام معظم رهبری نوشته بودند از استخدام نشدن خود شکایت کرده بودند؛ خوشبختانه توانستیم حدود 900 نفر از این عزیزان را جذب کنیم، همچنین با پیگیری‌های انجام‌شده توانستیم بیش از 36 هزار نفر از ایثارگران و فرزندان آنها را در وزارت نفت جذب کنیم و در مجموع رضایت‌مندی نسبی را میان کارکنان خود با انجام حمایت‌های رفاهی ایجاد کرده‌ایم.

یکی از خلاءهای مهم کشور، مسيله سرمایه‌گذاری است اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده بر کالاهای اساسی عکس | فرمان فوق العاده این بنز ! عکس | هیولاهای دنیای ماشین با این دستگاه ها ساخته شدند! اعلام آمادگی دیوان محاسبات برای گره گشایی و رفع اشکالات در پرداخت حقوق معلمان پشت پرده کمبود بلیت هواپیما چیست؟ روسیه جای عربستان را به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت به چین گرفت اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده 9 درصدی کالاهای اساسی در سال 1402 + سند سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم 3 میلیارد دلار صادرات فراورده‌های نفتی با کمک بورس انرژی خبر تازه درباره ثبت‌نام خودروهای داخلی یک چهارم پروژه مسکن ملی به پیشرفت 70 درصد رسید عرضه آجیل‌های تقلبی در میادین تره‌بار/ خشکسالی دلیل جدید گرانی ها حتی پسته! وزیر کار: نرخ بیکاری در سال جاری به 8.2 درصد کاهش یافت تولید یک میلیون و 348 هزار خودرو در سال 1401/ ایران رکورددار رشد تولید خودرو در جهان شد خاندوزی: سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم سامانه ثبت‌نام خودروها 24 امشب بسته می‌شود/ بازگشایی مجدد 7 و 8 فروردین رای شورای رقابت به لغو عضویت شرکت‌های کروز در هیات مدیره ایران خودرو درج قیمت روی بلیت هواپیما الزامی شد/ برخورد با شرکت های متخلف پیش‌بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در 1402 پیش بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در سال 1402 عرضه 257 میلیون دلار حواله، دو برابر بیشتر از معاملات بیت‌کوین تخت گاز می‌رود! عکس| ستایش سایت معتبر از ماشین شگفت انگیزی که طالبان با موتور کرولا ساخت! مردم 30 درصد کمتر به خشکشویی‌ها مراجعه می کنند سخنگوی وزارت صمت: مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه فروش خودرو 2 روز دیگر تمدید شد / جاماندگان 7 و 8 فرورد... واکنش ایران خودرو درپی انتشار تصاویری از پارکینگ این شرکت در شبکه های اجتماعی دفتر رسانه وزارت صمت: از تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز تا فروش خودرو 3 تا 5 برابر قیمت واقعی به مردم تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو در 7 و 8 فروردین اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد تحویل حضوری خودروها در ایران‌خودرو مازندران مصرف بنزین کشور باز هم رکورد زد آخرین قیمت دلار و یورو 29 اسفند 1401 مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود آخرین قیمت سکه و طلا در آخرین روز اسفند 1401 خاندوزی: 2 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت کردیم/ 12 ماه بودجه عمومی بدون استقراض طومار تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز؛ از قاچاق 33 هزار میلیارد تومانی تا جریمه 13800 میلیاردی شمار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق از 1000 شرکت فراتر رفت دریافت شماره شبا بانک رفاه مزیت‌های «مرغ سایز» برای مصرف‌کنندگان مصرف بنزین رکورد زد/ هشدار افزایش مصرف بنزین همزمان با افزایش مسافرت ها صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد خودرویی که فقط رنگ‌آمیزی آن به 600ساعت زمان نیاز دارد! کاهش دما در برخی شهرها/ آسمان کشور 2 روز آینده بارانی است کارگران مزد سال 1402 را چگونه محاسبه کنند؟ بازار پوشاک یخ زد پیش‌بینی ريیس کل بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز در سال جدید ‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌ فرزین: مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود مرکز فروش ماهی بعثت ؛ از فروش ماهی لوکس تا گارانتی تعویض!