عبور حباب سکه از 2 میلیون تومان

عبور حباب سکه از 2 میلیون تومان

ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: حباب سکه در این هفته به دو میلیون و 100 هزار تومان رسید که نسبت به هفته‌های گذشته حدود 450 هزار تومان افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با اشاره به روند صعودی قیمت‌ سکه و طلا در بازار از اواسط هفته‌ که به دنبال افزایش قیمت‌ طلا در بازارهای جهانی و نوسانات افزایشی نرخ ارز در داخل رخ داده بود، گفت: با کاهش قیمت اونس جهانی طلا در پایان هفته، قیمت‌ها در بازار سکه و طلای داخلی نیز از اوج خود فاصله گرفت اما همچنان در مقایسه با ابتدای هفته، افزایشی ثبت شده است.

به نقل از ایسنا نادر بذرافشان در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: از اواسط هفته، روند افزایشی اونس جهانی طلا آغاز شد و 18 دلار افزایش را تجربه کرد و تا پایان هفته نیز ادامه داشت. از سوی دیگر در بازارهای داخلی نیز نوسانات افزایشی نرخ ارز البته اخبار سیاسی- اقتصادی در سطح دنیا، سبب شد که در بازار سکه و طلا داخل نیز روند صعودی قیمت‌ها شکل گیرد.

چرا سکه گران شد؟

ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: افزایش قیمت طلای جهانی از یک سو و افزایش نرخ ارز از سوی دیگر تا روز چهارشنبه باعث شد که هر مثقال طلای 17 عیار حدود 230 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار هم حدود 55 هزار تومان افزایش قیمت داشته باشند.

او اضافه کرد: سکه‌های تمام طرح جدید نیز 950 هزار تومان و طرح قدیم حدود 700 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. نیم سکه و ربع سکه هر یک حدودا 350 هزار تومان افزایش بها را ثبت کرده‌ و سکه‌های یک گرمی نیز 150 تومان گران‌تر شد.

عقب‌نشینی قیمت‌ها از پنجشنبه

وی خاطرنشان کرد: اما از ابتدای روز پنجشنبه (دیروز)، مسیر افزایش قیمت اونس جهانی طلا تغییر کرد و مسیر کاهش را در پیش گرفت و حدود 20 دلار کاهش پیدا کرد. همچنین بازار ارز نیز همزمان با کاهش تقاضا در روز پنجشنبه، کنترل شد و کمی کاهش را تجربه کرد. براین اساس قیمت‌ سکه و طلا از اوجی که گرفته بود، فاصله گرفت؛ البته این کاهش بگونه‌ای نبود که قیمت‌ها به قیمت‌های ابتدای هفته برسد.

مطالعه بیشتر: طلا و سکه به پیروی از دلار، گران شد/ قیمت سکه وارد کانال 16 میلیون تومان شد
قیمت سکه طرح جدید

ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: بدین ترتیب سکه تمام طرح جدید که تا مرز 16 میلیون تومان را هم رد کرده بود (16 میلیون و 50 هزار تومان)، پایین آمد و در آخرین معاملات هفته بر روی 15 میلیون و 800 ایستاد. سکه تمام طرح قدیم نیز که به 15 میلیون و 200 هزار تومان هم رسید، هفته را با بهای 14 میلیون و 950 به پایان رساند. نیم سکه نیز که در اوج هشت میلیون و 650 هزار تومان بود، به هشت میلیون و 500 رسید. ربع سکه نیز در آخرین معاملات هفته، پنج میلیون و 550 معامله شد، در حالیکه در اوج قیمت‌ها، پنج میلیون و 680 را تجربه کرده بود. سکه‌های یک گرمی نیز که تا سه میلیون و 300 هم پیش رفت، در آخرین معاملات، سه میلیون و 240 دادوستد شد.

وی افزود: هر مثقال طلای 17 عیار که در اوج شش میلیون و 85 هزار تومان رسید، در آخرین معاملات هفته 35 هزار تومان کاهش یافت و شش میلیون و 50 هزار تومان قیمت‌گذاری شد. هر گرم طلای 18 عیار نیز که تا یک میلیون و 404 هزار تومان رسیده بود، در پایان هفته به یک میلیون و 394 تومان رسید. اونس جهانی نیز نسبت به اوجی که گرفته بود، امروز (جمعه) مجدد شش دلار افزایش پیدا کرد و به 1646 دلار رسیده است.

2 میلیون و 100 هزار تومان از بهای سکه، حباب است

بذرافشان در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز، گفت: حباب سکه نیز در این هفته به دو میلیون و 100 هزار تومان رسید که نسبت به هفته‌های گذشته حدود 450 هزار تومان افزایش یافته و بزرگتر شده‌ است و به اوج خود رسیده است.

مطالعه بیشتر: پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز 11 آبان/ پول‌های سرگردان وارد بازار جدید شد؟