خوزستان گرفتار سیلاب فاضلاب و تشنگی/ حتی 200 میلیون تومان اعتبار ندادند!

خوزستان گرفتار سیلاب فاضلاب و تشنگی/ حتی 200 میلیون تومان اعتبار ندادند!

جلگه خوزستان که روزگاری پرآب‌ترین استان ایران به شمار می‌آمد و یک سوم رودهای ایران به آن سرازیر می‌شود حالا با مدیریت ناکارآمد منابع آب به وضیعتی رسیده است که زمستان‌ها مردم این استان گرفتار سیلاب فاضلاب هستند و تابستان با کم‌آبی و قطع آب شرب دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، خوزستان که زمستان با تصاویر مردم به رنج افتاده در سیلاب فاضلاب خبرساز شده بود حالا با تصاویر گاومیش‌ها و ماهی‌های جان داده در کم‌آبی و مزارع سوخته خبرساز شده است.

در این میان شرکت آب و فاضلاب این استان هم پاسخگویی درستی به رسانه‌ها ندارد. این در حالی است که کارکنان آبفا خوزستان خبر می‌دهند که برخی از آنها بیشتر از 15 ماه است که حقوق خود را نگرفته‌اند.

جالب اینجاست که با وجود اعتراض مردم خوزستان به وضعیت مدیریت منابع آب در این استان، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مصاحبه‌های اخیر خود این استان را نادیده گرفته و عمده محور مصاحبه‌هایش درباره قطع برق بوده است.

بحران آب در حال گسترش به اهواز و آبادان

در این میان به نظر می‌رسد برخی مسيولان محلی استان هم سعی در تقلیل ماجرا دارند. به گونه‌ای که صبح امروز، سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان در گفتگوی زنده با شبکه خبر اعلام کرد که حدود 700 روستا در این استان حتی قبل از شروع تنش آبی 1400، آب نداشته‌اند و آب در برخی شهرها جیره‌بندی بوده یا با تانکر آبی به شهروندان می‌رسیده است.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و بحران آب به شهرهای بزرگی مانند اهواز و آبادان هم رسیده است. به گونه‌ای که ایسنا نوشته است فرهاد ایزدجو، مدیرعامل آب و برق خوزستان در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان گفته است که اگر 75 مترمکعب بر ثانیه آب به آبادان و خرمشهر نرسد، آب مورد نیاز نخیلات بهمنشیر تامین نمی‌شود و EC یا همان شوری آب به شدت بالا می‌رود.

لوله‌کشی آب یک روستا فقط با 200 میلیون تومان

مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز و باوی درباره بحران آب و فاضلاب در خوزستان به تجارت‌نیوز می‌گوید که بدون شک بخش بزرگی از قصور این ماجرا بر عهده وزارت نیرو است.

او توضیح می‌دهد: وزارت نیرو در سال 98 با عدم مدیریت منابع آب و فاضلاب باعث بروز سیلاب فاضلاب در خوزستان شد و در این سیلاب، اموال مردم از بین رفت، کشاورزان ضرر دیدند و بسیاری از جاده‌ها آسیب جدی دیدند. این روند در سال 99 هم ادامه داشت و بالاخره، در سال 1400 گریبان استان را به صورت جدی‌تر گرفت.

او ادامه می‌دهد: پاییز 99 با شروع بارندگی‌ها، سیلابی به ارتفاع یک متر معابر و خیابان‌ها و خانه‌های مردم را در اهواز، آبادان، خرمشهر و ماهشهر و بندر امام بلعید و اکنون مردم در 700 روستا دچار تنش شدید آبی هستند؛ یعنی حتی برخی از روستاها آب شرب ندارند و بسیاری از روستاها نمی‌توانند آب آشامیدن دام‌های خود را تامین کنند یا حتی کشاورزی کنند.

یوسفی تاکید می‌کند: قرار بود برای یکی از روستاهای دچار بحران، لوله‌آب بخریم و آن روستا را لوله‌کشی کنیم اما به ما می‌گویند آن روستا منابع و بودجه برای لوله‌کشی ندارند. در حالی که تنها 200 میلیون تومان برای انجام این پروژه نیاز بود.

او با تایید حقوق معوقه کارکنان آبفا خوزستان هم می‌گوید که مبلغ دستمزد این پرسنل هم رقم زیادی نیست اما متاسفانه خلف وعده اتفاق می‌افتد.

گفتنی است مشکلات شبکه فاضلاب خوزستان به پوسیدگی شدید زیرساخت‌های آب و فاضلاب این استان نسبت داده شده است و صادق حقیقی‌پور، مدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان فروردین امسال به تسنیم گفته است که در حال حاضر پروژه اصلاح فاضلاب شهر اهواز به اعتباری نزدیک به 350 میلیون یورویی احتیاج دارد که هنوز این اعتبار تامین نشده است.

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «چرا وضعیت آب در خوزستان بحرانی شد» را هم بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
طرح نذر آب چیست؟

طرح نذر آب چیست؟

محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، از شروع طرح نذر آب، در چهار استان سیستان‌و‌بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی برای چهارمین سال متوالی خبر می‌دهد. اما طرح نذر آب چیست؟

TejaratNews.com/
قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق در استان البرز، حالا سبب شده که آب هم در برخی از مناطق این استان قطع شود. اگرچه شرکت آبفای کرج از قطع آب اظهار بی‌اطلاعی می‌کند اما وزارت نیرو می‌گوید دلیل قطعی آب در این استان، قطع برق است. ...

TejaratNews.com/
آب سهمیه‌بندی می‌شود؟

آب سهمیه‌بندی می‌شود؟

گزارش‌های واصله خبر می‌دهد که یک هفته‌ای است آب برخی از شهرستان‌ها قطع می‌شود. پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان آب و فاضلاب حاکی از این است که این مشکل مقطعی است.

TejaratNews.com/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
قطع 15 ساعته آب در یکی از مناطق تهران / شیوه جدید سارقان برای دزدی کابل!

قطع 15 ساعته آب در یکی از مناطق تهران / شیوه جدید سارقان برای دزدی...

قطعی برق در تهران کاهش یافته اما هنوز در بسیاری از شهرها ادامه دارد. اما گویا اکنون مشکل فقط قطع برق نیست و قطعی آب هم به آن اضافه شده است. برخی از مردم از قطعی 10 تا 15 ساعته آب خبر می‌دهند.

TejaratNews.com/
ماجرای خبر «جیره‌بندی آب در 12کلانشهر» چیست

ماجرای خبر «جیره‌بندی آب در 12کلانشهر» چیست

در پی انتشار برخی اخبار در تعدادی از رسانه‌ها درباره «مواجهه 12 کلانشهر امسال با بحران تامین آب و شروع جیره‌بندی آب در شهر کرج» شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توضیحاتی ارايه داد.

Bartarinha.ir/
ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟

ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟

مدیرکل استاندارد تهران گفت که مازاد شیر توزیع‌شده به واحد‌های صنفی و عرضه، توسط اتومبیل حمل شیر، به کارخانه برگشت داده و هزینه آن به توزیع‌کننده پرداخت می‌شود، اما با پیگیری و بررسی فیلم منتشر شده مشخ...

Bartarinha.ir/
تکذیب جیره‌بندی آب در کرج

تکذیب جیره‌بندی آب در کرج

شرکت مهندسی آبفای کشور جیره‌بندی آب در کلان‌شهر کرج ضمن را تکذیب کرد.

TejaratNews.com/

101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب

برنامه دولت برای جیره‌بندی آب چیست؟

آب جیره‌بندی می‌شود؟/ قطع هم‌زمان آب و برق در برخی شهرها

یک قطره آب نداریم / آب کدام شهرها قطع شده است؟

یک قطره آب نداریم / آب کدام شهرها قطع شده است؟

مسولان آبفا قبلا هشدار داده بودند که تابستان 1400 سالی سخت است و اگر الگوی مصرف مشترکان تغییری نکند، ممکن است با جیره‌بندی آب مواجه شویم و حالا مشترکان برخی از شهرستان‌ها خبر از قطعی آب مقطعی در شهرشا...

TejaratNews.com/
معاملات 3 هزار و 930 میلیارد ریالی فولاد خوزستان

معاملات 3 هزار و 930 میلیارد ریالی فولاد خوزستان

در هفته قبل فولاد خوزستان شاهد عرضه 22.000 تن تختال شرکت بودیم که با تقاضای 16.000 تنی مواجه شد.

BourseNews.ir/
علت قبض‌‌های نجومی آب و برق چیست؟ / رد پای بیت‌کوین در گرانی برق برخی مشترکان

علت قبض‌‌های نجومی آب و برق چیست؟ / رد پای بیت‌کوین در گرانی برق ب...

آخرین پیگیری‌ها نشان می‌دهد قبض آب و برق بهمن ماه برخی مشترکان دو تا سه برابر افزایش قیمت داشته است. اما مسعود سرپاک، مشاور برق منطقه‌ای تهران می‌گوید: «قیمت برق به طور متوسط از اول اردیبهشت ماه و طبق...

TejaratNews.com/
چرا ایران درگیر بحران آب است اما امارات نه؟

چرا ایران درگیر بحران آب است اما امارات نه؟

امارات سرزمینی کم آب است. خشک‌تر و کم‌آب‌تر از ایران. اما در سالی که ایران گرفتار بدترین خشکسالی نیم قرن اخیر است، اماراتی‌ها نگران بحران آب نیستند و این ماجرا را مدیریت کرده‌اند. آنها چگونه توانستند ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ روزهای کم‌نوسان بازارها در هفته اخیر اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟

در حال بارگیری...