محمد پور: بانک کارآفرین در شفافیت حرف اول را می‌زند

محمد پور: بانک کارآفرین در شفافیت حرف اول را می‌زند

عضو جدید هیات مدیره بانک کارآفرین با اشاره به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه گفت: شفافیت اطلاعات و صورت‌های مالی بانک یکی دیگر از افتخاراتی است که نصیب بانک شده و نشان از کیفیت و سلامت مالی گزارش‌های حسابرسی بانک دارد.

اخبار شرکت‌ها؛ به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، فرشادمحمدپور معاون مدیرعامل در امور مالی و مجامع در گفت‌وگویی با خبرنگار واحد ارتباطات به تشریح دلایل دریافت این عنوان ارزشمند و تحلیل مالی دوره های مختلف فعالیت بانک کارآفرین پرداخت. ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

به طور کلی دستاوردهای 23 سال گذشته بانک کارآفرین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نگاهی به تاریخ 23 ساله بانک کارآفرین نشان می‌دهد این بانک در یک مسیر و چارچوب مشخص و با استراتژی روشن فعالیت کرده است ( البته از زمان شروع با عنوان " شرکت اعتباری غیر بانکی کارآفرینان " بالغ بر 23 سال می گذرد). انجام فعالیت بانکداری هدف و دوری از فعالیت های غیر بانکی چارچوبی بوده که از زمان تاسیس تاکنون رعایت شده است. عدم ورود به حوزه های غیر بانکی بویژه در شرایط تورمی اگر چه باعث شده بانک از ظرفیت های سودآوری موجود در فعالیت های مزبور دور بماند، ولیکن همین موضوع همواره حافظ انسجام بانک در شرایط ناپایدار اقتصادی بوده است.

آیا به نظر می‌رسد در سالهای اخیر شاخص های مالی بانک تغییرات محسوسی داشته است؟

به نظر من بانک کارآفرین را از نظر تاریخی می توان به 3 دوره تقسیم کرد. دوره نخست از زمان تاسیس تا اوایل دهه 90 که بانک تاسیس شد و شکل گیری اولیه ساختارها اتفاق افتاد و شاهد یک دوره با ثبات از لحاظ شاخص مالی، مدیریتی و ... بودیم. دوره دوم از اوایل دهه 90 تا سال 98 که در این دوره حدودا 8 ساله شاهد تغییرات مکرر مدیریتی در بانک بودیم؛ در این دوره 8 ساله بانک شاهد 6 مدیرعامل (یا سرپرست) بود که اثر این دوره بی ثباتی مدیریتی را می توان به صورت مشخص در صورتهای مالی بانک شاهد بود. شروع دوره سوم که از سال 98 بود، بانک با رشد معنادار شاخص های مالی، عملیاتی و ... مواجه شد که می توان این دوره را شروع عصر جدید در بانک کارآفرین نامید.

در مورد شاخص های مالی در این دوره ها بیشتر توضیح فرمایید؟

در مورد شاخص های مالی بانک؛ در دوره نخست که از سال 80 شروع و تا سال 90 ادامه داشت، شاهد رشد با ثبات شاخص های مالی بانک بودیم. تحلیل سود خالص بانک در این دوره 10 ساله نشان می دهد که هر سال شاهد رشد حدودا 50 درصدی سود خالص بودیم. میانگین سود خالص کسب شده در این 10 سال حدودا 60 میلیارد تومان در سال بود. رشد فوق به همان تناسب در دارایی ها و بدهی های بانک نیز اتفاق افتاده است.

در دوره دوم تاریخی بانک شاهد توقف رشد شاخص های مالی و بعضا نزول شاخص ها بودیم. میانگین سود خالص بانک در دوره 9 ساله 90 تا 98 حدود 230 میلیارد تومان بوده و در سال‌های پایانی این دوره ( از سال 94 تا 98) عموما شاهد کاهش سالانه سودآوری بودیم به گونه ای که سود بانک در سال 96 به زیر 100 میلیاردتومان (63 میلیارد تومان) کاهش پیدا کرد.

تحلیل درآمدها و هزینه های مشاع نشان می دهد هزینه ها بیش از درآمدهای مشاع بانک بوده است. به‌عنوان نمونه در سال 96 رشد درآمدهای مشاع بانک نسبت به دوره قبل حدود 109 درصد بوده در حالیکه رشد هزینه های مشاع 118 درصد بوده است.

در مورد درآمدهای غیر مشاع (کارمزدی) نیز در این دوره به‌طور میانگین هر سال نسبت به سال قبل شاهد رشد حدودا 15 درصدی بودیم.

به نظر می رسد دوره سوم، سکوی پرش شاخص های مالی بانک است. در این خصوص توضیح فرمایید.

بله، در دوره سوم که از سال 99 شروع شد شاهد رشد معنا دار شاخص های مالی و عملیاتی بانکی بودیم. به گونه ای که بخش مهمی از عقب افتادگی 10 سال گذشته بانک از رقبا و از دست رفتن سهم از بازار در این سالها (1400-1399) جبران شد. سود خالص بانک در سال 99 تقریبا 4 برابر سال قبل از آن و همچنین میانگین 10 سال گذشته شد و برای اولین بار در تاریخ بانک کارآفرین سود بانک به هزار میلیارد تومان رسید که این امر در سال 1400 نیز ادامه پیدا کرد.

خالص تسهیلات اعطایی بانک (به عنوان مهمترین دارایی سود ساز بانک) که در 10 سال گذشته (از سال 89 تا 98 ) و با وجود میانگین تورم بالغ بر 20 درصد ( بر اساس آمار بانک مرکز ی) و رشد نقدینگی بالغ بر هزار درصد (در 10 سال گذشته) ، خالص تسهیلات بانک بطور میانگین هر سال نسبت به سال قبل شاهد رشد حدودا 15 درصدی بود که بسیار کمتر از رشد نقدینگی کشور بود.

در سال 99 شاهد رشد 120 درصدی تسهیلات اعطایی نسبت به سال قبل و همچنین 240 درصدی نسبت به میانگین 10 سال گذشته بودیم. که این امر یکی از عوامل سودآور بانک در سال 1399 بود. این موضوع در سال 1400 نیز ادامه دار بود به گونه ای که در این سال شاهد رشد حدود 40 درصدی تسهیلات نسبت به سال 99 بودیم.

آیا این رشد شاخص ها با حفظ کیفیت ساختار مالی اتفاق افتاد؟

این یک واقعیت است که؛ همواره هر رشدی جذاب است. وقتی این رشد بالاتر از میانگین صنعت باشد جذابیت آن چندین برابر می شود یکی از دغدغه هایی که بعد از هر رشد فزاینده ای وجود دارد حفظ استانداردهای مختلف بعد از دوره رشد است. معمولا اگر رشد بدون پشتوانه های عملیاتی باشد در دوره های بعد دارای تبعات بسیار منفی خواهد بود. در واقع هر رشدی زمانی ارزشمند خواهد بود که ادامه دار باشد. در ادبیات مالی اصطلاح کیفیت سود ( Earning Quality ) بسیار مورد توجه است. کیفیت سود را با معیارهایی مانند پایداری یا ثبات داشتن سود ( Earning persistence) ، قابلیت پیش بینی سود (Predictability) هموار بودن سود ( Earning Smoothnes) ، مقایسه پذیر بودن با شاخص ( Benchmarking) و نقدی بودن. در واقع زمانی می توانیم ادعا کنیم که یک سود به‌ویژه در شرایط رشد بالا با کیفیت است که ویژگی های فوق را دارا باشد.

به جرات می توان گفت از لحاظ شاخص های مختلف بانک کارآفرین در 2 سال گذشته، دارای یکی از با کیفیت ترین سودها در صنعت بانکداری کشور است. نسبت ذخاير گرفته شده در بانک برای دوری از نشان دادن سود غیر واقعی نشان می دهد که بانک کارآفرین در راستای حفظ ثبات و استحکام صورت‌های مالی در یک رویکرد توام با احتیاط و واقع نگری، بالاترین نسبت ذخاير را در خصوص تسهیلات اتخاذکرده است. این امر برای حفظ ثبات و پایدار بودن سود بسیار ضروری و حايز اهمیت است.

افزایش سرمایه نیز در این دوره اتفاق افتاد، این امر چقدر در رسیدن به شاخص های مالی کسب شده موثر بود؟

یکی از اقدامات مهم برای حفظ پایداری سودآوری در هر بنگاه اقتصادی و به‌ویژه در صنعت بانک حفظ تعادل مناسب بین تقسیم سود و انتقال سود به سرمایه است. این تعادل اگر به خوبی ایجاد شود و همزمان که سهامدار و سپرده گذار را از سود سال منتفع می کند، باعث می شود این سود آوری مستمر و ادامه دار باشد. افزایش سرمایه اتفاق افتاده در 2 سال گذشته دقیقا در راستای این استراتژی بوده و این استراتژی همچنان ادامه دار خواهد بود. سرمایه بانک در 2 سال گذشته بالغ بر 4.5 برابر شد که بخش عمده افزایش سرمایه از نوع سرمایه با کیفیت (آورده نقدی سهامداران و از محل سود انباشته) بود که منجر شد شاخص های مهم بانک مانند نسبت کفایت سرمایه در شرایط بسیار خوبی باشد. این شاخص در پایان سال 1400 بالغ بر 10.5 درصد است که یکی از بالاترین نسبت های کفایت سرمایه در صنعت بانکداری به شمار می رود. این امر کمک می کند عملیات بانک در سالهای آتی همچنان در یک چارچوب امن ادامه دار باشد.

در خصوص شرکت‌های تابعه نیز این استراتژی را شاهد بودیم. در خصوص عملکرد مالی شرکت‌های تابعه بانک نیز توضیح فرمایید.

توجه به شاخص های عملیاتی و همچنین توسعه شرکتهای تابعه (البته در چارچوب مقررات بانک مرکزی) نیز از استراتژی‌های مشخص در سالهای اخیر بوده است. در واقع سعی شده سود شرکتها صرف توسعه شرکت‌ها شده و در این راستا شاهد افزایش سرمایه با کیفیت در همه شرکت‌های تابعه از 50 درصد تا 1000 درصد بودیم. استراتژی نظارت موثر بر شرکت‌ها به همراه توسعه فعالیت های آن در سال‌های اخیر و در سال پیش رو مهمترین هدف بانک بوده است. در واقع در سالهای آتی از شرکت‌ها انتظار داریم بخشی از بار سودآوری بانک را بر دوش بکشند

شاخص ترین اتفاقی که پس از رشد شاخص های مالی بانک اتفاق افتاد را تبیین فرمایید.

کسب گزارش حسابرسی مقبول بعد از 17 سال، همان گونه که استحضار دارید، گزارش حسابرسی بعنوان یکی از شاخص‌های مهم و کلیدی اندازه گیری کیفیت صورت‌های مالی به شمار می رود. وجود یک گزارش حسابرسی با بندهای متعدد نشان دهنده کیفیت پایین صورتهای مالی است و در این گونه گزارشات عموما حسابرسان مستقل نیز در تقسیم سود توجه سهامداران را به بندهای گزارش حسابرسی جلب می کنند. ما در بانک کارآفرین در 3 سال گذشته با یک استراتژی مشخص و تعریف شده ابتدا توانستیم گزارشات حسابرسی کلیه شرکتهای تابعه بانک را بصورت مقبول از حسابرس محترم دریافت کنیم.

و در وهله بعدی در بانک کارآفرین طی یک فرایند 3 ساله و اعمال اصطلاحات مختلف در سنوات گذشته که منجر به کاهش سالیانه بندهای حسابرسی شد، امسال موفق به دریافت گزارش مقبول شدیم. این یک اتفاق مهم در بانک کارآفرین و حتی صنعت به شمار می رود: استحضار دارید در بانک کارآفرین در 17 سال گذشته (از سال 83) موفق به دریافت گزارش مقبول نشده بودیم. و در صنعت بانکداری نیز در 10- 12 سال گذشته فکر نمی کنم به جز یکی از بانکها (حدود 8-9 سال پیش) هیچ بانکی گزارش مقبول از حسابرس مستقل دریافت کرده است.

این اتفاق مهم در کنار افزایش سرمایه و همچنین اتخاذ ذخاير مناسب نشان می دهد رشد سودآوری همراه با کیفیت آن، برای بانک اهمیت دارد. حفظ کیفیت سود و حرکت بانک در یک مسیر ایمن در این فضای اقتصادی ناپایدار همواره از اهداف اصلی بانک به شمار می‌رود.

در پایان اگر نکته یا مطلب خاصی دارید بیان فرمایید.

در پایان لازم می دانم تاکید کنم که این اتفاقات بدون همراهی مدیرعامل محترم و اعضاء هیات مدیره و هیات عامل، همچنین تلاش فراوان همکارانم در شرکت های زیر مجموعه بانک و به ویژه همکارانم در حوزه مالی و امور مجامع بانک دست یافتنی نبود. امیدوارم در ادامه این مسیر، با همراهی و همکاری یکایک همکاران در تمامی رده های صف و ستاد موجب درخشش نام بانک کارافرین در صنعت بانکی کشور شویم.

انتهای پیام/

این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد