صفر تا صد ارزش افزوده

صفر تا صد ارزش افزوده

ارزش افزوده یک اصطلاح اقتصادی و به معنای ارزشی است که در فرآیند تولید یک کالا یا ارايه خدمت به وجود می ­آید.

ارزش افزوده، افزایش در ارزش پولی یک کالا بر اثر انجام کار یا خدمتی بر روی آن است که سبب تغییر کاربرد، بهبود کیفیت یا تسهیل مصرف آن شود.

ارزش افزوده که در زبان انگلیسی با عنوان Value added شناخته می­ شود، به ارزشی گفته می­ شود که در فرآیند تولید یک محصول به کالای واسطه ­ای یا همان مواد اولیه محصول اضافه می­ شود. البته ارزش افزوده مختص یک کالا نیست، بلکه به فرآیند تولید مرتبط است.

در یک تعریف دقیق، ارزش افزوده به افزایش ارزش پولی کالا طی مراحل تولید گفته می‌شود. با عبور یک کالا از هر مرحله از تولید محصول ارزشی به کالا اضافه می‌شود که به آن ارزش افزوده می­ گوییم. ارزش افزوده را می­توان برابر با اختلاف بین ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش مواد اولیه یک محصول دانست.

ارزش افزوده به زبان ساده و از منظر اقتصاددانان ما به التفاوت ستانده و داده و تعریف عملیاتی­ تر آن مساوی است با: فروش منهای خرید.

برای مثال یک واحد تولیدی برای تولید یک کالا نیاز به مواد اولیه ­ای دارد که هزینه مجموع این مواد اولیه برای تولید یک عدد از کالای نهایی، مجموعا یک میلیون تومان است. این واحد تولیدی پس از هزینه کردن یک میلیون تومان و تولید کالای نهایی، محصول نهایی را پس از انجام یکسری عملیات یک میلیون و 300  تومان به فروش می­ رساند. ارزش افزوده در این مثال 300 تومانی است که از مابه ­التفاوت هزینه مواد اولیه و محصول نهایی به دست می ­آید. در مثالی دیگر گفته می ­شود اگر برای تهیه یک کیلو شیرینی، 200 تومان شکر، 300 تومان شیر، 300 تومان آرد، 350 تومان تخم مرغ و 450 تومان از دیگر موارد اولیه استفاده شده باشد و در نهایت محصول نهایی شده را به قیمت 5000 تومان بفروشیم، ارزش افزوده این یک کیلو شیرینی 3700 تومان است.

نقطه ورود ارزش افزوده به محاسبات مالی

در اواسط دهه‌ 1970 میلادی و پس از مباحث فراوان در رابطه با اهداف گزارش‌گری مالی، انجمن‌های حرفه‌ای کشورهای پیشرو در حرفه حسابداری اقدام به صدور بیانیه‌هایی در رابطه با اهداف گزارش‌گری مالی کردند و در این میان کمیته استانداردهای حسابداری انگلستان با انتشار بیانیه مهمی ضمن مشخص کردن اهداف و ویژگی‌های کیفی گزارش‌گری، ارايه صورت ارزش افزوده توسط شرکت‌ها را به‌عنوان یکی از گزارش‌های سالانه پیشنهاد کرد.

در این بیانیه، ارزش افزوده، ثروت ایجادشده توسط شرکت طی یک دوره زمانی (مالی) تعریف می‌شود و صورت ارزش افزوده، بیان‌گر چگونگی ایجاد این ثروت و سهم هریک از گروه‌های ذی‌نفع از آن است.

تفاوت سود و ارزش افزوده

اگرچه شباهت­ هایی میان ساختار و نحوه کسب سود و ایجاد ارزش افزوده توسط واحدهای تولیدی وجود دارد اما این دو تفاوت­هایی نیز با یکدیگر دارند.

برای مثال سود، ثروت ایجاد شده‌ای است که در یک دوره مالی مشخص به سهام‌داران تعلق می‌گیرد. در حالی‌که ارزش افزوده، بیان‌گر ثروتی است که بر اثر تلاش گروهی سهام‌داران، وام‌دهندگان، کارکنان و دولت در یک دوره مالی مشخص ایجاد شده و هریک از گروه‌های ذی‌نفع سهم خود را دریافت کرده­اند. بنابراین ارزش افزوده، مفهوم گسترده‌تری از سود داشته و سود ممکن است تنها بخشی از ارزش افزوده ایجادشده باشد.

محاسبه ارزش افزوده

محاسبه ارزش افزوده توسط اقتصاددانان و حسابداران در موارد زیر باهم تفاوت دارد:

  1. تاکید اقتصاددانان روی تولید کالاها و خدمات در یک سال مالی معین است؛ در حالی‌که تاکید حسابداران روی فروش کالاها و خدمات است؛ که طرز عمل آنان در رابطه با تغییرات موجودی‌ها و ارزیابی آن باهم تفاوت دارد.
  2. اقتصاددانان موجودی‌ها را به قیمت فروش ارزیابی می‌کنند؛ در حالی‌که حسابداران، بهای تمام‌شده موجودی‌ها را ارزیابی قرار می‌کنند.
  3. حسابداران استهلاک را برای تک‌تک دارایی‌ها به‌دقت محاسبه می‌کنند؛ در حالی‌که اقتصاددانان یک برآورد، آن‌هم برآورد کلی در این رابطه دارند.
  4. تولید ناخالص داخلی محاسبه‌شده توسط اقتصاددانان، شامل ارزش افزوده ایجادشده در خارج از مرزهای یک کشور نیست؛ اما حسابداران مالی ارزش افزوده شرکت را صرف نظر از این‌که در کجا ایجاد شده، محاسبه می­کنند.
  5. تفاوت اقتصاددانان و حسابداران ناشی از تفاوت اهداف و دیدگاه‌های آنان است. به‌طوری‌که اقتصاددانان، یک دید کلان و کلی در ارتباط با صنایع، ملت‌ها و شرکت‌ها دارند و از ارقام برآوردی جهت رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. اما گزارش‌های مالی ارايه‌شده توسط حسابداران مورد استفاده گروه‌های مختلفی مانند سهام‌داران، بستانکاران، مدیریت و کارکنان است و باید دارای خصوصیاتی مانند درستی، انصاف، عینیت، بی‌طرفی، به‌موقع و قابلیت رسیدگی داشته باشد.
local_offerبرچسب‌ها:
خرید سهم خوب از صنعتی بد؛ آری یا‌ خیر؟

خرید سهم خوب از صنعتی بد؛ آری یا‌ خیر؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: معمولا روند تک سهم‌ها از بازار جدا است.

YJC.news/
معایب "تک سهم" شدن را بشناسید

معایب "تک سهم" شدن را بشناسید

کارشناس بازار سرمایه گفت: تک سهم شدن ریسک زیادی را به افراد تحمیل می‌کند، بنابراین برای سرمایه همه افراد چه مبتدی و چه حرفه ای مضر است.

YJC.news/
جابجایی 5.5 میلیارد سهم در آیفکس

جابجایی 5.5 میلیارد سهم در آیفکس

در جریان معاملات امروز، (یکشنبه، چهاردهم شهریور ماه) شاخص کل فرابورس با کاهش 48.92 واحدی به رقم 22 هزار و 693 واحد رسید.

Sena.ir/
ایران سهم 61 درصدی تولید فولاد را به خود اختصاص داد

ایران سهم 61 درصدی تولید فولاد را به خود اختصاص داد

حدود 2 تا 3 درصد فولاد دنیا در منطقه خاورمیانه تولید می‌شود و ایران سهم 61 درصدی را در این منطقه به خود اختصاص داده است.

Sena.ir/
مجمع قشیر | به ازای هر سهم چقدر سود تقسیم شد؟

مجمع قشیر | به ازای هر سهم چقدر سود تقسیم شد؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تولیدی فند شیروان (قشیر) با حضور 58 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای طیبی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گرد...

NabzeBourse.ir/
صورت های مالی غکورش | در بهار شرکت به ازای هر سهم چقدر سود ساخت؟

صورت های مالی غکورش | در بهار شرکت به ازای هر سهم چقدر سود ساخت؟

غکورش از جمله نمادهایی بود که در سال جاری و بعد از چند بار لغو عرضه اولیه، سرانجام عرضه اولیه آن انجام شد. این نماد چه عملکردی را در بهار سال جاری داشت؟ در تیرماه وضعیت تولید و فروش چگونه بود؟

NabzeBourse.ir/
مجمع پترول | به ازای هر سهم چقدر سود تقسیم شد؟

مجمع پترول | به ازای هر سهم چقدر سود تقسیم شد؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با حضور 78 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای اشرف زاده به صورت حضوری و آ...

NabzeBourse.ir/
مجمع چکارن | چقدر سود به ازای هر سهم تقسیم شد؟

مجمع چکارن | چقدر سود به ازای هر سهم تقسیم شد؟

مجمع چکارن در روز جاری به ریاست آقای آتشگر به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید. در این مجمع به سيوالات مهمی از جمله اینکه آیا شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته دارد؟ پاسخ داده شد. گ...

NabzeBourse.ir/
عرضه اولیه وهامون در بهار به ازای هر سهم چقدر سود ساخت؟

عرضه اولیه وهامون در بهار به ازای هر سهم چقدر سود ساخت؟

وهامون که در مرداد ماه سال جاری سهام آن برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شد، به تازگی گزارش عملکرد سه ماهه بهار خود را منتشر کرد. وهامون در بهار 1400 چه کرد؟

NabzeBourse.ir/
عملکرد عرضه اولیه ولکار زیر ذره بین | افت 4 درصدی سود پایه هر سهم در بهار

عملکرد عرضه اولیه ولکار زیر ذره بین | افت 4 درصدی سود پایه هر سهم ...

ولکار از جمله نمادهایی است که در سال جاری عرضه اولیه شد. این نماد به تازگی گزارش فصل بهار خود را منتشر کرده است. این گزارش نشان می دهد که سود عملیاتی دوره فعلی نسبت به دوره مشابه سال گذشته با 95 درصد ...

NabzeBourse.ir/
همه چیز درباره شرکت در مجمع | با فروش سهم، سود مجمع از بین می رود؟

همه چیز درباره شرکت در مجمع | با فروش سهم، سود مجمع از بین می رود؟

بسیاری از سهامداران از طریق صدای سهامدار نبض بورس این پرسش را مطرح کرده بودند که آیا با فروش سهم بعد از بازگشایی نماد پس از برگزاری مجمع، سود تقسیمی دیگر به سهامدار تعلق نمی گیرد؟ در این مطلب به پاسخ ...

NabzeBourse.ir/
سود نقدی 450 ریالی به ازای هر سهم شرکت بورس تهران

سود نقدی 450 ریالی به ازای هر سهم شرکت بورس تهران

در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بورس تهران، سود نقدی 450 ریالی به ازای هر سهم تصویب شد. همچنین مجمع عمومی فوق العاده این شرکت با افزایش سرمایه 250 درصدی از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی موافقت کرد...

Sena.ir/
در مجمع غسالم چه گذشت؟ | به ازای هر سهم چقدر سود تقسیم شد؟

در مجمع غسالم چه گذشت؟ | به ازای هر سهم چقدر سود تقسیم شد؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سالمین به ریاست آقای خالقی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید. گزارش جامع و کامل نبض بورس از این مجمع را بخوانید.

NabzeBourse.ir/
تقسیم سود 40 تومانی به ازای هر سهم فرابورس

تقسیم سود 40 تومانی به ازای هر سهم فرابورس

مجمع عمومی عادی سالانه فرابورس ایران برای سال مالی منتهی به 30 اسفند 99 امروز نوزدهم تیرماه 1400 به ریاست ‏محمدجواد سلیمی ريیس هیات‌مدیره این شرکت، هم‌زمان به صورت الکترونیکی از طریق سامانه دیدار فراب...

Sena.ir/
در مجمع غکورش چقدر سود توزیع شد؟ | برنامه شرکت برای حمایت از سهم چیست؟

در مجمع غکورش چقدر سود توزیع شد؟ | برنامه شرکت برای حمایت از سهم چ...

در مجمع غکورش که امروز برگزار شد در پاسخ به پرسش برآورد شرکت برای حذف دلار 4.200 تومانی تا چه تاریخی می‌باشد؟ گفته شد این سوال باید از دولتمردان پرسیده شود، ولی برآورد شرکت پس از حذف ارز 4.200 تومانی ...

NabzeBourse.ir/
شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25 سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 شرایط صعود و نزول قیمت سکه چیست؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 26 مهر 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد