چرا صدور رای وحدت رویه درباره «ثبت سند خودرو» به تعویق افتاد؟

چرا صدور رای وحدت رویه درباره «ثبت سند خودرو» به تعویق افتاد؟

قرار بود در جلسه صبح امروز هیيت عمومی دیوان عالی، موضوع «ثبت سند خودرو» بررسی شود اما ساعتی قبل از شروع جلسه اعلام شد این موضوع از دستور کار خارج شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام قبلی، مقرر شده بود جلسه امروز (سه‌شنبه 7 دی‌ماه) هیيت عمومی دیوان عالی کشور به بررسی گزارش معاون قضايی دیوان در خصوص ثبت سند رسمی خودرو اختصاص یابد و بر اساس آن رای وحدت رویه دیوان عالی کشور در این باره صادر شود؛ اما همان صبح اعلام شد این رسیدگی از دستور کار امروز هیيت عمومی خارج شده است.

غلامرضا انصاری، معاون قضايی دیوان عالی کشور درباره این تصمیم گفت: پرونده مواردی که در هیيت عمومی مطرح می‌شود زمانی باید باشد که دو رای همتراز همدیگر صادر شده باشد که متناقض و یا متفاوت باشد. در آن زمان پرونده در هیيت عمومی مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: رای و مدارکی که در این زمینه ارايه داده بودند شامل یک رای برای شعبه بدوی بود که قطعی شده بود و یک رای شعبه تجدیدنظر بود که با همدیگر در تناقض بودند؛ بنابراین چون آرای صادره همتراز نبودند، قابل طرح در هیيت عمومی دیوان نبود.

انصاری ادامه داد: قرار شد بررسی انجام شود و رای دیگری که از دادگاه تجدیدنظر صادر شده با رای دیگر متفاوت باشد ارايه شود و بعد از آن پرونده در هیيت عمومی دیوان عالی طرح خواهد شد.

معاون قضايی دیوان عالی کشور ادامه داد: اینکه گفته شده گزارش به دلیل طرح دوفوریتی مجلس از دستور کار بررسی خارج شد، صحت ندارد. ما در جلسه امروز ورودی به این مسيله نداشتیم چون قابل طرح در هیيت عمومی نبود و این ایراد را کمیسیون حقوقی دیوان گرفت.

وی تاکید کرد: هیيت عمومی دیوان عالی کشور کمیسیونی حقوقی دارد که گزارش‌ها را از حیث بررسی در هیيت عمومی بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا این موضوع قابل طرح است یا نه؟ ما کمی در این باره عجله کردیم و گزارش را زود در نوبت بررسی گذاشتیم. وقتی در کمیسیون حقوقی این ایراد وارد شد ـ که درست هم بود ـ آن را از دستور کار خارج کردیم تا دو رای متفاوت همتراز پیدا شود.

انصاری در پاسخ به این سوال که این موضوع چه زمانی در دستور کار بررسی هیيت عمومی دیوان خواهد بود، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به‌دنبال رای وحدت رویه است. این سازمان باید بتواند یک رای دیگر پیدا کند که صادره از دادگاه تجدید نظر باشد و آن با رای دیگری که ارايه داده‌اند، در تضاد باشد. در این صورت دوباره در نوبت رسیدگی قرار می‌گیرد.

معاون قضايی دیوان درباره برخی اظهارنظرهای غیررسمی مبنی بر مشخص بودن رای هیيت عمومی در این زمینه گفت: تا زمانی که صحبت اعضای هیيت عمومی شنیده نشود، نمی‌دانیم کدام یکی از پرونده‌ها رای می‌آرود و این پیش‌بینی‌ها نظر شخصی افراد است. اعضا هر کدام یک رای دارند و ما هم نمی‌توانیم نظر خود را به نظر دوستان تسری دهیم.

منبع: تسنیم

مطالعه بیشتر: شگفت‌انگیزترین خودروهای 2021 / از پیکاپ تا هیبریدی
اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود