اتفاق عجیبی که در «فردوسی» برای نرخ دلار افتاد!

اتفاق عجیبی که در «فردوسی» برای نرخ دلار افتاد!

در حالی دلار فردایی در کانال‌های تلگرامی در حدود 46 هزار تومان سرگردان است که در بازار فیزیکی و در حوالی خیابان فردوسی...

نود اقتصادی: در حالی دلار فردایی در کانال‌های تلگرامی در حدود 46 هزار تومان سرگردان است که در بازار فیزیکی و در حوالی خیابان فردوسی سرگردانی خریداران و فروشندگان بسیار کمتر است. کمتر از این بابت که تردد درخیابان فردوسی حتی با توجه به نزدیکی به سال جدید چندان بالا نبوده و بیش ازآنکه «خریداری» در بازار وجود داشته باشد، «دلال» وجود دارد.

دیروز دلالان چهار راه استانبول دلار خود را 47 هزار تومان اعلام میکردند و کمی بالاتر و در میدان فردوسی این رقم به 43 هزار تومان تنزل پیدا میکرد. در واقع بر اساس مشاهدات میدانی اختلاف قیمت دلار در سر و ته خیابان فردوسی به طوری بوده که با خرید دلار در میدان فردوسی و فروش آن در چهار راه استانبول میتوان به ازای قیمت هر دلار ، حدود 3، چهار هزار تومان سود کرد اما در عمل چنین اتفاقی نخواهد افتاد، چرا که دلالان بازار خریدار دلار نبوده و فقط فروشنده آن‌اند و احیانا اگر خریدار هم باشند، در خرید خود سقف مرکز مبادله ارز را میپذیرند و در همان حدود 41 هزار با شما معامله خواهند کرد.

در مقابل اما در حالت فروش، باز هم دلالان فروش گسترده‌ای ندارند و به صورت بسیار محدود و با قیمتی که وجب به وجب در خیابان فردوسی متفاوت است، معامله خواهند کرد. با این اوصاف بی راه نیست که اگر گفته میشود قیمت دلار در بازار غیر رسمی سلیقه‌ای شده و وجب به وجب قیمت آن در حال تغییر است. تغییری که نه بر اساس آخرین معامله بوده و نه بر اساس میانگین معاملات آن روز بلکه بر اساس تورم انتظاری است که بالاجبار به بازار تزریق میشود.

همه این‌ها در حالی است که روز گذشته 370 میلیون دلار از سوی بانک مرکزی در مرکز مبادله عرضه شده و حدود 130 میلیون دلار در حدود قیمت 40 هزار تومان خریدار داشته است. بنابراین به نظر می‌رسد بازار در حال حاضر در طرف تقاضا چه در بخش رسمی و چه در بخش غیر رسمی تعدیل شده و سیاست‌های جدید بانک مرکزی در تحدید بازار اسکناس و نه تهدید آن در صورت ادامه پیدا کردن میتواند خروجی‌های بسیار موثری در کنترل قیمت دلار داشته باشد.

در واقع هر چه نظارت و حضور بانک مرکزی در معاملات دلار و رصد خریداران و فروشندگان بیشتر باشد، قدرت این بانک در سیاست گذاری و تناسب سیاست با شرایط روز، بیشتر خواهد بود و در حال حاضر امکان این موضوع از طریق مرکز مبادله ارز در حال پیگیری است.

پ
قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد آخرین وضعیت رشد بورس در معاملات امروز سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس