پیش بینی افزایش ظرفیت 490 مگاواتی نیروگاه ها

پیش بینی افزایش ظرفیت 490 مگاواتی نیروگاه ها

معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی گفت: در حوزه ارتقا، سال گذشته 1113 مگاوات توانستیم ارتقا دهیم و در سال جاری 490 مگاوات در پیک اضافه کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر اسکندری، معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی گفت: همه فعالیت‌های صنعتی اقتصادی رفاهی و.... وابسته به این صنعت زیر ساختی بود در گذشته اگر خللی در تامین برق بود نگرانی وجود نداشت ولی اکنون بسیاری از عوامل مانند آموزش درمان بازرگانی و.... وابسته به برق است. با تلاش‌های که اتفاق افتاد پیک تابستان را با موفقیت پشت سر گذاشتیم.

به گفته اسکندری در سال جاری پیش بینی 100 هزار مگاوات داشتیم و بیشتر از 730 مورد تعمیرات داشتیم که بعضا بیش از 3 ماه زمان می‌برد. این تعمیرات از شهریور ماه آغاز شد که این بازه تا خرداد ادامه دارد.

وی ادامه داد: محدودیت سوخت یکی از عواملی است که باید به آن توجه داشت و اگر محدودیت‌ها را کنار بگذاریم تامین قطعه و..... وجود دارد.

اسکندری اضافه کرد: اکنون بیش از 97 درصد نیروگاه‌ها تعمیرات آن به پایان رسید و 3 درصد باقیمانده تا چند روز آینده به پایان می‌رسد. 69 درصد مالکیت به بخش خصوصی و 31 درصد مالکیت آن بر عهده دولت است، اما تعمیرات به عهده ما است و این عدد شامل همه نیروگاه‌ها می‌شود؛ اعم از خصوصی و دولتی.

معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی ادامه داد: چند پارامتر وجود دارد که باید به آن توجه داشت مدت زمان در مدار بودن و.... همه این پارامترها تعیین کننده تعمیرات نیروگاه است.

اسکندری اضافه کرد: خوشبختانه مرکزی در مجموعه برق حرارتی راه اندازی شده که می‌توانیم بخشی از این پارامترها را در این مجموعه داشته و برنامه جامعی در این زمینه تدوین کنیم.

وی ادامه داد: بهره برداری نیروگاه‌ها زمانی است که از گاز استفاده کنند ولی جنس دومی هم برای آنها تعریف شده که نیروگاه‌های بخار امکان مصرف مازوت دارند که 14 نیروگاه بیشتر نیستند ما بقیه نیروگاه‌ها از گازويیل استفاده می‌کنند. بنابراین هیچ الزامی از سوخت مایع وجود ندارد. بهره‌برداری از نیروگاه‌ها با راندمان‌های بالا یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه داشت. اکنون از نیروگاه‌ها با راندمان‌های بالا استفاده می‌کنیم نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و کلاس آف راندمان بالا هستند و ما ترکیبی از نیروگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

به گفته این مقام مسيول در انتهای سال گذشته راندمان نیروگاه‌ها توانستیم 39.1 درصد راندمان نیروگاهی رسیدم.

وی ادامه داد: سال گذشته در زمستان اوج مصرف اما دگی نیروگاهی 98 درصد بود.

اسکندری اضافه کرد: اوج مصرف اوایل تیر ماه اتفاق می‌افتد که باید کمک کنیم همه از این صنعت بهره مند شوند.

به گفته معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در نیروگاه‌های بخاری حجم زیادی از آب استفاده می‌شود که سعی می‌شود با استفاده از خنک کننده ها مصرف آب را بهینه کنیم سال گذشته 130 میلیون متر مکعب آب مصرف کردیم.

وی ادامه داد: ارتقا ظرفیت نیروگاهی یکی از موارد مهم است زیرا ظرفیت مشخص دارند و با گذشت عمرشان از ظرفیت آن کاسته می‌شود.

اسکندری توضیح داد: در حوزه ارتقا سال گذشته 1113 مگاوات توانستیم ارتقا دهیم و در سال جاری 490 مگاوات در پیک اضافه کنیم.

این مقام مسيول خاطر نشان کرد: نیروگاه‌ها در برسی که اتفاق افتاده تاثیر آلودگی تنها 1.9 است و خودروها بیشترین آلودگی را دارند و در تهران و حوالی تهران بیش از 10 سال است از مازوت استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: نیروگاه‌ها ی حرارتی در حال بهره‌برداری در اوج مصرف 52 هزار مگاوات برق را تامین می‌کنند که اکنون 47 هزار مگاوات است و تا چند روز آینده به 52 هزار مگاوات می‌رسد.
اسکندری خاطر نشان کرد: در حوزه برق حرارتی رویکرد ما این است که با سوخت کمتر استفاده کنیم و نیروگاه‌ها با راندمان پایین را از گردونه تولید خارج شوند. به عنوان مثال نیروگاه بعثت در حال کسب مجوزهای زیست محیطی که راندمان بالا مصرف آب کمتر و.... وارد مدار می‌شود.در مورد نیروگاه طرشت مولدهایی طراحی شده ری هم جایگزین آن در نظر گرفته شده است.

اسکندری توضیح داد: نیروگاه‌های جدیدی وارد مدار شده است و برخی در حال پیوستن به شبکه هستند, اما بسته به اینکه تراز گاز به چه شکل باشد از مازوت استفاده می‌کنیم و میزان مصرف معینی و مشخصی ندارد زیرا با استفاده از مازوت حداقل تعمیرات ما 50 درصد افزایش می‌یابد.

به گفته معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی برای نیروگاه‌های دولتی بیش از 8 هزار میلیارد هزینه شده است. حداقل 7 هزار مگاوات برای افزایش ظرفیت وجود دارد و در صورتی که صنعت برق استقبال کند وارد مدار می‌شوند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: هدف‌گذاری که برای راندمان داریم امیدواریم در پایان سال 39.2 درصد برسیم.

خودروی هاچ‌بک جان سخت به ایران می‌آید؟ خودروهای خارجی کی می رسند؟ تغییر عجیب در سبد غذای خانوارهای ایرانی پخش آنلاین مجامع عمومی شرکت‌های بورسی، الزامی شد یارانه چه کسانی 80هزار تومان افزایش می‌یابد؟ توافق ایران و غرب قیمت دلار را کاهشی کرد اطلاعیه درباره سلامت مرغ‌های موجود در بازار دلجویی گمرک از تاجران/ عوارض کدام کالاها حذف شد؟ قیمت جدید پراید، کوییک و شاهین در بازار قیمت اجاره مسکن در کرج + جدول وزیر‌ اسبق خزانه‌داری آمریکا: برگزیت موجب تورم و آسیب به اقتصاد بریتانیا شد دیدار سرپرست وزارت صمت با نخست‌وزیر ازبکستان/ بررسی توسعه مناسبات تجاری طرفین کنفرانس تجاری چین و جهان عرب در ریاض برگزار می‌شود قیمت نفت افزایش یافت تصویب لایحه سقف‌بدهی ایالات‌متحده طلا را پایین کشید سرانه مصرف شیر در کشور حدود 70 کیلو است/ توجه ویژه به شیر مدارس خودروهای خارجی کی می رسند؟ / واردات خودروهای کارکرده روی دور تند خبر خوش برای معدنی‌ها رشد 80 درصدی صدور پروانه در بافت‌های فرسوده قیمت انواع ارز و طلا در مرکز مبادله کاهش یافت افشاگری ريیس کمیسیون صنایع مجلس از مخالفت های... عملکرد بیت کوین در ماه ژوين چگونه خواهد بود؟ ریزش دستوری بورس صحت دارد؟ ارزش دلاری بورس نصف سال 99؛ عقب ماندگی بورس از دلار چه زمانی جبران می شود؟ سالانه حدود 9 میلیون تن ظرفیت صادرات و واردات دار... کدام کشور منطقه برای سرمایه‌گذاران بیشترین جذابیت را دارد؟ پیش‌بینی باد شدید و گرد و خاک در شرق و غرب کشور سکه به 30 میلیون 496 هزار تومان رسید اسناد غیررسمی مسکن باید نامعتبر شود پیوستن 30 بانک روسیه به سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین آرامش در بازار مرغ/ به زودی از سامانه معاملاتی جوجه رونمایی می‌شود 5000 واحد مسکونی نوسازی شده در بافت‌های فرسوده 17 استان افتتاح شد تسهیلات‌دهی بانک‌ها تحت یک سیستم نظارتی قوی قرار دارد تجمع بازنشستگان صندوق مس؛ روی صندوق ما دست گذاشته‌اند و وعده توخالی می‌دهند افزایش 2 برابری تسهیلات ودیعه نوسازی بافت‌های فرسوده ماجرای آمیتیس؛ آیا بیمه مرکزی می‌خواهد استارتاپ‌های اینشورتک را نابود کند؟ برنامه‌ریزی ایران و ازبکستان برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی و فناوری‌ 40 پروژه زیرساختی طی 2سال اجرایی شد / در حوزه... جزيیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته/ تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟ مسکو: بریکس می‌تواند مرکز ثقل در جهان چند قطبی باشد قیمت دلار در صورت احیای برجام چقدر می‌شود؟ تقاضای تسهیل در تخصیص ارز از سوی واردکنندگان موبایل کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد همچنان ادامه دارد/ نبود مشتری برای خودروهای میلیاردی بغداد: پیگیر پرداخت بدهی گازی به ایران هستیم بلاتکلیفی کارگران برای خانه دار شدن آخرین ‌قیمت ارز و طلا در بازار تهران تجارت ایران و ازبکستان تا 1404 به یک میلیارد دلار می‌رسد چند بنگاه مسکن با یکدیگر هم دست می‌شوند تا قیمتها را افزایش دهند واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد تغییرات جدید «کالا برگ» برای سه دهک درآمدی از شنبه / مددجویان مشمول افزایش مشروط 20 درصدی یارانه