گمرک چین: ایران در خرداد ماه 260 هزار تن نفت به چین صادر کرد

گمرک چین: ایران در خرداد ماه 260 هزار تن نفت به چین صادر کرد

آمار گمرک چین نشان داد، پکن در ماه ژوين (ماه گذشته میلادی) 260 هزار تن نفت خام ایران را وارد کرده است که چهارمین محموله نفت خام ایران از دسامبر گذشته به این کشور به شمار می رود.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، آمار گمرک چین نشان داد، پکن در ماه ژوين (ماه گذشته میلادی) 260 هزار تن نفت خام ایران را وارد کرده است که چهارمین محموله نفت خام از دسامبر گذشته به این کشور به شمار می رود.

باوجود تحریم های آمریکا علیه ایران، چین همچنان به واردات نفت ایران می پردازد. نفت ایران 7 درصد کل واردات نفت چین را تشکیل می دهد.

آمارهای گمرک چین که آمارهای رسمی است، هیچ وارداتی از ونزويلا نیز نشان نمی دهد. شرکت های نفتی دولتی چین از اواخر سال 2019 واردات نفت از این کشور را متوقف کردند.

به گزارش فارس، البته در شرایط تحریمی، ارقام صادرات نفت ایران به صورت رسمی منتشر نمی شود و ایران با روش های گوناگون محرمانه نفت خود را در بازار به فروش می رساند. البته قرار بوداطلاعات دقیق واردات کالاهای ایران برای ژوين منتشر شود. گفته می شود، این محموله، برای ذخایر دولتی تخصیص داده شده است.

پایگاه تحلیلی ردیابی نفتکش ها «ورتکسا» اوایل تیرماه گزارش داده بود، محموله 260 هزار تنی که با کشتی دورنا حمل شده و در مالکیت شرکت ملی نفتکش ایران است، در بندر ژانجیانگ تخلیه شده است.

در عین حال خبرگزاری رویترز در این گزارش نوشته است که واردات از مالزی که اغلب به عنوان محل انتقال نفت ایران و ونزويلا در 2 سال گذشته مطرح می شود، نسبت به سال گذشته 126 درصد افزایش یافته و به 2.65 میلیون تن رسیده است.

این آمار همچنین نشان می دهد، واردات گاز طبیعی مایع چین از روسیه در مجموع به 520 هزار و 530 تن رسیده است که دومین افزایش حجم ماهانه از ابتدای سال 2021 به شمار می رود.

بر اساس این گزارش، روسیه برای دومین ماه در ماه ژوين، جایگاه خود به عنوان بزرگ تامین کننده نفت چین را حفظ کرد زیرا خریداران چینی به نفت ارزان روی آورده اند و محموله های هزینه‌برتر عربستان را کاهش داده اند.

بر اساس آمارهای اداره گمرک چین، واردات نفت روسیه، شامل نفت ارسالی از طریق خط لوله سیبری شرقی اقیانوس آرام و (ESPO) محموله‌ های دریایی از بنادر اروپایی و شرق دور روسیه، در مجموع 7.29 میلیون تن بوده که نسبت به سال گذشته نزدیک به 10 درصد افزایش یافته است.

صادرات روسیه در ماه ژوين برابر با 1.77 میلیون بشکه در روز بوده که از رقم بی سابقه نزدیک به 2 میلیون بشکه در روز در ماه می کمتر است. تحلیلگران انتظار داشتند که این رقم حفظ شود.

چین در ماه ژوين 1.23 میلیون بشکه در روز از عربستان نفت خرید که از 1.84 میلیون بشکه در روز در ماه می و 30 درصد از ژوين سال گذشته کمتر است.

واردات سالانه تا این زمان از سال از روسیه در مجموع به 41.3 میلیون تن (1.67 میلیون بشکه در روز) رسیده که 4 درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است اما همچنان پس از عربستان سعودی قرار دارد.

عربستان در این مدت 1.75 میلیون بشکه در روز نفت به چین صادر کرده است.

از آنجایی که قرنطینه های سفت و سخت برای مهار شیوع ویروس باعث کاهش تقاضای سوخت واردات نفت خام چین به طور کلی در ماه ژوين به کمترین میزان در 4 سال گذشته کاهش یافته است. افزایش واردات از روسیه نیز جایگزین عرضه از آنگولا و برزیل شد.

انتهای پیام/

تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

گمرک چین از رشد 18 درصدی تجارت این کشور با ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی و عبور ارزش مبادلات دو کشور از 6...

Gostaresh.news/
چین واردات برخی اقلام کشاورزی و غذایی را از تایوان ممنوع کرد

چین واردات برخی اقلام کشاورزی و غذایی را از تایوان ممنوع کرد

گفته می‌شود‌ در واکنش به سفر ريیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان،‌ دولت چین واردات برخی اقلام کشاورزی و غذایی را از تایوان ممنوع کرده است.

FarsNews.ir/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

نماینده سابق مجلس آلمان هشدار داد که افزایش قیمت بنزین اقتصاد این کشور را در معرض رکود، افزایش شدید بیکاری و شوک تورمی قرار داده است و بیش از آنکه به روسیه آسیب بزند، به غرب آسیب زده است.

FarsNews.ir/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر بار روسیه به هند از مسیر ایران

قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر با...

وزیر راه و شهرسازی گفت: قطار باری روسیه به مقصد هند، از مسکو با پیمایش بیش از 3 هزار و 800 کیلومتر به مرز ایران رسیده...

Borna.news/
ایالات‌متحده دست به دامن چین شد؟

ایالات‌متحده دست به دامن چین شد؟

مقامات ارشد ایالات‌متحده و چین، تماس ویدیویی را برای گفت‌وگو در مورد چالش‌های اقتصادی جهانی، به ویژه در مورد زنجیره تامین برقرار کردند.

Isna.ir/
آغاز ترانزیت 10 میلیون تنی کالا از روسیه

آغاز ترانزیت 10 میلیون تنی کالا از روسیه

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ترانزیت 10 میلیون تنی کالا از روسیه از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، آغاز شده است.

MehrNews.com/
مجارستان: گاز روسیه را تحریم نمی‌کنیم

مجارستان: گاز روسیه را تحریم نمی‌کنیم

وزیر خارجه مجارستان می‌گوید که کشورش با اتحادیه اروپا درباره ممنوعیت گاز روسیه بحث نخواهد کرد زیرا اقتصاد مجارستان را نابود می کند.

FarsNews.ir/
ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

اقتصاد چین بدترین عملکرد سه ماهه خود را در بیش از دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های بهداشتی برای مهار ویروس کرونا ثبت کر...

Borna.news/

بانک مرکزی چین به داد گردشگری رسید

پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد