یک تیر و سه نشان با راه‌اندازی تابلوی برق سبز/ جهش در توسعه تجدیدپذیرها در راه است

یک تیر و سه نشان با راه‌اندازی تابلوی برق سبز/ جهش در توسعه تجدیدپذیرها در راه است

راه‌اندازی تابلوی برق سبز و ورود انرژی تجدیدپذیر به تالار شیشه‌ای بورس می‌تواند پاسخی به 3 مسيله ناترازی برق، ناترازی گاز و ناترازی منابع مالی در حوزه انرژی باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مسيله انرژی در ایران امروز یک موضوع روز است که اگر برای آن تصمیم‌گیری نشود، کشور درآینده با بحران‌های جدی مواجه خواهد شد. از مهمترین مسايل روز انرژی کشور، وابستگی جریان تولید صنایع و انرژی‌های کشور به گاز طبیعی است که نشانه‌های بحران آن در فصل زمستان طی سال‌های اخیر هویدا شده است. در این راستا، متنوع‌سازی سبد سوخت نیروگاه‌های کشور و کاهش وابستگی به گاز طبیعی از پاسخ‌های مناسب به مسيله ناترازی انرژی است.

علاوه بر ناترازی انرژی ما ناترازی منابع مالی نیز داریم که حرکت به سوی حل آن باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین ناترازی برق نیز از دیگر ناترازی‌هایی است که به کشور به ارث رسیده و باید در مسیر رفع آن کوشید.

با توجه به جزيیات ذکر شده، پاسخ‌های امروز ما به مسايل کشور باید در برگیرنده جوانب مختلف مسيله باشد. در این راستا یک پاسخ که می‌تواند برای هر 3 ناترازی و مسيله کشور پاسخی قانع کننده و حلال مسايل باشد، توسعه تابلوی برق تجدیدپذیر تحت عنوان تابلوی برق سبز است.

*اولین معامله در تابلوی برق سبز ثبت شد

در این راستا، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن اشاره به راه‌اندازی تابلوی برق سبز اظهار داشت: امروز اولین معامله برق تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز بورس انرژی انجام شد که قیمت هر کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر 1995 تومان کشف قیمت شد.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: امروز در اولین عرضه برق تجدیدپذیر 700 مگاوات برق عرضه شد که هنوز در جریان معاملات قرار دارد.

وی افزود: تاکنون 8 نیروگاه تجدیدپذیر در بورس انرژی پذیرفته شده است، درحالی‌که بیش از 90 نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که ظرفیت تولید هزار مگاوات برق تجدیدپذیر دارند.

*یک تیر و سه نشان دولت با راه‌اندازی تابلوی برق سبز

بر اساس قانون سمت عرضه این تابلو را نیروگاه‌های تجدیدپذیر و سمت تقاضا را ادارات و صنایع بر اساس قوانین پوشش می‌دهند. این تابلو با رقابتی کردن نرخ فروش برق و ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری می‌تواند به انگیزه‌ای برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بدل شده و مسيله ناترازی برق راحل کند و از طرفی چون بازاری برای با ویژگی پرداخت آنی در این تابلو مهیا است، همچنین ناترازی مالی را نیز برای این نیروگاه‌ها حل کرده‌ایم و از طرفی افزایش ظرفیت نیروگاه‌‎های تجدیدپذیر به متنوع سازی سبد سوخت نیروگاه‌ها و کاهش نیاز به گاز طبیعی ختم می‌شود.

از سوی دیگر، با راه‌اندازی تابلوی برق سبز همراه با رها کردن یک تیر از چله کمان چندین نشان را هدف گرفته و انتظار می‌رود ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور با این شیوه چندین برابر شود. تقاضای این بازار ابتدای با تکلیف به دولت برای خرید برق ادارات از تابلو و سپس تکلیف صنایع برای تامین انرژی از این محل با مشوق‌هایی صورت می‌پذیرد.

*تحول در ساختار انرژی کشور در راه است

در این راستا، محمد پورحمید کارشناس حوزه انرژی در بیان مزایای راه‌اندازی تابلوی برق سبز به خبرنگار فارس گفت: رهبر انقلاب در سخنان نوروزی خود بر لزوم تحول در ساختارها و رفع انحصار توسط دولت تاکید کردند و می‌توان گفت، راه‌اندازی تابلوی برق سبز یکی از مصادیق دقیق این تحول است که در سال رشد تولید شاهد ن بوده‌ایم.

وی ادامه داد: رفع انحصار از فروش برق با راه‌اندازی سازوکار بورس علاوه بر اینکه راهکاری برای رفع 3 ناترازی گاز، برق و منابع مالی است، زمینه جهش در تولید برق تجدیدپذیر کشور را فراهم خواهد کرد.

به گزارش فارس، در مرحله اول قرار است 150 مگاوات برق مربوط به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و 10 مگاوات برق نیروگاه‌های دیگر در تابلوی بورس انرژی عرضه شود که این رقم تا 900 مگاوات امکان افزایش دار‌د.

پایان پیام/

فوری / آزادسازی پول‌های بلوکه شده در مرحله نهایی اجاره مسکن در میدان انقلاب چقدر آب می خورد؟ +جدول احتکارکنندگان اراضی مسکونی تنها 6 ماه فرصت دارند/ افزایش 100 درصدی وام ودیعه بافت فرسوده / هزینه ساخ... کمپینگ رفتن هم سخت شد / چادر مسافرتی 96 میلیون نا... افتتاح 5000 واحد در بافت فرسوده/ افزایش 80 درصدی صدور پروانه در بافت‌ها تعیین تکلیف جدید دولت برای سود سهام عدالت جدید | واریز سود سهام عدالت آغاز شد؟ اندونزی صادرات ال‌ان‌جی را محدود می‌کند قیمت این خودرو 100 میلیون کاهش یافت + جدول پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات 93 هزار واحد بازآفرینی در تهران است ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی امکان دسترسی سریع به 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین‌المللی پول خبر خوب رییس بانک مرکزی / 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین المللی در دسترس قرار می گیرد وام نو سازی افزایش یابد وضعیت قیمت و بازار برخی کالاهای اساسی اورژانسی است قیمت سنگ آهن وارداتی چین کاهش یافت هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است طرح وام قرض‌الحسنه "آفتاب" بانک سینا رونمایی شد بیش از 47 هزار تن میلگرد در بورس کالا به فروش رسید بهره برداری از 5 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران باوجود تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا گواهینامه CARES در ذوب آهن اصفهان تمدید شد قیمت خودرو در بازار آزاد -11 خرداماه 1402+جدول تولید گروه صنعتی ایران خودرو از مرز 100 هزار دستگاه عبور کرد تقویت برند فولاد هرمزگان در دنیا با اجرای طرح‌های توسعه‌ای واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد/ می‌توانیم به این زودی منتظر واردات باشیم؟ قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ خبرهای خوب اقتصادی در راه است بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا/ تقویت بانکداری بین‌الملل بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا / تقویت بانکداری بین‌الملل برای... دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد فوری؛ از شنبه یارانه این افراد افزایش می یابد سود غول نفتی روسیه 45 درصد رشد کرد روسیه عامل رشد 225 درصدی انتقال پنهانی نفت در دریا قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ تایر‌های درآمدزایی مجتمع صنایع لاستیک یزد در راه صادرات اجاره خانه در شهرک اکباتان چند؟ / اجاره سوییت 43 متری ماهی 16 میلیون تومان دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین سرمایه گذاری با برنامه در بازار سودآور است/ آغاز شیب ملایم صعودی از نیمه دوم خرداد ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد اپلیکیشن‌های اندرویدی حامل جاسوس افزار 421 میلیون دفعه دانلود شدند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟