وضعیت بورس تغییر می‌کند؟/ احتمال رسیدن شاخص به 1٫6 میلیون واحد کم شد

وضعیت بورس تغییر می‌کند؟/ احتمال رسیدن شاخص به 1٫6 میلیون واحد کم شد

امروز بازار سهام در دومین روز معاملاتی باز هم با روند منفی شاخص کل بورس همراه شد. شاخص کل در نیمه اول معاملات امروز 11 هزار واحد افت را ثبت کرد و در محدوده یک میلیون و 454 هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز بازار سهام در دومین روز معاملاتی باز هم با روند منفی شاخص کل بورس همراه شد. شاخص کل در نیمه اول معاملات امروز 11 هزار واحد افت را ثبت کرد و در محدوده یک میلیون و 454 هزار واحد قرار گرفت.

به نظر می‌رسد امکان رسیدن شاخص به مقاومت 1٫6 میلیون واحد فعلا منتفی شده است. در روزهای گذشته کارشناسان بازار سرمایه از روند بازار هفته جاری ابراز امیدواری می‌کردند و احتمال می‌دادند شاخص به سطح مقاومت قبلی خود برسد اما دیروز شاخص 20 هزار واحد افت را ثبت کرد و امروز هم در نیمه اول بازار 11 هزار واحد منفی را ثبت کرده است.

یوسف هاشمی در تحلیل بازار امروز به تجارت‌نیوز گفت: قاعدتا نباید شاخص منفی می‌شد، گزارش‌های ماهانه خوب، افزایش قیمت‌های جهانی و قیمت سهم‌ها در کف عوامل مهمی است که بر خلاف آن‌ها بازار عمل کرده است. به همین خاطر فکر می‌کنم منفی شاخص ادامه‌دار نیست.

وی در ادامه گفت: ظاهرا موضوع تحقیق و تفحص از سازمان بورس هم مطرح شده و این مساله خود در ریزش بازار در دو روز گذشته نقش داشته است. اما اثر این موضوع کوتاه مدت است.

رسول رحیم‌نیا، کارشناس بازار سرمایه درباره علت منفی شدن شاخص کل بورس روز گذشته به تجارت‌نیوز گفت: متغیرهای بنیادی اثرگذار در بازار سهام مثل قیمت کامودیتی‌ها و انرژی تغییری نکردند و روند صعودی آنها ادامه‌دار است.

وی دراین باره افزود:امروز بازار سرمایه به این دلیل منفی شد که ريیس جدید بانک مرکزی در مصاحبه خود از کنتررل نرخ ارز و تورم خبر داد و این موضوع گمانه‌های افزایش نرخ بهره را بیشتر کرده است.

به نظر می‌رسد بازار سرمایه به این دلیل منفی شد که ريیس جدید بانک مرکزی در مصاحبه خود از کنتررل نرخ ارز و تورم خبر داد و این موضوع گمانه‌های افزایش نرخ بهره را بیشتر کرده است.

به نظر می‌رسد از دلایلی که در دو روز گذشته روند اصلاحی را در بازار شکل داده است افت قیمت ارز باشد. روز گذشته دلار کانال 28 هزار تومان را از دست داد و در قیمت 27 هزار و 700 تومان معامله شد.

انتظارات از ادامه برجام بیشتر شده و آمریکا اقداماتی در جهت لغو برخی از تحریم‌های ایران انجام داده است همین دو موضوع علت اصلی افت دلار و ایجاد شوک و هیجان در بازار سهام شده است.

البته در ماه‌های گذشته کارشناسان بازار سرمایه گفته بودند با فرض شکل‌گیری توافقات برجام، دلار از محدوده 23 هزار تومان پایین نمی‎‌آید و در همین قیمت هم بازار ارزنده است.

در هفته‌های گذشته ابهام در معاملات سهامداران به وضوح دیده می‌شد و کارشناسان بازار سرمایه علت آن را مشخص نبودن سیاست‌های دولت در زمینه نرخ بهره و انتشار اوراق دانستند. اما حالا ريیس جدید بانک مرکزی معرفی شد و در اولین مصاحبه‌های خود از کنترل نرخ ارز و تورم خبر داد. همین دو مورد دو روزی است که روند بازار سهام را مختل کرده و شاخص کل با افت مواجه شده است.

ایمان ریيسی، کارشناس بازار سرمایه درباره بازار هفته جاری به تجارت‌نیوز گفت: اخباری که احتمالا بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌هاست. به نظر می‌رسد از این هفته شرکت‌ها گزارش‌های خود را در وبسایت کدال منتشر کنند. عملکرد احتمالا مثبت شرکت‌ها، موجب خواهد شد تا روند شاخص تغییر کند.

محمد خبری‌زاد، کارشناس و تحلیلگر بنیادین بازار سرمایه هم در رابطه با عوامل اثرگذار بر بازار گفت: به نظرم سه محرک اصلی برای شکستن مقاومت 1/5 میلیون واحدی و بعد از آن 1/6 میلیون واحدی وجود دارد. آزاد شدن نرخ دلار نیما، گزارش‌های 6 ماهه و گزارش پالایشگاهی‌ها.

وی همچنین گفت: هرگونه سیگنال مثبتی در رابطه با مذاکره در کوتاه‌مدت می‌تواند باعث روند نزولی بازار شود اما توافق در بلندمدت تاثیرمثبت دارد.

به نظر می‌رسد سیگنال توافق در مذاکرات هم باعث ایجاد جو منفی در بازار شده است و تا زمان مشخص شدن تکلیف مذاکرات و بعد از آن تعیین سیاست‌های انقباضی دولت برای مهار تورم و کنترل نرخ ارز، بازار سهام به روند عادی خود برمی‌گردد.

 

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس

معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر الگوریتم‌ها به خوبی طراحی نشده باشند یا به خوبی به کار گرفته نشوند، ممکن است منجر به متضرر شدن سرمایه‌گذاران شوند.

YJC.news/
کلاهی برای بورس

کلاهی برای بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به یک چاه 470 هزار میلیارد تومانی و انجمن هایی که از همه چیز بی خبرند و جفت پوچ جاده مخصوص برای برندگان لاتاری و...

BourseNews.ir/
هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند

هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند

بازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.

YJC.news/
بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

هنوز مشخص نیست سیاست های اقتصادی دولت جدید چگونه خواهد بود و آیا دولت در بودجه 1401 برنامه برای افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها یا افزایش حق مالکانه معادن و... دارد یا نه.

BourseNews.ir/
نمای میانی بورس(28مهر1400) / افت حدود 6هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(28مهر1400) / افت حدود 6هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.4درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.07درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی

عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی

امروز، چهارشنبه 28 مهر ماه کالاهای هیدروکربن سنگین، ریفورمیت و رافینیت پتروشیمی بوعلی سینا، اکستراکت سنگین DAE40 و اکستراکت سبک DAE10 شرکت نفت ایرانول، رافینت و برش سنگین حاصل از پالایشگاه نفت و پتروش...

Sena.ir/
بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

بورستهران- ایرنا- زمزمه‌های مربوط به حذف ارز 4200 تومانی با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شده است، کارشناسان بورس معتقد هستند که حذف این نوع ارز، علاوه بر جلوگیری از توزیع رانت باعث افزایش شفافیت ...

Irna.ir/
عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز، میزبان عرضه 103 هزار و 309 تن میلگرد و 30 هزار و 375 تن تیرآهن است.

YJC.news/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری