بی انصافی ناتمام فروشندگان مسکن / بانک ها مردم...

بی انصافی ناتمام فروشندگان مسکن / بانک ها مردم...

شهریار شقاقی گفت: دولت باید با اصلاح اقتصادی و فراهم کردن بسترهای ساخت وساز، به تولید مسکن سرعت ببخشد و با نظارت و...

تاثیر قیمت ارز بر بخش‌های مختلف اقتصاد، چالشی است که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم. اوضاع زمانی سخت تر می‌شود که بازار مسکن به یک بازار سرمایه‌ای تبدیل شود،؛ چالشی که در گذشته استارت خورد و در سال های اخیر به اوج خود رسید. همچنین تورم روز افزون قیمت مسکن اتفاقی است که هر ساله شاهد آن هستیم و تازگی ندارد. به طوری که در سال 1399 تورم بخش مسکن رکورد بی سابقه ای را تجربه کرد و به 99 درصد رسید. ولی در سال جاری این عدد به 26درصد کاهش پیدا کرد، زیرا گرانی مسکن بازار را به سمت رکود برده و عدم تناسب درآمد ها با هزینه های خانوار خرید خانه را به یک رویا تبدیل کرده است.

شهریار شقاقی، کارشناس مسکن در این رابطه به گسترش نیوز گفت: در سال های گذشته تورم به این شدت نمایان نبود و مردم به بازار مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای نگاه نمی کردند و فقط افرادی که به خانه نیاز داشتند اقدام به خرید ملک می کردند. از طرف دیگر به علت کم بودن هزینه های اجاره بها، خرید خانه چالش بزرگی برای خانوار محسوب نمی شد اما در حال حاضر رشد افسار گریخته قیمت اجاره بهای مسکن، خرید خانه را برای مردم به اولویت تبدیل کرده است و با وجود ارزش افزوده و تورم سالانه در کشور، این بازار مهم حالت سرمایه ای به خود گرفت و از یک بازار مصرفی خارج شد.

وی افزود: زمانی که مسکن به یک بازار مصرفی، تبدیل شود و تقاضا متناسب با نیاز جامعه رشد کند، قیمت ها به تعادل و ثبات می رسد و دیگر افراد برای سرمایه گذاری و کسب سود اقدام به خرید و فروش نمی کنند. بازار مسکن همانند کالاهای مصرفی دیگر با استهلاک سالانه روبرو است. همچنین در کشورهایی که از ثبات اقتصادی برخوردارند، قیمت مسکن و سن بنا رابطه معکوسی با هم دارد و در شاید قیمت خانه بعد از مدت 20 یا 30 سال یک رشد بلند مدتی را تجربه کند و نهایتا دو برابر شود ، بر عکس کشور ما که ممکن است قیمت مسکن بعد از گذشت 2 سال چند برابر شود.

بی انصافی فروشندگان مسکن

شقاقی بیان کرد: در حال حاضر بازار مسکن به نحوی در حال پیشروی است که فروشندگان با احتیاط اقدام به معامله می کنند و مایل اند در مدت زمان کوتاهی به سودهای هنگفتی برسند.این اقدام به علت مسايل اقتصادی تا حدودی قابل دفاع است ولی گاها دیده می شود بعضی از صاحب خانه ها برای فروش ملک خود بی انصافی کرده و به خریداران پیشنهاد قیمت های نجومی می دهند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر مسکن هم یک نیاز حیاتی بشمار می رود و هم یک بازار سرمایه ای و با توجه به کمبود تولید و ساخت و ساز در کشور، یک فشار دوگانه را متحمل می شود. همچنین کمبود عرضه مسکن در کنار افزایش قیمت مصالح ساختمانی ، افزایش دستمزد کارگران و تورم روز افزون اقتصادی ، قیمت ها را صعودی کرده است.

سیاست غلط بانک ها

این کارشناس در خصوص نقش بانک ها در گرانی مسکن گفت: بانک ها با سیاست های غلط خود مردم را بیچاره کردند و با سرمایه گذاری در بخش مسکن باعث تشدید گرانی ها شده اند.در حال حاضر اکثر واحدهای خالی کشور متعلق به بانک ها است و این اقدام بازار را از حالت مصرفی خارج است. همچنین از نقش دلال ها در گرانی بازار مسکن نمی توان چشم پوشی کرد این افراد اکثرا خودشان سازندگان مسکن هستند که اقدام به احتکار تعداد زیادی خانه می کنند.

وی گفت: دولت اگر بتواند قانون مالیات بر واحدهای خالی را به نحو احسن پیاده کند می تواند دلال های مسکن را وادار کند تا خانه های خود را را قیمت مناسب در بازار عرضه کنند تا یک تعادل نسبی بین عرضه و تقاضا در بخش مسکن برقرار شود.

دلایل کند شدن اهنگ نرخ تورم مسکن

شقاقی خاطر نشان کرد: در سال های اخیر شاهد کند شدن روند نرخ تورم مسکن بوده ایم. از دلایل این موضوع می توان گفت از یک سو توان مالی خانوار برای خرید خانه کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر قیمت مسکن در سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و دیگر جای رشد ندارد. همچنین بازار مسکن نسبت براساس نرخ ارز، رشد بیشتری را نسبت به بازارهای مالی دیگر تجربه کرده است است و اکنون یک حباب 33 درصدی را تجربه می کند. به همین دلیل باید برای برابری با سایر بازارهای مالی کاهش نرخ تورم را تجربه کند.

وی در پایان گفت: سیاست های دولت برای ساماندهی بازار مسکن فقط می تواند در حد اخذ مالیات از خانه های خالی موثر باشد. همچنین سایر طرح های مصوب شده برای تعادل بازار مسکن، به نظر می رسد آنچنان که باید تاثیر گذار نباشد. دولت باید با اصلاح وضع اقتصادی و فراهم کردن بسترهای ساخت وساز، به تولید مسکن سرعت ببخشد و با نظارت و برنامه ریزی منسجم دست دلالان را از این بازار حیاتی کوتا کند تا عرضه و تقاضای مسکن  به تعادل برسد.

خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی معافیت قصابی ها از مالیات اعلام قیمت دام در ایام‌ تاسوعا و عاشورا هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟