اجاره اتاق شش متری برای خانواده!

اجاره اتاق شش متری برای خانواده!

آگهی اجاره اتاق‌های 6 متری، 10 متری و 15 متری در بازار مسکن تهران در حالی به چشم می‌خورد که بسیاری از مالکان در متن آگهی‌شان نوشته‌اند که این اتاق‌ها را به خانواده هم اجاره می‌دهند! بسیاری از این اتاق‌ها اجاره ماهانه بالای یک میلیون تومان دارند و حمام و سرویس بهداشتی آنها با دیگر مستاجران به صورت مشترک استفاده می‌شود.

اقتصادآنلاین: یک اتاق 10 متری از خانه‌ای قدیمی در گمرک تهران که سال ساخت آن به قبل از 70 برمی‌گردد ماهیانه یک میلیون تومان اجاره داده می‌شود و البته پنج میلیون تومان هم باید به عنوان ودیعه بپردازید. صاحبخانه در آگهی خود تاکید کرده است که اگر یک نفر تبدیل به دو نفر بشود، یک میلیون تومان دیگر به اجاره خانه اضافه می‌شود.

وقتی با شماره تلفن صاحبخانه تماس می‌گیرید تاکید دارد که فقط به خانواده یا دانشجو یا «آدم محترم» اجاره می‌دهد! و «شرمنده» افراد معتاد و فاقد مدرک هویتی است!


خانه او اتاق‌های بزرگتر هم دارد. ودیعه اتاق 6 نفره 20 میلیون تومان و 3 میلیون تومان اجاره است.

یک اتاق 15 متری از خانه‌ای که سال 87 ساخته شده و حوالی متروی راه‌آهن، نرسیده به چهارراه مختاری قرار دارد، با پنج میلیون تومان ودیعه و 2.5 میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده است. صاحبخانه تاکید می‌کند که حمام و دستشویی این اتاق با چهار اتاق دیگر که هرکدام مستاجر دارند، مشترک است.

اجاره اتاق مسکونی در دفاتر کار

البته اجاره اتاق فقط به خانه‌های قدیمی محدود نمی‌شود. یکی اتاقی از دفتر کارش را برای اجاره به خانواده آگهی کرده است و دیگری یک اتاق از یک کارگاه چوب در حوالی پاکدشت! در سید خندان اتاقی 6 متری و به گفته صاحب ملک از یک واحد «مدرن» آگهی شده است که ساخت سال 95 است و البته آشپزخانه و دستشویی فرنگی هم دارد اما حمام ندارد! ودیعه این اتاق 110 میلیون تومان و اجاره آن 100 هزار تومان است.

اتاق 15 متری کارگاه چوب پاکدشت هم ودیعه 25 میلیون تومانی دارد و اجاره ماهانه توافقی اعلام شده است. یک اتاق 7 متری از واحدی اداری در دزاشیب هم با 40 میلیون تومان رهن و چهار میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده است.

اجاره اتاق قانونی نیست

انتشار آگهی اجاره اتاق در شرایطی است که مصطفی قلی‌خسروی، ريیس اتحادیه مشاوران املاک به اقتصاد آنلاین می‌گوید که پس از انقلاب موضوع حریم خصوصی برای سیاستگزار اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و بر اساس قانونی که به مشاوران املاک ابلاغ شده است، آنها فقط مجاز هستند که 6 دانگ یک خانه را اجاره بدهند و اگر خلاف این موضوع عمل کنند مرتکب جرم شده‌اند.

او تاکید می‌کند: پدیده اجاره اتاق یا اجاره پشت‌بام و خانه‎های اشتراکی حقیقت ندارد و این دست اخبار فقط برای مشوش نشان دادن اوضاع بازار مسکن است!

ادعای ريیس مشاور املاک در شرایطی است که برخی آگهی‌های اجاره اتاق توسط مشاوران املاک منتشر شده است و حق کمیسیون اجاره اتاق‌ها مبلغ 100 هزار تومان قید شده است.

کمپین‌های اعتراضی مستاجران به صعود کرایه خانه

حالا شیب تند صعود اجاره‌بها بسیاری از مستاجران ایرانی را دچار مشکلات متعدد کرده است. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، نرخ رشد اجاره‌بها در شهر تهران آبان‌ماه امسال نسبت‌به آبان سال گذشته رشد 51.6 درصدی را ثبت کرده و این میزان در کل مناطق شهری 54.9 درصد است. با این حساب رشد اجار ه‌بها از نرخ تورم عمومی پیشی گرفته است.

این در حالی است که محمدرضا رضایی‌کوچی، ريیس کمیسیون عمران مجلس چندی پیش به تسنیم گفته بود که اجاره‌بها سهم 50 تا 70 درصدی از درآمد خانوار دارد. او تاکید کرد: «این به منزله تهدید اقتصاد خانوار است و در چند سال اخیر مردم برای پرداخت اجاره مشکلات بسیاری داشته‌اند.»

علاوه بر او مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس و اقبال شاکری دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس هم اعداد مشابهی را ذکر کرده و گفته بودند که سهم مسکن در سبد خانوار به 65 تا 70 درصد رسیده است.

برخی فعالان صنفی مشاوران املاک هم در گفتگو با رسانه‌های مختلف به اجاره‌بهای سنگین خانه‌های تهران اشاره کرده و از مهاجرت مستاجران تهرانی به حومه شهر و شهرهای دیگر خبر داده‌اند.

حالا اجاره سنگین خانه برخی مستاجران را دست به کار کرده و کمپین‌هایی برای مهار رشد اجاره‌بها راه انداخته‌اند. آنها در کمپینی با عنوان «درخواست برخورد با افزایش بی‌رویه اجاره بهای مسکن» که در وب‌سایت کارزار راه افتاده است توضیح داده‌اند که هزینه‌های معیشت و اجاره‌بها فشار سنگینی به مستاجران وارد کرده است. در همین زمینه کمیپن دیگری با عنوان «درخواست تعیین اجاره‌بهای قانونی و برخورد سخت با متخلفان» راه افتاده و البته مستاجران در نامه سرگشاده خود نوشته‌اند که سیاست تعیین سقف برای اجاره‌بها موفق نبوده است. آنها به دستور اول سال وزارت راه و شهرسازی دولت حسن روحانی اشاره می‌کنند که بر اساس آن گفته شده بود در سال 1400 سقف افزایش اجاره‌‎بها در تهران 25 درصد، کلانشهر‌ها 20 درصد و سایر شهر‌ها 15 درصد است.

این دستور وزارت راه و شهرسازی البته وجهه قانونی نداشت و دولت مطابق قانون باید مالکیت خصوصی را به رسمیت شناخته و حق دخالت در بازار املاک خصوصی و قیمت‌گذاری برای آنها را ندارد.

به جز این، کارشناسان مسکن معتقد هستند که ریشه گرفتاری‌های بازار مسکن تورم دو رقمی است و تا زمانی که دولت موفق به مهار تورم نشود هرگونه دخالت دولت در بازار مسکن همانند سایر بازارها محکوم به شکست است. بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگویی که پیش از این با اقتصاد آنلاین داشته، تاکید کرد که سقوط ارزش ریال و تورم دو رقمی عامل گرفتاری تمام بازارهای ایران و از جمله مسکن است و همانگونه که قیمت‌گذاری دستوری دولت در بازار ارز و خودرو موفق نبوده است، این رفتار در بازار مسکن هم محکوم به شکست است.

local_offerبرچسب‌ها:
اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود هفت تپه‌های دولت روحانی تمامی ندارد! / خصوصی‌سازی مشکوک یک فروشگاه زنجیره‌ای به کمک واردکنندگان برنج خبر ویژه برای معامله‌گران خودرو/ شرایط درج آگهی‌های... وضعیت سبد سهام عدالت در 5 بهمن مردم آماده برف و باران‌های تازه باشند/‌ کاهش دما تا هشت درجه در برخی شهرها پیش بینی جذاب از آینده قیمت طلا و بیت کوین تفاهم‌نامه احداث پل مرزی اتومبیل‌رو بر رودخانه آستاراچای امضا شدپ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد آخرین قیمت سکه، طلا و ارز (5 بهمن) الزام مناطق آزاد تجاری و صنعتی‌ به درج قیمت تولید‌کننده در راستای شفاف‌سازی‌ ورود سیگنال های مثبت برجامی به بازار ارز وقوع انفجار در «کرکوک» عراق وزارت راه آیین‌نامه تشکیل «مرکز ایمنی حمل و نقل» را تدوین کرد مرغ را از این قیمت گران‌تر نخرید! رتبه اعتباری شما برای دریافت وام بدون ضامن چگونه تعیین می‌شود؟ بازار خودرو نه خریدار دارد نه فروشنده | اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار چقدر است؟ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد ایران و هند‌ سومین مسیر کشتیرانی به چابهار را راه‌اندازی کردند چهارمین جلسه دادگاه شرکت کروز برگزار شد وعده های بورسی که محقق نشد + فیلم افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طلا ریخت فاش شدن هویت ساتوشی چه بر سر بیت‌ کوین می‌ آورد؟... ایران و هند‌ سومین مسیر کشتیرانی به چابهار را راه اندازی کردند حقوق کدام سربازان5 میلیون تومان شد؟ وزیر نیرو درصدد تغییر ساختار وزارت نیرو گفتگو با طاهره جهانی | دوره آموزی که در 75 سالگی به دنبال یادگیری بورس بود! حمل 3 روزه کالاهای ایرانی به مسکو با احداث پل آستاراچای