گواهی سپرده نفت خام تلاشی برای دور زدن تحریم

گواهی سپرده نفت خام تلاشی برای دور زدن تحریم

گواهی سپرده نفت خام و اتفاقی که در سال جدید از جانب دولت رقم می‌خورد بیشتر تلاش برای دور زدن تحریم‌هاست. باید گفت که دولت برای سال آینده هم‌حجم فروش نفت را و هم قیمت آن را بالا در نظر گرفته است و اگر در اجرایی این تعهدات موفق نشود، بی‌شک با کسری بودجه شدید مواجه خواهد شد.
بورس نیوز:

مهدی ساسانی، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: گواهی سپرده نفت خام و اتفاقی که در سال جدید از جانب دولت رقم می‌خورد بیشتر تلاش برای دور زدن تحریم‌هاست. باید گفت که دولت برای سال آینده هم‌حجم فروش نفت را و هم قیمت آن را بالا در نظر گرفته است و اگر در اجرایی این تعهدات موفق نشود، بی‌شک با کسری بودجه شدید مواجه خواهد شد. به نظر می‌رسد دولت در گام اول‌نظر بر رفع تحریم‌ها دارد تا بتواند حجم بالایی فروش نفت را در سال آینده محقق کند، در کنار آن فروش گواهی نفت به افراد و شرکت‌ها با نیت دور زدن تحریم‌ها هم وجود دارد و معتقدم که همچون سوپاپ اطمینان برای دولت است که اگر اتفاق ناگوار رخ داد شرایط را مدیریت کند. شخصا بر این باورم که اقدامی خوبی است، اما شرط مطلوب بودن آن اجرا و مدیریت صحیح است.

رشد دلار توافقی در آینده بر گزارش‌های صادراتی‌ها نمایان می‌شود


وی با اشاره به کاهش قیمت دلار بیان کرد: در کشور چندین نرخ ارز (نرخ نیمایی، توافقی، صرافی و بازار آزاد) موجود است، ولی نرخ دلار بازار آزاد بی‌شک بر شرکت‌های بازار سرمایه تاثیر روانی دارد. یعنی زمانی که دلار از محدوده 33-34 هزار تومان جهشی به سمت 60 هزار تومان داشت بازار سرمایه با همان مسیر افزایش پیدا نکرد. الان هم‌زمانی که دلار به اعداد قبلی بازگردد شاید واکنش هیجانی در برخی از نماد‌ها را (این موضوع هم به‌صورت کاملا خفیف بود البته که دیدم بسیاری از نماد‌های دلار محور یا حتی صادرات محور بازار افت شدید نداشتند) تجربه کنیم. البته نرخی که برای فعالین مشخص است دلار توافقی یا همان بازار ثانویه شرکت‌هاست، قبل‌تر الزام بر تسعیر ارز با نرخ 28500 تومان بود، اما الان اعلام‌شده که شرکت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا می‌توانند دلار‌ها را تسعیر کنند، که این امر منجر به جهشی 35-40 درصدی شد.
این فعال بورسی ادامه داد: در هفته اول اجرایی این طرح نرخ دلار در بازار توافقی در حدود 36 هزار تومان رسید و الان باوجود افت دلار شرکت‌ها در حدود 40 هزار تومان دلار‌های خود را تسعیر می‌کنند؛ بنابراین شرایط به نحوی پیش می‌رود که به نفع شرکت‌های صادرات محور بازار سرمایه است. چراکه با افزایش نرخ دلار تسعیری سود ریالی خود را بالا می‌برند، اما در ظاهر بسیاری ر این باورند که افت قیمت دلار باعث ریزش بازار سهام شده است، معتقدم که این موضوع صرفا جنبه روانی دارد و جنبه عملی رشد دلار توافقی است که می‌تواند در گزارش‌های بعدی شرکت‌های صادراتی نمایانگر شود.

توافق ایران و عربستان دیگر کشور‌ها را هم متاثر می‌سازد


ساسانی اظهار داشت: بازار سرمایه به‌عنوان بازاری که به ریسک‌های مختلف واکنش نشان می‌دهد، شناسایی می‌شود. هرچقدر میزان این ریسک‌ها کاهش یابد جریانات بیشتری خواهد داشت. این موضوع پرواضح است که با به توافق رسیدن دو کشور ایران و عربستان به‌عنوان دو همسایه بزرگ خاورمیانه که مشکلات زیادی باهم دارند، ثبات و امنیت در منطقه برقرار می‌شود. سایر کشور‌ها هم ممکن است از این توافق تاثیر گیرند، همان‌طور که بلافاصله بعد از توافق ایران و عربستان قطر هم خبر از آغاز کانال پولی با ایران را منتشر کرد و مالدیو هم اعلام کرد که به دنبال ازسرگیری روابط با ایران است، همچنین امارات هم مراودات را با ایران گسترش می‌دهد. البته با همین چشم‌انداز که کشورمان می‌تواند واردت درهم را از کشور امارات تسهیل کند و وابستگی به دلار را پایین آمد و مقداری کاهش قیمت دلار را تجربه کردیم.
وی افزود: معتقدم که این توافق برای بازار سرمایه مثبت است چراکه هرچقدر کشورمان بتواند با کشور‌های همسایه روابط دوستانه کاری داشته باشد حجم روابط اقتصادی هم افزایش پیدا می‌کند و برای شرکت‌های بورسی ظرفیتی را جهت بالا بردن حجم واردات و صادرات مواد اولیه و محصولات ایجاد می‌کند تا بتوانند گردش مالی و تولیدات خود را در این راستا گسترش دهند.

ارزیابی کوتاه از عملکرد سازمان


ساسانی در پایان به بورس نیوز گفت: آن موضوعی که از عملکرد سازمان بورس برای من مشخص‌شده است را می‌توان این‌طور بیان کرد که بیشتر تمرکز این مجموعه بر زیرساخت بود. بازار و فعالین در بعضی از موارد (با توجه به اینکه دو سال سخت را پشت سر گذاشتند) گاهی انتظارات روحی و احساسی از باب اینکه سازمان بورس باید در راستای قیمت‌ها و بهبود بازار سرمایه گام بردارد را داشتند، که این موضوع خارج از اختیارات سازمان بورس است. همچنین باید گفت که در 5-6 ماه گذشته شرایط بهتری را در بازار شاهد بودیم و اینکه از هیجانات 18 ماه قبل خبری نبود نقطه مثبتی در عملکرد سازمان بورس است. همین‌که بازار سرمایه به‌نوعی نقد شوندگی بهتری نسبت به قبل دارد و فروش‌های 2 سال پیش را شاهد نیستیم خود نکته مثبتی است البته اگر زیرساخت‌ها بهبود یابند، نتایج آن را در سالیان بعد خواهیم دید. باید گفت که زیان‌های سال‌های 99 و 1400 ناشی از نبود زیرساخت بود که تمهیدات لازم دیده نشده نبود و با موج عظیمی از ورود نقدینگی مواجه شدیم، درواقع بازار به‌نوعی شگفت‌زده شد.

یکی از خلاءهای مهم کشور، مسيله سرمایه‌گذاری است اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده بر کالاهای اساسی عکس | فرمان فوق العاده این بنز ! عکس | هیولاهای دنیای ماشین با این دستگاه ها ساخته شدند! اعلام آمادگی دیوان محاسبات برای گره گشایی و رفع اشکالات در پرداخت حقوق معلمان پشت پرده کمبود بلیت هواپیما چیست؟ روسیه جای عربستان را به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت به چین گرفت اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده 9 درصدی کالاهای اساسی در سال 1402 + سند سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم 3 میلیارد دلار صادرات فراورده‌های نفتی با کمک بورس انرژی خبر تازه درباره ثبت‌نام خودروهای داخلی یک چهارم پروژه مسکن ملی به پیشرفت 70 درصد رسید عرضه آجیل‌های تقلبی در میادین تره‌بار/ خشکسالی دلیل جدید گرانی ها حتی پسته! وزیر کار: نرخ بیکاری در سال جاری به 8.2 درصد کاهش یافت تولید یک میلیون و 348 هزار خودرو در سال 1401/ ایران رکورددار رشد تولید خودرو در جهان شد خاندوزی: سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم سامانه ثبت‌نام خودروها 24 امشب بسته می‌شود/ بازگشایی مجدد 7 و 8 فروردین رای شورای رقابت به لغو عضویت شرکت‌های کروز در هیات مدیره ایران خودرو درج قیمت روی بلیت هواپیما الزامی شد/ برخورد با شرکت های متخلف پیش‌بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در 1402 پیش بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در سال 1402 عرضه 257 میلیون دلار حواله، دو برابر بیشتر از معاملات بیت‌کوین تخت گاز می‌رود! عکس| ستایش سایت معتبر از ماشین شگفت انگیزی که طالبان با موتور کرولا ساخت! مردم 30 درصد کمتر به خشکشویی‌ها مراجعه می کنند سخنگوی وزارت صمت: مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه فروش خودرو 2 روز دیگر تمدید شد / جاماندگان 7 و 8 فرورد... واکنش ایران خودرو درپی انتشار تصاویری از پارکینگ این شرکت در شبکه های اجتماعی دفتر رسانه وزارت صمت: از تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز تا فروش خودرو 3 تا 5 برابر قیمت واقعی به مردم تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو در 7 و 8 فروردین اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد تحویل حضوری خودروها در ایران‌خودرو مازندران مصرف بنزین کشور باز هم رکورد زد آخرین قیمت دلار و یورو 29 اسفند 1401 مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود آخرین قیمت سکه و طلا در آخرین روز اسفند 1401 خاندوزی: 2 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت کردیم/ 12 ماه بودجه عمومی بدون استقراض طومار تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز؛ از قاچاق 33 هزار میلیارد تومانی تا جریمه 13800 میلیاردی شمار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق از 1000 شرکت فراتر رفت دریافت شماره شبا بانک رفاه مزیت‌های «مرغ سایز» برای مصرف‌کنندگان مصرف بنزین رکورد زد/ هشدار افزایش مصرف بنزین همزمان با افزایش مسافرت ها صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد خودرویی که فقط رنگ‌آمیزی آن به 600ساعت زمان نیاز دارد! کاهش دما در برخی شهرها/ آسمان کشور 2 روز آینده بارانی است کارگران مزد سال 1402 را چگونه محاسبه کنند؟ بازار پوشاک یخ زد پیش‌بینی ريیس کل بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز در سال جدید ‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌ فرزین: مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود مرکز فروش ماهی بعثت ؛ از فروش ماهی لوکس تا گارانتی تعویض!