بهانه جدید برای بالابردن قیمت لبنیات/ تولید شیر زیان‌ده است؟

بهانه جدید برای بالابردن قیمت لبنیات/ تولید شیر زیان‌ده است؟

ريیس اتحادیه مرکزی دامداران از زیان 3000 تومانی در تولید شیر کیلویی خبر داد و نسبت به افزایش قیمت لبنیات در پی کاهش عرضه شیر هشدار داد. اما مدیرعامل تعاونی دامداران موضوع زیان در تولید شیر را رد می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، «زیان 3000 تومانی در تولید هر کیلو شیر»؛ این موضوع را فرهاد اکبری، ريیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران، گفته است. او دلیل افزایش هزینه تولید شیر را به بالا رفتن قیمت نهاده‌های دامی مرتبط دانست.

وی عنوان کرد: بر اساس آخرین قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، هر کیلوگرم شیر خام 2.3 درصد چربی و سه درصد پروتيین درب دامداری باید 12 هزار تومان از دامداران خریداری کنند. اما همواره قیمت خرید شیر خام از دامداران کمتر این بوده است.

این فعال صنفی با بیان اینکه کارخانه‌های لبنی بهای شیر خام را به دامداران با چک‌های دو تا سه ماهه می‌دهند گفت: حتی بسیاری از کارخانه‌ها حاضر به پرداخت بهای شیر به قیمت مصوب هم نیستند.

اکبری با تاکید بر اینکه حتی اگر شیر با قیمت مصوب از دامداران خریداری شود به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها، تولید شیر با زیان انجام می‌شود، افزود: با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید، در حال حاضر تولید هر کیلوگرم شیر خام 15 هزار تومان برای دامداران تمام می‌شود.

وی زیان 3000 تومانی در تولید هر کیلوگرم شیر را برای دامداران، تهدیدی جدی برای آینده تولید شیر و لبنیات کشور دانست و اذعان داشت که در صورت ادامه زیان دامداران اثر آن تا چند ماه آینده با کاهش تولید و عرضه شیر خام و افزایش جهشی قیمت محصولات لبنی در بازار قابل‌مشاهده خواهد بود.

در حالی چنین موضوعاتی مطرح می‌شود که پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد اوضاع چندان هم بد نیست.

تکذیب زیان در تولید شیر

ناصر استاد احمدی، مدیرعامل تعاونی گاوداران مهاد و کارشناس رسمی دادگستری، ضمن رد زیان 3000 تومانی در تولید هر کیلو شیر به تجارت‌نیوز گفت: این موضوع شامل تمام دامداری‌ها نمی‌شود. اغلب دامداری‌هایی که خرد وکوچک هستند و تولید شیر بالا و باکیفیتی ندارند متحمل این زیان می‌شوند.

وی افزایش نرخ خوراک دام را در افزایش زیان تولید شیر موثر دانست و افزود: به طورکلی نمی‌توان زیان 3000 تومانی در تولید شیر را به تمام دامداری‌ها تعمیم دهیم. اگر این موضوع را از شرکت‌های بزرگ لبنی که داخل بورس هستند پیگیری کنید، موضوع زیان تولید را رد می‌کنند.

بازار عراق از دست رفت

احمدی با بیان اینکه سال گذشته صادرات لبنیات در مقایسه با سال جاری بسیار بیشتر بود، عنوان کرد: عراق یکی از مقاصد صادراتی بسیار مهم و فعال محصولات لبنی ایران بود. اما متاسفانه در سال جاری صادرات به این کشور به‌ویژه صادرات شیرخشک بسیار کاهش پیدا کرد.

این فعال صنفی توضیح داد: در سال گذشته شیرخشک حدودا کیلویی 60 هزار تومان فروخته می‌شد که این قیمت در سال جاری به کیلویی 110 هزار تومان رسید. از این رو صادرات شیرخشک دیگر برای شرکت‌های لبنی مقرون‌به‌صرفه نیست؛ چراکه کشوری مانند عراق می‌تواند این محصولات را با قیمتی پایین‌تر وارد کند.

احمدی خاطرنشان کرد: البته مشکلات دامداری‌ها در شهرستان‌ها به دلیل سختی در تامین علوفه و نبود نقدینگی بیشتر است. قیمت علوفه از 2000 تومان به کیلویی 11 هزار تومان رسیده است.

او گفته ريیس هيیت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران مبنی بر اینکه حتی کارخانه‌های تولید لبنی حاضر نیستند شیر را با قیمت مصوب خرید کنند را تايید نکرد.

کاهش تولید شیر چشمگیر نبود

احمدی به کاهش تولید شیر بعد از حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: اینکه گفته می‌شود تولید شیر بسیار کاهش‌ یافته را تايید نمی‌کنم. اما در هر صورت کاهش قدرت خرید مردم برای تهیه لبنیات به وضوح روشن است.

به نظر می‌رسد تولیدکنندگان به دنبال افزایش قیمت شیر هستند، از این رو دولت را تهدید می‌کنند با ادامه این شرایط تولید خود را کاهش خواهند داد که در راستای آن باید منتظر افزایش قیمت محصولات لبنی باشیم.

برای مطالعه بیشتر گزارش ارزش صادراتی دوغ و آب‌پنیر بیشتر از قطعات خودرو را در تجارت‌نیوز بخوانید.

مطالعه بیشتر: صادرات محصولات لبنی پس از کاهش سرانه مصرف
ضرورت فرهنگ‌سازی، آموزش و ترویج حفاظت از خاک قیمت خانه های لوکس میلیاردی+ جدول رهن میلیاردی در تجریش+ جدول ردپای هدر رفت آب در صنعت ساختمان سازی تحلیل خبنیان امروز 15 آذر 1401 | ریسک خرید بالاست؟ تثبیت قیمت مسکن با این راهکار افزایش نرخ رسمی 13 ارز/ نرخ 9 ارز ثابت ماند شرایط خرید کامیون امپاور و کارا در بورس کالا اعلام شد تراز مثبت 18 درصدی "پارسیان" در آبان ماه اصلی ترین موضوع در وزارت راه و شهرسازی مسکن است معامله 444 میلیون دلار ارز در سامانه نیما پیش بینی وحشتناک از قیمت بیت کوین این 2 خودروی پرطرفدار به بورس می روند | قیمت پایه و زمان عرضه هزینه رهن و اجاره آپارتمان در دو منطقه 4و5 تهران افزایش قیمت نفت با تحریم روسیه سازمان بورس روابط مالی را شفاف کند پیش‌بینی ترسناک از نرخ تورم / زمستان سختی در پیش ... شگفتانه ريیسی برای جاماندگان یارانه نقدی | مبلغ شوکه کننده واریزی برای جاماندگان یارانه نقدی پیش‌بینی جدید رییس اسبق اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ امکان... میوه شب یلدا گران می‌شود؟ چگونه کشاورزی بر بحران آب دامن زد راهکارهایی مهم برای تشخیص سکه اصل از تقلبی/... اتریوم در لبه پرتگاه / وضعیت بیت کوین خطرناک شد این خانه‌ها بازسازی نمی‌شوند آیا شکاف دستمزد و معیشت با خوش بینی پر می شود؟ تاریخ دقیق و جزيیات عرضه تارا و 207 در بورس کالا گران‌ترین خانه‌های تهران متری چند؟/ جدول تغییرات قیمت راه حل مدیریت مصرف سوخت خودروها چیست؟ درآمد هنگفت از مالیات سیگار حذف شد! خواص شگفت‌انگیز این خوراکی برای تقویت روده‌ قیمت خودروهای وارداتی ناگهان جهش کرد برای اولین بار بعد از جنگ روسیه و اوکراین مواد غذایی ارزان شد چگونه گول سکه‌های تقلبی را نخوریم؟ روند صعودی تعداد معاملات مسکن تصمیمات غلط کارگران ساختمانی را سال‌ها از بیمه محروم کرد جهش قیمت نیم میلیاردی خودروهای وارداتی از ابتدای آبان... قیمت خانه در تهران رکورد شکست پرفروش ترین رنگ خودرو در کشور چیست؟+تصاویر جذاب وام 150 میلیونی در جیب سربازان+ جزيیات و شرایط... تصویب بودجه 1402 دو مرحله ای شد آماده توسعه همکاری‌ها با شرکت‌های ایران هستیم مصرف گاز بخش خانگی - تجاری از مرز 530 میلیون مترمکعب در روز گذشت چگونه گول سکه ‌های تقلبی را نخوریم؟ / روش تشخیص اصل از تقلبی وام فوری 150 میلیونی دولت برای این افراد | وام فوری بدون ضامن با اقساط بلند مدت پیش‌ بینی بورس فردا 15 آذر 1401 | موانع پیش روی سهامداران برای خرید کدامند؟ سه استان برای قلق گیری طرح کالا برگ الکترونیک/ بعد از رفع مشکلات در کل کشور اجرا می شود یارانه آرد؛ به نفع یا ضرر مردم برای خریدن نان؟ مجموع کل ناوگان عملیاتی هما 55 هواپیما است طرحی که درآمد ارزی کشور را 10 میلیارد دلار افزایش داد با این رمزارزها امسال پولدار می شوید