تولید بنزین کاهش نیافته است/ آخرین وضعیت صادرات بنزین

تولید بنزین کاهش نیافته است/ آخرین وضعیت صادرات بنزین

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تشریح آخرین وضعیت صادرات بنزین گفت: در ماه‌های اول صادرات بنزین انجام شد اما اکنون بیشتر به دنبال تامین نیاز داخل و ذخیره‌سازی هستیم، با این حال در همین هفته صادرات گازويیل (نفت گاز) و بعضی از فرآورده‌ها را داشته‌ایم.

به گزارش ایسنا، جلیل سالاری در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت تولید بنزین در کشور اظهار کرد: باتوجه به اینکه در فصل مسافرت قرار داریم و حجم حمل و نقل و میزان مصرف بالاست، به همین دلیل باید مدیریت صورت بگیرد تا این فصل را پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه تمرکز تولید بنزین و سوخت در جنوب کشور است، تاکید کرد: در حال حاضر در پالایشگاه‌های بندرعباس و ستاره خلیج‌فارس نزدیک 100 میلیون لیتر در روز فراورده بنزین، گازويیل، نفت‌کوره، نفت‌سفید و سوخت هواپیما تولید می‌شود اما باید این مجموعه به سمت شمال کشور منتقل شود چراکه قطب مصرف تهران است و عمده مسافرت‌ها هم به سمت شمال کشور است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه مصرف نیروگاه‌ها نیز افزایش پیدا کرده است، گفت: در این فصل نسبت به سال گذشته صددرصد سوخت مایع بیشتری به نیروگاه‌ها تحویل دادیم، از طرفی در بخش کشاورزی نیز فصل برداشت است، بنابراین انتقال سوخت از جنوب به شمال یکی از مواردی است که ظرفیت بالایی نیاز دارد، شبکه خطوط باید فعال شود که ظرفیت خاصی دارد. به موازات از ظرفیت کشتی استفاده کردیم که بتوانیم سوخت را از بندرعباس به سمت ماهشهر منتقل کنیم.

سالاری با بیان اینکه در تلاشیم تا مسیر سواپ را همانطور که در سنوات گذشته فعال بود، فعال کنیم، گفت: به لحاظ اینکه هزینه‌ها کم شود هم می‌توانیم قطب‌های مصرف را مدیریت کنیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، باید مصرف را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه سیاست‌های قیمتی نیز از مواردی است که باید مدیریت شود که ما  مسیر قاچاق سوخت را نیز نداشته باشیم، اظهار کرد: انتظار می‌رود با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده حجم نقل و انتقال مدیریت شود و بعد از این دنبال ذخیره‌سازی باشیم، چراکه تکلیف ما تامین سوخت مجموعه حمل و نقل و نیروگاهی است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه امسال نیروگاه‌ها حجم زیادی سوخت مایع و گازويیل مصرف کردند، به طوری که حدود 2 میلیارد لیتر گازويیل مصرف شد، گفت: دلیل این مساله هوای گرم و مصرف برق بالا بوده، اما توانسته‌ایم سوخت نیروگاه‌ها را تامین کنیم، به طوری که در سه ماهه امسال صددرصد سوخت مایع را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم.

تولید همانند سال‌های گذشته است

سالاری درباره کاهش تولید بنزین گفت: تولید همانند سنوات گذشته و در حد 94، 98 و 100 و 104 میلیون  لیتر در روز است. تولید را برمبنای تعداد پالایشگاه و تعمیر اساسی که داریم در نظر می‌گیریم و به تناسب این مسايل نوسان در تولید وجود دارد اما اعداد 70 و 80 میلیون لیتر در روز منطقی و درست نیست.

تولید بنزین در پتروشیمی ها نداریم

وی با بیان اینکه در حوزه برخی شرکت‌ها مثل پتروشیمی‌ها علاقمند هستند که بیشتر تولید بنزین داشته باشند، به دلیل اینکه ارزش افزوده بالاتری دارد و عرضه‌های صادرتی دارند، به همین دلیل محصولاتی تولید می‌کنند که دارای استاندارد است؛ ممکن است به دلیل ارزش افزوده بالا محصولاتی را نیز صادر کنند، تاکید کرد: در حوزه پالایشگاه‌ها طبق برنامه تولیدی که ارايه کردیم تولید با عملکرد تطبیق داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره تولید بنزین پتروشیمی گفت: در حال حاضر تولید بنزین در پتروشیمی‌ها نداریم، قبلا هم چنین چیزی وجود نداشته است؛ به طور مثال قبلا ریفرمیت از پتروشیمی‌ها دریافت می‌شد، این‌ها مولفه‌های تولید بنزین هستند و خود بنزین نیستند.

 توسعه سی‌ان‌جی هوشمندسازی و تقویت ناوگان در دستور کار

سالاری با بیان اینکه در زمینه توسعه سی‌ان‌جی هوشمندسازی و تقویت ناوگان در دستور کار است، گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد که انگیزه ایجاد شود، در این راستا تفاهمنامه‌ای با ایران‌خودرو امضا کردیم که به بحث دوگانه‌سوز کردن توجه شود؛ همچنین قرار است به سمت دو گانه‌سوز کردن خودروهای سنگین برویم.

وی درباره ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت گفت: بر اساس تبصره 14 از ال‌پی‌جی باید در ناوگان حمل و نقل استفاده شود، البته چالش‌هایی نیز وجود دارد چراکه شعاع دسترسی محدود بوده و  بحث این است که مبدا تولید تا مصرف نیاز به ذخیره‌سازی دارد؛ خودرویی که ال‌پی‌جی‌سوز می‌شود، باید بتواند از این سوخت استفاده کند. بنابراین تمرکز روی شعاع محدودی است، لذا برنامه‌ریزی لازم انجام شده و پیش‌نویس آن به دولت رفته است و اگر مجوزها اخذ شود تکلیفی که در تبصره 14 آمده عملیاتی می‌شود.

خودروساز  باید مکلف شود که استانداردها را رعایت کند

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره هدررفت سوخت گفت: موضوع کیفیت خودرو در قانون هوای پاک و تکلیف سازمان استاندارد آمده و طبیعتا خودروها به تناسب مصرف باید استاندارد لازم را داشته باشند. تعداد خودروهای شخصی و موتورسیکلت در کشور حدود 25 تا 26 میلیون است؛ اگر استاندارد جهانی را داشته باشیم، 50 درصد کاهش مصرف خواهیم داشت، این حجم کاهش ارزش افزوده بالایی داشته و برای کشور ارزآوری دارد.

سالاری با بیان اینکه اکنون حوزه خودرو بیشتر سوخت‌سوزی دارد، در حالی که انرژی ارزان نباید زمینه‌ای شود که اتلاف انرژی داشته باشیم، گفت: خودروساز  باید مکلف شود که استانداردها را رعایت کنند، در بخش صنایع هم باید به سمت بهینه‌سازی برویم؛ اکنون برای ساخت پالایشگاه باید حدود 10 میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری صورت گیرد، در حالی که با 400 تا 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌توانیم نسبت به بهینه‌سازی مصرف اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه نیروگاه‌ها نیز این چالش وجود دارد، گفت: راندمان نیروگاه‌ها در حد 39 درصد و پایین‌تر است و انرژی تلف می‌شود، اگر موارد یاد شده و قاچاق را مدیریت کنیم، در واقع مصرف را کاهش داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه اختلاف قیمت 70 تا 80 درصدی نسبت به کشورهای همسایه نشان می‌دهد که باید برنامه‌ریزی شود تا هم به مردم سوخت‌رسانی انجام دهیم و هم از تلفات جلوگیری کنیم، تاکید کرد: نباید سوخت ارزان را در اختیار بخش‌هایی قرار دهیم که تولیداتی انجام می دهند که بهینه نیست.

وی با اشاره به مصرف بالای حوزه خانگی نیز گفت: باید انقلابی در حوزه بهینه‌سازی اتفاق بیفتد و حجم مصرف حدود 100 میلیون لیتر در نیروگاه‌ها و حدود 90 میلیون لیتر در روز بنزین کم شود.

مصرف انرژی در ایران 6 برابر استاندارد دنیا

سالاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر در کشور 250 میلیون لیتر در روز انرژی مصرف می‌شود که با هر تراز جهانی و با هر کشوری مقایسه شود، بسیار بالا و حدود 5 تا 6 برابر استاندارد دنیا است، گفت: باید این میزان مصرف مدیریت شود.

وی درباره آخرین  وضعیت توسعه پالایشگاه اصفهان و آبادان گفت: در پالایشگاه اصفهان طرح کیفی‌سازی و در پالایشگاه آبادان طرح تثبیت ظرفیت در دستور کار قرار دارد که در حال اجرا است.

local_offerبرچسب‌ها:
تصمیم جدید دولت برای قیمت بنزین | قیمت بنزین چه تغییری می کند؟

تصمیم جدید دولت برای قیمت بنزین | قیمت بنزین چه تغییری می کند؟

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: اینکه قیمت‌ها باید باتوجه به افزایش قیمت جهانی انرژی...

MosalasOnline.com/

بنزین امسال گران نمی‌شود / طرح جدید دولت برای یارانه بنزین چیست؟

توضیح حمید حسینی درباره قیمت بنزین/ چقدر احتمال افزایش قیمت بنزین وجود دارد؟

آخرین خبر از تغییرات سهمیه بندی بنزین | سهمیه بندی بنزین تغییر می کند؟

آخرین خبر از تغییرات سهمیه بندی بنزین | سهمیه بندی بنزین تغییر می ...

یک کارشناس انرژی گفت: صحبت از این است که دولت یارانه‌ای را در برابر این افزایش قیمت بنزین در نظر بگیرد و این یارانه‌ها...

MosalasOnline.com/
تصمیم جدید دولت : یارانه بنزین حذف شد | قیمت بنزین تغییر می کند؟

تصمیم جدید دولت : یارانه بنزین حذف شد | قیمت بنزین تغییر می کند؟

وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام کرد: طرح «واریز یارانه بنزین به حساب هر ایرانی» از اولویت خارج شده است.

MosalasOnline.com/
مسافران شمال بنزین ها را می بلعند / آخرین وضعیت صادرات بنزین

مسافران شمال بنزین ها را می بلعند / آخرین وضعیت صادرات بنزین

انرژیایسنا نوشت :مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تشریح آخرین وضعیت صادرات بنزین گفت: در ماه‌های اول صادرات بنزین انجام شد اما اکنون بیشتر به دنبال تامین نیاز داخل و ذخیره‌سازی هستیم، با...

KhabarOnline.ir/

تولید بنزین کاهش نیافته است/ آخرین وضعیت صادرات بنزین

پایان طرح یارانه جدید بنزین | افزایش سرسام آور قیمت بنزین در راه است؟

پایان طرح یارانه جدید بنزین | افزایش سرسام آور قیمت بنزین در راه ا...

ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین، طی اطلاعیه‌ای از اتمام دوره اجرای آزمایشی طرح بازتوزیع یارانه بنزین در جزیره...

MosalasOnline.com/
افزایش قیمت بنزین صحت دارد ؟ | صف های طولانی بنزین در این شهر ها

افزایش قیمت بنزین صحت دارد ؟ | صف های طولانی بنزین در این شهر ها

معضل تشکیل صف‌های طولانی سوخت در جایگاه‌های عرضه و انتظار بعضا ساعتی مردم در این صفوف این روزها به اوج رسیده و مردم...

MosalasOnline.com/
تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه است

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه است

طرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور ريیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای...

MosalasOnline.com/
‌صفر شدن تراز بنزین در سال 1401/‌‌ مصرف بنزین چطور افسار پاره کرد

‌صفر شدن تراز بنزین در سال 1401/‌‌ مصرف بنزین چطور افسار پاره کرد

پس از واکسیناسیون گسترده مردم در دولت سیزدهم مصرف بنزین افزایش چشم‌گیری می‌یابد، با توجه به عدم اعتقاد وزارت نفت تدبیر و امید به احداث پالایشگاه، میزان تولید بنزین افزایش نیافت و بنابراین منفی شدن ترا...

FarsNews.ir/
احتمال واردات بنزین در صورت افزایش مصرف/ هر اقدامی در حوزه بنزین نباید شتابزده باشد

احتمال واردات بنزین در صورت افزایش مصرف/ هر اقدامی در حوزه بنزین ن...

انرژیایلنا نوشت:عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: یکی از راه‌های تامین بنزین واردات است، یعنی اگر نتوانیم با سیاست‌های سهمیه‌بندی، تشویق مردم، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و شیوه‌های مرسوم مصرف را کنترل کنی...

KhabarOnline.ir/
افزایش مصرف‌ بنزین و هشدار‌ کسری سوخت/ چرا طرح آزمایشی بنزین‌ در کیش موفق نبود

افزایش مصرف‌ بنزین و هشدار‌ کسری سوخت/ چرا طرح آزمایشی بنزین‌ در ک...

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به روند افزایش مصرف بنزین، گفت: مصرف در بهار امسال به بیش از 95 میلیون لیتر رسید و معمولا در مرداد و شهریور 10 میلیون لیتر در مقایسه با بهار افزایش مصرف داریم، ...

FarsNews.ir/
قیمت بنزین افزایش می یابد؟ | این عوامل بر قیمت بنزین تاثیر می گذارند

قیمت بنزین افزایش می یابد؟ | این عوامل بر قیمت بنزین تاثیر می گذار...

در سراسر ایالات متحده هزینه بنزین به موضوع داغی تبدیل شده زیرا قیمت‌ها به رکوردهای بی‌سابقه‌ای رسیده است.

MosalasOnline.com/
پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد