عرضه سهام شرکت‌ های تابعه گل‌ گهر؛ نقدینگی را به سمت تولید و توسعه سوق می‌دهد

عرضه سهام شرکت‌ های تابعه گل‌ گهر؛ نقدینگی را به سمت تولید و توسعه سوق می‌دهد

شرکت گل گهر از طریق عرضه سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود در بازار سرمایه، عموم مردم را از منافع آتی این شرکت‌ها بهره مند می کند.لذا عرضه عمومی سهام شرکت‌های زیر...

اقتصادآنلاین - طاهره گودرزی؛ سید محسن نبوی، معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های شرکت گل‌گهر در گفت و گوی اختصاصی با اقتصادآنلاین به بررسی روند سوددهی گل گهر و نقش این شرکت در تامین مواد اولیه فولادسازان پرداخت که شرح آن در ادامه می‌آید؛

با توجه به رشد سود 6ماهه 1400 گل گهر نسبت به سال گذشته، آیا چنین رشدی را تا پایان سال نیز خواهید داشت؟ و پیش بینی شما از روند رشد درسال 1401 چیست؟

با توجه به رشد 150 درصدی سودخالص شرکت گل گهر، و همچنین با توجه به افزایش نرخ فروش دو محصول "گندله" و "کنسانتره" در دوره شش ماهه نخست سال 1400 در مقایسه با دوره شش ماهه سال گذشته، انتظار می‌رود که سود خالص گل گهر در سال مالی منتهی به 1400.12.29 بیشتر از سال قبل گزارش شود. همچنین انتظار می‌رود با افزایش حجم تولید و فروش، و نرخ فروش محصولات در سال 1401 روند فروش و سودآوری کگل، در سال 1401 صعودی و بیشتر از سال 1400 باشد.

با توجه به طرح ساخت چهار میلیون مسکن در دولت سیزدهم و نیاز به محصولات فولادی، آیا زیرساخت‌های لازم برای تامین مواد اولیه فولادسازان از سوی شرکت‌های معدنی و گل گهر فراهم است؟

شرکت گل گهر بعنوان بزرگترین تامین کننده مواد اولیه فولادسازان کشور و بزرگترین تولید کننده دو محصول راهبردی "گندله " و "کنسانتره" در کشور، همواره پشتیبان فولادسازان بوده است. بنابراین گل گهر به عنوان یک بنگاه اقتصادی بسیار بزرگ که در ابتدای زنجیره تولید فولاد نقش آفرینی می کند، دارای اثری با اهمیت و راهبردی بر حجم ساخت مسکن در دولت سیزدهم خواهد بود، زیرا بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز (کنسانتره و گندله) جهت تولید محصولات فولادی مورد استفاده در ساخت مسکن، توسط شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تولید می شود. همچنین شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت گل گهر، با دارا بودن ظرفیت اسمی تولید سالانه 300.000 تن میلگرد، دارای نقشی اساسی در تامین مواد اولیه مورد نیاز جهت ساخت مسکن توسط دولت سیزدهم خواهد بود.

3-با توجه به تاسیس شرکت پروژه محور تجلی و سهامدار بودن گل گهر در این شرکت، پذیره نویسی این شرکت چه تاثیری بر نماد کگل دارد؟

بطور کلی شرکت گل گهر از طریق عرضه سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود در بازار سرمایه، عموم مردم را از منافع آتی این شرکت‌ها بهره مند می کند. عرضه عمومی سهام شرکت‌های زیرمجموعه گل گهر و مشارکت عمومی در تامین مالی شرکت‌های زیر مجموعه گل گهر، خروج منابع مالی از شرکت گل گهر را کاهش داده و این نقدینگی به سمت افزایش ظرفیت تولید و توسعه سوق می‌یابد، که در بلندمدت سودآوری شرکت گل گهر را افزایش خواهد داد.

4-در صورت توافق در مذاکرات هسته‌ای، آیا می توان شاهد روزهای خوب به لحاظ فروش و صادرات در شرکت گل گهر و به طور کل شرکت‌های صنعتی و معدنی باشیم؟

طبق دستور العمل وزارت صمت و تاکید بودجه سال 1401 مبنی بر عدم صادرات مواد "خام" و "نیمه خام" و همچنین تامین مواد اولیه مورد نیاز فولادسازان کشور، در راستای سیاست های دولت، اولویت اصلی شرکت گل گهر تامین خوراک شرکت های داخلی است.همچنین گل گهر بطور مستقیم اقدام به صادرات دو محصول "کنسانتره" و "گندله" نمی‌کند اما با این وجود افزایش حجم صادرات فولاد سازان کشور در دوره "پساتحریم" می‌تواند حجم تقاضای داخلی برای دو محصول گندله و کنسانتره و حجم تولید و فروش و همچنین مبلغ فروش شرکت گل گهر و سایر شرکت‌های معدنی و صنعتی را افزایش دهد.

همچنین لازم به ذکر است که برخی از شرکت‌های گروه گل گهر نظیر شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان بعنوان تولید کنندگان محصولات میانی و نهایی در زنجیره فولاد، می توانند در دوره پساتحریم صادرات خود را افزایش دهند، که این موضوع نیز موجب افزایش درآمد و سود خالص گروه گل گهر خواهد شد.

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود