سرعت تولید بیابان در کشور 3 برابر شده است / بیش از 80 میلیون مرتع در کشور داریم

سرعت تولید بیابان در کشور 3 برابر شده است / بیش از 80 میلیون مرتع در کشور داریم

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: با توجه به اعتبارات مقابله با بیابان زایی اما سرعت تولید بیابان در کشور 3 برابر بوده و سالانه یک میلیون هکتار بیابان در کشور تولید می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس علی نوبخت، ريیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در نشست خبری هفته منابع طبیعی گفت: برنامه‌های راهبردی 5 ساله در سازمان تدوین شده و حتی برخی برنامه‌ها با افق 2050 میلادی بوده که مسیر آینده را روشن می‌کند.

وی افزود: برای تحقق اهداف، همکاری با دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و کارشناسان آغاز شده و مبنا کار تمام فعالیت‌ها بر اساس مدیریت آبخیزداری کشور است.

ريیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: از 165 میلیون هکتار مساحت کشور 125 میلیون هکتار در معرض فرسایش آبی بوده و 33 میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی هستند.

این مقام مسيول اظهار کرد: 39 میلیون هکتار از 125 میلیون هکتار در معرض فرسایش آبی مورد مطالعه قرار گرفته و کارها از گذشته آغاز شده است. همچنین فعالیت آبخیزداری در حدود 20 میلیون هکتار از مساحت کشور انجام شده است. در 90 میلیون هکتار از عرصه‌ها آبخیزداری انجام نشده است.

وی تصریح کرد: در این راستا باید مطالعات و اجرای آنها بزرگ باشد که نیاز به اعتبار دارد. مجلس شورای اسلامی 300 میلیون یورو پیرامون آبخیزداری به تصویب رسانده که خبر خوبی است.

نوبخت در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بیش از 80 میلیون مرتع در کشور داریم گفت: در عرصه‌های جنگل اگر درختی قطع شود افراد مطلع می‌شوند اما در پوشش‌های علفی تبدیل مراتع از درجه اول به دوم و نیز از درجه دوم به سوم و در نهایت تبدیل به بیابان می‌شوند بدون اینکه قابل تشخیص باشد.

ريیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: سالانه حدود یک میلیون هکتار از اراضی کشور تبدیل به بیابان می‌شود. فعالیت برای مقابله با بیابان زایی روند کندی داشته و تولید بیابان کمی بیش از 3 برابر فعالیت‌های ماست. مدیریت تمام این چالش‌ها بدون فعال شدن بخش مدیریت جامع آبخیز ممکن نیست.

نوبخت در پایان گفت: توانمندسازی جامع محلی در طرح بیابان زدایی از برنامه‌های بعدی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است.

نرخ بهره بین بانکی به 23.36 درصد رسید سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 آماده ورود این خودروها در 1402 باشید حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی ارزش دستمزدها در پایین‌ترین سطح تاریخ ایران پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! روند قیمت نفت افزایشی شد با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد جزيیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری هشدار مهم همتی به دولت درباره تورم و نرخ ارز حق مسکن کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟ جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید جزییات ارزش معاملاتی املاک مناطق 22 گانه شهر تهران/ کدام منطقه پایتخت بیشترین رشد را داشت؟ حق مسکن 900 هزار تومانی کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟ جزيیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان در 1402 فوری / این گروه سهام عدالت 10 میلیونی می گیرند انفجار در بازار قیمت دلار | قیمت دلار امروز چند؟ سند اصلاحی توسعه بخش تعاون ابلاغ شد معرفی ایرلاین گرانفروش به تعزیرات تعیین شرایط افزایش سقف واردات/ نحوه رتبه‌بندی اعتباری اعلام شد ایرلاین گرانفروش به تعزیرات معرفی شد متقاضیان وام های کوچک، قربانی نقص سیستم اعتبارسنجی کشور جزيیات دقیق از حقوق بازنشستگان در سال جدید / حقوق مستمری بگیران در چه تاریخی واریز می شود؟ احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران بخشنامه دستمزد 1402 کارگران ابلاغ شد هشدار جدی به ایرلاین‌های گرانفروش