سهامداران خودرویی ؛ بازندگان اصلی قیمت گذاری تکلیفی

سهامداران خودرویی ؛ بازندگان اصلی قیمت گذاری تکلیفی

عضو هیات مدیره و قايم مقام مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر ، قیمت گذاری تکلیفی در صنعت خودرو را خدمت به دلالان و واسطه ها دانست و گفت: این رفتار، شکاف قیمتی عمیقی بین قیمت کارخانه و بازار ایجاد کرده است .

حسن امیری در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با بیان اینکه صنعت خودرو از قدیم در بازار سرمایه حضور داشته و نمادهای خودرویی همیشه در کانون توجهات بوده است ، افزود: هرگونه قیمت گذاری تکلیفی و دستوری، سرمایه گذاران داخلی و خارجی را  از این صنعت روگردان خواهد کرد.

عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: منافع قیمت گذاری تکلیفی، در اختیار عده ای محدود قرار می گیرد ولی مضار آن گریبان تعداد زیادی از فعالان این صنعت اعم از کارگران خطوط تولید ، قطعه سازان، سهامداران و زنجیره تامین  را خواهد گرفت؛ به عبارتی زنجیره وسیعی زیان می بینند تا عده محدودی از حاشیه بازار استفاده کنند و سودهای آن چنانی به جیب بزنند .

وی توضیح داد: طی چند سال اخیر ، قیمت گذاری صنعت خودرو باعث شده است که هم شرکت های خودروساز و هم شرکت های زیرمجموعه از جمله صنعت قطعه سازی ، مسیر قهقرایی را طی کنند و طبیعتا این شرکت ها نتوانسته اند وضعیت سودآوری  مناسبی داشته باشند.

عضو هیات مدیره  و قايم مقام مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر  ، بخشی از مشکل را ناشی از ساختار هزینه ای معیوب شرکت های خودروساز دانست و اظهار داشت: الان هزینه های مالی  صنعت خودرو را تحت تاثیر خود قرار  داده است  و این هزینه مالی هم ریشه در ساختار سرمایه این شرکت ها دارد که نتوانسته اند افزایش سرمایه مناسبی ناشی از ورود نقدینگی داشته باشند.

به گفته امیری،  تاکنون چندین مرحله افزایش سرمایه در گروه های خودروسازی و شرکت های زیرمجموعه اتفاق افتاده اما این افزایش سرمایه ها چون غالبا  از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها بوده ، اثری بر نقدینگی شرکت نداشته و طبیعتا نتوانسته وضع شرکت را از لحاظ  جریان نقدینگی بهبود بخشد .

وی خاطرنشان کرد: این ساختار مالی معیوب درکنار ساختار نامناسب از لحاظ ترکیب سهامداری در شرکت های خودروسازی ، به شدت بر هزینه های مالی این شرکت ها اثر گذار است و برای نجات صنعت خودرو  وزارت صمت، هیات مدیره  شرکت ها ی خودرو ساز و سهامداران آن باید این معضل را  حل و فصل کنند .

امیری تصریح کرد: زمانی خودروسازان می توانستند در حاشیه بازار ، محصولات خود را بفروشند و این حاشیه بازار به آنها کمک می کرد که بتوانند هم با افزایش تیراژ  ، پاسخگوی بازار باشند و هم کمکی بود تا طرح های توسعه ای خود را عملیاتی کنندو در عین حال به سهامداران خود نیز سود برسانند . اما قیمت گذاری تکلیفی باعث شد که وضعیت نقدینگی اینها به تدریج دچار آسیب شود و زیان های سنگینی را به ویژه در سه سال اخیر متحمل شوند .

وی با اشاره به اینکه صنعت خودروسازی نیاز به تحول دارد ، افزود: هر سرمایه گذاری که ببیند قیمت محصول نهایی اش در جایی دیگر تعیین می شود و اساسا با قیمت تمام شده فعلی او هم تناسب ندارد، رغبتی برای سرمایه گذاری در این صنعت نخواهد داشت . لذا این رفتار، گذشته از اینکه سود شرکت ها را کاهش می دهد، سرمایه گذار داخلی و خارجی را از این صنعت  روگردان خواهد کرد.

 به گفته امیری، مجموعه این عوامل باعث شده  که صنعت خودروسازی کشور  روز به روز درجا بزند و نتواند طرح های توسعه ای را در زمینه خطوط تولید، به روز رسانی ماشین آلات ، خط رنگ های جدید  و  توسعه محصول  عملیاتی کند .

عضو هیات مدیره  و قايم مقام مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر همچنین با اشاره به روش های تامین مالی در صنعت خودرو عنوان کرد: در سال های اخیر خودروسازان عمدتا از طریق منابع کوتاه مدت تامین کرده اند که روش نامناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت است ؛ چرا که قبل از بهره برداری از  پروژه ها مجبور خواهند بود  هزینه مالی آن را  پرداخت کنند .

امیری با بیان اینکه سهم های خودروسازی همواره جزو سهم های پرگردش بوده است،  تاکید کرد:  سرمایه گذاری های بلند مدت باید با استفاده از منابع بلند مدت اتفاق بیفتد که یکی از آنها می تواند افزایش سرمایه باشد . اما قیمت گذاری تکلیفی ، ضمن اینکه منافع آن به جیب مردم  و خودروساز نمی رود، مضرات زیادی به سهامداران تحمیل خواهد کرد و افزایش سرمایه این شرکت ها را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

وی افزود: مادامی که دورنمای مثبتی درخصوص سودآوری شرکت های خودروساز مطرح نباشد، اقبال سرمایه گذاران به این شرکت ها کمتر می شود و به تبع آن هر روز  فاصله تکنولوژیکی صنعت ما با  کل دنیا بیشتر خواهد شد .

local_offerبرچسب‌ها:
بازار تحت فشار خروج نقدینگی

بازار تحت فشار خروج نقدینگی

کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار همچنان تحت فشار خروج نقدینگی قرار دارد بر اساس آمار‌های روز گذشته، حقیقی‌ها 830 میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

BourseNews.ir/
یک اتفاق دیگر برای بورس! / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس می‌گیرند؟

یک اتفاق دیگر برای بورس! / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس می‌گیرند؟

آخر سال است و بازار سهام در صف‌های فروش قفل شده و درحالی که بازار با کمبود نقدینگی همره است هر روز شاهد خروج پول حقیقی از بازار سهام هستیم. حالا کارگزاری‌ها نیز می‌خواهند اعتباراتی که مشتریان دادند را...

TejaratNews.com/
بورس امروز یکشنبه 10 اسفند 99/ 2 درصد نماد‌ها صف خرید! + فیلم

بورس امروز یکشنبه 10 اسفند 99/ 2 درصد نماد‌ها صف خرید! + فیلم

شاخص کل بورس روز شنبه مورخه 9 اسفند 99 در نهایت با کاهش 11855 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 193 هزار و 976 واحدی آرام گرفت.. امروز یکشنبه مورخه 10 اسفند 99 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه‌ای سعاد...

NabzeBourse.ir/

پیش‌بینی بورس امروز 10 اسفند 99

تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

پیش بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ بورس صعودی خواهد شد؟

پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی

پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی

در رینگ داخلی بورس انرژی پروپیلن پالایش نفت شازند عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز

انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز

برای بازار امروز انتظار جمع شدن صف‌های فروش را داریم. با این حال به نظر می‌رسد که همچنان جو نزولی بر کلیت بازار سرمایه حاکم باشد و حمایت‌های حقوقی در جمع کردن صف‌های فروش صرفا در کوتاه مدت می‌تواند من...

BourseNews.ir/
حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد

حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران با افتی 0٫72 درصدی به روند نزولی چند روز اخیر خود ادامه داد. ارزش معاملات خرد نیز به کمتر از 2 هزار میلیارد تومان رسید.

TejaratNews.com/
ایران در همایش «بورس 1400»

ایران در همایش «بورس 1400»

همایش ملی چشم‌انداز بورس در سال 1400 با بررسی اقتصاد ایران، بازار مسکن، طلا، کالا، رمز ارزها و سهام روز 17 اسفند به دو شکل حضوری و آنلاین برگزار می‌شود.

Sena.ir/
"کالا" و "بورس" هم با افت یک درصدی صف فروش 6 میلیونی دارند

"کالا" و "بورس" هم با افت یک درصدی صف فروش 6 میلیونی دارند

"کالا" و "بورس" هم با افت یک درصدی صف فروش 6 میلیونی دارند

BourseNews.ir/
بیش واکنش‌ها دلیل عمده اتفاقات در بازار سرمایه

بیش واکنش‌ها دلیل عمده اتفاقات در بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بیش واکنشی یکی از ناهنجاری‌های قابل مشاهده در بازار سرمایه است، که پیامدهای مخربی از جمله عدم کارایی بازار را به دنبال دارد.

Sena.ir/
کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت

در این کتاب نویسندگان از تجربیات خود و دیگران مدیران سرمایه‌گذاری سخن گفته اند و بیان ساده و صریح آنها در ذکر مسايل پیرامون مدیران سرمایه‌گذاری از ویژگی‌های بارز آن است.

Sena.ir/
جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس"

جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس"

کارشناسی خودرو به بررسی کامل خودرو از نظر بدنه، فنی و موتور به منظور تعیین میزان سلامت خودرو و ارزش واقعی آن گفته می‌شود.

BourseNews.ir/
پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو"

پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو"

در پی اعلام بیمیتو، وبسایت فروش آنلاین خدمات بیمه، از این پس مردم می‌توانند خسارت‌های مربوط به خودرو را به صورت آنلاین دریافت کنند و نیازی به مراجعه حضوری به شعب بیمه ندارند.

BourseNews.ir/
انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد استخدام 20 هزار فرزند شهید و ایثارگر جزيیات اعطای تسهیلات در قالب طرح "نسخ الکترونیکی پزشکان" اطلاعیه دفتر روحانی درباره اظهارات واعظی پیرامون گران کردن ارز بانک رفاه کارگران وجه التزام اقساط غیر جاری تسهیلات کادر درمان را می بخشد اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 اسفند 99 رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند ایران در همایش «بورس 1400» نرخ دلار در صرافی ملی برای پنجمین بار کاهش یافت / دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد امیدواریم شاهد روند کاهشی نرخ ارز باشیم وعده جدید روحانی درباره نرخ ارز ارزش پالایشی یکم 10 اسفند 99 سقف درآمد‌های دولت در لایحه بودجه مشخص شد تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار کاهش 8601 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 9.6 هزار میلیارد تومان شد سهام عدالت، چگونگی تبدیل فرصت تاریخی حمایت از مردم به ابزاری برای نقره داغ کردن آنها نمای پایانی بورس امروز/ دامنه نوسان نامتقارن؛ نوش دارویی که اثر نمی‌کند مصوبه‌ای که فرصت سوبسید فروشی را از صنایع مادر گرفت! قیمت دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 ارزش سهام عدالت 171 هزار تومان کاهش یافت افت شاخص با ریزش 8 هزار واحدی ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 قالیباف: دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس مجوز می‌گرفت قصد ما این نیست که سقف حقو... تعرفه 86درصدی برای واردات خودرو در سال آینده قیمت دلار به 25047 تومان رسید / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی معامله بیش از 44 هزار قرارداد توسط شرکت تولید نیروی برق پرند مپنا ثبت نخستین معامله مناقصه‌گذار در بورس کالا مجلس به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیست

در حال بارگیری...