ارجاع 13 گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار

ارجاع 13 گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار

مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، طی یک ماه آذر ماه، از ارجاع 13 مورد گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا، مدیریت نظارت بر ناشران، مهم‌ترین اقدامات انجام شده در حوزه نظارت بر ناشران و حسابرسان معتمد طی دوره یک ماهه منتهی به آذر ماه 1400 را اعلام کرد.

این مدیریت، از ابتدای سال 1400 تا انتهای آذر ماه، اقدام به انتشار ابلاغیه‌هایی از جمله دستورالعمل «نحوه حضور و اعمال حق رای به صورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان»، رویه افشای پیش‌بینی عملکرد از سوی شرکت‌های تولیدی پذیرفته شده، افشای جزيیات زمین و ساختمان توسط ناشران، الزام ناشران اوراق بهادار به ارايه جدول تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم و جزيیات هزینه های انرژی به منظورفراهم کردن حضور حداکثری فعالان بازار سرمایه در مجامع و افزایش شفافیت اطلاع رسانی ناشران کرده است.

بر اساس ماده (2) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار، ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و نظارت بر حسن اجرای قانون مذکور در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران است.

نظارت بر افشای صورت‌های مالی و اطلاعات با اهمیت ناشران؛ ماموریت نظارت بر ناشران

ماموریت «مدیریت نظارت بر ناشران»، نظارت بر افشای صورت‌های مالی و اطلاعات با اهمیت ناشران، با هدف رعایت قانون و مقررات مربوطه در راستای ارتقای سلامت و شفافیت در اطلاعات و فعالیت ناشران است. همچنین نظارت بر موسسات حسابرسی معتمد و ارتقای گزارشگری مالی در سطح بازار سرمایه کشور از اصلی‌ترین وظایف این مدیریت است که مطابق با قانون بازار اوراق بهادار این مهم انجام می‌شود.

3 هزار و 237 نظارت مستمر بر افشای اطلاعات طی آذر ماه

مطابق بند 18 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران یکی از وظایف سازمان بورس اوراق بهادار، «بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات بااهمیت توسط ناشران ثبت شده نزد سازمان» است. در این راستا، هر ناشری که مجوز انتشار اوراق بهادار خود را از سازمان دریافت کرده، مطابق ماده 45 قانون بازار مکلف است حداقل موارد زیر را طبق دستورالعمل اجرایی که توسط سازمان تعیین خواهد شد، به سازمان ارايه کند:

* صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده

* صورت‌های مالی میاندوره‌ای شامل صورت‌های مالی شش ماهه حسابرسی شده و صورت‌های مالی سه ماهه

* گزارش هیات مدیره به مجامع و اظهارنظر حسابرس

* اطلاعاتی که اثر با اهمیتی بر قیمت اوراق بهادار و تصمیم سرمایه گذاران دارد

در این راستا، دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان در تاریخ سوم امرداد 1386 مورد تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت و مقرر شد اطلاعات یادشده به همراه اطلاعات تکمیلی مورد درخواست سازمان طی بازه‌های زمانی مقرر در دستورالعمل فوق الذکر از طریق سامانه کدال مورد اطلاع رسانی قرار گیرد که این امر توسط کارشناسان مدیریت نظارت بر ناشران کنترل می‌شود.

تا پیش از سال 1394، اطلاعات پیش‌بینی سود شرکت‌ها به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال می شد و کارشناسان واحد مدیریت نظارات بر ناشران، پس از بررسی اطلاعات مزبور، این گزارش‌ها را با انتشار بر سامانه کدال به اطلاع عموم سهامداران می‌رساندند.

از تیرماه 1394 این روش تغییر کرد؛ اطلاعات مزبور توسط خود ناشران اوراق بهادار و به‌طور مستقیم بر سامانه کدال قرار می‌گرفت. از دی ماه 1396 و مطابق با دستورالعمل جدید سازمان بورس، افشای اطلاعات پیش‌بینی به صورت اختیاری همراه با ارايه گزارش تفسیری شد و از این تاریخ دیگر ناشران الزامی به انتشار گزارش پیش بینی نداشتند.

مدیریت نظارت بر ناشران در دوره یک ماهه منتهی به 30 آذر ماه سال جاری، 3 هزار و 237 بررسی اطلاعات در حوزه‌های یادشده، داشته است.

57 مجمع در آخرین فصل زرد

در راستای نظارت بهتر بر عملکرد ناشران و حمایت از حقوق سهامداران در مجامع، همکاران مدیریت نظارت بر ناشران به‌صورت مستمر در مجامع شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حاضر می شوند. در آذر ماه سال جاری، تعداد 57 مجمع اعم از عمومی عادی سالیانه، عادی بطور فوق العاده و عمومی فوق العاده با حضور آنها برگزار شده است.

بازدید از ناشران بورسی در راستای بهبود تعامل

در راستای آشنایی با فرایندهای تولید، وضعیت پروژه‌های در دست بهره‌برداری و بررسی مسايل و مشکلات واحدهای تولیدی بازدیدهای موردی از ناشران اوراق بهادار به‌عمل می آید. این امر سبب بهبود تعامل سازمان و ناشران در رعایت قوانین و اصلاح امور شده است. در این خصوص در آذر ماه دو مورد بازدید از شرکت‌های بورسی صورت پذیرفته است.

ارسال گزارش‌ به منظور دریافت نظر کارشناسی

با توجه به تعامل مستقیم همکاران ادارات نظارت بر ناشران در طی سال با ناشران اوراق بهادار گاهی مواردی مشاهده شده که مورد توجه حسابرسان و بازارسان قرار نگرفته یا در خصوص رویدادهای مالی اختلاف نظرهایی در خصوص نحوه رعایت استانداردهای حسابداری پیش آمده است که این امر سبب تهیه و ارسال گزارش‌ها به اداره حسابرسی و گزارشگری مالی به منظور دریافت نظر حرفه‌ای و اقدام براساس آن صورت می گیرد.

لازم به توضیح است، اداره حسابرسی و گزارشگری مالی دارای 3 کمیته تخصصی و فنی شامل کمیته پذیرش و نظارت بر موسسات حسابرسی، کمیته نظارت بر گزارش های موسسات حسابرسی معتمد و کمیته استانداردها و آموزش است که متشکل از صاحبنظران حرفه حسابداری و حسابداری ایران است.

7 درخواست تغییر در ارتباط با مفاد اساسنامه ناشران

براساس ابلاغ اساسنامه نمونه ناشران ثبت شده نزد سازمان در سنوات گذشته و تغییرات اساسنامه مذکور با توجه به قوانین و مقررات جدید، ناشران اوراق بهادار اقدام به‌ به‌روز رسانی اساسنامه خود می‌کنند.

همچنین مطابق ماده 56 اساسنامه نمونه ابلاغ، هرگونه تغییر در مفاد اساسنامه منوط به تايید سازمان بورس و اوراق بهادار است.

در این راستا عمده تغییرات در مفاد اساسنامه‌ها مربوط به تغییرات مذکور و تغییر در موضوع فعالیت و افزودن انتشار اطلاعیه دعوت به مجمع عمومی در سامانه کدال (به عنوان روش الکترونیکی مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار) است.

در همین راستا، طی آذر ماه، 7 گزارش صادر شده در خصوص تغییر در مفاد اساسانامه ناشران به مدیریت نظارت بر ناشران مخابره شده است.

ارسال 13 گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان

در آذر ماه تعداد 13 مورد گزارش تخلفات به واحد حقوقی ارسال شده است. در راستای این گزارش‌ها اعضای هیات مدیره ناشران فراخوانده شده به‌منظور پاسخگویی در کمیته تخلفات حاضر شده و در صورت عدم پذیرش دلایل آنها، آرا مربوطه از جمله تذکر و درج در پرونده و اعمال جریمه نقدی برای آنها صادر شده است.

منبع:سنا
اختصاص اولین خط اعتباری روسیه برای نیروگاه سیریک 12 شاخص بورس تهران در اولین هفته بهمن منفی شدند عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا، فردا کشتارگاه ها پاییز امسال چقدر گوشت و مرغ عرضه کردند؟ رشد 93 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در 10 ماهه امسال افت 3.3 درصدی ارزش سهام عدالت/ سود سهام عدالت سال 99 تا پایان سال پرداخت می شود پیش‌بینی قیمت دلار پس از توافق وین عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا قیمت جدید دلار اعلام شد (8 بهمن) وضعیت خطرناک معیشتی برای 60 درصد از بازنشستگان قیمت جدید سیمان اعلام شد | آخرین وضعیت عرضه میلگرد اختصاص 75 میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی و جوان سازی باغات چای قیمت جدید سیمان اعلام شد پالایش اصفهان با تک محصول به بورس کالا آمد پیش بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات وین قیمت دلار صرافی ملی امروز جمعه 8 بهمن 1400 قیمت انواع خودرو داخلی و خارجی در بازار آزاد ( 8 ... افزایش قیمت عجیب سکه های پارسیان در بازار + جدول ماجرای هکرهایی که 400 میلیون دلار بیت‌کوین را دزدیدند/ اقدام آمریکا علیه دزدان ارزهای دیجیتالی فروش و درآمد سازنده آیفون رکورد زد آخرین وضعیت چاه های غیر مجاز کارگران در حسرت وام جدید خرید نان در ایرانشهر فقط با پارتی! موعد وعده یک ماهه وزیر راه برای احداث راه آهن شلمچه-بصره بودجه 1401 چه تاثیری بر قبوض آب و برق می‌گذارد؟ احتمال افزایش قیمت نفت عربستان به دلیل رشد تقاضا زمان دقیق پیش فروش بلیت قطارهای مسافری اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ جزيیات جدید درباره حقوق کارگران در سال 1401 برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند 4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد دسترسی به بازارهای خاور دور و آفریقا با توسعه روابط اقتصادی با چین قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است