قیمت‌گذاری دستوری خودرو به پایان می‌رسد؟

قیمت‌گذاری دستوری خودرو به پایان می‌رسد؟

به واسطه مصوبه جدید شورای عالی بورس عرضه خودرو در بورس کالا از سر گرفته شد. عرضه خودرو در بورس کالا چه مزیت‌هایی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، عرضه خودرو در بورس کالا در تاریخ 18 خرداد ماه با درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت تعلیق شده بود. در آن زمان مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران در نامه ای به شرکت های کارگزاری اعلام کرده بود که علیرغم آماده سازی زیرساخت های لازم برای انجام معاملات خودرو در بورس کالا با توجه به نامه معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صمت مبنی بر مصوبات شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، عرضه خودرو در بورس کالا تعلیق می‌شود.

روز گذشته محسن علیزاده، عضو ناظر در شورای‌عالی بورس در تويیتی نوشت: شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار، امروز عرضه خودرو در بورس کالا را با هماهنگی وزارت صمت مصوب کرد.

مطالعه بیشتر: افزایش فساد‌ با واگذاری بورس کالا به وزارت صمت
مزیت عرضه خودرو در بورس کالا چیست؟

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: چند هفته پیش قرار بود که عرضه خودرو در بورس کالا اجرایی شود. اما با یک نامه توسط وزارت صنعت جلوی آن گرفته و در وهله بعد و با توضیح کارشناسان قرار شد که خودرو در بازار سهام عرضه شود.

وی ادامه داد: از طرفی سازمان بورس شیوه نامه داشت که قرار شد که با وزارت صمت هماهنگی کند تا قرعه کشی خودرو از بین برود. ایده اصلی این بود که نقش دلالی کمتر شده و درنهایت از بین برود و به نوعی شفافیت به وجود بیایید. این موضوع به واسطه عرضه و تقاضا در بورس کالا به وجود می‌آید.

این کارشناس بازارهای مالی اظهار می‌کند: مهم‌ترین دستاورد عرضه خودرو در این بازار کالایی، قیمت‌گذاری دستوری از روی این کالا برداشته می‌شود. این امر باعث پیشرفت صنایع خودروساز می‌شود و اگر این موضوع روی صورت مالی صنایع خودرویی اعمال شود، سهامدارا خرد می‌تواند منتفع شود و زیان سهامدار خرد نیز کاهش می‌یابد.

دیبا تشریح کرد: در حال حاضر تنها خودروهای داخلی در بورس عرضه می‌شوند و ممکن است به مرور خودروهای خارجی نیز وارد بازار سرمایه شوند. نهاد ناظر نیز با دید بهتری روی این موضوعات کار کند، تجربه قبلی نشان داده که عرضه خودرو در بازار سرمایه می‌تواند کاهش قیمت این محصولات و عایدی نقدینگی را نیز داشته باشد.

مطالعه بیشتر: حذف شاخص کل منطقی است؟ / جایگزین مناسب چیست؟
قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401