اراده قطعی دولت برای کاهش تورم، همزمان با رشد پایدار تولید و سرمایه گذاری

اراده قطعی دولت برای کاهش تورم، همزمان با رشد پایدار تولید و سرمایه گذاری

معاون سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد طی سخنانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما، بر اراده قطعی دولت برای حرکت به سمت کاهش پایدار تورم، همزمان با رشد پایدار در تولید و سرمایه گذاری تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، "سیدمحمد هادی سبحانیان" که به منظور تشریح جزيیات نقشه راه وزارت اقتصاد برای تولید و کاهش تورم، در شبکه خبر سیما حضور یافته بود، اظهار داشت: دولت سیزدهم در شروع کار خود با تورم بالا و تنگنای معیشتی مردم به عنوان ماحصل انباشت مشکلات به ارث رسیده از یک دهه گذشته مواجه شده است.

وی گفت: آسیب شناسی انجام شده از عملکرد اقتصادی دولت ها نشان میدهد که یکی از نقاط ضعف تیم های اقتصادی دولت های قبل، عدم هماهنگی و انسجام بین برنامه های اجرایی آنها بوده است که همین، باعث نوعی تشدد و تعارض بین سیاست های مختلف آنها می شده است.

سبحانیان افزود: ایجاد هماهنگی بین سیاست های مختلف اقتصادی دولت و نیز نیاز به پاسخ به سوال و مطالبه بحق مردم و فعالان اقتصادی در این خصوص چیستی و هدف غایی برنامه اقتصادی دولت جدید، منجر به این شد که بخواهیم یک چارچوب و نقشه راه برای برنامه های اقتصادی دولت طراحی کنیم.

وی یکی از ستون های اصلی نقشه راه وزارت اقتصاد برای تولید و کاهش تورم را اتخاذ سیاست های مالی و پولی مناسب به این معنا عنوان کرد که مجموعه دولت و حاکمیت بتواند، از یکسو تورم را کنترل کند و از سوی دیگر به نحوی عمل کند که منجر به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور شود.

 معاون سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد تصریح کرد: ما بر این نظر هستیم که اساسا یکی از الزامات رشد پایدار اقتصادی، پیش بینی پذیری و ثبات اقتصادی است که بخش مهمی از آن از طریق کنترل تورم اتفاق می افتد.

سبحانیان تاکید کرد: فعال اقتصادی ما باید بداند، اراده و عزم قطعی دولت این است که با اجرای برنامه های مناسب در حوزه سیاست های پولی و مالی، می خواهد به سمت کاهش پایدار تورم و ایجاد رشد پایدار در تولید و سرمایه گذاری برود.

سبحانیان اظهار داشت: "انضباط بخشی و کنترل خلق نقدینگی توسط نظام بانکی"، "کنترل ناترازی های ارزی" و "انضباط بخشی به بودجه دولت" سه مسیری هستند که اگر در چارچوب تقسیم کار ملی انجام گرفته در نقشه راه وزارت اقتصاد، بتوانیم در آن قدم برداریم، موفق به کنترل تورم خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه، در این مسیر، همه ارکان حاکمیت اعم از سایر دولت، مجلس و ... باید مشارکت فعال داشته باشند، گفت: در حوزه سیاست های مرتبط با رشد اقتصادی، باید اقداماتی صورت گیرد که بحث تامین مالی غیرتورمی پیشرانه های اقتصادی، یکی از مهم ترین آنها است.

معاون سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد، با بیان اینکه، برای پیشبرد این برنامه، نیازمند وفاق در بدنه دولت و مجلس هستیم، یادآور شد: معتقدیم اگر باور مشترکی در مورد نقشه راه وزارت اقتصاد وجود نداشته باشد، شاهد اتخاذ سیاست هایی در دولت و مجلس خواهیم بود که ممکن است، اساسا در تعارض با هم باشند.

سبحانیان ادامه داد: قدم بعدی، بر اساس پیش بینی نقشه راه وزارت اقتصاد این است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی بعنوان متولی تعیین نرخ سود بانکی، مدیریت بازار ارز و کنترل تورم، برنامه مشخص خودش را با ذکر عدد و رقم برای متغیر سیاست های پولی اعلام کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همه می گویند باید کنترل تورم و اصلاح نظام مالیاتی باید انجام شود اما در عمل وقتی سراغ کنترل رشد هزینه ها در بودجه میرویم، تمام دستگاه های "بخشی" مقاومت می کنند. وقتی سراغ ساماندهی معافیت های مالیاتی می رویم، تمام ذینفعان مقاومت می کنند.

"سیدمحمد هادی سبحانیان" در ادامه اظهار داشت: شاید حرف بعضی دوستان درست باشد که برخی نکات برنامه راهبردی وزارت اقتصاد برای رونق تولید و کاهش تورم تکراری است، اما نکته ای که باید دقت کنیم این است که بسیاری از حرف هایی که در 40 سال گذشته، گفته شده را اگر بتوانیم در قالب این برنامه، اجرایی کنیم، گام بسیار مهمی در رفع معضلات اقتصاد کشور برداشته ایم.

وی افزود: به همین خاطر است که الان این عزم جدی در وزارت اقتصاد بوجود آمده که به سرعت، 30 درصد مجوز های کسب و کار، "ثبت محور" شود به این معنا که دیگر نیازی به گرفتن اقسام مجوز ها از دولت برای شروع کسب و کار وجود نداشته باشد و فرد متقاضی، صرفا با اعلام اینکه قواعد و ضوابط کار را پذیرفته است، بتواند کسب و کار خود را آغاز کند.

سبحانیان تصریح کرد: اگر این نقشه در دولت تصویب بشود و با دستور صریح رییس جمهور، اجرای آن پیگیری شود؛ دیگر یک دستگاه دولتی نمی تواند طرحی پیشنهاد بدهد که هزینه های دولت را افزایش بدهد و به کسری بودجه دامن بزند.

معاون سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما، گفت: در حوزه فروش اموال و دارایی های دولت مسایل و موانع جدی زیادی وجود دارد که البته ما این موارد را شناسایی کرده و تکالیف سنگین هم در بودجه برای آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه بنظر ما، مسیر گذشته در حوزه فروش اموال دولت، مسیر مناسبی نبوده است گفت: در همین ارتباط، پیش نویسی برای ارايه به سران سه قوه آماده کرده ایم که به موجب آن، سعی شده است، اقدامات انگیزشی برای دستگاه ها در قبال واگذاری اموال و دارایی های خود در نظر گرفته شود.

سبحانیان با اعلام اینکه تشکیل یک هیات مدیریت اموال دولت متشکل از قوای سه گانه از دیگر نکات این پیش نویس است، اظهار داشت: آماده سازی این پیش نویس، ظرف تنها دو ماه، نشانگر عزم و اراده جدی دولت سیزدهم برای پیشبرد موضوع فروش اموال و دارایی های مازاد دولت است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم یکی از راهکار های جبران کسری بودجه به شکل غیر تورمی، همین مولد سازی اموال و دارایی های دولت که البته از نظر ما صرفا در "فروش" اموال دولتی خلاصه نمی شود.

local_offerبرچسب‌ها:
چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟

چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟

رییس سابق کانون صرافان تاکید کرد افرادی که برای مصارف شخصی ارز می‌خرند مستثنی و معاف از پرداخت مالیات هستند.

TejaratNews.com/
چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟

چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟

ريیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تعیین نرخ تسعیر ارز 23هزار تومانی در بودجه 1401 خبر داد. آیا تعیین این قیمت برای دلار در بودجه 1401 منطقی است؟

TejaratNews.com/
ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه

ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه

بورستهران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: درباره نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، پیشنهادها و راهکارهایی ارايه شده و کمیته فنی کمیسیون انرژی در حال بررسی راهکارهای آن است که امیدواریم طرح‌های مطرح شده...

Irna.ir/

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه 1401مشخص می‌شود

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌ه...

بورس در روزهایی که حال و روز خوشی ندارد، چشم انتظار مشخص شدن شرایط اقتصادی کشور است تا این بازار نیز به روزهای متعادل خود بازگردد.

FarsNews.ir/

منشا کم‌‌‌ واکنشی بورس به بازار ارز

افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 5.2 هزار میلیارد تومان رسید

افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 11 هزار و 349 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

روند متعادل در بازار سهام/ یک نماد بورسی متوقف شد

هشدار به اجاره‌دهندگان کارت ملی برای خرید ارز

هشدار به اجاره‌دهندگان کارت ملی برای خرید ارز

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد، طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خرید و فروش ارز مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت‌نام و پرداخت مالیات تعیین شده هستند.

TejaratNews.com/

الزام خریداران و فروشندگان ارز به پرداخت مالیات

اعمال مالیات جدید بر خرید و فروش ارز

اعمال مالیات جدید بر خرید و فروش ارز

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: به اطلاع کلیه خریداران و فروشندگان ارز می‌رساند که طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خرید و فروش ارز مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت م...

Bartarinha.ir/
حذف ارز دولتی دارو به نفع چه کسانی است؟

حذف ارز دولتی دارو به نفع چه کسانی است؟

محمدی: متاسفانه جریاناتی که امروز لیست اقلام نیمایی را مغرضانه منتشر کرده‌اند، سال گذشته با ایجاد هیاهو‌های رسانه و لابی‌های گسترده در نهاد‌های متولی، مانع از کار کارشناسی هدفمند در جهت انتقال این یار...

Bartarinha.ir/
دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز 17 آذرماه 1400

دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز 17 آذرماه 1400

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز چهارشنبه نیز اعلام و با ثبات نسبت به روز گذشته رقم 27 هزار و 823 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/

کاهش هیجان در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 آذر

افزایش ظرفیت ذخیره سازی روغن کشور/ بازار دیگر با کمبود مواجه نمی‌شود؟

افزایش ظرفیت ذخیره سازی روغن کشور/ بازار دیگر با کمبود مواجه نمی‌ش...

مدیرکل دفتر فنی و مهندسی شرکت بازرگانی دولتی ایران از افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی روغن در کشور خبر داد و گفت: احداث مخازن روغن در تهران و کرج طراحی و جانمایی شده است.

TejaratNews.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل