یک مقام مسوول: کاهش تولید گوشت مربوط به کمبود نهاده‌های دامی نیست

یک مقام مسوول: کاهش تولید گوشت مربوط به کمبود نهاده‌های دامی نیست

دبیر اتحادیه واردکننده نهاده‌های دامی گفت: با وجود تاخیر در تخصیص ارز و جابه‌جایی حواله‌های ارزی، امروز ادعا داریم هیچ محدودیتی در تامین نهاده‌های دامی در کشور وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، نوسان قیمت انواع گوشت سفید و قرمز در آذر شدت گرفته و هر کیلو گوشت مرغ گرم از 78 هزار تومان در آذر به حدود 100 هزار تومان در روزهای پایانی پاییز رسیده است. گوشت قرمز که از تیر تغییر قیمت کمی داشت به یکباره در روزهای پایانی آذر افزایش یافته و در حال حاضر هر کیلو گوشت گوسفند 730 هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که هفته گذشته این عدد بین 585 تا 660 هزار تومان بود. همچنین گفتنی است قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در هفته نخست آذر با مبلغ 560 هزار تومان به فروش می‌رسید.

مرغداران چه می‌گویند؟

مرغداران درباره چرایی افزایش نرخ گوشت مرغ عنوان می‌کنند جوجه‌ریزی تغییری نداشته و از خرداد امسال، ماهانه 128 تا 132 میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام می‌شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران، اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مسوول تامین مرغ زنده بوده و در ادامه اینکه پس از ذبح چه اتفاقی رخ می‌دهد با این اتحادیه نیست.

وضعیت تولید گوشت قرمز

اما در حوزه گوشت قرمز تولید روند کاهشی داشته است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در آبان 1402 با ماه مشابه سال 1401 نشان‌دهنده کاهش 30 درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است. مقدار تولید گوشت در آبان 1402 نسبت به ماه مشابه سال 1401 برای گوسفند و بره 41 درصد، برای بز و بزغاله 23 درصد، برای گاو و گوساله 23 درصد و برای گاومیش و بچه‌گاومیش 18 درصد کاهش، و برای شتر و بچه‌شتر 45 درصد افزایش داشته است.

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در آبان 1402 نسبت به ماه قبل (مهر) در حدود 4 درصد کاهش داشته است.

کمبودی در بازار نهاده دامی وجود ندارد

محمدمهدی نهاوندی، دبیر اتحادیه واردکننده نهاده‌های دامی درباره وضعیت بازار این محصول به مهر گفت: در چند ماه گذشته به دلیل تصمیمات غیرکارشناسی در قیمت گذاری و تامین نهاده‌های دامی، مشکلاتی در بازار فقط کنجاله سویا به وجود آمد؛ اما در حال حاضر مشکل رفع شده و در بازار هیچیک از نهاده‌های دامی مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: طی جلسه‌ای که هفته گذشته اتحادیه با ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی داشت مشکلات بازار کنجاله سویا هم رفع شد.

وی با اشاره به آمار واردات گفت: در 8 ماهه نخست امسال 10 میلیون و 400 هزار تن نهاده دامی وارد شده که این عدد سال 1401 معادل 8 میلیون و200 هزار تن بود؛ بنابراین آمار واردات 26 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دبیر اتحادیه واردکننده نهاده‌های دامی اظهار کرد: با وجود تاخیر در تخصیص ارز و جا به جایی حواله‌های ارزی، امروز ادعا داریم هیچ محدودیتی در تامین نهاده‌های دامی در کشور وجود ندارد.

نهاوندی با بیان اینکه حجم زیادی کنجاله سویا با تدابیر اتخاذ شده در ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی وارد شده است، عنوان کرد: در حال حاضر قیمت برخی نهاده‌های دامی در بازار پایین‌تر از نرخ مصوب است. به عنوان مثال قیمت مصوب ذرت 11.300 تومان بوده اما این نرخ در بازار بین 9.500 تا 9.600 است؛ علاوه بر اینکه به دلیل مشکلات مالی دامداران و مرغداران، فروش بعضا مدت دار انجام می‌شود.

گفتنی است هفته گذشته، معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران در گفت‌وگویی رادیویی اظهار کرد که مطابق رصد و پایش انجام شده در خصوص افزایش قیمت مرغ در بازار مشخص شد مهم‌ترین عامل گرانی عدم توزیع به موقع نهاده‌های دامی با قیمت مصوب از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است. مرغداران برای تامین نهاده‌های دامی به بازار آزاد روی آوردند که این امر تاثیر زیادی در افزایش قیمت‌ها از زنجیره تولید تا توزیع شد.

افزایش 150 درصدی هزینه انبارداری

دبیر اتحادیه واردکننده نهاده‌های دامی در ادامه سخنان خود با گلایه از افزایش هزینه انبارداری، گفت: هزینه انبارهای بخش دولتی 150 درصد افزایش یافته و متاثر از این افزایش انبارهای بخش خصوصی هم افزایش قیمت داشته‌اند؛ اما با این وجود همچنان قیمت انبارهای بخش خصوصی بسیار پایین‌تر از دولتی است.

نهاوندی عنوان کرد: نرخ انبارداری بخش خصوصی برای مدت دو ماه هر کیلو 40 تومان بوده که پیش از افزایش هزینه انبارهای دولتی این مبلغ بین 20 تا 25 تومان بود. همچنین قیمت انبارداری در انبارهای دولتی 15 برابر بوده و هر کیلو در مدت دو ماه 740 هزار تومان هزینه دارد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد