زیر پای دلار در بازار آزاد خالی شد

زیر پای دلار در بازار آزاد خالی شد

به دنبال کاهش تنش‌های منطقه‌ای و سیاست‌های هوشمندانه بانک مرکزی، نرخ ارز کاهشی شده و در کف کانال 58 هزار تومان معامله م...

ایبنا: در روز‌های اخیر نرخ ارز در بازار آزاد کاهش سنگینی را تجربه کرده است که پیش‌بینی می‌شود روند نزولی آن ادامه‌دار باشد.

نرخ دلار حتی در کانال‌های تلگرامی نیز که قیمت‌ها را همواره با اختلاف نسبتا زیادی بالاتر نشان می‌دهند، به کانال 58 هزار تومان ورود کرده و در زمان تنظیم این گزارش، نرخ دلار تلگرامی 58 هزار و 900 تومان است. البته نرخ ارزی که در بازار خرید و فروش می‌شود براساس گزارش‌های میدانی از میدان فردوسی و محدوده چهارراه استانبول بیش‌از رقم 58 هزار و 200 تومان خریداری ندارد.

در ماه‌های اخیر به دفعات این گزاره را از مسيولان بانک مرکزی و برخی از کارشناسان اقتصادی شنیده بودیم که افزایش نرخ ارز ناشی از هیجانات و تنش‌های منطقه‌ای بوده و به زودی به نرخ تعادلی خود باز خواهد گشت؛ اما با این حال تعداد زیادی از افراد، فریب سودجویان و دلالان را خورده و بر سرمایه‌های ارزشمند خود ریسک‌های نامعقولی کردند.

در نهایت نیز با کاهش تنش‌ها و هیجانات، زمزمه‌های گشایش‌های ارزی و همچنین مداخلات هوشمندانه بانک مرکزی در بازار ارز، نرخ دلار در بازار کاهشی شده و آرامش به بازار‌ها بازگشته است.

به گفته محمدرضا فرزین ريیس کل بانک مرکزی، سال گذشته به رغم مشکلات متعدد و تحریم‌ها بیش از 69 میلیارد دلار تامین ارز انجام شد. با گشایش‌های به وجود آمده، دسترسی کشور به منابع ارزی در سال جاری افزایش یافته و قدرت مدیریت بیشتری نیز بر منابع ارزی زیادی که در خارج از کشور وجود دارد خواهیم داشت. این موضوع بر افزایش تسلط بانک مرکزی بر بازار ارز، اثربخش خواهد بود.

چندی پیش نیز معاون بین‌الملل بانک مرکزی در حاشیه اجلاسیه بانک توسعه اسلامی خبر داد که زمینه‌ای فراهم شده تا با مقامات و بانک‌های مرکزی کشور‌های مختلف گفتگو کنیم و در نتیجه این مذاکرات، اتفاقات خوبی در خصوص گشایش منابع مسدود شده ما صورت پذیرفت که در آینده خبر‌های خوبی ارايه می‌شود.

مواردی اینچنینی که مقامات بانک مرکزی از پیش بینی کاهش قیمت‌ها در بازار خبر می‌دهند و به طور شفاف از دلایل غیراقتصادی افزایش نرخ ارز می‌گویند و بعد از مدتی هم پیش‌بینی‌ها رنگ واقعیت به خود می‌گیرند، سبب می‌شود تا اعتبار بانک مرکزی افزایش یافته و مردم از این پس اطمینان بیشتری به سیاستگذار پولی و اقدامات آن داشته باشند. البته که برخی اشخاص و رسانه‌ها که همواره در شرایط هیجانی بازار‌ها به دنبال سیاه‌نمایی و سوداگری هستند نیز همچنان ناکام می‌مانند.

پیش‌بینی کارشناسان محقق شد

پیش از این نیز برخی کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی، کاهش قیمت ارز در بازار را پیش‌بینی کرده بودند و معتقد بودند نوسانات موقتی و هیجانی است.

در همین زمینه محمدرضا دشتی اردکانی؛ نماینده مردم در مجلس گفت: در یک سال گذشته ما همواره شاهد فعالیت‌های این افراد برای افزایش قیمت ارز در کشور به بهانه‌هایی همچون عملیات طوفان الاقصی، جنگ یمن، سوریه و ... بودیم، اما با وجود تلاش‌های اخلالگران، بازار ارز پس از چند روز افزایش قیمت دوباره به روز‌های آرام خود بازگشت.

دشتی خاطرنشان کرد: همانطور که در سال گذشته پس از مدت کوتاه افزایش قیمت، مجددا قیمت در بازار‌های ارز و طلا و سکه به حالت قبل بازگشت، در مورد اخیر نوسان ارز نیز وضع به همین ترتیب است و کنترل اوضاع دوباره در دست بانک مرکزی خواهد بود.

اکبر ادهم، تحلیلگر بازار‌های مالی نیز گفت: ریزش قیمت ارز در بازار غیر رسمی که به علت کاهش تنش‌های سیاسی رقم خورد ادامه دار خواهد بود. عامل سیاسی با تغییر در فضای روانی جامعه باعث افزایش نرخ در بازار غیررسمی شد؛ ولی با کاهش تنش‌های سیاسی فضای روانی جامعه آرام می‌شود؛ بنابراین نرخ در بازار‌های مالی کاهشی خواهد شد که خوشبختانه این سیر نزولی در بازار ارز نیز آغاز شد.

مرتضی افقه استاد اقتصاد و کارشناس مسايل اقتصادی هم گفته بود تا زمانی که آرامش در فضای سیاسی و اقتصادی حاکم باشد نرخ ارز در همین حدود‌ها خواهد ماند و خبری از افزایش قیمت دلار نیست، چون شرایط اقتصادی تغییر منفی نداشته است.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد