آینده تامین گندم ایران پس از جنگ روسیه

آینده تامین گندم ایران پس از جنگ روسیه

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید ایران برای آن که پس از جنگ روسیه و اوکراین با مشکل تامین غلات مواجه نشود، باید مبادی وارداتی خود را متنوع کند.

به گزارش ایسنا، رضا مبصری اظهار کرد: دو کشور روسیه و اوکراین، از بزرگترین تولیدکنندگان گندم و سایر غلات مانند ذرت و دانه‌های روغنی در جهان هستند و میزان تولید سالانه آنها حتی از مرز 110 میلیون تن نیز می‌گذرد. به این ترتیب با توجه به جنگ اخیر و اینکه مشخص نیست تا چه زمانی ادامه پیدا کند، احتمالا بازار غلات جهان نیز با تغییرات مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایران بیشترین واردات خود را در زمینه غلات انجام می‌دهد، گفت: در حوزه‌هایی مانند گندم، ذرت یا دانه‌های روغنی ایران سالانه تا 20 میلیون تن واردات انجام می‌دهد و از این رو پیدا کردن مبادی لازم برای ما در اطمینان از واردات نیازهای کشور اهمیت فراوانی خواهد داشت و با توجه به این تحولات اخیر نیز باید به دقت شرایط را رصد کرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به دغدغه‌هایی که در حوزه ارز 4200 تومانی وجود دارد، توضیح داد: مجلس برای دولت حدود 66 هزار میلیارد تومان یارانه در نظر گرفته تا به این ترتیب قیمت کالاهای اساسی به شهریور 1400 بازگردد. ما در این حوزه سالانه حدود هشت میلیارد دلار واردات داریم و این منابع حتی کفاف افزایش قیمت سالانه را نیز نمی‌دهد.

مبصری ادامه داد: در این حوزه می‌توان با استفاده از منابع ارزی حاصل از صادرات، گزینه‌هایی مانند تهاتر کالا را فعال کرد و با متنوع سازی منابع ارزی، نسبت به واردات مواد غذایی و تامین نیاز کشور به غلات اقدامات لازم را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره امکان استفاده از دیگر کشورهای تولیدکننده گندم در جهان، به سایت اتاق ایران گفت: در هفته‌های گذشته با توجه به تحولات رخ داده برخی کشورها صادرات گندم را محدود یا ممنوع کرده‌اند اما همچنان گزینه‌های دیگری در این حوزه برای پیگیری وجود دارد. از برخی کشورهای آمریکای جنوبی و اروپای غربی گرفته تا کشوری مانند قزاقستان می‌توانند جزو گزینه‌های ایران باشند و ما مذاکرات در این حوزه را باید در دستور کار قرار دهیم.

انتهای پیام  

هشدار/ این ارز دیجیتال کلاهبرداری است خبر بد دولت برای حقوق کارگران | سنگ بزرگ بر سر راه افزایش حقوق کارگران چیست؟ مبلغ نهایی وام کمک ودیعه مسکن مشخص شد؟ شفافیت اطلاعات، ماحصل عرضه خودرو در بورس کالا تاثیرگذارترین نمادها در جریان معاملات امروز بخت با بازنشستگان یار شد/ افزایش وام مستمری... موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند قیمت دلار در بازار متشکل امروز 3 خرداد قیمت سکه امامی امروز 3 خرداد پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی افزایش پله ای قیمت دلار | قیمت دلار بازهم افزایش داشت نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ قیمت هر گرم طلا 18 عیار اعلام شد ( 3 خرداد ) سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قیمت‌گذاری واقعی خودرو با فروش خودرو در بورس کالا امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود/ با مقصران ریزش ساختمان مترو پل در آبادان برخورد ... چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه ارسال یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان