خداحافظی با خودروی زیر 100 میلیون تومان/ بازار به کدام سو می‌رود؟

خداحافظی با خودروی زیر 100 میلیون تومان/ بازار به کدام سو می‌رود؟

طی دو ماه گذشته از سال 1400، صنعت خودروی کشور با حواشی زیادی مواجه بود که مهم‌ترین نتیجه آن، پایان یافتن عرضه خودرو با قیمت کمتر از 100 میلیون تومان توسط خودروسازان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، صنعت خودروی کشور طی سه سال گذشته با حواشی زیاد مواجه بوده است؛ طی ماه‌های اخیر نیز این حواشی از نحوه قیمت‌گذاری گرفته تا درخواست خودروسازان از مجلس برای آزادسازی واردات در مقابل آزادسازی قیمت را در برگرفت. اما ماحصل درخواست‌ها و تصمیمات این شد که قیمت همه انواع خودروهای تولیدی کارخانه‌های داخلی به بالای 100 میلیون تومان صعود کرد و اینک مصرف‌کننده داخلی حتی در صورت ثبت‌نام و خرید مستقیم از کارخانه، نمی‌تواند با هزینه‌ای کمتر از 100 میلیون تومان، خودروی داخلی خریداری کند.

قیمت‌گذاری شورای رقابت در سال 1400

سناریوی نخست به قیمت‌گذاری شورای رقابت برمی‌گردد؛ این نهاد که در زمستان سال گذشته به علت ثبات نرخ تورم از اعلام نرخ جدید خودرو برای 3 ماهه پایانی سال عقب کشیده و اعلام کرده بود که از این به بعد قیمت خودرو به صورت 6 ماهه تعیین می‌شود، در 13 اردیبهشت ماه سال جاری مصوبه‌ای مبنی بر افزایش میانگین 9 درصدی قیمت خودرو را ابلاغ کرد.

مسيولان وزارت صمت و خودروسازان از این مصوبه شورای رقابت رضایت نداشتند و در ابتدا در مقابل این مصوبه مقاومت و تلویحا خواستار افزایش بیشتر قیمت خودروها شدند.

در همین راستا، دو گروه خودروسازی بزرگ کشور و انجمن قطعه‌سازان در نامه‌ای به ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خواستار آزادسازی واردات خودرو و قیمت گذاری شدند.

نکته قابل توجه در این درخواست خودروسازان آن است که با توجه به تعرفه‌های بسیار بالای واردات خودرو، حتی در صورت آزادسازی این محصول، قطعا انحصار از بازار خودروی کشور برچیده نمی‌شود که این اقدام بتواند مجوزی برای آزادسازی قیمت باشد.

افزایش بیش از 9 درصدی قیمت خودروها

پس از ارسال این نامه، خودروسازان اقدام به اجرای مصوبه شورای رقابت کرده و قیمت‌های جدید را اعلام کردند که بررسی‌ها نشان می‌دهد خودروسازان قیمت را بیش از 9 درصد افزایش داده‌اند و به نوعی دستشان در تعیین قیمت‌های جدید باز بوده است.

با این اقدام، دیگر قیمت کارخانه‌ای هیچ خودرویی در کشور کمتر از 100 میلیون تومان نیست.

افزایش قیمت محصولات ایران خودرو

به عنوان مثال بررسی قیمت‌های جدید گروه خودروسازی ایران خودرو نشان می‌دهد که قیمت هشت خودرو، بالای 12 درصد با افزایش مواجه شده است.

برای مثال:

سمند ال ایکس 12.6 درصد افزایش قیمت داشته و از 117 میلیون و 598 هزار تومان به 132 میلیون و 455 هزار و 700 تومان رسیده است،

قیمت پژو 207 دنده‌ای با 12.7 درصد افزایش از 160 میلیون و 711 هزار تومان به 181 میلیون و 173 هزار و 300 تومان رسیده است،

قیمت پژو پارس با 14.5 درصد افزایش از 122 میلیون و 410 هزار تومان به 140 میلیون و 273 هزار و 500 تومان رسیده است،

قیمت پژو 206 تیپ 2 با 14.5 درصد افزایش از 110 میلیون و 974 هزار تومان به 127 میلیون و 122 هزار تومان رسیده است،

قیمت سمند ای اف سون با 14.5 درصد افزایش از 115 میلیون و 825 هزار تومان به 132 میلیون و 701 هزار تومان رسیده است،

قیمت سمند ای اف سون دوگانه سوز با 14.5 درصد افزایش از 121 میلیون و 795 هزار تومان به 139 میلیون و 566 هزار و 300 تومان رسیده است،

قیمت پژو پارس ال ایکس با 14.6 درصد افزایش از 127 میلیون و 212 هزار تومان به 145 میلیون و 795 هزار و 400 تومان رسیده است

و قیمت دنا پلاس با 14.7 درصد از 166 میلیون و 985 هزار تومان به 191 میلیون و 534 هزار و 500 تومان رسیده است.

افزایش قیمت محصولات سایپا

همچنین بررسی قیمت‌های جدید سایپا نشان می‌دهد که:

ساینا دنده‌ای با 12.6 درصد افزایش از 92 میلیون و 928 هزار تومان به 104 میلیون و 649 هزار و 600 تومان رسیده است،

ساینا S معادل 142 میلیون و 536 هزار و 700 تومان رسیده است،

تیبا صندوقدار با 14.6 درصد افزایش از 87 میلیون و 800 هزار تومان به 100 میلیون و 630 هزار و 500 تومان رسیده است،

تیبا 2 با 11.6 درصد افزایش از 95 میلیون و 426 هزار تومان به 106 میلیون و 518 هزار و 800 تومان رسیده است،

کوییک دنده‌ای با 8.7 درصد افزایش از 129 میلیون و 755 هزار تومان به 141 میلیون و 61 هزار و 400 تومان رسیده است،

کوییک S معادل 154 میلیون و 994 هزار و 900 تومان و شاهین با 9.3 درصد افزایش از 267 میلیون تومان به 291 میلیون و 871 هزار و 200 تومان قیمت خورده‌اند.

نکته قابل تامل آنکه پس از افزایش قیمت، خودروسازان پس از دو ماه تعلل در پیش‌فروش، به سرعت اقدام به برگزاری پیش‌فروش با قیمت‌های جدید کردند.

واکنش سرد بازار به قیمت‌های جدید

اگرچه انتظار می‌رفت بازار همچون گذشته در برابر این قیمت‌های جدید واکنش هیجانی نشان دهد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که به دلیل عدم حضور مشتری در بازار و حاکمیت رکود، قیمت‌ها تغییر چندانی نداشته و همچون هفته‌های گذشته است.

آنطور که فعالان بازار خودرو اعلام می‌کنند هم مشتریان و هم فروشندگان همچنان چشم انتظار کاهش نرخ دلار و مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری هستند.

در حال حاضر در کف بازار، قیمت تیبا 125 میلیون تومان، تیبا دو 133 میلیون تومان، پراید 131 معادل 114 میلیون تومان، کوییک معمولی 148 میلیون تومان، ساینا 141 میلیون تومان، پژو پارس سال 225 میلیون تومان، سمند ال ایکس 187 میلیون تومان، 206 تیپ دو 202 میلیون تومان، 405 اس ال ایکس 209 میلیون تومان، 206 تیپ پنج 256 میلیون تومان و دنا 269 میلیون تومان است.

منبع: مهر

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی تجارت‌نیوز بخوانید.

وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت نیسان توسط شرکت خودروسازی سایپا پیش فروش می‌شود، اما به گفته خریداران این خودرو‌ها به مشتریان تحویل داده نمی‌شود.

TejaratNews.com/
قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه این کمیسیون با حضور مسيولان مربوطه خبر داد و گفت: قرار است پیشنهادات وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت در این ب...

TejaratNews.com/
گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

شرکت امداد خودرو سایپا که وظیفه امداد رسانی به محصولات گروه خودروسازی سایپا را بر عهده دارد با سرمایه گذاری و گسترش ناوگان خودرویی و در راستای تشویق مالکان خودرو برای در خانه ماندن، دور جدید از همیاری...

Bartarinha.ir/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

عضو انجمن قطعه سازان خودرو کشور در خصوص علت گران شدن 25 درصدی قطعات لوازم یدکی توضیحاتی داد.

TejaratNews.com/
ریزش قیمت خودرو در راه است؟

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

سال 1400 با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودروهای شاسی بلند روسی و پژو 308 به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فو...

TejaratNews.com/

دلار خودرو را گران کرد/ کسی حاضر به معامله نیست

قیمت روز خودرو در 21 فروردین 1400

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

رضا شیوا، ريیس شورای رقابت گفت: اگر خودرویی نسبت به قیمت اعلام شده نمی‌ارزد مردم آن را خریداری نکنند.

Bartarinha.ir/

صف فروش در بازار خودرو

گرانی مجدد در کمین بازار خودرو

گرانی مجدد در کمین بازار خودرو

دولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بازار خودرو واکنش مثبتی نشان داد و خودرو در ساعت اولیه اندکی ارزان شد. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: کاهش قیمت خودرو مقطعی است و احتمال دارد دوباره افزایشی شود...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

در این گزارش میزان تغییرات نرخ خودر‌های پرفروش داخلی را نسبت به آخرین معاملات 99 بررسی کرده ایم.

TejaratNews.com/
چرا خودروسازان دنبال آزادسازی واردات هستند؟

چرا خودروسازان دنبال آزادسازی واردات هستند؟

هرچند خودروسازان، آزادسازی واردات خودرو به شرط آزادسازی قیمت تولیداتشان را خواستار شده‌اند، اما به گفته کارشناسان، واردات با تعرفه بالا نمی‌تواند باعث رفع انحصار و رقابتی شدن بازار خودروی کشور شود، در...

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...