راهکارهای شش‌گانه بورس کالا برای تسهیل تامین مالی تولید

راهکارهای شش‌گانه بورس کالا برای تسهیل تامین مالی تولید

حامد سلطانی نژاد در «سلسله نشست های الگوی حکمرانی تولید» که با محوریت تامین مالی تولید برگزار شد، گفت: با توجه به تنگناهای تامین مالی تولید در کشور، هم اکنون 6 مسیر هموار برای تسهیل تامین مالی تولید از طریق ابزارهای بورس کالا وجود دارد که شامل قراردادهای سلف، اوراق سلف موازی استاندارد، اوراق خرید دین کالایی، گواهی سپرده کالایی، صندوق های سرمایه گذاری کالایی و در آخر افزایش نقش بانک ها در اتاق پایاپای بورس کالای ایران می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، سلسله نشست های الگوی حکمرانی تولید با موضوع «تامین مالی تولید؛ چالش ها و راهکارها با تاکید بر بورس کالای ایران» امروز در دانشکده و پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد که مدیرعامل بورس کالای ایران در این نشست به تشریح ابزارهای مالی بورس کالا در راستای تامین مالی تولید پرداخت.

حامد سلطانی نژاد در بخش نخست سخنرانی خود با بیان اینکه تامین منابع مالی با هدف پیشبرد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یکی از چالش های بزرگ کسب و کارها و بخش تولید در دنیا است گفت: بازار پول و سرمایه دو بازوی مهم در فرآیند تامین مالی شناخته می شوند.

تامین مالی تولید در دنیا

سلطانی نژاد افزود: در دنیا بازار پو و سرمایه به صورت مکمل در کنار هم فعالیت می کنند. در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه فرآیند تامین مالی به گونه ای است که حدود نیمی از تامین مالی را سیستم بانکی به دوش می کشد و نیم دیگر بر عهده بازار سرمایه است. همچنین استفاده از اوراق بدهی در بازار سرمایه سهم عمده ای در تامین مالی دارد.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، نسبت تامین مالی از بستر بازار سرمایه ایران به کل تامین مالی انجام شده طی سال های اخیر همواره نزدیک به 13 درصد بوده است؛ به عبارت دیگر در ایران روش های تامین مالی تفاوت های بارزی با دنیا دارد و برخلاف سایر کشورها، شبکه بانکی اصلی ترین وجه غالب تامین مالی صنایع و شرکت ها بوده هرچند که حجم تامین مالی از بازار سرمایه در طول چند سال اخیر به صورت متوالی رشد کرده و در سال 1398 به 147 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است.

تامین مالی تولید در ایران

وی خاطرنشان کرد: در ایران کفه ترازوی تامین مالی در سمت بازار پول و شبکه بانکی بسیار سنگین تر از کفه بازار سرمایه بوده و بازار سرمایه با وجود ظرفیت ها و توان بالای خود و برخورداری از روش ها و ابزارهای مالی نوین، سهم اندکی در این رابطه دارد و تامین مالی بلندمدت در کشور به چند منبع محدود خلاصه می شود؛ همین مساله چالش بخش تولید جهت تامین منابع مالی مقرون به صرفه را نشان داده و بر ضرورت ایجاد تحول در سیاست ها و تغییر رویکردهای موجود تاکید دارد.

آگاه سازی سیاست گذاران در حوزه رانت قیمت گذاری

سلطانی نژاد با بیان اینکه میان کشف قیمت و تامین مالی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد تاکید کرد: اگر خواهان استفاده از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه ها هستیم باید سیستم را به سمتی سوق دهیم که فعالیت های اقتصادی توجیه اقتصادی داشته باشند. در سیستم هایی که قیمت گذاری دستوری کالاها در آن مطرح است کسی منابع مالی خود را به سمت شرکت ها و تامین مالی آنها نخواهد برد. بنابراین بحث کارکرد بورس کالا از جهت کشف قیمت و ارتباط آن با تامین مالی از مسیر بازار سرمایه اینجا مشخص می شود.

او افزود: اگر فعالیت های اقتصادی سودآور نباشند و قیمت گذاری به صورت قیمت گذاری حاکمیتی و دستوری صورت گیرد فعالیت های اقتصادی هیچ محملی برای تامین منابع مالی نخواهند داشت. لذا اگر بخواهیم یک سازوکار اقتصادی اتوماتیک و بر مبنای مولفه های بازار داشته باشیم باید سیستم مبتنی بر عرضه و تقاضا را در کشور حاکم کنیم و تبعات آن را نیز بپذیریم؛ به واقع اقتصادهای دستوری تنها منجر به تامین منافع عده ای محدود می شوند.

وی ادامه داد: سال گذشته حرکت خوبی برای آگاه سازی سیاست گذاران در حوزه رانت قیمت گذاری انجام شد البته قیمت گذاری دستوری ذی نفعان زیادی دارد و این ذی نفعان از الفاظ خیلی خوبی هم استفاده می کنند مانند «گرانی تا کجا؟» و برخی رسانه ها هم متاسفانه ندانسته به آن می پردازند. باید توجه شود که همه تجربیات گذشته نشان می دهد در کالاهایی که قیمت گذاری دستوری حاکم بوده هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

نقش بورس کالا در تامین مالی

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: همانگونه که گفته شد یکی از چالش های همیشگی بخش تولید تامین مالی و مشکلات ناشی از تامین نقدینگی و سرمایه در گردش است لذا ارايه ابزارهای مالی از جمله اوراق بهادار مبتنی بر کالا می تواند نقش اساسی در رفع موانع پیش روی تولیدکنندگان باشد.

سلطانی نژاد یادآور شد که یکی از کارکردهای بورس های کالایی، تسهیل تامین مالی است و در این مسیر ابزارهای مالی با هدف تامین مالی در بورس کالای ایران نیز تعریف شده است که از جمله این ابزارها می توان به معاملات سلف، سلف موازی استاندارد، اوراق خرید دین کالایی، گواهی سپرده کالایی، صندوق کالایی و حتی افزایش نقش بانک ها در اتاق پایاپای بورس کالا اشاره کرد.

تامین مالی 1375 میلیارد ریالی در معاملات سلف

وی در ادامه اظهار داشت: اوراق سلف که در واقع تامین مالی عرضه کننده یا تولیدکننده است، در واقع پرداخت وجه پس از انجام معامله و تحویل کالا در سررسید مشخصی در آینده را تضمین می کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: براساس آمار معاملات ثبت شده در سال 1399 حدود 38 درصد از حجم و 44 درصد از ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران در قالب قرارداد سلف انجام شده است. به طوری که در سال گذشته ارزشی بالغ بر 1375 میلیارد ریال بابت فروش نزدیک به 12.7 میلیون تن کالا در قالب قرارداد سلف، تامین مالی برای تولیدکنندگان صنایع مختلف صورت گرفته است.

سلطانی نژاد گفت: برخی محدودیت های قراردادهای سلف نظیر عدم وجود بازار ثانویه جهت انتقال موقعیت خریداران و عدم امکان نقدشوندگی و در نتیجه کاهش جذابیت حضور در این فرآیند تامین مالی و همینطور امکان مشارکت تنها برای خریداران واقعی و عدم امکان استفاده از نقدشوندگی های سرگردان جامعه برای تامین مالی فعالان بازار سبب طراحی اوراق سلف استاندارد شد؛ اوراق سلف موازی استاندارد که در آن پرداخت وجه در مهلت تسویه انجام و تحویل کالا در سررسید مشخصی در آینده صورت می گیرد نیز تامین مالی سهل و هموار برای عرضه کننده است. این ابزار بلندمدت تر و استانداردتر بوده و ابزار مالی مهمی به شمار می رود.

خرید دین کالایی، تامین مالی صنایع پایین دستی

وی اوراق خرید دین کالایی را دیگر ابزار تامین مالی عنوان کرد و گفت: این ابزار با هدف تامین مالی عرضه کننده و خریداران نسیه و به عنوان یک ابزار مالی، مختص خرید دین ایجاد شده ناشی از فروش نسیه در بورس های کالایی طراحی شده است. این ابزار برای تامین مالی صنایع پایین دستی کاربرد دارد و نیاز محدودیت معاملات نسیه را برای صنایع بالادست رفع و آنها را برای فروش نسیه ترغیب می کند.

3 مسیر هموار دیگر در بورس کالا

وی اظهار داشت: همچنین بورس کالا با هدف تامین مالی دارندگان گواهی سپرده کالایی، تامین مالی از طریق توثیق اوراق بهادار به پشتوانه کالا را طراحی کرده است این ابزار که بر مبنای دارایی استاندارد شده طراحی شده، سرعت گردش مالی و مبادلات کالاها را افزایش می دهد. از سوی دیگر صندوق های سرمایه گذاری کالایی با هدف جذب سرمایه برای تامین مالی و رونق بخشی به بازارهای کالایی تعریف شد و در آخر افزایش نقش بانک ها در اتاق پایاپای

بورس کالای ایران از طریق اعطای تسهیلات توسط شبکه بانکی برای خریداران قراردادهای سلف، تنزیل دین ناشی از معاملات نسیه توسط شبکه بانکی، تسهیل در شرایط اعطای اعتبارات و تامین اعتبار خریداران بورس کالا از دیگر ابزارهای تامین مالی طراحی و ارايه شده از سوی بورس کالاست.

جمع بندی

سلطانی نژاد در جمع بندی سخنرانی خود اظهار داشت: بازار تامین مالی کشور نیازمند رسیدن به بلوغ بحث تامین مالی در بازار سرمایه و استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر کالا در بورس های کالایی است. چراکه بازار سرمایه در سال های گذشته به طور کلی نقش رو به رشدی در اقتصاد کشور داشته و می توان در راستای رفع چالش های بخش تولید در فرآیند تامین مالی ضمن تاکید بر لزوم تغییر در رویکردهای فعلی و بازنگری در سیاست های موجود، فرآیند تامین مالی واحدهای تولیدی را به سمت بازار سرمایه و بورس های کالایی هدایت کرد؛ در واقع با استفاده از انواع ابزارهای مالی و اوراق بدهی قابل انتشار در بازار سرمایه براساس رتبه بندی اعتباری شرکت های تولیدکننده و نیز به پشتوانه ابزارهای مالی مبتنی بر کالا می توان تحول لازم را در این مسیر ایجاد کرد. بورس کالا همواره تلاش کرده در کالاهایی که قیمت گذاری دستوری در آنها حاکم نبوده یا کالاهایی که به صورت سینوسی قیمت گذاری در آنها و در برهه ای اعمال یا حذف شده است، رسالت خود را در تامین مالی انجام دهد و در تلاش برای توسعه این ابزارها بوده است تا به اقتصاد و تولید کشور کمک کند.

local_offerبرچسب‌ها:
زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400 کدام است؟

زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400 کدام است؟

بر اساس بررسی‌های اتاق ایران درحالی که سال گذشته در چنین روزهایی بازار سرمایه بالاترین بازدهی را ثبت کرده بود، حالا کمترین بازدهی را با منفی 18 درصد داشته و از طلا و ارز زیان‌بارتر بوده است.

TejaratNews.com/
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
پایان عرضه اولیه «غکورش» / به هر نفر چند سهم رسید؟

پایان عرضه اولیه «غکورش» / به هر نفر چند سهم رسید؟

در پایان عرضه اولیه «غکورش» که امروز انجام شد، به هر کد بورسی حداکثر 74 سهم در سقف قیمتی تخصیص داده شد.

TejaratNews.com/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

در بازار ارز قیمت دلار 22 هزار و 850 تومان، قیمت یورو 27 هزار و 800 تومان و درهم امارات 6 هزار و 280 تومان اعلام شده است.

Bartarinha.ir/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی جدید شیايومی

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی ج...

قیمت انواع تلفن‌های همراه سامسونگ، اپل، هوآوی و شیايومی در بازار امروز شنبه هشتم خرداد ماه 1400 را مشاهده می‌کنید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پایان عرضه اولیه «فتوسا» / به هر نفر چند سهم رسید؟

پایان عرضه اولیه «فتوسا» / به هر نفر چند سهم رسید؟

دومین عرضه اولیه سال 1400 امروز از ساعت 9:30 الی 12 انجام شد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بازرگانیتهران- ایرنا- دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های...

Irna.ir/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

امروز 1 تیر 1400 بورس بعد از مدت‌ها یک روز سبز را به خود دید و ارزش معاملات به شکل قابل توجهی رشد کرد و از 7 هزار میلیارد تومان عبور کرد. بورس فردا سبز خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/
گروکشی سود سهامداران عدالت از سوی دو شرکت سرمایه‌پذیر پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد

در حال بارگیری...