اجزای ماشین‌حساب اختیار معامله را بهتر بشناسید

اجزای ماشین‌حساب اختیار معامله را بهتر بشناسید

ابزار اختیار معامله از 7 بخش تشکیل شده است که در راستای توسعه بازار ابزار‌های مشتقه، ماشین حساب‌های بازار اختیارمعامله با همکاری شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در صفحه هر نماد سایت TSETMC پیاده‌سازی شده و از مورخ 23 اسفند، در اختیار فعالان بازار قرار گرفت.
بورس نیوز:

محمد خیری، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: در اختیار معاملات چند فاکتور مهم وجود دارد که زمان سررسید اختیار معامله و نوسان پذیری سهم یا اوراقی که بر مبنای آن اختیار صادرشده از اهم آن‌هاست. بحث اختیار معامله قراردادی بر پایه دارایی ارزشمند (طلا یا سهام) است که میان دو نفر منعقد می‌شود و ارزش خود را از آن دارایی می‌گیرد درنتیجه نوسان پذیری آن دارایی مطابق معیار بلک شولز مهم است و زمان سررسید (به‌طور مثال اگر 31 خرداد باشد تا رسیدن به تاریخ سررسید چقدر زمان باقی‌مانده است) تا توافق نیز اهمیت دارد، همچنین نرخ بهره موثره هم حايز اهمیت است که این نرخ در شرایط فعلی چندان برای معامله‌گران شفاف نیست. قبل‌تر وظیفه صدور اختیار معامله بر عهده صندوق توسعه بود اشتباهی که رقم می‌خورد محاسبات بر مبنای فرمول بک شولز صورت می‌گرفت (زمان تا سررسید قابل‌محاسبه است، نوسان پذیری هم‌انحراف معیار سالانه قیمت سهام نسبت به میانگی را حساب می‌کند) و نکته موجود نرخ بهره موثره بود که بهره بانکی را معیار قرار می‌دادند.
وی ادامه داد: اختیار معامله صندوق توسعه با یکی از نماد‌های گروه مخابرات با مدت‌زمان 4 ماه و درواقع باقیمت 17 ریال مجانی محسوب می‌شود یعنی ریسک بسیار پایین خواهد آمد. درنتیجه نرخ بهره موثره در ابهام قرار دارد و محاسبه آن مهم است که بسیاری CPI بانک مرکزی را معیار قرار می‌دهند و اینکه آیا تاثیر واقعی بر اوراق بهادار دارد و یا نرخ بهره موثره دارایی پر ریسک را باید معیار قرار داد؛ به همین جهت محاسبه این فاکتور باعث می‌شود قیمت اختیار معامله بر مبنای اوراق خیلی تغییر کند.

اجزای ماشین‌حساب اختیار معامله را بهتر بشناسید


این تحلیلگر بورسی با اشاره به ابزار ماشین‌حساب اختیار معامله تصریح کرد: این ابزار از چند بخش مختلف تشکیل‌شده است که اجزایی آن را می‌توان این‌طور شرح داد، نوع قرارداد اختیار معامله که مربوط به خرید یا فروش و قیمت دارایی پایه که نمایانگر ارزش دارایی است. در بخش نرخ بازدهی مورد انتظار بسیاری نرخ بانکی یعنی 25 درصد یا CPI بانک مرکزی را انتخاب می‌کنند درصورتی‌که بازار سرمایه جزو دارایی‌های پر ریسک بوده نرخ بهره مورد انتظار خود شامل بازده بی ریسک به اضافه صرفه ریسک است، صرفه ریسکی بورس در مقاطع مختلف نوسان دارد و گه‌ها به 1/3 (قیمت سهام 50 درصد ریزش دارد) هم می‌رسد درنتیجه محاسبه این بخش به‌شدت نیاز به شفاف‌سازی دارد. باید ملاک و راهنمایی معینی در سایت TSETMC برای این بخش قرار داده تا ابهامات آن مقداری مرتفع شود.


وی افزود: بخش دیگر زمان باقی‌مانده تا سررسید است، این بخش به‌سادگی قابل‌محاسبه است و محاسبه آن چندان سخت نیست، قیمت اعمال قیمتی است که به فرض مثال در تاریخ سررسید، در آن قیمت سهام موردنظر با توافق طرفین دارایی به فروش می‌رسد، نسبت سود نقدی به قیمت دارایی پایه هم از موارد واضح در ماشین‌حساب اختیار معامله است، بعضی عدد آن را صفر در نظر می‌گیرند چراکه دوره اختیار پس از 3 ماه در صورتی سهام به مجمع برود تقسیم سود دارد البته اختیار معاملات را جوری طراحی می‌کنند که به مجمع نرسد، اما در صورت برگزاری مجمع سود نقدی تقسیمی محاسبه می‌شود و در قیمت فعلی تقسیم می‌شود و عددی را جایگزین می‌کنند. مورد آخر نوسان پذیری، درواقع نوسان پذیری سالانه یک سهم است به‌عنوان‌مثال اختیار را برای سهمی کوچک قرار دهند، بی‌شک نوسان آن‌هم کم بوده، اما اگر اختیار برای سهمی بزرگ تعیین شود بی‌شک نوسان آن‌هم بالاتر خواهد رفت. این بخش هم قابلیت محاسبه دارد از اطلاعات آماری یک‌ساله اخیر میانگین می‌گیرند و با استفاده از فرمول‌های می‌توانند نوسان پذیری را محاسبه کنند.

مواردی که به راهنمایی نیاز دارد


خیری اظهار داشت: مقداری باید راهنمایی در این موارد بیشتر شود، حتی سایتی را خود سازمان طراحی کند تا نوسان پذیری اوراق یا سهام را توضیح دهد. برای افرادی که قصد ورود به بازار مشتقه را دارند جهت محاسبه ارزش قرارداد این فاکتور‌ها را نیاز است و افراد باید بدانند که چطور آن‌ها را محاسبه کنند. بازار اختیار درواقع بازار مشتقه‌ی است که از دارایی ارزشمند مشتق گرفته‌شده است که می‌تواند این دارایی طلا، ملک و سهام باشد. در بازار مشتقه با توجه به میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده بر دارایی‌ها اهرم ایجاد می‌شود، البته که احتمال 20 برابر شدن اهرم هم وجود دارد تا حدی که ممکن است که با مقدار کمی پول سهمی خریداری شود که در بازار سهام نیاز به پول زیادی دارد. درنتیجه برای بازدهی و ریسک بازار مشتقه هم اهرم ایجاد می‌شود، احتمال دارد با 5 درصد مثبت در قیمت سهم، اختیار آن 100 درصد رشد کند و از طرف دیگر با 5 درصد منفی اختیار آن به‌شدت کاهش یابد.

ریسک نصف یا دو برابر شدن دارایی وجود دارد


وی در پایان به بورس نیوز گفت: بازار مشتقه خیلی پر ریسک است و آموزش بسیاری نیاز دارد. در این بازار راهنمایی و محاسبات فاکتور‌ها با فرمول بلک شولز احساس نیاز می‌شود. حتما باید نحوه‌ی محاسبه فرمول‌های موجود در بلک شولز شفاف‌سازی و را همایی شود، نوسان پذیری و نرخ بازده مورد انتظار چراکه این دو واقعا بر قیمت معامله اختیار تاثیرگذارند. تاثیر این عوامل به نحوی است که احتمال نصف یا دو برابر شدن قیمت را بالا خواهند برد.

عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟ سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت جزییاتی جدید از افزایش حقوق کارگران در سال 1402 + فیلم نفت برای ملت شد فوری/ حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال 1402... قیمت ارز دیجیتال FTT در 24 ساعت گذشته افزایش یافت پایان یک ماراتن سنگین؛ رقم نهایی دستمزد کارگران مشخص شد/ خدایی: از نتیجه مذاکرات رضایت قلبی نداریم صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟ ماراتن شورای عالی کار به پایان رسید/ حداقل دریافتی کارگران 8 میلیون تومان جزيیات افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 حداقل دستمزد کارگران 27 درصد افزایش یافت میزان دستمزد 1402 کارگران مشخص شد ابداع شیوه نوبت دهی و آزادسازی واردات خودرو/ قیمتها رکورد شکست ایرانی‌ها در 1401 چقدر پول برای خوراکی‌ها دادند؟