مسعود پزشکیان ترمز مشکلات اقتصادی را می‌کشد؟

مسعود پزشکیان ترمز مشکلات اقتصادی را می‌کشد؟

روند روز‌های گذشته بازار سرمایه نشان می‌دهد که پس از برگزاری مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری و مشخص شدن تکلیف ريیس‌جمهور دولت چهاردهم، اخبار توانسته‌اند بازار را به شدت تحت‌تاثیر قرار دهند و به همین خاطر، برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه به سهامداران توصیه اکید می‌کنند که هیجانی رفتار نکنند. زیرا با توجه به واکنش‌های بازار سرمایه به نتیجه انتخابات این دوره ریاست‌جمهوری، اغلب مردم برای به ثمر نشستن وعده‌های مسعود پزشکیان لحظه‌شماری می‌کنند. حامد موسوی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با نبض بورس، در این خصوص توضیحاتی داد.

به گزارش نبض بورس، حامد موسوی، کارشناس و فعال بازار سرمایه درمورد شرایط اقتصاد کشور به ویژه بازار سرمایه در دولت جدید بیان کرد: به عقیده بنده، با توجه به تغییر سیاست‌ها جلوی بدتر شدن اقتصاد و بازار سرمایه گرفته شد. یعنی با انتخاب آقای پزشکیان و سیاست‌هایی که بیان کرد از بدتر شدن شرایط جلوگیری شد و بدنبال آن، برای بهتر شدن اوضاع باید منتظر یک سری موارد باشیم که اولین و نزدیک‌ترین آن، انتخاب کابینه است و ببینیم چه افرادی در تیم اقتصادی ريیس‌جمهور حضور پیدا خواهند کرد و این مسيله بسیار مهمی است که چه افرادی به عنوان اعضای کابینه دولت چهاردهم انتخاب می‌شوند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: مدت زمانی که وزرای دولت چهاردهم انتخاب شوند و بر مسند خود بنشینند و کار را به دست بگیرند و به امور مسلط شوند و بخواهند شروع به اصلاحات کنند کمی زمان‌بر است و به همین دلیل، نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که هنوز ريیس‌جمهور منتخب روی صندلی ننشسته است شرایط بازار سرمایه خوب شود.

قبول داریم که بازار سرمایه همیشه آینده را خریداری می‌کند، ولی باید به این نکته توجه کنیم که ما در آینده، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را هم، داریم و به همین دلیل، به نظر بنده، مهم‌ترین موضوعی که امسال پیش‌رو داریم انتخابات آمریکاست که به طور مستقیم، روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد. در نتیجه، باید ببینیم چه اتفاقاتی پیش خواهد آمد و در جریان ریاست‌جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها یا جمهوریخواه‌ها می‌آیند؟ و نحوه برخورد تیم آقای پزشکیان با ریسک‌ها به چه صورت خواهد بود؟

حامد موسوی تاکید کرد: به نظر بنده، بهتر است گام به گام جلو برویم. زیرا قرار نیست حالا که آقای پزشکیان آمده‌اند یک شبه همه مشکلات برطرف شوند. زیرا مردم با رای دادن خود ترمز تصمیمات اشتباه از جمله ترمز دلارزدایی و تحریم‌ها را کشیده‌اند و به ارتباط با دنیا رای داده‌اند. به همین دلیل، باید ببینیم از این جا به بعد، وزرا چه تصمیماتی را می‌گیرند و چه اتفاقاتی می‌افتد؟

چشم‌انداز بازار سرمایه در دولت پزشکیان

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بنده معتقد هستم چشم‌انداز بازار سرمایه ما مثبت است و می‌تواند در میان‌مدت و بلندمدت شرایط خوبی داشته باشد. اما در کوتاه‌مدت باید صبر کنیم تا ببینیم کابینه دولت چهاردهم را چه افرادی تشکیل خواهند داد و چه تصمیماتی می‌گیرند و شرایط بودجه به چه صورت است؟ و همین‌طور باید منتظر نتیجه انتخابات آمریکا بود. به همین دلیل، فکر می‌کنم حداقل، هر ماه یکی از این عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد را داشته باشیم و ان شاءالله، کم‌کم نبود اعتمادی که در بازار سرمایه وجود دارد ازبین برود تا کمی چشم‌انداز‌ها مثبت شوند.

امیدوارم که ريیس بانک مرکزی در دولت جدید هم، همکاری کند و تا حدی نرخ بهره را تعدیل کنند تا پول به سمت تولید و شرکت‌ها برود.

حامد موسوی خاطرنشان کرد: یادمان باشد ما از دولت جدید اصلا توقع نداریم که در این شرایط، پول بیاورد تا بورس را حمایت کند. بلکه دولت جدید همین‌که اقتصاد را اصلاح کرده و قدرت خرید مردم را ترمیم کرده و شرایط صادرات را تسهیل کند و مالیات مازاد نگیرد و انرژی را دو برابر به شرکت‌ها نفروشد و در نهایت، حال شرکت‌های تولیدی را خوب کند برای ما کفایت می‌کند. زیرا بازار ما، خودش راهش را پیدا می‌کند و ان‌شاءالله بتوانیم در میان مدت، در بازار سرمایه یک روند خوب را داشته باشیم.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد