توفیق دولت در وصول مالیات

توفیق دولت در وصول مالیات

سیاوش غیبی‌پور-کارشناس امور مالیاتی

در سال 1401 تمرکز دولت روی مالیات‌ستانی بود. این تمرکز به‌قدری موفق بود که هر آنچه دولت در بودجه 1401 از محل درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی کرده بود، در این سال محقق شد. نخستین گام‌ها برای افزایش سهم مالیات در بودجه، در سال 1401 برداشته شد. کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه و حرکت به‌سمت درآمدهای پایدار مانند مالیات، با اینکه همواره یکی از اهداف کشور محسوب ‌شده، اما کمتر به آن توجه شده است. موضوعی که طی 2 سال اخیر، در راستای تحقق آن گام‌هایی برداشته‌ شده است و آمارها نیز از جایگزینی مالیات با نفت حکایت دارند. توفیق دولت در تحقق درآمدهای مالیاتی یکی از نقاط مثبت عملکرد دولت در سال 1401 است.مقرر شده تا پایان سال 1404 ، فصل جدیدی در دوران مالیات‌ستانی و بودجه‌بندی براساس درآمدهای مالیاتی رقم بخورد. در این راستا، بودجه از نفت رها می‌شود و آسیب‌پذیری اقتصاد ملی از این محل مرتفع می‌شود. تامین منابع مالی از محل مالیات‌ها درست‌ترین منبعی است که هر دولتی می‌تواند به‌سراغ آن برود، زیرا تامین مالی از طریق سایر شیوه‌ها از جمله چاپ پول و استقراض بانکی در نهایت به تورم می‌انجامد و فشار آن بر زندگی و معیشت مردم وارد می‌شود.

همچنین، به گزارش سازمان امور مالیاتی درآمدهای مالیاتی در 11 ماهه امسال به 428 هزار میلیارد تومان رسید؛ رشد درآمدهای مالیاتی همزمان با کاهش 5 درصدی مالیات تولیدکنندگان و با اتکا به شناسایی مودیان جدید و فراریان مالیاتی محقق شده است.این رقم در حالی محقق شد که قانون بودجه 1401 تا پایان سال، وصول 454 هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی را تکلیف کرده بود؛ این آمار نشان می‌دهد در 11 ماهه امسال 106 درصد درآمدهای مالیاتی محقق شده است.از 428 هزار میلیارد تومان مالیات وصول‌شده، سهم مالیات‌های مستقیم 266 هزار میلیارد تومان و سهم مالیات بر کالاها و خدمات 162 هزار میلیارد تومان بوده است.تحقق درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه 1401 این نکته را روشن می‌کند که دولت، در این سال برای وصول مالیات بیشتر بر 2 نوع مالیات اشخاص حقوقی و مالیات کالاها و خدمات تکیه زده است.

اما در روی دیگر سکه، دولت برای سال 1402 مالیات واحدهای تولیدی را کاهش داده است. در عوض، مدعی شده که درآمد مالیاتی پیش‌بینی در ارقام لایحه بودجه 1402 را از طریق بستن راه‌های فرار مالیاتی فراهم خواهد کرد.در گذشته، در واقع دولت‌ها سعی کرده‌اند، نمایش دهند که سهم مالیات در بودجه افزایش‌ یافته است، اما در 4 دهه گذشته، هیچ‌گاه دولتی این اقتدار را نداشت تا فارغ از تکیه ‌بر درآمدهای نفتی، رقم مالیات در بودجه را محقق سازد. آمارها نشان می‌دهد که رقم مالیات‌ها در بودجه بالای 30درصد بوده؛ اما میزان تحقق این درآمد به‌طورمعمول زیر 30 درصد و حتی در برخی از سال‌ها تا زیر 15 درصد نیز رسیده است.مسيله همین است که پیش‌بینی و عملکرد برای دریافت مالیات‌ها، در سال‌های گذشته به‌طورمستمر تفاوت معنی‌داری داشته است. گاهی اتفاقاتی افتاده و رقم مالیات را افزایش داده است؛اما این افزایش به‌خاطر ارتقای کمیت مالیات ستانی نبوده است؛ بلکه بیشتر به‌سبب تورمی است که در آن مقطع زمانی به‌وجود آمده است، زیرا در شرایط تورمی به‌علت افزایش هزینه‌ها، دولت از تورم درآمد کسب می‌کند؛ نه از سود واقعی واحدهای تولیدی.

 

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت طلا و سکه در پایان معاملات روز 3 فروردین پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت نخستین محموله صادراتی ایران خودرو به ونزويلا رسید مشارکت سایپا و ایران خودرو برای ارايه خدمات امدادی در سراسر کشور رشد مصرف بنزین در استان های سیستان، فارس، کردستان و قم به ترتیب 46، 25، 30 و 50 درصد خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 طلا به زودی گران تر می شود؟ 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر قیمت جدید سکه و طلا اعلام شد + جدول نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین)