حذف دامنه‌نوسان، طرحی خوب با "اما" ی بزرگ

حذف دامنه‌نوسان، طرحی خوب با "اما" ی بزرگ

سهم‌های گروه فلزات اساسی پتانسیل بیشتری برای رشد دارند. اما سهم‌هایی که نسبت‌های P بر E بسیار بالا دارند یا زیان‌ده هستند، اصلا توصیه نمی‌شود

به گزارش بورس نیوز بازار سرمایه این هفته هم اوضاع مساعدی نداشت و بعد از افت و خیز های متعدد با رشد 5 هزار پله ای امروز، شاخص کل بورس فعلا در کانال 1 میلیون و 413 هزار واحدی آرام گرفته است.

عباس کشوری مدیرعامل و نایب ريیس هیيت مدیره شرکت کارگزاری بانک رفاه کارگران در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: در هر بازاری که ابهامات افزایش یابد، پیش‌بینی‌پذیری هم دشوار می‌شود. بازارسرمایه هم این روزها با ابهامات متعددی روبروست و امکان پیش‌بینی دقیق وجود ندارد؛ علاوه بر ابهاماتی که در بورس وجود دارد گاه تصمیم‌گیری‌های هم صورت می‌گیرد که به بی اعتمادی ها دامن می‌زند؛ بنابراین بهتر است با چند سناریو به بررسی احتمالات و پیش‌بینی وضعیت آتی بازارسرمایه بپردازیم.

وی افزود: با شرایط موجود اقتصادی، اکثر سهم های بازار سرمایه در قیمت‌های فعلی ارزنده هستند. اما ابهامات موجود در بازار سرمایه موجب ترس فعالان این بازار شده و از آنجا که چشم انداز چندان روشنی هم وجود ندارد، فروش ها شدت گرفته و بازار دچار مشکلاتی شده است اما؛ بازارسرمایه ماهیتا بازاری برای سرمایه گذاری های بلندمدت است و اگر با نگاه بلندمدت در این بازار سرمایه گذاری کنیم، قیمت بسیاری از سهم ها ارزنده است و سرمایه گذاری با نگاه حداقل یک ساله، بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارهای داخلی برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت. ولی اگر فعالان بازار سرمایه با نگاه کوتاه مدت، اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند و انتظار کسب بازده بالایی داشته باشند، احتمالا این انتظار محقق نخواهد شد‌.

کشوری تصریح کرد: در نظر داشته باشید که در یک سال گذشته، اکثر کالاها به دلیل تورم، افزایش قیمت قابل توجهی داشته؛ اما بازار سرمایه از این تورم جا مانده است. البته بازار ارز هم نسبت به تورم سایر کالاها، رشد کمتری داشته و انتظار رشد در بازار ارز هم وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: بهتر است سرمایه‌گذاران سهم هایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند که نسبت P بر E کمتری دارند. با توجه به رشد سهم های پتروشیمی و پالایشی، به نظر می رسد سهم های گروه فلزات اساسی پتانسیل بیشتری برای رشد داشته باشند. اما سهم هایی که نسبت های P بر E بسیار بالا دارند یا زیان‌ده هستند، اصلا توصیه نمی شود.

مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه در خاتمه در رابطه با پیشنهاد برخی فعالان بازار سرمایه در مورد حذف دامنه نوسان معاملات به منظور متعادل تر شدن بازار، اظهار کرد: به طور کلی موافق حذف دامنه نوسان هستم. ضمن اینکه معتقدم شناوری سهم ها هم باید افزایش یابد تا بازار عمق بیشتری پیدا کند. اما به نظر می‌رسد شرایط فعلی زمان مناسبی برای انجام این موضوع نخواهد بود. افزایش و یا حذف دامنه نوسان، نیازمند اقدامات، شرایط و زیرساخت هایی است که در حال حاضر مهیا نیستند. هر تصمیم جدیدی در شرایطی که بازار سرمایه وضعیت متعادلی ندارد، می‌تواند مشکلات را حاد تر کند. اگرچه طرح حذف دامنه نوسان، طرح بسیار مناسبی برای بهبود وضعیت بازار سرمایه خواهد بود؛ اما باید اجرای این طرح را به زمانی که بازار سرمایه ما وضعیت متعادل تر و مساعدتری داشته باشد، موکول کرد.

 

تحلیل بورس امروز 24 مرداد / تعطیلی کرونایی چه تاثیری بر بورس گذاشت؟

تحلیل بورس امروز 24 مرداد / تعطیلی کرونایی چه تاثیری بر بورس گذاشت...

روز گذشته بازار سهام با تحرکات منفی به پایان رسید و شاخص کل روندی ریزشی را در پیش گرفت اما امروز حجم تقاضا در بازار زیاد شده است. امروز بازار مثبت به پایان می‌رسد؟

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 12 مرداد / رشد بورس منتظر چیست؟

تحلیل بورس امروز 12 مرداد / رشد بورس منتظر چیست؟

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: مشخص‌ شدن رویکرد سیاسی دولت در امور بین‌الملل می‌تواند در تبیین مسیر آتی بازار بورس نقش غیرقابل انکاری داشته باشد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی، بورس همچنان ح...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 9 مرداد / سیگنال مهم حقیقی‌ها بورس را سبزپوش کرد

تحلیل بورس امروز 9 مرداد / سیگنال مهم حقیقی‌ها بورس را سبزپوش کرد

کارشناس بازار سهام معتقد است: برای تحلیل تحرکات بازار بهترین شاخص، برنامه خرید و ورود و خروج سهامداران حقیقی‌ها به بازار است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 5 مرداد 1400 / افزایش نوسان در معاملات و حرکت شاخص

تحلیل بورس امروز 5 مرداد 1400 / افزایش نوسان در معاملات و حرکت شاخ...

بازار سهام در جریان معاملات امروز با نوسانات شاخص همراه بود. در آغاز معاملات شاخص عملکرد مثبتی داشت اما دوباره رنگ قرمز به خود گرفت. بعضی از شاخص‌سازها همراه با حمایت و بعضی دیگر روند نزولی دارند.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می‌دهد؟

تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می...

بعد از گذشته سه هفته از روند مثبت بازار سرمایه گمانه‌های مختلفی از دلیل رشد بازار شکل گرفته است در این میان برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند انتشار گزارشات صورت مالی شرکت‌ها در روند صعودی بازار ...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل از بورس امروز نشان می‌دهد بازار ممکن است در روزهای آینده وارد فاز اصلاحی شود اما این روند دوباره جای خود را به تحرکات مثبت می‌دهد.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

بازار سرمایه امروز بعد از دو هفته روند مثبت امروز با اصلاح و افت مواجه شد. به نظر می‌رسد تحولات اخیر مرزهای شرقی ایران در افغانستان روند بازار را منفی کرده است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

در روزهای گذشته بسیاری از نمادهای کوچک و بزرگ بازار توانستند به مدار تعادل برگردند و با افزایش تقاضا رو به رو شوند. کارشناسان بازار سرمایه کدام گروه‌ها را پیش‌رو و با ظرفیت سودآوری می‌دانند؟

TejaratNews.com/
تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

بازار روند قابل قبولی را در روزهای گذشته داشته است و با رشد در ارزش معاملات توانسته تا حد زیادی به روال عادی برگردد. در روزهای گذشته وعده‌های جدید ريیس جمهور جدید روند بازار را به عقیده کارشناسان تغیی...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

با شروع معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل برخلاف روزهای گذشته از محدوده منفی خود گذر کرد و روندی مثبت را در پیش گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته به محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی وارد شو...

TejaratNews.com/
تغییرات مدیریتی در کارگزاری بانک رفاه

تغییرات مدیریتی در کارگزاری بانک رفاه

شرکت کارگزاری بانک رفاه با تغییرات مدیریتی مواجه شد و عباس کشوری جایگزین فردین آقابزرگی در پست مدیریت عاملی این شرکت شد. کشوری ، پیش از این پست هایی شامل ریاست...

EghtesadOnline.com/
متهم اصلی ریزش بزرگ بورس از نظر کارشناس بازار سرمایه

متهم اصلی ریزش بزرگ بورس از نظر کارشناس بازار سرمایه

امیر سیدی کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه متهم اصلی ریزش اخیر بازار بورس را تصمیم بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ سود بین بانکی عنوان کرد.

BourseNews.ir/
تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

بازار امروز با فشار عرضه شروع به کار کرد و در ابتدای معاملات فشار عرضه باعث افت شاخص کل شد اما در ادامه تقاضا برای خرید و همچنین ارزندگی سهم‌ها باعث از سرگیری روند صعودی بازار شد.

TejaratNews.com/
رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل "بورس" با افزایش قیمت‌ها

رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل "بورس" با افزایش قیمت‌ها

در این روز‌ها با توجه به اینکه بحث سودآوری و نسبت‌های نرمالی که در بازار استفاده می‌شد، تقریبا با افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است، بنابراین روش‌های معقولی که در بازار مورداستفاده قرار می‌گرفت، کارایی خود...

BourseNews.ir/
بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند