در شرایط تحریمی باید اقتصاد را مقاومتر کنیم

در شرایط تحریمی باید اقتصاد را مقاومتر کنیم

باید بتوانیم تحریم‌ها را کنار بگذاریم و از آنها دوری کنیم. فرصتی که وجود دارد این است که اقتصاد کشور را مقاومتر کنیم، کاری که ایران انجام داده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، آندرس شوایتزر، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «ارجان کاپیتال انگلیس» در همایش تامین مالی که هفته گذشته برگذار شد، در پاسخ به این پرسش که آیا بازارهای نوظهور مثل ایران می توانند مدل های تامین مالی منحصر به فرد داشته باشند؟ گفت: باید ببینیم آیا ما داریم در مورد یک مدل سرمایه گذاری صحبت میکنیم یا یک مدل تجاری؟ انواع مدل های تامین مالی وجود دارد. تامین مالی شرکتی، تامین مالی پروژه ای. برای این تامین مالی ها به جز یارانه های دولتی راه حل دیگری وجود ندارد. در روزهای کرونایی، اروپایی ها در این زمینه بسیار دست و دلباز شده اند و برای حمایت از تامین مالی یارانه دار تلاش میکنند. برای این کار اول باید ترازنامه های شرکت ها در تامین مالی یارانه ای مورد بررسی قرار گیرد. آیا شرکت ها میتوانند عایدی سرمایه گذاران را به آنها برگردانند. بانک های سرمایه گذاری میتوانند در زمینه تامین مالی شرکت ها و پروژه ها فعالیت داشته باشند.

وی در خصوص هزینه های تامین مالی پروژه ها بیان کرد: مهمترین پشتوانه یک پروژه، گردش مالی آن است. همچنین اگر بخواهیم در مورد زمینه دیگری سيوال بپرسیم، راهکار جذاب دیگری است که تامین مالی مشتری از طریق فروشنده است. همانطور که میدانیم مدل سنتی تجارت مبتنی بر پیش پرداخته است. همچنین میتوانیم به معامله های پایاپای اشاره کنیم که محصولات را با محصولات دیگر معامله پایاپای میکنیم.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: در این زمینه ما تجربیاتی را در بریتانیا داشتیم که خیلی قدیمی هستند. شرکت های بزرگ در این زمینه کارشان این است که تجارت غیرپولی انجام میدهند. تهاتر یعنی این که یک شرکتی محصول خود را در برابر محصول شرکت دیگری میفروشد. بنابراین در این نوع معامله فروشنده باید بتواند برای محصول خود خریدار پیدا کند. این نوع تهاتر مزایایی دارد از جمله اینکه نیازی به ارز و تبادل ارز نیست. وقتی که نرخ بهره بالاست، برایمان سخت است کارهایی را انجام دهیم. در این زمان است که تامین مالی «وندور» برای خریدار و فروشنده جذاب میشود. برای این که نرخ های بهره برای فروشنده پایینتر است. پس اگر یک فروشنده اروپایی وارد ایران شود، هزینه های فروش پایین است. السی هایی هستند که در کشورهای مختلف از بانک ها برای ایران قابل قبول هستند ما هم قبول میکنیم. در واقع این امکان وجود دارد که در کشور فروشنده بتوانیم بیمه کنیم. ما مطمينیم که کشورهای بیشتری میتوانند بیمه فروش ارايه دهند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «ارجان کاپیتال انگلیس» در مورد تحریم های بین المللی تصریح کرد: به نظر میرسد این تحریم ها بیشتر مانع هستند تا یک فرصت، چون آنهایی که این تحریم ها را وضع کرده اند، هدفشان این بوده است که اقتصاد را فلج کنند. در نتیجه هر فرصتی که بخواهیم در این زمینه در نظر بگیریم باید جدای از این تحریم ها باشد. باید بتوانیم تحریم ها را کنار بگذاریم و از آنها دوری کنیم. فرصتی که وجود دارد این است که اقتصاد کشور را مقاومتر کنیم، کاری که ایران انجام داده است. یکی از کارهایی که در این زمینه میتواند انجام دهد این است که مرزها را ببندد و واردات را متوقف کند و تولیدات داخلی را گسترش دهد، یا با وضع تعرفه های بسیار زیاد بر واردات از تولیدات داخلی حمایت کند. از طرف دیگر این میتواند بازار ایران را از دسترسی به محصولات دیگر همچون محصولات اولیه «هایتک» باز دارد. همه شرکت ها نمیتوانند این قابلیت را داشته باشند که به سادگی از واردات نیازهای «هایتکی» خودشان بگذرند و به تولیدکنندگان تبدیل شوند. در واقع از محصولات آماده سمت محصولات نیمه آماده بروند، به نظر نمیرسد در طولانی مدت فرصتی وجود داشته باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 23 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 23 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 25 هزار و 600 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 856 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/

نرخ ارز بازار متشکل ارزی 26 ماه آبان

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 16 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 16 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 25 هزار و 350 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 603 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/

دومین نرخ ارز بازار متشکل ارزی 26 ماه آبان

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 12 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 12 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 24 هزار و 727 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 24 هزار و 974 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/

اولین نرخ ارز بازار متشکل ارزی امروز 27 ماه آبان

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 24 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 24 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 25 هزار و 509 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 764 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/

آخرین خبر از بازار متشکل ارزی / نرخ ارز بازار متشکل دستوری شد؟

پیش‌بینی هفتگی بورس / با کاهش قیمت ارز بازار سهام رشد می‌کند

پیش‌بینی هفتگی بورس / با کاهش قیمت ارز بازار سهام رشد می‌کند

در دو هفته گذشته شاخص کل بازار سرمایه از کانال حمایتی یک میلیون و 500 هزار واحدی عبور و به سمت کانال‌های پایین‌تر حرکت کرد. امروز هم شاخص کل، وارد کانال یک میلیون و 288 هزار واحدی شد.

TejaratNews.com/
کاهش منابع ارزی دلیل افزایش نرخ ارز/ بازار سرمایه امن‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری

کاهش منابع ارزی دلیل افزایش نرخ ارز/ بازار سرمایه امن‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که دولت توان کنترل بازار ارز را ندارد چراکه منابع ارزی به شدت کاهش پیدا کرده و با هجوم مردم به سمت بازار ارز، تورم نیز بیشتر شده...

EghtesadOnline.com/
5 پیشنهاد شاکری برای آینده بازار ارز/ بازار آتی ارز تشکیل شود؛ نظارت بر صرافی‌ها تغییر کند

5 پیشنهاد شاکری برای آینده بازار ارز/ بازار آتی ارز تشکیل شود؛ نظارت بر صرافی‌ها تغییر کند

مجیدشاکری ضمن ارايه 5 پیشنهاد برای آینده بازار ارز تاکید کرد که داشتن یک بازار ارز آتى تا چه حد نه فقط برای تنظیم انتظارات سفته بازانه بلکه براى تنظیم انتظارات در بازار درهم صادراتى موثر است. دلیلی ند...

TasnimNews.com/
سیگنال‌های خطرناک برای بازار ارز / 2 آمار تجاری که گرانی دلار را محتمل کرد / ارز بازار گران می‌شود؟

سیگنال‌های خطرناک برای بازار ارز / 2 آمار تجاری که گرانی دلار را محتمل کرد / ارز بازار گران می‌شود؟

همزمان با افت صادرات غیرنفتی ایران، وزیر اقتصاد هم آمار نگران‌کننده‌ای از وضعیت برگشت دلارهای صادراتی داده است. با کاهش ارزهای ناشی از صادرات، برخی از کارشناسان و فعالان بازار نگران هستند که این عامل ...

TejaratNews.com/
مقابله با فعالیت‌های زیرزمینی در بازار ارز/ بازار به تعادل رسید

مقابله با فعالیت‌های زیرزمینی در بازار ارز/ بازار به تعادل رسید

ولی‌الله سیف درباره وضعیت بازار ارز اظهار داشت: در چند روز اخیر وضعیت نسبتا متعادلی را در رابطه با بازار ارز داشتیم و به نظر می‌رسد با این تعادل، شرایط مناسب و متعادلی ایجاد شده است.

Sena.ir/
رونمایی از کتاب پوشش نوسانات نرخ ارز ، بازار قراردادهای آتی

رونمایی از کتاب پوشش نوسانات نرخ ارز ، بازار قراردادهای آتی

روز یکشنبه 20 تیر ماه در اولین روز برپایی نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی و مدیرعامل بورس کالای ایران در محل غرفه بورس کالا از ...

Sena.ir/
بورس ارز بازار آن را رسمی و شفاف می‌کند/ کشف واقعی نرخ ارز

بورس ارز بازار آن را رسمی و شفاف می‌کند/ کشف واقعی نرخ ارز

بورس ارز باعث ایجاد شفافیت در کشف قیمت ریال در برابر ارزهای خارجی می شود که وزرات اقتصاد و اموردارایی این موضوع را تایید کرد اما ريیس سابق بانک مرکزی به دلیل برخی نگرانی ها در اجرای سیاست‌های بانکی با...

Sena.ir/
سرمایه "شبهرن" 360 درصد افزایش یافت تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش سایپا قرعه‌کشی شد ارزش پالایشی یکم 13 اسفند 99 گزارش دوره­‌های برگزار شده واحد آموزش کانون کارگزاران در آذر و دی‌ماه 1399 سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز ارزش سهام عدالت امروز 13 اسفند 99 از پیشرفت چشمگیر کروز در داخلی سازی قطعات مشعوف شدم تولید تختال سالم و بدون عیب سطحی کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس اورژانس کسب و کار، محلی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی است تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد نهادهای اقتصادی همراه با شورایعالی بورس از سهامداران حمایت کنند رشد 93 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن برگزار می شود نرخ جدید قالیشویی اعلام شد مرتضی بانک از سمتش استعفا داد اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟ باز هم شاخص منفی در انتهای بازار نخستین تفاهم نامه همکاری بین بانکی فی مابین پست بانک ایران و بانک دی با حضور معاون وزیر امور اقتصادی... عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا تابلوی برق بورس انرژی پذیرای 68هزار کیلووات ساعت برق عرضه 80 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی یک خبر مهم برای سهامداران شستا! از ظرفیت های بانک برای توسعه استان استفاده می کنیم چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار رمز ارز‌ها رقیبی برای "بورس" شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید قیمت سکه و طلا امروز 13 اسفند ‌99 وام ازدواج هفتاد میلیون تومان شد شرایط پرداخت سود صاحبان سهام عدالت اعلام شد نوسان جزيی نرخ ارز در بازار تامین مالی 50 هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران خبری برای متقاضیان وام قرض‌الحسنه مسکن / دهک 1 تا 3 چه کسانی هستند؟ "ساروم" 22 درصد از سهامش را فروخت املاک "خساپا" به فروش نرفت خبری برای سهامدارن شستا / افزایش سرمایه در راه است حضور "وهور" در مناقصه بلوک سوم نیروگاه سیکل ترکیبی سرانجام اپال چه خواهد شد؟ واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند! شاخص در این لحظات با افت 6864 واحدی مواجه است قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 چرا بورس به وضع فعلی افتاد؟ / درآمدهای دولت از بورس بی‌جان! قیمت دلار امروز 13 اسفند 99 چقدر شد؟ اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران! نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه قیمت طلا امروز 13 اسفند 99 / اونس طلا به 1734 دلار و 16 سنت رسید

در حال بارگیری...