معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می شود

معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می شود

علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از استقبال شرکت های سیمانی برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالای ایران به...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالا خبر؛ علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران درخصوص نشست اخیر با مدیران واحدهای سیمانی که پیرامون راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان برگزار شد گفت: مقرر شده طبق ابلاغ وزارت صمت کلیه سیمان تولیدی کشور که نزدیک به 80 میلیون تن است در بورس کالا مورد معامله قرار گیرد که این معاملات تا به این جا در بازار فیزیکی بورس کالا انجام شده است.

او افزود: بازار فیزیکی بورس کالای ایران در واقع بازار عمده فروشی بوده که از گذشته برای کالاهای مختلف در حوزه صنعتی و معدنی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی فعال بوده است. در این بازار برای آنکه مشتریان قادر باشند خریدی انجام دهند، نیازمند کد معاملاتی هستند و سیستم ثبت سفارشات در این بازار به صورت آفلاین است. این ویژگی بازار فیزیکی سبب شده مشتریانی که به دنبال معاملات خرد در بازار سیمان هستند و به عنوان مصرف کننده سیمان ممکن است تنها یکبار نیازمند خرید بوده و در آینده مشتری سیمان نباشند، ورودشان به بازار و خرید از بورس دشوار باشد لذا برای اینکه مشکل این گروه از مشتریان در بازار رفع شود، روش دیگر معاملات یعنی معاملات گواهی سپرده کالایی پیشنهاد شد.

امکان خرید سیمان با کد سهامداری

وی ادامه داد: معاملات گواهی سپرده کالایی در قالب سامانه هایی که سهام در آن ها مورد معامله قرار می گیرد انجام می شود و اشخاص با همان کد سهامداری بازار سرمایه قادرند گواهی سپرده را معامله کنند و سفارشات خود را به صورت آنلاین ثبت و معامله کنند. از این رو از طریق این بازار دسترسی بهتری برای مشتریان فراهم می شود و به همین خاطر تلاش شده تا معاملات سیمان هم در قالب گواهی سپرده کالایی انجام شود تا هر فردی که کد سهامداری دارد نیز قادر باشد از این مکانیزم برای خرید سیمان بهره ببرد.

استقبال همه سیمانی ها از معاملات گواهی سپرده

ناصرپور افزود: با توجه به ابراز تمایل کلیه شرکت های تولیدکننده سیمان به حضور در بازار گواهی سپرده کالایی و استفاده از این ابزار، شرکت ها استقبال خوبی از این ابزار داشتند.

وی افزود: کلیه شرکت های تولیدی سیمان که در بازار فیزیکی بورس کالا پذیرش و اقدام به عرضه کرده اند تمایل به حضور در بازار گواهی سپرده کالایی را دارند و با توجه به مزایای موجود در این بازار با رفع برخی ابهامات، شرکت های تولیدکننده سیمان استقبال قابل توجهی داشته اند و به طور حتم حضور تمامی شرکت های تولیدی در معاملات گواهی سپرده کالایی، نتایج قابل توجهی برای این صنعت و تعادل بازار به دنبال خواهد داشت.

مزایای معاملات گواهی سپرده سیمان

به گفته معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا، از جمله مزایای گواهی سپرده کالایی برای خریداران می توان به تامین مالی در انجام معاملات، تسویه و نگهداری محصول با همان مشخصات تحویلی به انبار بدون هیچگونه ریسک و نگرانی از کم شدن وزن محصول یا کیفیت آن و دریافت پول در سریع ترین زمان ممکن اشاره کرد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، مزایای گواهی سپرده کالایی برای عرضه کنندگان سیمان را دریافت وجه حاصل از معامله در روز کاری بعد از معامله، دریافت ارزش افزوده همراه با وجه معامله، پیش بینی تولید و فروش با توجه به عدم امکان فسخ معامله و کشف قیمت عادلانه اعلام کرد.

وی اظهار داشت: با امکان سنجی صورت گرفته و بررسی تمامی جوانب، معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی کالاهای سکه طلا، زعفران، پسته، برنج و رطب اجرایی شده و برخی محصولات پتروشیمی نیز به زودی وارد این بازار می شوند که در حال حاضر نیز اقدامات لازم برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده بر پایه دارایی سیمان در حال انجام است.

رهایی صنعت سیمان از قیمت گذاری دستوری

ناصرپور در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: سیمان یکی از قدیمی ترین صنایع تولیدی کشور است که قیمت گذاری دستوری همواره از مشکلات اصلی این صنعت بوده است و یکی از دلایل عدم توسعه این صنعت و عدم تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه، عدم امکان فروش محصول به قیمت عادلانه و براساس عرضه و تقاضا بوده است لذا با ورود سیمان به بورس کالا و حضور تمامی ذی نفعان در معاملات، امکان کشف قیمت عادلانه و براساس عرضه و تقاضا وجود دارد که در این صورت سود حاصل از فروش کالا به جای واسطه ها نصیب کارخانه های تولیدی خواهد شد.

پذیرش انبارها در حال انجام است

وی اشاره ای نیز به توافقات صورت گرفته درخصوص گواهی سپرده کالایی سیمان داشت و افزود: به منظور راه اندازی این ابزار و با هدف بررسی جوانب موضوع، جلسات مشترکی با هلدینگ های سیمانی و شرکت های تولیدی به صورت حضوری و مجازی برگزار شده و چالش های موجود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته اند و راه حل هایی نیز برای آنها اندیشیده شده است. لذا با توجه به همکاری و همراهی هلدینگ های سیمانی و همچنین شرکت های تولیدی به نظر می رسد در آینده ای نزدیک شاهد راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی کالای سیمان باشیم.

ناصرپور با بیان اینکه در معاملات گواهی سپرده کالایی باید انبارها پذیرش شده و پس از ورود کالا به انبار قبض صادر و آن قبض تبدیل به گواهی سپرده کالایی شود تا در بازار سرمایه قابل معامله باشد، تاکید کرد: فرآیند پذیرش انبار برای تعدادی از شرکت های سیمانی در حال انجام است که پس از نهایی شدن آن، نمادهای معاملاتی گشایش خواهند یافت. این انبارها در بخش سیمان همان سیلوهایی خواهند بود که سیمان پس از تولید در آنها نگهداری می شود.

خریداران ملزم به تحویل محصول هستند

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران یادآور شد: با توجه به ماهیت کالای سیمان، معاملات گواهی سپرده کالایی برای این محصول برخلاف سایر نمادهای تعریف شده گواهی سپرده کالایی که به صورت پیوسته است و امکان فروش کالای خریداری شده بر روی نماد معاملاتی به صورت یکبار معامله در نظر گرفته شده است. بدین صورت که خریدار کالا ملزم به تحویل محصول از انبار است و امکان فروش اوراق گواهی سپرده برای او وجود ندارد. همچنین این بازار به صورت خرده فروشی در نظر گرفته شده است و مشتریان با سفارش های کمتر از 100 تن امکان حضور در این بازار را دارند.

ناصرپور اشاره ای نیز به جلسه روز گذشته (یکشنبه 21 شهریور ماه) نیز با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان (سیدکو) داشت و گفت: این جلسه در راستای سلسله جلسات آشنایی صنعت سیمان با معاملات گواهی سپرده و عرضه های سیمان برگزار شد و در این جلسه به موضوعاتی از قبیل دلایل اصرار صنعت سیمان برای ورود به بورس کالا، نحوه انجام معاملات گواهی سپرده کالایی، نحوه استفاده از تجربیات گواهی سپرده کالایی در حوزه محصولات کشاورزی، مقدار سوددهی صنعت سیمان با عبور از قیمت گذاری دستوری، تاثیر قطعی برق بر قیمت و تولید، توضیح درخصوص آیین نامه پیشنهادی سیمان و پیگیری عرضه سیمان در رینگ صادراتی بورس کالا پرداخته شد.

local_offerبرچسب‌ها:
شیوه خرید سیمان 25 هزار تومانی / سیمان ارزان به دست چه کسانی می‌‎رسد؟

شیوه خرید سیمان 25 هزار تومانی / سیمان ارزان به دست چه کسانی می‌‎ر...

سیمان هنوز در بازار موجود نیست. دوباره هر کیسه سیمان به قیمت 60 تا 90 هزار تومان رسیده و مشخص نیست سیمان‌های ارزانی که در بورس کالا با قیمت 25 هزار تومان عرضه می‌شوند، کجا می‌روند؟ آیا سیمان 25 هزار ت...

TejaratNews.com/
فروش سیمان خارج از بورس ممنوع است / علت گرانی سیمان در ماه‌های گذشته

فروش سیمان خارج از بورس ممنوع است / علت گرانی سیمان در ماه‌های گذش...

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت گفت: طبق برنامه وزارت صمت فروش سیمان خارج بورس ممنوع است و اگر موردی مشاهده شود به شدت با آن برخورد می‌کنیم.

TejaratNews.com/
شرط جدید خرید سیمان / خرید و فروش سیمان ممنوع شد؟

شرط جدید خرید سیمان / خرید و فروش سیمان ممنوع شد؟

وزیر صمت شرط جدیدی برای فعالان صنعت سیمان گذاشته است. شرطی که می‌گوید همه فعالان صنعت سیمان باید در سامانه افق ثبت‌نام کنند. گویا خرید و فروش سیمان خارج از این سامانه، تخلف محسوب می‌شود.

TejaratNews.com/
ارزانی سیمان واقعیت دارد؟ / آخرین قیمت سیمان در بازار

ارزانی سیمان واقعیت دارد؟ / آخرین قیمت سیمان در بازار

وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید قیمت سیمان پاکتی به زیر 25 هزار تومان رسید اما در بازار واقعیت هم این را تایید می‌کند؟

TejaratNews.com/
قطعی برق سیمان را گران کرد / بورس کالا نبود قیمت سیمان به 100هزار تومانی می‌ رسید

قطعی برق سیمان را گران کرد / بورس کالا نبود قیمت سیمان به 100هزار ...

محمدعلی دهقان دهنوی درباره اظهاراتی مبنی بر اینکه قیمت کالاهایی که وارد بازار سرمایه می‌شوند، بالا می‌رود و جریان واسطه‌گری در بورس کالا حذف نشده‌ است، تصریح کرد:...

EghtesadOnline.com/
تغییر رویه 88 ساله در عرضه سیمان/ 93 درصد سیمان کارخانه‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود

تغییر رویه 88 ساله در عرضه سیمان/ 93 درصد سیمان کارخانه‌ها در بورس...

دبیر انجمن صنعت سیمان با بیان اینکه با عرضه سیمان در بورس کالا، روند سنتی 88 ساله عرضه سیمان تغییر می‌کند، گفت: در حال حاضر حدود 93 درصد کارخانجات سیمان محصول خود را در بورس ارايه می‌کنند.

FarsNews.ir/
سیمان ارزان شد آن را گران نخرید / هر کیسه سیمان چند؟

سیمان ارزان شد آن را گران نخرید / هر کیسه سیمان چند؟

سیمان ارزان شد. دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلام این خبر گفت: هر کیسه سیمان 30 هزار تومان ارزان شد. حداکثر ارزش واقعی یک کیسه سیمان حدود 40 هزار تومان است. به مردم توصیه می‌کنیم چنانچه قیمت یک کیسه سیما...

TejaratNews.com/
علت کمبود سیمان در بازار/ قیمت‌ سیمان کاهش خواهد داشت؟

علت کمبود سیمان در بازار/ قیمت‌ سیمان کاهش خواهد داشت؟

در شرایطی که سیمان در بازار ایران کمیاب شده، صادرات آن به عراق و افغانستان ادامه دارد و به جز این برخی از فعالان بازار از قاچاق سیمان هم خبر می‌دهند. ريیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی با تايید صاد...

TejaratNews.com/
سیمان ارزان می‌شود؟/ قیمت واقعی هر پاکت سیمان 17 هزار تومان

سیمان ارزان می‌شود؟/ قیمت واقعی هر پاکت سیمان 17 هزار تومان

یک کارشناس صنعت سیمان از تداوم کاهش قیمت سیمان خبر داد و گفت: با وصل شدن برق کارخانه‌ها، سیمان از هفته آینده ارزان می‌شود.

TejaratNews.com/
خطر تعطیلی کارخانه‌ها با قیمت‌گذاری سیمان/ افت شدید صادرات سیمان

خطر تعطیلی کارخانه‌ها با قیمت‌گذاری سیمان/ افت شدید صادرات سیمان

مدیرعامل شرکت سیمان فارس گفت: با افزایش هزینه‌ها و درآمد ناچیز صنعت سیمان، امکان نوسازی، تعمیر و نگهداری تجهیزات کارخانه‌ها ممکن نیست و اگر کارخانه‌های سیمان محصول خود را با قیمت دستوری عرضه کنند، ظرف...

FarsNews.ir/
برای تولید سیمان باید تامین برق ثابت باشد / قیمت سیمان به 40 هزار تومان رسید

برای تولید سیمان باید تامین برق ثابت باشد / قیمت سیمان به 40 هزار ...

مدیرعامل کارخانه سیمان تهران با بیان اینکه قیمت سیمان در منطقه شهرری به حدود 40 هزار تومان کاهش پیدا کرد، گفت: تولید با تامین موقت برق امکان‌پذیر نیست و برای تولید سیمان و فعالیت خطوط تولید باید تامین...

TejaratNews.com/
مجلس خواستار عرضه کل سیمان در بورس کالا/ سیستم توزیع سیمان به شدت بیمار است

مجلس خواستار عرضه کل سیمان در بورس کالا/ سیستم توزیع سیمان به شدت ...

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس معتقد است که باید تمامی سیمان تولید شده در بورس کالا عرضه شود نه آنکه عرضه‌ای که به تازگی آغاز شده و معادل 10 درصد تولید نیز نمی‌شود را به بهانه‌های مختلف از بازا...

FarsNews.ir/
چرا سیمان 110هزار تومان شد؟ / تلاش واسطه‌ ها برای خروج سیمان از بورس کالا

چرا سیمان 110هزار تومان شد؟ / تلاش واسطه‌ ها برای خروج سیمان از بو...

نوسانات قیمت سیمان در این روزها نگرانی‌های بسیاری در پی داشته و به یکی از داغ‌ترین سوژه‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است؛ عده‌ای قطعی برق و عده‌ای دیگر بورس...

EghtesadOnline.com/
بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟

بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟

به گفته ريیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، خرید 70 درصد سیمان در یک سال گذشته به دست 15 نفر در کشور صورت گرفته است و و سلاطین بازار سیمان هم به‌زودی کشف می‌شوند.

TejaratNews.com/
رانت 7هزار میلیاردی سیمان در جیب 30نفر / بورس کالا عامل جهش قیمت سیمان نیست

رانت 7هزار میلیاردی سیمان در جیب 30نفر / بورس کالا عامل جهش قیمت س...

رضا جمارانیان، مدیر عامل هلدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تامین گفت: افزایش قیمت سیمان در این روزها به تیتر اول خبرها بدل شده است و بسیاری از تولیدکنندگان علت این افزایش...

EghtesadOnline.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...