تولید 1000 واگن در کشور در سال جاری

تولید 1000 واگن در کشور در سال جاری

مدیرکل صنایع ریلی و دریایی وزارت صمت با بیان این که ظرفیت تولید واگن در کشور 3500 واگن در سال است گفت: از این ظرفیت به صورت کامل استفاده نشده و امسال بیش از هزار دستگاه تولید کردیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، سعید جعفری امروز در یک نشست خبری در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت تولید واگن در کشور حدود 3500 واگن در سال است، اما از این ظرفیت به صورت کامل استفاده نشده است و امسال بیش از هزار دستگاه تولید کردیم، البته از واردات واگن نیز با توجه به ظرفیت های بالای تولید جلوگیری شده است.

مدیرکل صنایع ریلی و دریایی وزارت صمت اظهار داشت: در سال 1400 بخشی از ظرفیت به تولید رسید، اما قبل از آن حدود 85 درصد از ظرفیت تولید واگن خالی بود.

جعفری افزود: در حوزه لوکوموتیو در 40 سال گذشته سفارش گذاری نشده و تقاضای انباشته وجود دارد و لذا این تقاضای انباشته برای اینکه منجر به بحران نشود، مصوباتی از مرجع مربوطه اخذ شده تا بتوانیم همزمان با تولید داخل بخشی را نیز وارد کنیم.

وی اظهار داشت: ظرفیت تولید 100 تا 120 دستگاه لوکوموتیو در سال در کشور وجود دارد.

مدیرکل صنایع ریلی و دریایی وزارت صمت با اشاره به توان تولید شناورها در کشور اظهار داشت: در بخش تولید کشتی، از قایق‌های کوچک تا کشتی‌های پهن پیکر به طور کامل توان تولید وجود دارد و از شناورهای کوچک تا پهن پیکر را تولید و تامین می‌کنیم.

وی افزود: امسال 25 شناور و تانکر با ظرفیت 300 هزار تن تعمیر کرده‌ایم و شناور 115 هزار تنی مربوط به ونزويلا تحویل شد و قراردادی نیز برای شناور دیگر منعقد شده است.

جعفری اظهار داشت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز در ابعاد مختلف نیازهای خود را اعلام کرده است و با اقبالی که از سوی شرکت‌های کشتیرانی انجام شده، پیش بینی می‌کنیم در آینده بیشتر تولید شود.

وی در رابطه با تولید واگن مترو اظهار داشت: توان تولید در این بخش نیز وجود دارد، اما اگر تولید انجام نمی‌شود، به دلیل عدم سفارش گذاری است. متولی این امر به دلایلی مثل بودجه سفارش گذاری نکرده است و لذا کمبود در این زمینه احساس می‌شود، البته در بخش‌های دیگر نیز این کمبود وجود دارد.

مدیرکل صنایع ریلی و دریایی وزارت صمت گفت: براساس برنامه ششم باید در پایان این برنامه 27 هزار کیلومتر خط ریلی داشته باشیم، اما اکنون به کمتر از 15 هزار کیلومتر رسیده است. همچنین قرار بوده که 53 هزار واگن باری در کشور تولید شود که اکنون کمتر از 27 هزار دستگاه است و همچنین مقرر بوده که 1650 کیلومتر لوکوموتیو داشته باشیم که الان لوکوموتیو در حال حرکت 534 دستگاه است.

وی افزود: در حوزه تولید ریل و شناورها استانداردهایی وجود دارد که برخلاف آن نمی‌توان تولید کرد و ما نیز از آن مستثنی نیستیم.

در ادامه این نشست خبری محمد معاضدی مدیرکل دفتر صنایع هوایی وزارت صمت بیان داشت: وزارت صنعت در رویکرد جدید در حوزه هوایی غیرنظامی مسيولیت قبول کرده است و از فعالان این حوزه حمایت و استقبال می‌کند.

وی افزود: بخش هوایی از لحاظ آيین نامه‌ها، مقررات و قوانین بین‌الملل و همچنین از لحاظ مخاطبان خود، بخش خاصی است.

وی اظهار داشت: در مورد تجهیزات فرودگاهی توانمندی‌های زیادی در کشور وجود دارد و فعالیت‌ها در چندین سال گذشته انجام شده و بسیاری از فرودگاه‌های کشور با تجهیزات داخلی تجهیز شده‌اند.

پایان پیام/

هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس خانه کارگر: روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد شورایعالی کار را آغاز می‌کنیم