دولت حذف ارز 4200تومانی را عملی می‌کند؟

دولت حذف ارز 4200تومانی را عملی می‌کند؟

اقتصادنیوز: حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد ایران بی‌دردسر نیست و مخالفان و موافقان زیادی دارد که باعث می‌شود هر بار به نتیجه مشخصی نرسد، اما این بار شواهد حاکی از آن است که مجلسی‌ها عزم خود را در این رابطه جزم کرده‌اند، اما دولت احتیاط بیشتری برای حذف ارز 4200 تومانی دارد.

اقتصاد نیوز: به نقل از ایسنا، ارز 4200 تومانی با هدف رساندن کالاها به قیمتی ارزان به دست مردم وارد اقتصاد ایران شد اما شواهد و گزارش‌ها حاکی از آن است که نه تنها این ارز نتوانست نقشی در ایفای هدف اولیه خود ایفا کند بلکه رانت و فسادهای گسترده‌ای نیز ایجاد کرد.

این موضوع باعث شد که دولت به تدریج به فکر حذف ارز 4200 تومانی بیفتد و اختصاص این ارز از کل واردات را تنها به پنج قلم کالای اساسی به همراه بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی محدود کند. علاوه براین هر بار موضوع حذف کامل ارز ترجیحی مطرح شده که تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده است، زیرا دولت به هر دلیلی از جمله ملاحظاتی در مورد تبعات ناشی از این حذف و آثار منفی آن، تصمیم گیری در این مورد را به بررسی و اقدام مجلس واگذار کرده است.

اما این بار، اهالی مجلس با وجود اینکه برخی از نمایندگان‌، خطر حذف ارز ترجیحی بر افزایش قیمت‌ها و تورم را گوشزد می‌کنند، تاکید زیادی بر حذف ارز 4200 تومانی دارند و می‌خواهند فساد و رانت شکل گرفته از طریق آن را هر چه سریع‌تر از بین ببرند.

درحالیکه دولت، حذف ارز 4200 تومانی را منوط به بررسی و اقدام مجلس می‌داند، طبق اعلام عضو کمیسیون برنامه و بودجه، حذف ارز ترجیحی نیاز به مصوبه مجلس ندارد و بر اساس جزء 3 بند ب تبصره 1 قانون بودجه سالجاری، دولت می‌تواند هر زمان بخواهد نسبت به حذف ارز ترجیحی اقدام کند.

در این زمینه، دولت لایحه اصلاح ارز 4200 تومانی را ابلاغ کرد که طبق آن، سقف ارز ترجیحی از 8 به 12.6 میلیارد دلار افزایش یافت و 27 هزار میلیارد تومان از محل منابع حاصل از حذف احتمالی ارز 4200 تومانی به خانوارها به صورت یارانه نقدی نیز پرداخت می‌شود که این لایحه، شايبه حذف ارز ترجیحی را مطرح کرد؛ درحالیکه این لایحه تنها سقف تخصیص ارز 4200 را افزایش داده و در صورت احتمالی حذف این ارز، یارانه نقدی را جایگزین آن دانسته که هنوز تصمیم دولت برای حذف یا تداوم ارز ترجیحی  و اینکه در صورت حذف این ارز، مبلغ مورد نظر دولت برای یارانه جدید نقدی در ازای حذف ارز 4200 تومانی چیست و به چه اقشاری تعلق می‌گیرد، اعلام نشده است‌.

 از آنجا که دولت در هفت ماهه امسال معادل 9.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده است، در نتیجه در سقف جدید دولت تنها 3.1 میلیارد دلار باقی می‌ماند که دولت باید از مابه التفاوت این 3 میلیارد دلار، 27 هزار میلیارد دلار یارانه نقدی بدهد که برای هر دلار، 9000تومان نصیب دولت می‌شود. 

local_offerبرچسب‌ها:
نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول) انتشار صورت سود وزیان میاندوره ای "رتکو" چشم نگران بازار طلا و ارز به مذاکره ایران و 1+4 افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟ مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟