ساخت 4 میلیون مسکن آرزوی شیرین مقامات بود/ افزایش قیمت مسکن متوقف نخواهد شد

ساخت 4 میلیون مسکن آرزوی شیرین مقامات بود/ افزایش قیمت مسکن متوقف نخواهد شد

ایلنا: کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: شواهد بازار و هزینه ساخت و ساز حاکی از آن است که افزایش قیمت مسکن به طور قطع متوقف نخواهد شد. هزینه تمام شده ساخت مسکن به شدت...

فردین یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به ادامه افزایش قیمت مسکن اظهار داشت: شواهد بازار و هزینه ساخت و ساز حاکی از آن است که افزایش قیمت مسکن به طور قطع متوقف نخواهد شد. هزینه تمام شده ساخت مسکن به شدت افزایش یافته‌ و شاهد افزایش قیمت قابل توجه مصالح ساختمانی، قیمت زمین و هزینه مجوزها هستیم و هزینه های مالیاتی هم به این رقم اضافه می‌شود.  

وی درباره تقاضا در بازار مسکن و اثرگذاری تغییرات نرخ ارز در این بازار ادامه داد: در حال حاضر در این شرایط هم برای خرید و فروش مسکن، تقاضا تا حدی وجود دارد و البته تقاضا تحت تاثیر تغییرات قیمت دلار است. افزایش قیمت دلار هم در افزایش قیمت مسکن اثرگذار است و این اثرگذاری تغییرات بازار ارز بر روی بازار مسکن با فاصله کمی خود را نشان می‌دهد اما هنوز قیمت ارز رشد قابل توجهی نداشته که تاثیر آنچنانی و معناداری بر روی قیمت مسکن داشته باشد.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: موضوع مهم در بحث ارتباط بازار ارز با بازار مسکن این است که با توجه به چشم انداز بازار ارز و ادامه دار بودن روند افزایش قیمت ارز قاعدتا این انتظار تورمی از همین امروز اثر خود را بر بازار مسکن می‌گذارد.

یزدانی با اشاره به قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن در اطراف تهران و شهرهای جدید حومه پایتخت گفت: با حذف قیمت زمین، میانگین هزینه تمام شده برای ساخت هر مترمربع نهضت ملی مسکن 8 میلیون تومان باید باشد و با هزینه‌های امروز امکان ساخت مسکن کمتر از این قیمت‌ وجود ندارد البته اخبارهایی منتشر شده مبنی بر اینکه انبوه‌سازان قیمتی بین 10 تا 14 میلیوتن تومان برای ساخت نهضت ملی مسکن درخواست داده‌‌اند.

وی با بیان اینکه ساخت 4 میلیون مسکن در چهار سال شوخی بود، ادامه داد: ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال آرزوی شیرین مقامات در دوره انتخابات بود و نگاهی به آمار پروانه‌های ساختمانی صادر شده نشان می‌دهد که این پروژه در چه وضعیتی قرار دارد و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان عمر دولت، شاید بتوانند کمتر از یک میلیون واحد بسازند.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به هزینه‌های ساخت این پروژه اظهار داشت: با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که این پروژه به چه اعتبارات عظیمی نیاز دارد. با در نظر گرفتن نرخ دلار امروز، 4 میلیون واحد باید در مقیاس میانگین 100 متر در 10 میلیون تومان هزینه حداقلی تمام شده ضرب شود و علاوه بر آن هزینه‌های فراهم آوردن زیرساخت‌ها و احداث زیربناها باید به این اعتبارات اضافه شود. قاعدتا بدون تامین این منابع امکان اجرای پروژه وجود ندارد.    

یزدانی گفت: بخشی از آن چیزی افتتاح شده و می‌شود باقی مانده پروژه اقدام ملی مسکن دولت گذشته و حتی باقی مانده مسکن مهر  است به نام نهضت ملی به متقاضیان تحویل خواهد شد چراکه مدت زمان ساخت این واحدها در بهترین حالت کارآمد و مدیریت در صورت تامین منابع، دو سال بوده که امروز هم بیش از یک سال و 4 ماه از عمر دولت گذشته است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: موضوع مهم این است که در حالی که مخاطب این پروژه افراد کم درآمد تعریف شده اما اخیرا اعلام کردند که کارمندان دولت هم برای خانه دوم امکان ثبت نام دارند یا اینکه به افراد زمین می‌دهیم برای ساخت خانه‌های ویلایی.  این در حالی است که اساسا دولت مسيولیتی برای تامین خانه دوم کارمندان و کارکنان خود ندارد. اما از آنجایی که نتوانسته‌اند دهک‌های کم درآمد را جذب کنند به سمت کارمندان و طبقه متوسط رفته‌اند چراکه گزارش‌های بانک مسکن نشان می‌‌دهند از جمعیت ثبت نام کنندگان درصد قابل توجهی نتوانستند آورده اولیه را واریز کنند.

زمان پرداخت مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد | سود سهام عدالت چقدر است؟ پیش بینی بورس فردا 19 آذر 1401 | کدام گروه‌ها مثبت و کدام منفی معامله خواهد شد؟ زمان واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده در هفت ماه سال جاری چقدر سهام در بورس معامله شد؟ 10 خبر مهم برای بورس فردا 19 آذرماه | خبری برای سهامداران خپارس پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده/ حاتمی‌یزدی:... سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود زمان واریز مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد اعلام زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت | مرحله دوم کی واریز می شود؟ اگر زمان رانندگی بنزین تمام شد، چه کنیم؟ سهم کدام بانک‌ها از تراکنش های شبکه پرداخت بیشتر است؟ با 4میلیارد تومان کجای تهران می‌شود خانه خرید؟ کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده با 4 میلیارد تومان کجای تهران می شود خانه خرید؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟| هر کیلو انار، خرمالو، نارنگی و هندوانه چند؟ یک ساز‌و‌کار جالب اقتصادی؛ اثر سوپر استار قیمت انواع شیر کم چرب در بازار +جدول تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات ... مقایسه 50 ساله اقتصاد ایران، ترکیه و عربستان رشد قیمت بیت کوین/قیمت به کانال 17 هزار دلاری برگشت آسمان 11 استان بارانی و برفی می‌شود زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده لایروبی بنادر شمالی کشور با فناوری جدید زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد نسخه رییس بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز/ نرخ دلار... قیمت یک خانه 100 متری در نیاوران چند؟ افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه زمانی اعمال می‌شود؟ خرید طلای کارکرده به صرفه تر است یا طلای نو؟ جزییات زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد روند ریزش قیمت نفت متوقف شد پیش بینی قیمت ها در بازار طلا و سکه | حباب سکه چقدر زیاد شد؟ آغاز پرداخت 38 هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند 5 ابرچالش وزیر جدید راه و شهرسازی/ تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام 50 سال زمان می‌خواهد! قیمت آپارتمان های صد متری در نیاوران چقدر است؟‌ اگر پاداش بازنشستگی را دریافت نکرده اید بخوانید سرمایه گذاری و توجه به منابع انسانی را رها نمی کنیم/تولید صیانتی روزانه 5 میلیون بشکه نفت تحقق یافتن... تصویری از فقر؛ معاوضه وسایل خانه با برنج و مرغ ورود 8 فروند شناور تازه نفس به ناوگان کشتیرانی دریای خزر هماهنگی کامل وزارت صمت با وزارت نفت در بخش گاز صنایع زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد سایپا سهند یا ساینا اس، کدام ماشین بهتری است؟ / عکس اتلاف 55 درصدی آب در کشاورزی و 30 درصدی در شرب آیا مسکن بالاخره از زنجیر رکود تورمی خلاص می‌شود؟ 2000 قطعه زمین به متقاضیان واگذار شد تجربه تامین مواد اولیه فولادی‌ها در صنایع پتروشیمی بیت کوین کانال عوض کرد