سهام در دالان خوش‌بینی

سهام در دالان خوش‌بینی

بازار سرمایه در حالی به استقبال تعطیلات سال نو می‌رود که پس‌لرزه‌های تدبیر نامتقارن شورای عالی بورس تداوم خروج پول حقیقی از بورس و فرابورس را به دنبال داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، با این حال بررسی‌ها حکایت از آن دارد که روند تغییرات در روزهای گذشته از شدت و حدت خروج پول حقیقی از بازار سرمایه کاسته است. این طور که به نظر می‌آید تمامی عوامل در روزهای گذشته جای تردید چندانی برای فعالان بازار سرمایه باقی نگذاشته است و بیشتر سرمایه‌گذاران بر این باورند که در سال پایانی قرن چهاردهم یعنی سال 1400، سهام تحت تاثیر عواملی مانند کسری بودجه دولت، امید به حصول توافق در برجام و سایر عوامل مانند رشد قیمت کالاهای اساسی که در ماه‌های اخیر به طور پیوسته روی داده است، می‌تواند وضعیت بهتری را سپری کند.

این در حالی است که حالا جواب نگرفتن از دامنه نوسان نامتقارن و ضربه مهلک آن به تقاضای سهام در بورس و فرابورس نیز توانسته بر خوش‌بینی به برداشته شدن آن در سال بعد یا حتی روزهای پایانی سال جاری بیفزاید و راه را برای بهبود انتظارات نسبت به آینده بازار یاد شده، از گذشته بازتر کند.

معاملات نخستین روز از واپسین هفته بازار سرمایه روز گذشته با رشد نماگر اصلی بورس تهران آغاز شد. در این روز رشد 9/ 1 درصدی میانگین وزنی قیمت‌ها در بورس سبب شد تا مانند روزهای قبل، جریان معاملات در شبکه‌های اجتماعی با امید بیشتری رصد شود. اعداد و ارقام به ثبت رسیده حکایت از آن دارد که حال بازار سهام مانند آنچه در شاخص کل نشان می‌دهد خوب نیست. بر این اساس داد و ستدهای روز شنبه در حالی خاتمه یافت که شاخص کل هموزن به عنوان نماگر برابری وزن نمادها به اندازه دماسنج بازار سرمایه رشد نکرد. این‌طور که به نظر می‌رسد نمادهای کوچک بازار همچنان مانند روزهای گذشته قربانی اصلی دامنه نوسان نامتقارن سهام می‌شود.

همنوایی با کامودیتی؟

صعود نفت و رشد قیمت محصولات پتروشیمی و فلزات اساسی در بازارهای بزرگی نظیر چین و لندن همگی دست به دست هم داده‌اند تا حال و روز بازار سرمایه از این بدتر نشود. در حال حاضر هم قیمت نفت و محصولات وابسته به آن در روند صعودی در حال پیشروی هستند و هم بازار جهانی فولاد به لطف تقاضای چین و حواشی رخ‌داده در میان فولاد‌سازان شهر تانگشان رشد می‌کند.  بررسی اعداد و ارقام به ثبت رسیده در بازار سهام نشان می‌دهد، نسبت خالص خرید حقوقی در بازار سرمایه اگرچه همچنان به سمت فروش سرمایه‌گذاران خرد سنگینی می‌کند با این حال این فروش در روزهای گذشته اندکی کمتر شده و در روز شنبه به 151 میلیارد تومان رسیده است. این‌طور که به نظر می‌آید در واپسین روزهای معاملاتی سال جاری راحت شدن خیال اعتبارگیرندگان از یک سو و بهبود وضعیت کالاهای اساسی در بازار‌های بین‌المللی از سوی دیگر شرایط را برای سبک‌تر کردن طرف عرضه در بازار سهام فراهم کرده است.

بر بال انتظارات

با این حال تحلیل عمیق‌تر وضعیت بازار نشان می‌دهد مانند همیشه در تحولات بازار سهام به خصوص در روزهای پایانی سال انتظارات نقش پررنگی خواهد داشت. همان‌طور که در گزارش‌های پیشین مطرح شد، احتمال حذف دامنه نوسان نامتقارن پس از حدود یک ماه از عملیاتی شدن آن در روزهای گذشته مطرح شده و ممکن است آخرین جلسه شورای عالی بورس مزین به حذف این تصمیم خلق‌الساعه از تارک بازار سرمایه ایران شود.

همین امر می‌تواند یکی از دلایلی باشد که امید به آینده بازار سرمایه را در میان سرمایه‌گذاران خرد افزایش دهد و سبب بهبود تقاضا در بورس و فرابورس شود. بر اساس آنچه آمار معاملات در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد این تصمیم غیرکارشناسی در هفته‌های اخیر ضربه سختی به بازار سرمایه وارد کرد و سبب شد رکود معاملات در بسیاری از نمادها تشدید شود. ‌به دنبال رکود یادشده نیز شاهد آن بودیم که در طول همین مدت صف فروش‌های سنگینی در بازار سهام به ثبت رسید و در برخی از روزها حتی سهم صف فروش‌ها از کل نمادهای مورد معامله به حدود 90 درصد رسید. همین امر سبب شد تا ارزش صفوف فروش در هفته‌های اخیر به حدود 4 هزار میلیارد تومان نیز برسد.

راه ناهموار سیاست

اما دیگر عامل سیاسی که می‌تواند در روزهای پیش رو و حتی سال آتی بر بازار سرمایه اثر بگذارد اخبار مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک و حرف و حدیث‌های سیاسی پیرامون آن است که پس از روی کار آمدن بایدن در ایالات متحده بیشتر حول جهت‌گیری‌های سیاست‌مداران آمریکایی می‌چرخد. این‌طور که بسیاری از تحلیلگران و مفسران سیاسی می‌گویند با توجه به گفته‌های دو طرف یعنی ایران و آمریکا راه رسیدن به یک توافق برای حل و فصل تمامی معضلات موجود بین دو طرف راهی است طولانی که رسیدن به نقطه پایان آن افق زمانی کوتاه‌مدت نخواهد داشت با این حال بررسی گفته‌ها میان مسوولان دیپلماسی در هر دو طرف حکایت از برداشته شدن گام‌هایی دارد که در کوتاه‌مدت نیز می‌تواند فعالان بازارها را خوش‌بین نگه دارد.  به نظر می‌رسد در حال حاضر برجام و حواشی آن نیز توانسته بر شرایط جاری بازار اثرگذار باشد. در روزهای گذشته بهبود اوضاع بازارهای جهانی در کنار اخباری در مورد آزاد شدن بخشی از بدهی‌های ایران بازار را در شرایطی قرار داده که بر مبنای آن زمینه لازم برای خوش‌بینی نسبت به قیمت سهام در شرایط فعلی فراهم است. مضاف بر این بودجه سال پیش رو نیز به نحوی بسته شده که راهی به جز دلگرمی فعالان بازار سهام به تداوم تورم در این سال نیز باقی نمی‌گذارد.

در پیشگاه آمار

روز گذشته شاخص کل بورس تهران افزایشی 9/ 1درصدی را به ثبت رساند و با 5/ 22 هزار واحد افزایش به محدوده یک میلیون و 229 هزار واحدی رسید. نمادهای «فارس»، «کچاد» و «فولاد» بیشترین سهم را در رشد نماگر یاد شده تا سطح اخیر داشتند. در این روز ارزش 7 هزار و 984 میلیارد تومانی معاملات حکایت از افزایش این رقم نسبت به روز معاملاتی قبل از آن داشت. از طرف دیگر ارزش معاملات خرد نیز در این روز به حدود 4 هزار و 650 میلیارد تومان رسید که نسبت به روزهای اخیر از وضعیت بهتری برخوردار است.  در فرابورس نیز اوضاع تا حد زیادی همانند بورس بود. در این روز هم شاخص کل این بازار افزایش یافت و هم ارزش معاملات خرد در آن با رسیدن به سطح 1125 میلیارد تومان نسبت به روز قبل بهبود یافت.

مطابق با آمار ارايه شده توسط بورس تهران در معاملات شنبه این بازار از کل 343 نماد معامله شده، قیمت پایانی 87 نماد برابر با 25 درصد از کل نمادها در محدوده مثبت و 198 نماد  به میزان 58 درصد از 343 نماد معامله شده در این روز در محدوده  منفی معامله شدند. همچنین از کل نمادهای مجاز در روز معاملاتی اخیر 32 نماد (معادل 3/ 9 درصد) صف خرید داشتند. ارزش این صف‌ها در روز معاملاتی گذشته  234 میلیارد تومان بوده است. 211 نماد  نیز در این روز شاهد شکل‌گیری صف فروش بودند که این میزان معادل 5/ 61 درصد از کل نمادهای معامله شده بود و ارزشی برابر با  2047 میلیارد تومان داشت. در بازار اصلی فرابورس نیز از 131 نماد معامله شده، قیمت پایانی 21 نماد (16 درصد) مثبت و 97 نماد (74 درصد) منفی بود. از میان تمامی این نمادها 6 نماد (5/ 4 درصد) صف خرید به ارزش 6/ 40 میلیارد تومان و 94 نماد (72 درصد) صف فروش داشتند که ارزش این صفوف فروش نیز به حدود 1109 میلیارد تومان می‌رسید.

local_offerبرچسب‌ها:
اختصاص یک میلیون تومان سهام بورس به متولدین 1400

اختصاص یک میلیون تومان سهام بورس به متولدین 1400

نمایندگان مجلس، دولت را مکلف کردند که مبلغ یک میلیون تومان را صرفا جهت خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزندان متولد 1400 اختصاص دهد.

Sena.ir/
5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

از زمان شروع روند نزولی بازار سهام در مرداد ماه، شاخص کل حدود 40 درصد ریزش کرده اما در ادامه چه وضعیتی ممکن است در بازار سهام پیش بیاید؟

TejaratNews.com/
شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

در حالی که در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز مانند فملی و شستا زیاد بود اما با شروع معاملات تقاضا کاهش یافت جای خود را به عرضه داد.

TejaratNews.com/
2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل به دلیل فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روندی نزولی داشت و بیش از 1/5 درصد افت کرد. اما بورس فردا چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
آگهی مزایده سهام بورس انرژی 1

آگهی مزایده سهام بورس انرژی 1

آگهی مزایده سهام بورس انرژی 1

BourseNews.ir/
سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدینگی است

سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدی...

علیرضا رزم‌حسینی بورس را بهترین جایگاه برای عرضه نقدینگی دانست و تصریح کرد: نقدینگی‌های موجود در جامعه باید به سمت بورس هدایت شود و بنگاه‌ها نیز با استفاده از روش‌های نوین تامین مالی از بورس تغذیه کنن...

TejaratNews.com/
بهبود نقدشوندگی سهام بورس با کمک بازارگردان‌ها

بهبود نقدشوندگی سهام بورس با کمک بازارگردان‌ها

بورستهران - ایرنا - مدیر عملیات بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به ظرفیت قانونی موجود برای فعالیت بازارگردان‌ها در بازار سهام گفت: این بستر و ظرفیت قانونی منجر به بهبود وضعیت نقدشوندگی سه...

Irna.ir/
6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌...

با وجود روند نزولی شاخص بورس در سه ماه اخیر اما همچنان پربازده‌ترین بازار امسال تلقی می‌شود. با این حال این بازار پس از هفته پیش‌رو که در آن انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد، چه روندی را در پیش خواهد گ...

TejaratNews.com/
واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

امروز با شروع معاملات در بازار سهام شاخص کل حدود 2٫5 درصد رشد داشت اما با گذشت یک ساعت بازار عقبگرد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از متعادل شدن بازار سهام است اما بسیاری از سهامداران به خاطر ریزش‌های اخیر هنو...

TejaratNews.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دوم شانس مجدد داد

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دو...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم هفت هزار و 700میلیارد تومان عبور کرد، بیشترین سفارشات خرید برای صنعت فلزات اساسی به ثبت رسید به طوری که سهام ملی صنایع مس ایران...

EghtesadOnline.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوباره گرفت

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوبا...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم شش هزار و 800 میلیارد تومان عبور کرد، سهام سرمایه‌گذاری ملی ایران هزار و 70 میلیارد تومان تقاضای خرید داشت و بدین ترتیب بیشترین...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته شاخص با حدود 2/ 3 درصد افزایش از یک میلیون و 841 هزار و 696 واحد به عدد یک میلیون و 901 هزار و 169 واحد رسید.

TejaratNews.com/
اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت امروز 99/04/15

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت امروز 99/04/15

امروز سهامداران شرکت‌های سیمان فرابورس، بورس کالای ایران و سیمان آرتا اردبیل در بورس و معامله‌گران شرکت‌های داروسازی سبحان انکولوژی، مواد اولیه دارویی البرز بالک و گروه کارخانجات تبرک در فرابورس بیشتر...

TasnimNews.com/
حباب قیمت سهام بورس کالا به داد خریخت رسید

حباب قیمت سهام بورس کالا به داد خریخت رسید

از جمله نکات قابل توجه این گزارش می‌توان به افت ادامه دار حاشیه سود ناخالص فروش قطعات اصلی این شرکت در سال مالی 1398 در مقایسه با سال مالی 1397 اشاره داشت.

BourseNews.ir/
اولین سیگنال از بازار امروز سهام / بورس امروز بهتر از 2 روز قبل

اولین سیگنال از بازار امروز سهام / بورس امروز بهتر از 2 روز قبل

در پیش‌گشایش بازار سهام می‌توان نشانه‌هایی از بهبود وضعیت امروز بورس نسبت به دو روز اخیر مشاهده کرد.

TejaratNews.com/
وعده وزیر راه برای ارزانی مسکن مشارکت همراه اول در پروژه‌های جهادی عمرانی سال مانع زدایی‌ها افزایش اجاره‌بهای مسکن در نقاط شهری افزایش قیمت‌ها با وجود تعطیلی بازار لوازم‌خانگی تصاویر؛ بازسازی خودرو‌های تاریخی قیمت گوشت گوسفندی 140 هزار تومان/ مردم توان خرید ندارند اخبار اشتباهی خانه‌های خالی/ خوش‌بینی به اخذ مالیات خانه‌های خالی وجود ندارد انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین قیمت‌های جدید سیمان اعلام شد قیمت دلار امروز دوشنبه 30 فروردین 1400/ یورو در بازار متشکل به 28 هزار تومان رسید جزيیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث تلاش مجازی مالکان برای افزایش نجومی اجاره بها عقب‌نشینی قیمت خودرو به روز‌های پایانی 99 کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" قابل توجه سهامداران «فملی» (30فروردین) / رشد دقایق پایانی «فملی» برای مثبت شدن کافی نبود ثبت ارزش معاملات 195میلیارد تومانی برای شپنا / شپنا با زیان همراه شد با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد ارزش سهام عدالت من (30فروردین ماه) تاثیر منفی 942واحدی فولاد بر شاخص کل / فولاد با زیان یک و نیم درصدی همراه شد

در حال بارگیری...