اتفاق عجیب بورسی / حضور 80 درصد مدیران بورس در شرکت‌های بورسی

اتفاق عجیب بورسی / حضور 80 درصد مدیران بورس در شرکت‌های بورسی

80 درصد مدیران ارشد بورس در شرکت‌های بورسی نیز مسيولیت دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق قوانین و مقررات اصول بازار سرمایه اعضای هیات‌مدیره ارکان مختلف بورس و افراد تحت تکلف آنها نباید کد بورسی داشته باشند و اعضای هیات‌مدیره «سازمان بورس و اوراق بهادار» حق عضویت همزمان در نهاد‌ها و شرکت‌های غیر را ندارند.

در این قوانین در مورد اشتغال همزمان اعضای شورای عالی بورس، بورس انرژی، فرابورس، بورس کالا و… چیزی گفته نشده و همین خلاهای قانونی باعث شده تا در بررسی خود به این نتیجه برسیم که؛ 25 نفر از افرادی که عضو هیات‌‌‌مدیره ارکان مختلف بورس هستند، همزمان در هیات‌مدیره 68 شرکت عمدتا خصوصی نیز حضور دارند که فعالیت 62 شرکت مستقیما با بازار سرمایه در ارتباط است.

البته تعداد شرکت‌هایی که اعضای هیات‌مدیره ارکان مختلف بورس در آنها عضویت دارند، در آگهی‌های روزنامه رسمی بسیار بیشتر از اینهاست. لازم به ذکر است برخی از این افراد، نخبگان بازار و صاحب تجربه‌اند و بدون انتساب اتهام و افترا، این سوال پیش می‌آید کسی که در بورس به هر طریق سرمایه‌ای دارد(صندوق، شرکت، کارگزار و… ) و همزمان مسيول هم هست، نامش اگر تعارض منافع نباشد پس چیست؟

حسین خزلی از فعالان قدیمی بازار سرمایه در این مورد توضیح داد: حضور همزمان مدیران عالی‌رتبه ارکان بورس در شرکت‌های دیگر موضوعی است که نه‌فقط در سطح مدیران بورس‌ها بلکه در شورای عالی بورس نیز وجود دارد. این آسیب تنها با اطلاع‌رسانی و شفافیت بیشتر حل خواهد شد. در سال‌های اخیر حتی یک صورت جلسه از ارکان بورس بیرون نیامده و ما نمی‌دانیم در جلسات چه مواردی طرح می‌شود اما اعضا که خود صاحب شرکت‌های مالی هستند به خوبی می‌دانند. حالا که سرمایه 40 تا 50 میلیون نفر در بورس درگیر شده، لایحه رسیدگی به تعارض منافع یا حداقل افشای منافع متضاد، موضوع جدی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

تعارض منافع در بورس؛ لایحه‌ای که دیر رسید

تعارض منافع به موقعیتی گفته می‌شود که منفعت شخص یا سازمان در تعارض با وظایف وی باشد.

بازار سرمایه ایران از ارکان متفاوتی مانند سازمان بورس و اوراق بهادار، شورای عالی بورس، فرابورس، کانون کارگزاران و… تشکیل شده که برای آنها، ظاهرا قوانین کافی برای منع تعارض منافع نگاشته و اجرا نشده است.

این موضوع به تشخیص سازمان بورس نیز رسیده است و به همین منظور «اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار» اقدام به تهیه «پیش‌نویس لایحه مدیریت تضاد منافع در بازار اوراق بهادار» کرده و عموم کارشناسان را به ارسال نظرات تخصصی خود دعوت کرده است.

هر چند تصویب این لایحه اتفاق مبارکی خواهد بود اما با بیش از سه دهه فعالیت بازار سرمایه، شاید کمی دیر باشد. به‌خصوص اینکه در 10 سال اخیر بازار سهام ایران سه صعود و متعاقبا سه ریزش اساسی داشته و در همین ریزش بازار در مرداد سال 99 سرمایه‌های بیش از 40 میلیون ایرانی آب رفته است. قطعا گره زدن همه اتفاقات اخیر بازار سهام با مساله تعارض منافع اشتباه است اما مصادیقی را بررسی خواهیم کرد که به نظر می‌رسد عدم مدیریت تعارض منافع در بازار چندان بی‌تاثیر هم نبوده و احتمالا نخواهد بود.

عضویت همزمان مدیران بورسی در 68 شرکت

اشتغال همزمان به‌عنوان یکی از مصادیق تعارض منافع زمینه بروز فساد گسترده‌‌ای را فراهم خواهد کرد و متاسفانه این معضل در بازار سرمایه کشور هم وجود دارد، تقریبا تمام افرادی که در بازار سرمایه پست دارند؛ چه در گروه نظارت و چه اجرا به‌نوعی از طریق شرکت‌های خود در بازار سرمایه هم فعال هستند.

با بررسی 25 نفر از افرادی که در ارکان مختلف بورس اعم از؛ شورای عالی بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی، بورس کالا، فرابورس و… عضو هیات‌مدیره یا مدیران عالی‌رتبه محسوب می‌شوند به این مهم رسیدیم که این افراد به‌طور همزمان در هیات‌مدیره 68 شرکت عمدتا خصوصی نیز حضور دارند که فعالیت 62 شرکت مستقیما با بازار سرمایه در ارتباط بوده و خواهد بود. البته منظور از ذکر نام افراد و شرکت‌ها در این گزارش، به هیچ‌وجه اتهام یا انتساب رانت و فسادی به آنها نیست؛ چراکه بسیاری از این افراد، از متخصصان و نخبگان بازار بورس بوده که اتفاقا در بدنه همین بازار رشد کرده و به این مقام‌ها منصوب شده‌اند.

اما سوالی که در اینجا پیش می‌آید اینکه چگونه مدیران عالی‌رتبه بازار سهام همزمان شرکت‌های سبدگردان، تامین سرمایه، صندوق، کارگزار و… را مدیریت می‌کنند؟ مهم‌تر اینکه، کسی که در بورس سرمایه دارد آیا می‌تواند به طریقی( مثلا شرکت‌ها و… ) همزمان مسيول هم باشد؟ اگر نام این ابهام، تعارض منافع نیست، پس چیست؟

منبع: روزنامه فرهیختگان

مطالعه بیشتر: بررسی صورت مالی چند شرکت بورسی / سهامداران حفاری بخوانند

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
کلاهی برای بورس

کلاهی برای بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به یک چاه 470 هزار میلیارد تومانی و انجمن هایی که از همه چیز بی خبرند و جفت پوچ جاده مخصوص برای برندگان لاتاری و...

BourseNews.ir/
بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

روند حرکت بازار سرمایه دوباره نزولی شد و شاخص کل بورس بیش از 13 هزار واحد کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

هنوز مشخص نیست سیاست های اقتصادی دولت جدید چگونه خواهد بود و آیا دولت در بودجه 1401 برنامه برای افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها یا افزایش حق مالکانه معادن و... دارد یا نه.

BourseNews.ir/
نمای میانی بورس(28مهر1400) / افت حدود 6هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(28مهر1400) / افت حدود 6هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.4درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.07درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی

عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی

امروز، چهارشنبه 28 مهر ماه کالاهای هیدروکربن سنگین، ریفورمیت و رافینیت پتروشیمی بوعلی سینا، اکستراکت سنگین DAE40 و اکستراکت سبک DAE10 شرکت نفت ایرانول، رافینت و برش سنگین حاصل از پالایشگاه نفت و پتروش...

Sena.ir/
بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

بورستهران- ایرنا- زمزمه‌های مربوط به حذف ارز 4200 تومانی با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شده است، کارشناسان بورس معتقد هستند که حذف این نوع ارز، علاوه بر جلوگیری از توزیع رانت باعث افزایش شفافیت ...

Irna.ir/
عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز، میزبان عرضه 103 هزار و 309 تن میلگرد و 30 هزار و 375 تن تیرآهن است.

YJC.news/
بورس های جهان صعودی شد

بورس های جهان صعودی شد

بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان بالا رفتند.

EghtesadOnline.com/
50شرکت برتر تابستان بورس شناخته شدند

50شرکت برتر تابستان بورس شناخته شدند

فهرست 50 شرکت برتر بورس در سه ماهه دوم سال 1400 بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر‌ گذاری بر بازار و برتری نسبت‌های مالی از سوی بورس تهران منتشر شد.

EghtesadOnline.com/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری