اختلاف نظر فعالان بازار سرمایه با افت 9 هزار واحدی شاخص کل

اختلاف نظر فعالان بازار سرمایه با افت 9 هزار واحدی شاخص کل

روز گذشته شاخص اصلی بازار سهام به میزان 9/ 0 درصد عقب‌نشینی کرد تا بیشترین ریزش این نماگر از تاریخ 9 اسفند ماه سال 99 را شاهد باشیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در این روز مانند گذشته اخبار متعددی بر تغییرات قیمت‌ها اثر گذاشت و هر کسی سعی کرد تا از ظن خود به تفسیر بازار یاد شده بپردازد اما دیدگاهی که میان فعالان بازار بسیار دیده می‌شد اثرگذاری منفی افزایش خوش‌بینی به توافق ایران و آمریکا و کاهش بیش از 4 درصدی نرخ دلار بود که قیمت سهام را منفی کرد.

با این حال بررسی حکایت از آن دارد که در شرایط کنونی که تعداد متغیرهای اثرگذار بر وضعیت اقتصاد کلان از گذشته بیشتر است و ریسک‌های داخلی نیز مزید بر علت شده تا قیمت‌ها پایین بیایند، نبود چشم‌اندازی روشن سبب شده تا فروشندگان مانند گذشته به دنبال نقد کردن پول خود باشند تا از این رهگذر بتوانند وضعیت را برای بررسی بازار در شرایطی بهتر سبک و سنگین کرده باشند. از این رو نمی‌توان دلیل میل خروج نقدینگی از بازار سهام در شرایط فعلی را تنها به خوش‌بینی به مذاکرات با ایالات متحده یا هر عاملی دیگری ربط داد.

در گل و لای تحلیل‌ها

شاخص بورس تهران در نخستین روز معاملاتی هفته ریزش 9/ 0 درصدی را به ثبت رساند تا دست‌کم شروع معاملات دومین هفته کاری از سال جاری به روال هفته اول فروردین‌ماه با  عقبگرد قیمت‌ها همراه باشد. در این روز نماگر اصلی بازار سهام به میزان 11 هزار و 600  واحد افت کرد تا تحلیلگران با اطمینان بیشتری از تثبیت شاخص کل در ابرکانال یک میلیون و 200 هزار واحدی سخن بگویند.  این‌طور که به نظر می‌آید در حال حاضر بازار سهام و فعالان آن درگیر نوعی تشتت آرا نسبت به چشم‌انداز پیش روی این بازار شده‌اند. رویارویی نظرات گوناگون در این بازار آن هم در شرایطی که نه شرایط اقتصادی روشنی پیش روی بنگاه‌های اقتصادی است و نه فضای سیاست خارجی به اندازه‌ای شفاف است که تحلیل متغیرها تصویری روشن از براندازی تحریم‌ها پیش روی فعالان اقتصادی ارايه دهد، سرمایه‌گذاران به‌خصوص سرمایه‌گذاری حقیقی بازار را به سمتی سوق داده که بر حجم فروش خود بیفزایند.

آنچه که از بررسی اعداد و ارقام  یک ماه پایانی سال 99 و کارنامه به ثبت رسیده تا به اینجای سال جاری نشان می‌دهد، جریان معاملات در روزهای ابتدایی 1400 با روند کلی آنچه که در اسفندماه شاهد بودیم، تفاوت چندانی پیدا نکرده است. دامنه نوسان نامتقارن منفی 2 و مثبت 6 درصدی همچنان سهامداران را در صفوف فروش  نگه‌داشته است. همه اینها به کنار، عدم اطمینان در محیط کلان اقتصاد نیز خود به عاملی بدل شده تا نتوان در بورس 1400 به راحتی نکته‌ای مفید برای تحلیل اوضاع پیدا کرد. شنیده‌ها‌ حاکی از آن است که طیف وسیعی از مسايل تاثیرگذار  نظیر ضعف منابع عملیاتی بودجه، نامعلوم بودن افق پیش روی مذاکرات سیاسی پیرامون برجام و مسايل ریز و درشت دیگر سبب شده تا در این روز نتوان قیمت‌ها را به راحتی تحلیل کرد. از طرفی امکان صعود تورمی بورس با بال افزایش پایه پولی وجود دارد و از طرفی دیگر ممکن است گشایش احتمالی در مذاکرات سیاسی بتواند با تغییر جریان انتظارات تورمی همه چیز را به نفع قدرت خرید مردم بر گرداند. مضاف بر تمامی اینها به تنگ آمدن سیاست گذار از شرایط نا بسامان اقتصادی نیز این احتمال را ایجاد می‌کند که با روی کار آمدن دولت جدید تدابیری نظیر افزایش سود بانکی یا افزایش برخی هزینه‌های اثرگذار بر قیمت تمام شده تولیدات نظیر انرژی و بهره مالکانه معادن و... در دستور کار قرار گیرد. همه اینها سبب شده تا خیال تحلیلگران نسبت به اوضاع جاری همانند سه سال اخیر راحت نباشد و افق سودآوری و الگوهای تحلیلی در سال جاری را به سمت آنچه که در سال‌‌های پیش از سال 97 مرسوم بود سوق دهد؛ دوره زمانی بلند‌مدت با نرخ سود مورد انتظار کمتر.

توجیه یک اتفاق

اما اگر فضا آن‌طور که گفته شد مبهم است دلیل فروش سهام و بدون خریدار ماندن صف‌های فروش در شرایط فعلی چیست؟ بر اساس واکاوی نظرات و تحلیل‌های ارايه شده در فضای مجازی در روزهای گذشته  به نظر می‌آید که تمامی گزینه‌های پیش روی اقتصاد ایران مردم را بر آن داشته تا در شرایط نا اطمینانی ایجاد شده که بخشی از آن نیز صرفا بر اساس پا فشاری بر قانون دامنه نوسان نامتقارن است، همچنان با قدرت بر طبل فروش سهام بکوبند. عده‌ای بر این باور هستند که دلیل تداوم این فروش در روزهای گذشته این بوده که افزایش امیدواری به برجام  از سوی فعالان بازار سهام سبب شده تا آنها بخواهند سرمایه خود را به منظور رسیدن روز موعود و مشخص شدن چند و چون آینده هسته‌ای فعلا نقد نگه دارند.  این دیدگاه اگرچه بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسد اما ایراداتی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به در نظر نگرفتن سایر متغیرها اشاره کرد.

برای مثال سرمایه‌گذاران در شرایط کنونی نمی‌دانند که بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام تا چه حد می‌تواند بر قیمت دلار اثر منفی بگذارد. از طرفی اصلا مشخص نیست که با باز شدن فضای برجامی بهبود شرایط کسب و کار تا چه حد می‌تواند بازگشت قیمت دلار به سطوح پایین‌تر را جبران کند. از تمامی اینها هم که بگذریم مشخص نیست که چرا در شرایطی که وزن آشتی آمریکا با برجام تحت‌الشعاع وزن‌کشی سند همکاری 25 سال با چین قرار دارد، باید تا این حد در عملکرد سرمایه‌گذاران نقش مستقیم بازی کند. همان‌طور که می‌دانیم یکی از آثار جانبی امضای این سند همکاری با دولت جمهوری خلق چین قوی‌تر شدن دست دولت فعلی یا آتی ایران در مذاکرات برجامی است. پیگیری روند اخبار جهت‌گیری مسوولان نیز به خوبی نشان می‌دهد که در شرایط کنونی ایران چندان اشتیاقی به وورود آمریکا به توافق هسته‌ای نشان نمی‌دهد. تمامی اینها سبب می‌شود تا برای شفاف شدن فضای فعلی راهی به جز صبر کردن نداشته باشیم.

دامنه رفتنی نوسان؟

اما اگر از تحریم‌ها و هر آنچه که در ید اختیارات مسوولان بورسی نیست بگذریم، از سایه سنگین دامنه نوسان نا متقارن و فشار فروشی که در بازار ایجاد کرده نمی‌توان گذشت. آن‌طور که از شنیده‌ها استنباط می‌شود سکانداران بازار سرمایه به این نتیجه رسیده‌اند که جلوی ضرر را بگیرند و هرطور که شده فضای بازار را به سمت منطقی شدن پیش ببرند.  از این رو نامحتمل نیست که اگر در روزهای پیش رو شاهد بازتر شدن فضا به نفع دامنه نوسان قیمت‌ها باشیم. بر اساس آنچه که در رسانه‌ها از زبان ريیس سازمان بورس منتشر شده «مصوبه شورای عالی بورس افزایش دامنه نوسان است، بنابراین اگر دامنه متقارن مد نظر است، باید روی مثبت و منفی 6 درصد صحبت کنیم.» در صورتی که این امر محقق شد می‌توان گفت که بازار سرمایه در ابتدای سال 1400 روزهای خوبی را پیش رو خواهد داشت. با این حال نا محتمل نیست که در روزهای نخست بازگشت بازار به مدار منطقی شاهد نوسان قیمت در بسیاری از نمادها باشیم.

local_offerبرچسب‌ها:
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

روزنامه جهان صنعت در گزارشی به سقوط بی‌سابقه شاخص بورس و اعترضات سهامداران بازار سرمایه پرداخته است.

Bartarinha.ir/
سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

کارشناسان می‌گویند دولت باید با راهکارهایی ازجمله تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانون گذاری، جلوی نزول و فراگیر شدن بحران بورس را بگیرد.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

پس از افزایش قیمت فلزات به دنبال سیگنال مثبت بازار به کشف واکسن کرونا، اکنون برخی از فلزات در حال اصلاح قیمت هستند.

FarsNews.ir/
سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

با ریزش قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته و البته در فضای بین دو تعطیلی بازار ارز، گمانه‌زنی‌ها برای تداوم ریزش قیمت‌ها ادامه دارد. اما در همین هفته گذشته نیز برخی فعالان بازار بورس نسبت به ریزش ق...

Bartarinha.ir/
توصیه به تازه‌واردان به بازار بورس تهران

توصیه به تازه‌واردان به بازار بورس تهران

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اعلام مجدد گزارش پیش‌بینی سود هر سهم (EPS) در شرکت‌های بورسی از اسفند یا اواخر بهمن خبر داد.

Bartarinha.ir/
فرار از چاله بازار بورس به چاه «بیت‌کوین»!

فرار از چاله بازار بورس به چاه «بیت‌کوین»!

در حالی تحلیل‌گران بین‌المللی از احتمال ترکیدن حباب بیت‌کوین در روزهای آینده خبر می‌دهند که دخالت‌‌های غیرکارشناسی در بورس، مسیر خیلی از سرمایه‌گذاران تالار شیشه‌ای را به بازار ارزهای دیجیتال منحرف کر...

Bartarinha.ir/
بازار بورس سبزپوش ماند

بازار بورس سبزپوش ماند

شاخص کل بورس در ادامه روند افزایشی خود با رشد بیش از 130 واحدی تا ساعت 9 و 45 دقیقه صبح به پیشروی در کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی ادامه داد.

Bartarinha.ir/
واکنش روحانی به حواشی اخیر بازار بورس

واکنش روحانی به حواشی اخیر بازار بورس

ريیس جمهور به حواشی اخیر بازار بورس و اعتراض برخی سهامداران واکنش نشان داد.

Bartarinha.ir/
سهامداران خرد بازار بورس در نقطه جوش!

سهامداران خرد بازار بورس در نقطه جوش!

روند معاملات در بازار سهام طی دو هفته اخیر به شدت نوسانی بوده و در این میان استقبال از نمادهای کوچکتر بازار افزایش یافته است؛ به طوری‌که ظرف چند روز گذشته شاخص کل روند رو به پایینی را پشت‌سر گذاشت و د...

Bartarinha.ir/
نوسان فاقد الگو در بازار بورس تهران

نوسان فاقد الگو در بازار بورس تهران

شاخص کل بورس در حالی طی معاملات هفتگی با رشد 4/ 2 درصدی همراه شد که به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بدون پیروی از الگوی خاصی به دادوستد سهام می‌پردازند. به‌عبارتی در شرایطی که تغییر خاصی در عوامل بنیادی ر...

Bartarinha.ir/
بازار بورس تهران رشد کرد

بازار بورس تهران رشد کرد

شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز یکشنبه 30 آذرماه 99 با رشد 7621 واحدی به یک میلیون و 452 هزار و 548 واحد رسید.

Bartarinha.ir/
زنگ خطر یک وابستگی خطرناک قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پیشنهاد رجیستری 3 کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟ احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (25فروردین) / معاملات فولاد مبارکه به سرخی کشیده شد تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین سهامداران «برکت» بخوانند (25فروردین) / صعود برکت برای سومین روز متوالی

در حال بارگیری...