نشست نگران‌کننده برای دلار / در جلسه اخیر ريیسی چه گذشت؟

نشست نگران‌کننده برای دلار / در جلسه اخیر ريیسی چه گذشت؟

شب گذشته برخی از اقتصاددانان مهمان ريیس جمهور بودند. نشستی که خروجی آن احتمالا برای بازار ارز و قیمت دلار چندان خوشایند نباشد. اما چرا نشست اقتصاددانان با ريیسی برای قیمت دلار نگران‌کننده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، چهره‌های اقتصادی که به این نشست دعوت شدند همه جزو مدافعان اقتصاد دولتی بودند و افرادی که پیش از این بر کنترل دستوری قیمت دلار تاکید کرده بودند.

اگر محور اصلی نشست ريیسی با اقتصاددانان مساله قیمت ارز بوده، می‌توان پیش‌بینی کرد که این چهره‌ها بر کنترل قیمت ارز در بازار و برخورد دستوری با قیمت‌ها تاکید کرده باشند. راهکاری که در ابتدا می‌تواند قیمت دلار را کاهش دهد اما در نهایت باعث جهش فنر ارز و افزایش بیشتر قیمت ارز می‌شود.

تکرار تجربه دولت‌های پیشین

اقدامی که پیش از این در دولت محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی، تجربه شده و نتیجه آن جهش ناگهانی نرخ ارز بود. در چند سال اول دولت محمود احمدی‌نژاد قیمت دلار روی هزار تومان ماند و در آخرین سال‌ها ناگهان فنر ارز جهید و قیمت دلار به بالای سه هزار تومان رسید.

همین تجربه در دولت روحانی هم تکرار شد و اگرچه اقتصاددانان زیادی گفته بودند دولت باید اجازه بدهد بازار، قیمت ارز را مشخص کند. اما مجددا فنر ارز در دولت روحانی فشرده و ناگهان از سال 97 به بعد آزاد شد. سیاست کنترل دستوری نرخ ارز برای دولت روحانی رسیدن قیمت دلار به بالای 30 هزار تومان بود.

دولت ريیسی، اقتصاد را با دلار 26 هزار تومانی تحویل گرفت اما حالا دلار روند افزایشی یافته است. اقتصاددانان می‌گویند شرایط نقدینگی و تورم به گونه‌ای است که ارزان شدن دلار و رسیدن آن اعدادی که برخی از اقتصاددانان و چهره‌های دولتی وعده می‌دهند، اشتباه است. اما دولت مدام بر کاهش قیمت‌ها و کنترل دستوری بازار تاکید دارد.

نکته نگران‌کننده جلسه ريیسی با اقتصاددانان هم همین است. اینکه افرادی به این جلسه دعوت شدند که همه مدافع کنترل دستوری بازار ارز هستند.

مدافعان کنترل قیمت ارز، مهمان ريیسی

مهم‌ترین نکته درباره جلسه ريیسی این بود که او اقتصاددانان مدافع کنترل بازار را به نشست خود دعوت کرده بود. افرادی که پیش از این همه بر کنترل قیمت‌ها تاکید کرده بودند.

از آن جمله حسین راغفر. اقتصاددانی که نماد مخالفت با حذف ارز 4200 تومانی است. همان سیاستی که منابع ارزی زیادی را صرف واردات کالاهایی کرد که قرار بود تورم را کنترل کند و نتوانست.

اما راغفر پیش از این گفته بود «اولین کار دولت بعدی باید این باشد که دلار را به 10 هزار تومان برساند و بیش از این میزان هم کاهش دهد.» احتمالا یکی از مشاوره‌های راغفر در این جلسه چگونگی رساندن قیمت دلار به 10 هزار تومان بوده است.

احمد توکلی دیگر مهمان این نشست بود. او را می‌توان نماد تثبیت در اقتصاد و فریز قیمت‌ها دانست. فردی که پیش از این هم بارها اعلام و ثابت کرده که مدافع اقتصاد دولتی، قیمت‌گذاری دستوری بازارها و رشد سازمان‌های تنظیم‌گر و مداخله‌گر در اقتصاد است.

پرویز داودی دیگر اقتصاددان حاضر در این جلسه، همان فردی است که سال 97 و همزمان با افزایش قیمت دلار گفته بود با محاسباتی دقیق متوجه شده که قیمت اصلی دلار 4 هزار و 313 تومان است. او به دولت پیشنهاد داده بود با کنترل بازار، قیمت دلار را کنترل کند. حتی گفته بود تمام کشورها نرخ ارز را کنترل می‌کنند و فقط ایران است که با اجرای الگوهای سرمایه‌داری کاسه داغتر از آش شده.

دیدگاه مصباحی مقدم هم مانند دیگر مهمانان این جلسه بود. تاکید او هم در این مدت بر کنترل بازار برای کنترل قیمت ارز بود.

قیمت دلار، محور نشست با اقتصاددانان؟

حالا سوال این است که اگر محور اصلی نشست ريیسی با اقتصاددانان مساله قیمت ارز باشد، آنها چه پیشنهاداتی برای کنترل قیمت داده‌اند و آیا راهکار آنها کنترل و برخورد دستوری با ارز بوده؟

اگر چنین باشد، احتمالا دولت ريیسی هم قرار است مانند دولت‌های قبلی فنر نرخ ارز را کنترل کند تا بتواند از طریق آن، تورم را کاهش دهد.

البته وضعیت منابع ارزی این دولت با دولت‌های قبل قابل مقایسه نیست و حتی برخی می‌گویند این دولت بارها با افزایش نرخ ارز، سعی در جبران کسری بودجه خود داشته است.

از طرفی بعید است که این دولت مانند دولت احمدی‌نژاد و حتی دولت اول روحانی منابع ارزی زیادی در دست داشته باشد و بتواند قیمت دلار را با ارزپاشی کنترل کند.

مطالعه بیشتر: مهمانان جالب ريیس جمهور / چه کسانی به ريیسی مشورت اقتصادی دادند؟
پیش‌بینی قیمت دلار 12 آذر 1400

پیش‌بینی قیمت دلار 12 آذر 1400

قیمت دلار در بازار آزاد یازدهم آذر، به رقم 27 هزار و 326 تومان‌ رسید. واکنش امروز بازار ارز چیست؟

TejaratNews.com/

بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟

سکه تمام طرح قدیم ثابت ماند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/11

سکه تمام طرح قدیم ثابت ماند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/11

در پی کاهش قیمت انس جهانی و افزایش نرخ دلار قیمت طلا و سکه اعلام شد که بر این اساس قیمت طکه تمام طرح قدیم ثابت ماند.

TejaratNews.com/
سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

روز چهارشنبه قیمت دلار توانست تا محدوده 29 هزار و 230 تومان پیشروی کند. این قیمت 260 تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود. افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

TejaratNews.com/
روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10

روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10

روز گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های مثبتی که از مذاکرات رسید قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شد، اما طی معاملات امروز ورق برگشت و مجددا طلا و سکه با افزایش قیمت همراه شدند.

TejaratNews.com/
قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 10 آذر

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 10 آذر

در بازار آزاد امروز یکشنبه قیمت دلار 29 هزار و 220 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 26 هزار و 462 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
واکنش بازار دلار بعد از مذاکرات / قیمت دلار امروز آذر کاهشی است؟

واکنش بازار دلار بعد از مذاکرات / قیمت دلار امروز آذر کاهشی است؟

اسکناس آمریکایی با شروع مذاکرات هسته‌ای وین در مسیر نزولی قرار گرفت. افت قیمت دلار موجب شد سکه‌بازان نیز از موقعیت خرید عقب‌نشینی کنند و در فاز فروش قرار بگیرند.

TejaratNews.com/
طلا و سکه ارزان شدند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/09

طلا و سکه ارزان شدند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/09

قیمت جهانی طلا امروز با افزایش همراه بود اما قیمت طلا و سکه داخلی خلاف این روند عملکرده و تحت تاثیر سیگنال‌های مثبتی که از مذاکرات وین می‌رسد، کاهشی شدند.

TejaratNews.com/
بی‌تفاوتی قیمت دلار به مذاکرات وین/ خریداران کدام سیگنال را دنبال می‌کنند؟

بی‌تفاوتی قیمت دلار به مذاکرات وین/ خریداران کدام سیگنال را دنبال ...

دلار به اخبار سیاسی بی تفاوت شده است. نه وعده آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده قیمت دلار را کاهش داد و نه آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین. مذاکراتی که ایران می‌گوید خوب پیش رفته و قدم بعدی صحبت بر سر رفع تحریم‌ه...

TejaratNews.com/
قیمت دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه 9 آذرماه

قیمت دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه 9 آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز سه‌شنبه نیز اعلام و با ثبات قیمت نسبت به روز گذشته رقم 26 هزار و 513 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
زمان واکنش دلار به مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 آذر

زمان واکنش دلار به مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 آذر

بازار ارز در ابتدای سال جاری، واکنش‌های معناداری نسبت به مذاکرات هسته‌ای داشت اما در دور جدید مذاکرات هسته‌ای، بازار نسبت به اخبار غیر موثق کمتر حساسیت نشان داده و افت قیمت خاصی نیز صورت نگرفته است.

TejaratNews.com/
گرانی طلا و سکه همزمان با آغاز مذاکرات وین/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/08

گرانی طلا و سکه همزمان با آغاز مذاکرات وین/ قیمت دلار و یورو امروز...

در پی افزایش قیمت طلای جهانی و آغاز هفتمین دور از مذاکرات وین، بازار طلای داخلی با افزایش قیمت همراه شد و سکه تمام بهار آزادی به 12 میلیون و 708 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار پیش از شروع مذاکرات

قیمت دلار پیش از شروع مذاکرات

مذاکرات برجامی ایران امروز در وین برگزار می‌شود، آخرین نرخ انواع دلار تا پیش از شروع اولین دور مذاکرات هسته‌ای چیست؟

TejaratNews.com/
سکه امامی به 12640000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/07

سکه امامی به 12640000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/0...

در پی معاملات امروز در بازار سکه و طلا، قیمت سکه امامی با حدود 24 هزار تومان کاهش به سکه امامی به 12640000 تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی نیز با افزایش قیمت همراه بود و 12 میلیون و 400 هزار تومان قی...

TejaratNews.com/
ادامه افت قیمت دلار و یورو در صرافی ملی / عقب‌گرد دلار به کانال 25 هزار تومان

ادامه افت قیمت دلار و یورو در صرافی ملی / عقب‌گرد دلار به کانال 25...

قیمت خرید دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 25.889 تومان رسید.

Borna.news/
خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه