رشد دسته جمعی تولیدات معدن و صنایع معدنی طی 9 ماه امسال

رشد دسته جمعی تولیدات معدن و صنایع معدنی طی 9 ماه امسال

مجموع سرمایه گذاری‌های ایمیدرو، شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه (تحت راهبری) از سال 92 تا پایان سال جاری از 11.6 میلیارد دلار عبور می‌کند و طی این مدت ظرفیت‌های تولید را تا بیش از 100 درصد افزایش داده است.

به گزارش بورس نیوز، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال 98 ارزش سرمایه گذاری‌های ایمیدرو، شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه در بخش معدن و صنایع معدنی به بیش از 9.4 میلیارد دلار رسید که با احتساب 2.2 میلیارد دلار مجموع سرمایه گذاری امسال، رقم سرمایه گذاری‌ها به 11 میلیارد و 600 میلیون دلار می‌رسد.

همچنین از سال 92 تا پایان سال گذشته میزان اشتغال مستقیم ایجاد شده به 21 هزار و 600 نفر رسیده که تا پایان سال 99 نیز 3200 شغل مستقیم به این بخش افزوده می‌شود.

رشد ظرفیت تولید

از سوی دیگر میزان ظرفیت‌های تولید در زنجیره فولاد، مس و آلومینیوم بین سال‌های 92 تا پایان 98 به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته به طوری که ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن با دستیابی به 57.6 میلیون تن نزدیک به 100 درصد، گندله سنگ آهن با رسیدن به 47.6 میلیون تن 116.5 درصد، آهن اسفنجی با دستیابی به 35.3 میلیون تن نزدیک به 80 درصد و فولاد خام با رسیدن به 37.5 میلیون تن 66.6 درصد رشد پیدا کرده است.

همچنین ظرفیت تولید کنسانتره مس با رسیده به یک میلیون و 150 هزار تن 35 درصد و کاتد مس با دستیابی به 457 هزار تن 77 درصد رشد داشته است. ظرفیت تولید آلومینا بدون تغییر 245 هزار تن است، اما ظرفیت تولید در آلومینیوم با رشد نزدیک به 80 درصد به 770 هزار تن رسیده است.

1400 محدوده امید بخش در اکتشاف

ایمیدرو با همکاری بخش خصوصی از سال 93 تاکنون، 650 هزار کیلومتر مربع پهنه اکتشافی را عملیاتی کرده است. از این میزان، فاز شناسایی و پی جویی 480 هزار کیلومتر مربع به اتمام رسیده و به محدوده‌های امیدبخش قابل توجهی دست یافت.

با این برنامه اکتشاف 1400 محدوده امیدبخش به دست آمده و تاکنون، 1000 محدود برای واگذاری به بخش خصوصی در اختیار سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها قرار گرفته است.

در 400 محدوده دیگر نیز پیگیر ایمیدرو دریافت پروانه اکتشاف برای فاز‌های عمومی و تفصیلی است. از این تعداد محدوده، 53 پروانه اکتشاف صادر شده است. همچنین، 5 گواهی کشف صادر و از طریق فراخوان به بخش خصوصی واگذار شد.

رشد تولید

تولید شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی 9 ماه امسال تولید شمش آلومینیوم با رشد 66 درصدی، کنسانتره سنگ آهن با افزایش 6 درصدی، گندله سنگ آهن با رشد 11 درصدی، آهن اسفنجی با افزایش 9 درصدی، شمش فولادی با رشد 8 درصدی، محصولات فولادی با رشد 5 درصدی، کاتد مس با افزایش 9 درصدی و شمش طلا با رشد 15 درصدی همراه شد. بدین ترتیب تولید شمش آلومینیوم به 325 هزار تن، کنسانتره سنگ آهن 37.5 میلیون تن، گندله سنگ آهن 34.5 میلیون تن، آهن اسفنجی به 23.3 میلیون تن، شمش فولاد به 17.1 میلیون تن، محصولات فولادی 11.2 میلیون تن، کاتد مس 207 هزار تن و شمش طلا به 995 کیلوگرم رسید.

احیا 206 معدن کوچک

طرح فعال سازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، با هدف فعال سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین المللی نیمه فعال و یا تعطیل شده اند، از آذر ماه سال 97 تعریف و در سال 98 عملیاتی شده است. معادن کوچک و متوسط به دلیل گستردگی (98.3% از تعداد کل معادن کشور)، اشتغال زایی و تولید دارای اهمیت به سزایی است و می‌توانند در ایجاد اشتغال پایدار در بخش معدن و توسعه متوازن کشور، نقش بسیار مهمی ایفا کند. در مدت 10 ماه امسال در راستای این طرح، احیا، فعال سازی و توسعه، 206 معدن در مناطق مختلف، احیا و فعال انجام شده است. این در حالی است که پیشتر احیای 200 معدن و احداث 25 واحد فرآوری در سال 99 هدفگذاری شده بود.

از ابتدای سال جاری تاکنون شناسایی و اولویت بندی 812 معدن انجام شده و بر روی 444 معدن اقدام کلینیکی صورت گرفته است. در سال گذشته 146 معدن در مناطق کمتر توسعه یافته احیا شد.

تقویت صندوق بیمه معدن

تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی به عنوان یکی از نهاد‌های حمایتی کشور (و زیرمجموعه ایمیدرو) به منظور توسعه سرمایه‏گذاری‌های خطرپذیر بخش معدن و صنایع معدنی کوچک مقیاس یکی از اقدامات مهمی است که در سال 98 عملیاتی شده است. افزایش سرمایه صندوق از 140 میلیارد تومان به 350 میلیارد تومان در سال 98 و رسیدن به میزان 500 میلیارد تومان در سال جاری نتیجه این اقدام است. همچنین حمایت از ارايه تسهیلات با سود 4 درصد برای متقاضیان استفاده از ماشین آلات معدنی ساخت داخل توسط صندوق بیمه انجام شده است. عملکرد صندوق بیمه در سال‌های 97 و 98 بیش از 590 میلیارد تومان است که معادل 90 درصد کل عملکرد صندوق از ابتدای تاسیس تا پایان سال 96 است. (670 میلیارد تومان تا پایان سال 96)

همچنین طی 10 ماه امسال بیمه نامه‌هایی به ارزش 792 میلیارد تومان آماده صدور شده است که با احتساب 325 میلیارد تومان بیمه نامه‌های صادره، کل ارزش این بیمه‌نامه‌ها تا پایان سال 99 به بیش از 1100 میلیارد تومان می‌رسد.

مشارکت با بخش خصوصی

جلب مشارکت بخش خصوصی در توسعه معادن و صنایع معدنی به گونه‌ای که 42 معدن به بخش خصوصی واگذار شده، طرح‌های الکترود گرافیتی و پترولیوم کک و تیتانیوم کهنوج، معادن آنومالی شمالی و میشدوان و پتاس خور و بیابانک و شورابه‌های ترود به شرکت‌های بزرگ بخش، برای تکمیل واگذار شده و در سال 98 بیش از 1700 میلیارد تومان منابع جهت تکمیل طرح‌های توسعه از بخش خصوصی جذب شده است.

ایجاد کنسرسیوم‌های بزرگ با مشارکت بخش خصوصی با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از جمله شرکت مدیریت اکتشاف منابع معدنی پایا با هدف توسعه اکتشاف با مشارکت بخش خصوصی، هلدینگ سرمایه گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس با هدف توسعه فولاد تا 10 میلیون تن و کنسرسیوم سرمایه گذاری با هدف توسعه فولاد تا سقف 10 میلیون تن در چابهار.

صرفه جویی ارزی بومی سازی

ایمیدرو از ابتدای سال، سیاست بومی سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ و اهداف عملیاتی از شرکت‌های زیرمجموعه دریافت و پایش می‌کند. طبق برنامه ریزی انجام شده، بومی سازی بیش از 500 میلیون دلار قطعه و فرایند تولید در سال جاری انجام خواهد شد که با احتساب بومی سازی‌هایی که در "طرح‌های توسعه" صورت می‌پذیرد، در سال جاری نزدیک به یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی ناشی از بومی سازی و توسعه توان ساخت داخل خواهیم داشت.

حمایت از پژوهش و برگزاری 62 دوره آموزش

هزینه‌های آموزش، پژوهش و توسعه فناوری ایمیدرو مشتمل بر مصوبات مربوطه مبلغ 213781.3 میلیون ریال است. عملکرد بخش پژوهش و توسعه فناوری شامل حمایت از 19 پروژه پژوهشی، 9 پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی تقاضا محور دریافتی از سامانه ساتع، حمایت از 6 همایش، کتاب و تامین اعتبار فرآیند حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به مبلغ 5000 میلیون ریال است.

در بخش آموزش 62 دوره آموزشی برای همکاران ستاد سازمان، کارکنان مجتمع‌ها، شرکت‌ها و طرح‌های تابعه برگزار شده که مشکل بر دوره‌های حضوری (4 دوره) / غیرحضوری (آفلاین (33 دوره) / آنلاین (25 دوره)) است به طوری که این دوره‌ها بالغ بر 522 ساعت برای 6، 866 نفر فراگیر با 551، 509 نفرساعت آموزش انجام شده است. برای کارکنان معادن بخش خصوصی نیز 604 دوره آموزشی برای 10262 نفر فراگیر با 192230 نفر ساعت آموزش انجام شده است.

رشد 24 درصدی امتیاز ممیزی بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی

متوسط امتیاز واحد‌های ممیزی حوزه بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی (HSEE) در سال 98، به 254 رسیده است که فراتر از هدف برنامه ریزی شده (رشد 20 درصد) بوده و در این زمینه رشد 24 درصدی داشته ایم. این در حالی است که از ابتدای شروع برنامه ممیزی عملکرد HSEE واحد‌ها تابعه (سال 95) تاکنون این رشد به 51 درصد رسیده است.

شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

پیرو انتشار مطالبی در سایت های خبری مبنی بر نحوه تسویه اعتبار مشتریان کارگزاری آگاه، روابط‌ عمومی این کارگزاری توضیحاتی را با هدف شفاف‌سازی و اطمینان خاطر مشتریان ارايه کرده است.

BourseNews.ir/
توضیح کارگزاری مفید درباره اختلال سامانه معاملاتی امروز

توضیح کارگزاری مفید درباره اختلال سامانه معاملاتی امروز

صبح امروز سامانه معاملاتی کارگزاری مفید در آغاز شروع معاملات با اختلال روبه‌رو شد. روابط‌ عمومی کارگزاری مفید در این باره برای کاربران خود توضیحاتی ارسال کرد.

TejaratNews.com/
واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند!

واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند!

سامانه کارگزاری مفید با حدود هشت میلیون کاربر، یکی از بزرگترین کارگزاری‌های بورس است که از آغاز معاملات امروز (13 اسفند) با اختلال همراه است و دقایقی پیش به حالت عادی برگشت. با این حال اختلال دو ساعته...

TejaratNews.com/
اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران!

اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران!

تاکنون چندین مرتبه کارگزاری مفید با اختلالاتی مواجه شده است و امروز 13 اسفند 99 نیز یک بار دیگر معاملات آنلاین این کارگزاری با مشکلاتی مواجه شده است.

NabzeBourse.ir/
اجبار به تسویه حساب توسط کارگزاری ها تخلف است

اجبار به تسویه حساب توسط کارگزاری ها تخلف است

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: هیچ کارگزاری اجازه ندارد به دلیل پایان سال مالی سهامداران را مجبور به تسویه اعتبار کند این کار تخلف بوده و به صورت خودسرانه انجام می شود.

BourseNews.ir/
شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند

شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند

مدیر شعب کارگزاری آگاه گفت: واحد شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص و خلاق، برای کلیه ذینفعان به ویژه سهامداران و مشتریان عزیز خلق ارزش می کند.

BourseNews.ir/
توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

کارگزاری مفید در جوابیه‌ای درباره خبر تجارت‌نیوز در رابطه با اختلال در ثبت سفارش عرضه‌اولیه اپال اعلام کرد: عرضه اولیه امروز بدون هیچ مشکلی برگزار شد؛ هرگونه اختلال یا سفارش‌گذاری اشتباه تکذیب می‌شود.

TejaratNews.com/
سامانه نوین ارتباط با مشتریان کارگزاری دلیران پارس آغاز به کار کرد

سامانه نوین ارتباط با مشتریان کارگزاری دلیران پارس آغاز به کار کرد

سامانه نوین ارتباط با مشتریان کارگزاری دلیران پارس در راستای تقویت تعاملات دو سویه و ارايه هر چه بهتر و سریعتر خدمات بر روی شماره تماس 41565000 آغاز به کار کرد.

BourseNews.ir/
اخذ مجوز معاملات کالایی از سوی چند کارگزاری

اخذ مجوز معاملات کالایی از سوی چند کارگزاری

مدیریت بازرسی و امور اعضای بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه ای از اخذ مجوز فعالیت در گروه معاملات کالا توسط شرکت های کارگزاری توسعه فردا و کارگزاری ارگ...

EghtesadOnline.com/
ريیس هیيت عامل ایمیدرو اعلام کرد: آمادگی 23 طرح توسعه‌ای برای افتتاح با راهبری ایمیدرو/ وجیه‌الله جعفری گفت: 23 طرح توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی با سرمایه‌گذاری 355 میلیون و 90 هزار دلار در شمار طرح‌های آماده افتتاح قرار گرفت.

ريیس هیيت عامل ایمیدرو اعلام کرد: آمادگی 23 طرح توسعه‌ای برای افتتاح با راهبری ایمیدرو/ وجیه‌الله جع...

ريیس هیيت عامل ایمیدرو اعلام کرد: آمادگی 23 طرح توسعه‌ای برای افتتاح با راهبری ایمیدرو/ وجیه‌الله جعفری گفت: 23 طرح توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی با سرمایه‌گذاری 355 میلیون و 90 هزار دلار در شمار طرح‌ها...

BourseNews.ir/
جزییات رکوردشکنی‌های کارگزاری بورس بیمه ایران / برنامه‌های ویژه مدیران اقتصادی به ثمر نشست +اسناد

جزییات رکوردشکنی‌های کارگزاری بورس بیمه ایران / برنامه‌های ویژه مدیران اقتصادی به ثمر نشست +اسناد

بررسی آخرین آمار و اسناد منتشرشده از سوی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار نشان می‌دهد که چشم‌انداز مدیران کارگزاری بورس بیمه ایران برای دستیابی به برترین...

EghtesadOnline.com/
دوره رایگان آموزش بورس کارگزاری دلیران پارس برگزار می‌شود
BourseNews.ir/
آغاز به‌کار نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی

آغاز به‌کار نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی

نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی - 16 دی‌ماه - هم‌زمان با افتتاح شعبه تهرانپارس با حضور جمعی از...

Borna.news/
افتتاح شعبه جدید کارگزاری فارابی/ نخستین مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری فارابی آغاز به کار کرد

افتتاح شعبه جدید کارگزاری فارابی/ نخستین مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری فارابی آغاز به کار کرد

نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی، 16 دی‌ماه هم‌زمان با افتتاح شعبه تهرانپارس با حضور جمعی از مدیران، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه آغاز...

EghtesadOnline.com/
8ایستگاه کارگزاری و 37دسترسی سهامداران برخط بسته شد

8ایستگاه کارگزاری و 37دسترسی سهامداران برخط بسته شد

بورس تهران اقدام به مسدود کردن 8 ایستگاه کارگزاران و 37دسترسی برخط سهامداران به دلیل ارسال سفارش کم حجم با دفعات بالا کرد.

EghtesadOnline.com/
"شپلی" تجدید ارزیابی را شروع کرد "تاپیکو" سبزپوش شد قیمت دلار و یورو امروز 16 اسفند 99 پیش‌بینی بازار طلا در هفته‌های پایانی سال افت 6 هزار واحدی شاخص کل بورس / 7 نماد پرتقاضای بازار مگاموتور سایپا فلزات گران‌بها را بازیافت می‌کند سخنگوی وزارت بهداشت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمترین حد از اواسط آبان تاکنون رسیده است. در آستانه سقوط به کمتر از 30 هزار میلیارد تومان توضیحات ريیس سازمان بورس درباره شیوه پرداخت سود سهام عدالت متوسط بازدهی سالیانه صندوق‌های مختلط به 89 درصد رسید در بلند مدت، همه در بورس سود می‌کنند عرضه مواد پلیمری، شیمیایی و قیر در نخستین روز هفته عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی (نوین4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (گکیشح1) وبینار آشنایی بنگاه های صنعتی، معدنی و تجاری کشور با روش های تامین مالی از بازار سرمایه قیمت سکه و طلا امروز 16 اسفند ‌99 بازار سرمایه همچنان در مدار منفی "رنیک" در صفر تابلو سبز است شاخص در این لحظات با افت 4757 واحدی مواجه است تحمیل تن‌ماهی و رب‌گوجه در ازای خرید روغن آخرین عرضه اولیه هم صف فروش شد علت اصلاح سنگین شاخص بورس چیست؟ میانبری برای شکست قفل صف‌های فروش بورس امروز شنبه 16 اسفند 99/ نقشه بازار امروز چگونه بود؟ اولین تحرکات بورس هفته / خودرویی‌ها در صدر عرضه حقوق پیشنهادی برای کارگران در 1400 آخرین خبر از ‌فروش خودروهای دولتی / فروش فوری نیسان و پایان مهلت خرید تارا اخبار سیاسی مثبت و تاثیر آن بر معاملات پیش‌بینی قیمت طلا امروز 16 اسفند 99 بازار؛ استوار بر پایه‌های صف و کمبود! 10 خبر مهم برای سهامداران / پیش از شروع هفته این اخبار را بخوانید پیش‌بینی قیمت دلار امروز 16 اسفند 99 کاهش سقف آرزو‌ها به اجاره خانه در تهران افت 6 درصدی سکه / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز 16 اسفند 99 چقدر بود؟ آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 16 اسفند 99 چقدر بود؟ بورس دوباره جان می‌گیرد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 16 اسفند 99 دلار‌های از دست رفته ایران بر اثر تحریم‌ها چشم‌انداز بورس هفته سوم اسفند / بورس شب عید چه می‌شود؟ منبع دومی که جهان با کمبود آن روبرو خواهد شد ایران در 11ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟ سقوط آزاد قیمت سکه در بازار 10 پیش‌بینی از آینده بازارها و بورس / بازار سهام رونق می‌گیرد؟ اخبار مهم برای بورس فردا + فیلم پیش‌یینی قیمت بیت کوین تا پایان 2021 بیانیه پایانی چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس پیش بینی بازار بورس فردا 16 اسفند 99، بورس مثبت می‌شود؟ سود سهام عدالت سال 98 تا پایان سال جاری واریز می شود معامله‌گران بازار ارز بخوانند / دلار این هفته ارزان می‌شود؟ توصیه ريیس سازمان بورس به سهامداران / خبرهایی از سهام یک ریالی بورسی جزيیات طرح حمایت از سهامداران خرد در بورس/ سود سهام عدالت 200 هزار تومان است/کدام سهامداران سود 25 د...

در حال بارگیری...