در 8 سال آینده شرایط کشور ویژه خواهد بود/ به 500 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم/ مسايل تورم‌ساز در حال تشدید است

در 8 سال آینده شرایط کشور ویژه خواهد بود/ به 500 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم/ مسايل تورم‌ساز در حال تشدید است

ایلنا: یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد: در دهه پیش رو و در دهه 1400 یعنی در 8 سال آینده شرایط ویژه‌ای بر کشور حاکم خواهد بود و برای نوسازی و بازسازی و سرمایه گذاری در...

وحید شقاقی‌شهری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره درصد تحقق برنامه‌های توسعه گذشته و تعیین هدف تک رقمی کردن تورم تا پایان برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: بحث عدم توفیق برنامه‌های توسعه کاملا محرز است و تقریبا در تمام برنامه‌های توسعه عملکرد با هدف فاصله زیادی داشته‌است. 

وی با اشاره به فاصله عملکرد و اهداف برنامه‌های توسعه گفت: برنامه سوم توسعه بهترین عملکرد توسعه را داشت و از برنامه چهارم به بعد عملکرد و اجرای برنامه‌ها ضعیف، بد و بدتر شد در حالی که باید رفته رفته عملکرد‌ها به اهداف نزدیک و قوی‌تر می‌شد. در حالی که در سال 84 سال شروع اجرای برنامه چهارم- سند چشم انداز و سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی می‌توانست پشتیبان و محرک خوبی برای اجرا و پیشرفت برنامه چهارم توسعه باشد اما برنامه چهارم هم در عملکرد با اهداف فاصله زیادی داشت و برنامه پنجم توسعه هم یکی از ضعیف‌ترین برنامه‌های توسعه‌‌ای بود و در برنامه ششم هم توفیقی نداشتیم. 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: سوال اصلی این است که چه شد حداقل در سه برنامه گذشته، پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 و سند چشم انداز هیچ توفیقی حاصل نشد و عملکرد از اهداف برنامه فاصله زیادی داشتند؟ در تمام این برنامه‌ها هم مانند برنامه هفتم ارکان اصلی رشد اقتصادی، تورم و بهره‌وری بوده و قرار بود رشد اقتصادی 8 درصدی، تورم تک رقمی به دست بیاید و 30 درصد رشد اقتصاد از بهره‌وری باشد که این موضوعات از ارکان برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه هم بوده‌ و از اهداف کلیدی به حساب می‌آمد اما از برنامه چهارم به بعد، عملکرد در اجرا بد و بدتر شد.

شقاقی‌شهری افزود: تا زمانی که پاسخی به این پرسش  داده نشود، برنامه‌ریزی‌ها شکلی، غیرواقعی و انحراف زیادی از اهداف خواهد داشت و در قفسه‌ها خاک می‌خورند. این سوال محوری است و هنوز به این سوال پاسخی نداده‌ایم. 

وی درباره برنامه چهارم توسعه و ضعف آن در اجرا به عنوان دوره‌ای که روند انحراف برنامه از اهداف آغاز شد، تاکید کرد: در برنامه چهارم که در دوره دولت نهم و دهم با دو سال تمدید به اجرا رسید، تمام لوازم پیشرفت اقتصادی کشور فراهم بود؛ تحریم‌ها وضع نشده‌ بودند، سیاست‌های پشتیبان از جمله کلی اصل 44 و سند چشم انداز ابلاغ شده بودند، درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت وضعیت مطلوب داشت در طول دوره برنامه چهارم 532 میلیارد دلار نفت به فروش رسید در حالی که رقم فروش نفت در سال‌های پس از انقلاب 1300 میلیارد دلار بوده به عبارت دیگر 40 درصد ارز حاصل از فروش نفت در برنامه چهارم توسعه به دست آمد. 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بنابراین در دوره برنامه چهارم توسعه وضعیت درآمدهای نفتی مطلوب بود و اسناد بالادست پشتیبان برای پیشرفت برنامه را در اختیار داشتیم و از سوی دیگر جمعیت کشور جوان‌تر بود و تحریم نبودیم و با چالش‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم، روبه‌رو نشده‌بودیم و فرسودگی‌های زیرساختی کشور کمتر و به شدت امروز نرسیده‌بود. 

شقاقی شهری گفت: در حالی که در آن دوره نهادهای مختلف سیاسی پشتیبان دولت بودند اما متاسفانه هم در رشد اقتصادی و هم در تورم وضعیت نامناسبی را در برنامه چهارم توسعه تجربه کردیم. در آن بازه زمانی و در دولت‌ نهم و دهم خالص اشتغال هم نزدیک به صفر بود، سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شد، واردات هم تشدید شده‌ بود و شرایط بدی را سپری کردیم. 

وی ادامه داد: بخش عمده بدنه کنونی دولت هم در همان دوره اجرای برنامه چهارم حضور داشتند. بنابراین به یک آسیب شناسی دقیقی نیاز داریم که چه شد برنامه چهارم با همه آن الزامات و پشتیبان به اهداف تعیین شده نرسید و از برنامه‌های ضعیف توسعه بود؟ 

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: باید توجه داشت در حال حاضر نه تنها بسیاری از مزایای دوره اجرای برنامه چهارم توسعه را در اختیار نداریم بلکه با ابر چالش‌هایی هم مواجه هستیم و در تمام مسایل وضعیت نامطلوب شده به طوریکه تحریم‌ها سخت شده و درآمدهای ارزی دولت از محل فروش نفت به شدت کاهش پیدا کرده، فرسودگی اقتصادی ایران تشدید پیدا کرده، جمعیت پیرتر شده و بدنه کنونی دولت هم همان افراد دوره برنامه چهارم هستند که پیرتر هم شده‌اند و مهمتر اینکه همان تفکر حاکم است. حال سوال این است که چرا در آن زمان که همه الزامات اجرای برنامه چهارم توسعه وجود داشت اهداف محقق نشد و امروز به این وضعیت بغرنج رسیده‌ایم برنامه هفتم چگونه به اجرا می‌رسد؟ 

شقاقی‌شهری تاکید کرد: باید توجه داشت که در دهه پیش رو و در دهه 1400 یعنی در 8 سال آینده شرایط ویژه‌ای بر کشور حاکم خواهد بود و برای نوسازی و بازسازی و سرمایه گذاری در زیر ساخت فرسوده کشور تا 8 سال آینده نیاز به 500 میلیارد دلار است و برای زیرساخت‌های انرژی، نفت، گاز، برق، آب، صندوق‌های بازنشستگی، زیر ساخت‌های حمل و نقل، محیط زیست، مهار فرونشست زمین نیاز به سرمایه‌گذاری داریم و در حالی که رقم 500 میلیارد دلار رقم بالایی محسوب می‌شود نه سرمایه‌گذاری خارجی جذب می‌شود و در داخل سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. 

وی گفت: در دهه آینده با ابرچالش صندوق‌های بازنشستگی، پیری جمعیت، ابر چالش آب و محیط زیست مواجه هستیم و این چالش‌ها در 8 سال آینده شرایط سختی را تحمیل خواهند کرد و بنابراین مواجه با این شرایط سخت تفکر و تدبیر دیگری می‌خواهد و با همان تفکری که این مشکلات ایجاد شده با نمی‌توان مشکلات را حل کنیم و باید چاره دیگری کرد.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: باید خودمان را برای شرایط سخت پیش‌رو آماده کنیم و فهم درستی از چالش‌ها و ابرچالش‌های پیش‌رو داشته باشیم و باید نوع تفکر و نگاه‌مان را به مسايل داخلی و بین‌المللی تغییر دهیم و از فرصت‌ها باید حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم و  تلاش کنیم که مسايل منطقه‌ای و جهانی را حل کنیم. به دنبال جذب منابع باشیم چراکه بدون جذب منابع 500 میلیارد دلاری نوسازی و بازسازی زیرساخت‌ها در 8 سال آینده نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم. باید در بخش نفت سرمایه گذاری انجام شود در غیر این صورت واردکننده انرژی خواهیم بود و به طور قطع در بخش‌های آب، برق، محیط زیست، بافت فرسوده سرمایه‌گذاری انجام نشود با ابرچالش‌ها مواجه می‌شویم و به سرمایه گذاری عظیمی نیاز داریم این درحالی است که در دهه 90 سرمایه‌گذاری در ایران منفی بود و به همین دلیل این فرسودگی ایجاد شد.

شقاقی‌شهری با اشاره به الزام اصلاحات ساختاری گفت: باید اصلاحات ساختاری بودجه، بانکی و اصلاحات ساختاری در حوزه تجاری اقدامات عاجلی انجام دهیم و تمام این موضوعات نشان می‌دهد که شرایط نسبت به دهه گذشته بسیار سخت شده. و اگر نتوانیم واقع بینانه و دقیق برنامه‌ریزی کنیم، انحراف بیشتری از اهداف خواهیم داشت.

وی درباره تعیین هدف تک رقمی کردن تورم در پایان برنامه هفتم اظهارداشت: به طور قطع کاهش نرخ تورم کار بسیار سختی است و مسايل تورم‌ساز به طور مدام در حال تشدید است. ناترازی بانک‌ها، ناترازی بودجه، ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و ناترازی ارزی کشور در حال تشدید است و در این شرایط کنترل تورم کار بسیار سختی خواهد بود و به همین دلیل است که تاکید داریم برنامه‌ها مبتنی بر واقعیت‌های باشد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ناترازی‌های تورم‌ساز بسیار شدت گرفته‌اند، تصریح کرد: در دهه گذشته ناترازی‌های بانکی، بودجه، انرژی، ارزی، صندوق‌های بازنشستگی و ... بیار کمتر بود و بررسی‌‌ها نشان می‌دهند اگر نتوانیم تا پایان دهه پیش‌رو این ناترازی‌ها را رفع نکنیم بیش از 50 درصد بودجه عمومی دولت صرف کمک به صندوق‌های بازنشستگی خواهد شد در حالی که در حال حاضر این عدد 17 درصد است و در دو سال گذشته 10 درصد بود. 

وی تاکید کرد: توجه داشته باشیم که حتی در شرایط برجام شاید در بازه زمانی یک ساله تورم به دلیل کاهش انتظارات تورمی فروکش کند اما به دلیل این مشکلات ساختاری دوام پیدا نمی‌کند و از آنجایی که ریشه‌هایی تورم حل نشده و رشد تورم دوباره آغاز خواهد شد. 

شقاقی‌شهری با بیان اینکه باید واقعیت‌ها را ببینیم و در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ کنیم، گفت: شاهد آن هستیم که نه تنها ابرچالش‌ها در حال تشدید و تکرار هستند بلکه با چالش‌های نوظهوری مانند پیری جمعیت و صندوق‌های بازنشستگی مواجه شدیم و باید این چالش‌ها در کنار فرسودگی اقتصادی را در معادلات اقتصادی کشور لحاظ کنیم. واقعیت این است که از سال 97 وارد دوره فرسودگی شده‌ایم و سرمایه‌گذاری عظیم در این حوزه‌ها ضروری است که اگر ابر چالش‌ها لحاظ و رفع نشوند، برنامه هفتم هم به سرنوشت برنامه‌های گذشته و حتی بدتر از آن دچار خواهد شد و موضوع مهم این است که با همان تفکری که این مشکلات ایجاد نمی‌توان با همان تفکر این مشکلات را برطرف کرد و نباید به مسايل نگاه کوتاه مدت داشته باشیم و باید حداقل نگاه 10 ساله به برنامه‌ها داشته باشیم و ابرچالش‌های انباشت شده و نوظهور و الزامات آنها در برنامه‌ها دیده شوند.

تویوتا ارزان‌ترین سوخت جهان را جایگزین بنزین می‌کند! / عکس قیمت جدید برنج اعلام شد/ میزان کاهش قیمت‌ها چقدر بود؟ شوک اجاره‌ مسکن به سبد خوراک مستاجران توضیحات مهم وزارت صمت درباره حضور روسیه در معادن ... کاهش قیمت گوشت در راه است؟ حدود 94 درصد مودیان، مالیات صفر یا کمتر از 10 میلیون تومان می پردازند/ برخی مشاغل فقط یک پنجم مالیات... کاهش سریع قیمت مسکن با اطلاعات دقیق خانه های خالی/ تعداد خانه‌های خالی در ایران 10 درصد بیشتر از است... سهامداران عدالت بخوانند/ سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت... صنایع کوچک «برون‌مرزی» شد سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ گل رونالدو برای صرافی بایننس ورق در بازار رمزارز برگشت/ بیت‌کوین سد مقاومت را می‌شکند؟ قیمت خانه در محله نارمک تهران +جدول مهلت ثبت‌نام هنرمندان در سامانه نهضت ملی مسکن تمدید شد جزییات سبد سرمایه‌گذاری والماس تشریح شد | ثانیه شماری برای عرضه 15 درصد سهام والماس سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ این خودروها را بدون قرعه‌کشی بخرید قیمت جدید 25 مدل خودروی سایپا و ایران خودرو ریزش 20 میلیونی محبوب‌ترین ماشین ایران سورپرایز برای متقاضیان وام فوری | وام فوری 100 میلیونی تنها با یک سپرده کوتاه مدت افزایش 2 برابری طول خطوط لوله انتقال گاز کشور میعانات گازی ذخیره شده روی آب به صفر رسید پیش بینی معاملات بورس 7 خرداد 1402/ افزایش حساسیت بورس به اخبار ببینید | تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران چیست؟ اجاره خانه 60 متری در سعادت آباد چند؟ +جدول اختلاف قیمت خودرو‌ در سامانه یکپارچه با بازار آزاد بازار مسکن در بخش از تهران کساد است ایرانی ها بیشتر برای غذا پول دادند، اما کالری کمتری دریافت کردند / در 1400 دهک دهم بیش از 2 برابر ده... بهره‌‎برداری خودروسازان خارجی از دانش مهندسان نخبه ایرانی دولت کدام معادن را واگذار می‌کند؟ چگونه چین کشورهای آفریقایی را در دام بدهی می اندازد؟! سوییچ کلید خورد اما روشن نشد طلا هفته را کاهشی شروع کرد پیش بینی بازار طلا و سکه 7 خرداد 1402 | خریداران و فروشندگان طلا و سکه منتظر چه اتفاقی هستند؟ قیمت این خودروهای سایپا ارزان شد + جدول قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران افزایش روزانه قیمت مسکن در این محله تهران استقبال کشاورزان نخبه و پیشرو از اجرای الگوی کشت قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران اعلام شد رشد 18 درصدی صادرات به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه در 1401 حقوق‌ها با سطح تورم همخوانی ندارد/ اقدامات اقتصادی دولت خلاف میل مردم رقم خورده پیش‌ بینی بورس فردا 7 خرداد 1402 | فردا هم بازار قرمزپوش می‌شود؟ تورم 3رقمی برای مردم / مرکز آمار تورم را 51.1درصد اعلام کرد، مردم 116.7درصد حس کردند! انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود کاهش چشمگیر قیمت برنج ایرانی دارندگان مجوز مشاغل خانگی نیازی به دریافت پروانه کسب مجازی ندارند مجمع غگلپا 1402 | چه میزان سود تقسیم شد؟ مرغ‌های رادیواکتیوی در راه ایران؟ افزایش مالیات سیگار در ایران به سود کیست؟ بازدید وزیر حمل و نقل روسیه از یک مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما در ایران